Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Uzavřená Litovel a Uničov postupně obnovují zásobování jídlem a léky

  13:30aktualizováno  13:30
Problémy se zásobováním řeší nyní starostové Litovle a Uničova, které spolu s dalšími devatenácti obcemi a místními částmi uzavřeli hygienici kvůli rozšíření nákazy koronavirem. Dodávky potravin či léků, které zprvu komplikoval strach dopravců z vjetí do uzavřené zóny kvůli hrozbě karantény pro řidiče, už se daří obnovovat.

Nejpřísnější opatření vyhlásili hygienici v Litovli a Uničově na Olomoucku, odkud pochází většina lidí nakažených koronavirem v Olomouckém kraji. Od pondělní 16. března nesmí města nikdo kromě specifikovaných výjimek opustit ani do nich vjet. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Určité problémy samozřejmě jsou, ale řešíme je. Jak co se týče zajištění dodávek potravin, léků nebo pohonných hmot, tak i provozu sociálních služeb jako třeba domovů pro seniory, případně zajištění přístupu personálu například lékáren. Také jsme mimo jiné začali rozvážet potraviny seniorům,“ shrnul starosta Uničova Radek Vincour.

Fotogalerie

Město se zhruba jedenácti tisíci obyvateli po poledni obdrželo první část zhruba tří tisíc roušek, jejichž dodání slíbil v pondělí Olomoucký kraj. Starosta také pochválil obyvatele, za disciplinovanost, nepanikaření a nošení roušek na veřejnosti.

Těmi od hejtmanství budou vybaveni kromě pracovníků sociálních služeb postupně třeba také prodavači. Roušky a respirátory do města poslali i různí dárci.

Podle Vincoura se také postupně vyjasňuje systém zásobování, který se v pondělí zadrhl. Dopravní společnosti a jejich řidiči totiž nechtěli do uzavřené oblasti jezdit, aby pak nemuseli být dva týdny v povinné karanténě.

„Ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí jsme si stanovili podmínky, kdy za dodržení přísných hygienických opatření nemusí být karanténa nařízena. V podstatě se snažíme nastavit systém tak, aby řidič nepřišel s nikým do kontaktu, ideálně například tak, že vůbec neopustí kabinu a personál obchodu si zboží vyloží sám,“ nastínil starosta.

Podobný systém by podle něj mohl být nastaven i pro alespoň částečné zásobování některých firem, které by díky tomu mohly zůstat v chodu.

Dalším problémem bylo, že do uzavřené oblasti nebyli vpuštění například zaměstnanci lékáren a část z nich tak zůstala zavřená. Ti by nyní měli dostat výjimku.

V Litovli řeší mimo jiné potíže se svozem odpadů

Podobné je to i v Litovli. „Upřímně říkám, že zásobování není stoprocentní, ale relativně funguje. To základní jako pečivo či ovoce máme. Nikdo nemůže čekat, že za takové situace budou plné všechny regály. Řešíme to, dodavatelé nestíhali, někteří se báli do města vjet. I zásobování lékáren relativně funguje, zato lékaři jsou spíše už jen na telefonu,“ popsal starosta Viktor Kohout.

„Obyvatelé se cítí jako v kleci, ale postupně si na nový režim zvykají. Klidné nejsou ale místní firmy a podniky, které řeší, jak zajistit svůj chod. Mají své závazky a zakázky. Zavřená je řada menších obchodů, a to i těch, které by třeba mohly mít otevřeno. Město je ale vylidněné, tržby by tak byly mizerné,“ dodal.

Jeden z problémů, které radnice řeší, je odvoz odpadů. „Především toho tříděného, který nám běžně vyváží externí firma z Prostějova. Pro její zaměstnance se teď snažíme s olomouckými hasiči domluvit zapůjčení ochranných pomůcek, aby sem mohli vjet,“ řekl Kohout.

I on pochválil obyvatele, mimo jiné za vysokou míru dobrovolnictví, kdy mladí lidé například rozdávají ručně ušité roušky a zajišťují nákupy lidem, kteří do obchodů nemohou.

Lidé dotazy týkajícími se uzavřené oblasti zaplavili také policejní linku 158. Policie proto ve veřejné výzvě požádala, aby se obraceli na infolinku krajské hygienické stanice na čísle 585 719 719 a nezatěžovali jimi operační důstojníky tísňové linky. Základní informace související nejen s tímto opatřením lze najít i na internetových stránkách krajských hygieniků.

Nařízení krajské hygienické stanice se týká obcí Chořelice, Chudobín, Litovel, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty, Střelice u Litovle, Uničov a Červenka.

Oblast, ve které žije zhruba 24 tisíc lidí, uzavřeli hygienici kvůli rozšíření nového koronaviru v pondělí brzy ráno. Jde o epicentrum nemoci v regionu, kde je zatím 31 nakažených. Olomoucký kraj, v němž je celkově 38 potvrzených případů, se kvůli tomu zařadil mezi regiony na druhé místo hned po Praze.

Příjezdy do uzavřeného Uničova a Litovle kvůli koronaviru hlídá policie

Autoři: ,

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Prahu čeká test promoření na vzorku populace, Litovel do toho jde celá

Testování reprezentativního vzorku populace na koronavirus se bude týkat 5000 obyvatel Prahy, řekl náměstek ministra...

První firmy už propouštějí, personál redukují obchody či restaurace

Na úřady práce v Olomouckém kraji už míří lidé, kteří kvůli epidemii koronaviru a zavedeným omezením přišli o...

Izolace Litovelska a Uničovska kvůli rozšíření koronaviru od půlnoci skončí

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje k nedělní půlnoci ruší uzavření oblasti Litovle, Uničova a dalších 19 obcí...

Sadílek: Rád jsem pomohl, z přístupu Nizozemců je mi smutno. Ligu zrušte

Dobrosrdečným činem překvapil a potěšil. Sám říká, že z pomoci potřebným má větší radost než třeba z nákupu luxusních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Města chystají úsporná opatření, zadlužená Olomouc dokonce i nouzový plán

Velká města Olomouckého kraje už se chystají na ekonomicky výrazně horší časy, které přijdou po koronavirové pandemii....

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Místo zvelebení konec. Restaurace a kavárna v přerovském Měšťáku zavírají

Velkolepé plány na rekonstrukci interiéru kavárny a restaurace v Městském domě v Přerově jsou minulostí. Z městského...

Zemědělci z uzavřené oblasti dohánějí skluz, dál ale platí přísný režim

Jen díky domluvě s hygieniky mohl během dvoutýdenní karantény aspoň částečně fungovat provoz zemědělských družstev na...

Silnici přes Červenohorské sedlo zavřela oprava. Zrovna teď, zlobí se firmy

Za špatný vtip považují podnikatelé z Jesenicka, hospodářská komora i samosprávy na apríla zahájenou měsíční uzavírku...

Města chystají úsporná opatření, zadlužená Olomouc dokonce i nouzový plán

Velká města Olomouckého kraje už se chystají na ekonomicky výrazně horší časy, které přijdou po koronavirové pandemii....

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER - STAVEBNICTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz