Ukrajinští uprchlíci musí o prodloužení dočasné ochrany požádat do 31. března, jinak mohou přijít o víza, což v konečném důsledku může znamenat i vyhoštění.
„Musela jsem se přihlásit online a pak se dostavit na cizineckou policii do Přerova,“ vypráví obstojnou češtinou Nadia, která už má vízum pro sebe, matku i syna prodloužené. Na policii jí k tomu stačil pouze pas se současným vízem, fotkou a synovým rodným listem.
Konec března je lhůtou pouze pro online registraci, na následnou návštěvu úřadu nebo oddělení cizinecké policie, kde bude uprchlíkům vydáno nové vízum, mají Ukrajinci čas do 30. září.
„Pokud cizinec neprovede registraci v určeném termínu, případně se po registraci do konce září nedostaví k vyznačení vízového štítku, dočasná ochrana mu zanikne,“ sdělila Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.
V Olomouckém kraji bylo pro Ukrajince od počátku války vydáno přes patnáct tisíc víz a lze očekávat, že většina z nich bude chtít zůstat.
„V posledních dnech chodí s požadavkem o prodloužení dočasné ochrany padesát až sto lidí denně,“ nastínil hejtman Josef Suchánek.
Vízový štítek lze v regionu získat jen v Přerově
Ukrajinci se podle něj obracejí především na Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny (KACPU), jež sídlí na olomouckém náměstí Republiky vedle vlastivědného muzea.
„Tam ale prodloužení dočasné ochrany nezískají. Požádat lze pouze online,“ podotkl Suchánek.
Zájemci se nicméně dočkají pomoci, například skrze tlumočníky. „Těm, kteří nejsou technicky zdatní, pomůžeme. Poskytneme počítač, případně pomáháme orientovat se v internetovém systému,“ přiblížil vedoucí centra Jakub Brumar. „Ale že bychom kvůli tomu zakládali novou agendu, to ne,“ doplnil.
Podle Kruzmanové je systém přehledný. „Nejdříve jsem vyplnila dotazník. Musela jsem zadat, kam syn chodí do školy, a nahrát svoji nájemní smlouvu,“ popsala.
Části uprchlíků poskytují pronajímatelé ubytování bez smlouvy, v takovém případě musí doložit písemné potvrzení o bydlení od majitele bytu.
„Nejsložitější na tom všem byla cesta do Přerova,“ usmála se Kruzmanová. Nový vízový štítek totiž uprchlíci dostanou jen na služebně cizinecké policie na odboru azylové a migrační politiky, který jinde v regionu není.
„Online aplikace nabízí pouze pracoviště v okolí žadatele, nelze se tak přihlásit například do Prahy,“ vysvětlil Suchánek.
V brzký návrat své země do normálu nevěří
Podle hejtmana zatím úředníci kvůli žádostem o prodloužení dočasné ochrany přetížení nejsou.
„Olomoucký kraj za tímto účelem nevyčlenil žádnou speciální agendu, ale už v květnu 2022 byl zřízen tým pro koordinaci integrace uprchlíků z Ukrajiny v regionu,“ sdělil Suchánek.
Povinnost požádat o prodloužení dočasné ochrany se netýká cizinců, kteří o víza zažádali v letošním roce. Jako nejasná se mohla jevit situace pro ty, kteří loni krátce po začátku ruské invaze dostali speciální dlouhodobá víza
„Jednalo se o zvláštní druh víza o strpění, které se udělovalo od vypuknutí konfliktu 24. února do března, kdy byl schválen takzvaný Lex Ukrajina. Osoby, jež získaly speciální vízum, byly automaticky převedeny do systému dočasné ochrany,“ uvedla Malá.
„O prodloužení dočasné ochrany musí požádat všichni cizinci, kteří mají nadále zájem pobývat na území České republiky za účelem dočasné ochrany, jež jim byla vydána v loňském roce,“ shrnula.
Proto tak učinila i Nadia, která do Česka přijela přes Moldávii a Rumunsko na začátku loňského března. Původně mířila do Španělska.
„Nevěřím, že bude v příštích deseti letech na Ukrajině normální život,“ pokrčí rameny. Z tohoto důvodu chce žít v Česku, do svého bytu v Kyjevě se plánuje vrátit, až bude babičkou.