Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Poštovní štola nabízí výlet do dob dávných horníků, kovy dobývali i ohněm

Seriál   4:55
Díky množství drahých a barevných kovů se hora Příčná nad Zlatými Horami na Jesenicku stala jedním z center středověké zlaté horečky. Dodnes je protkaná desítkami kilometrů chodem a dobývek vykutaných horníky, z nichž část včetně proslulé Poštovní štoly město v posledních třech letech zpřístupnilo turistům.

„Těžba zlata, stříbra a barevných kovů začala ve Zlatých Horách ve 13. století. První zmínka o Poštovní štole je pak z roku 1513,“ popisuje u vstupního portálu vedoucího do podzemí průvodce Ondřej Procházka.

Poštovní štola patřila podle něj k nejvýnosnějším. A zároveň také k nejlépe přístupným, takže byla také vyhodnocena jako nejvhodnější k úpravám na úžasnou podzemní expozici. Její název je nicméně novodobý, pochází až z 19. století.

„Podle pověsti se zde propadnul poštovní kočár jedoucí z Vrbna do Zlatých Hor. Pověst se však nezakládá na pravdě, protože tudy žádná cesta nevedla,“ vysvětluje Procházka. Ve středověku se názvy štoly střídaly od Kupferzeche, štoly Svaté Trojice až po Neufang.

Na hlavy nasazujeme vyfasované helmy, které se dole ukážou jako nutná pomůcka. Nutností jsou i výkonné baterky, protože ne všechny prostory jsou nasvícené. Po vstupu do podzemí, v němž jsou i věci, které horníci kdysi používali, na nás dýchne ledový vzduch o teplotě osm stupňů. Sluší se zapálit svíčku pro svatou Barboru, patronku horníků.

Poté už procházíme dlouhou chodbou do hlavní dobývky. Ohromný sál má na délku šedesát metrů, široký je místy až čtrnáct metrů a vysoký jedenáct. Od stropu včetně přístupného podpatra je to celkem šedesát metrů.

„Jen z této dobývky museli středověcí horníci vytěžit na deset tisíc tun horniny,“ přibližuje průvodce.

Replika čtyřmetrového kola ukazuje, jak se ze štol odváděla voda

V hlavní dobývce je i největší atrakce zlatohorského podzemí, funkční replika historického zařízení na čerpání vody z dolu ven.

„Bylo to nezbytné, jinak by se takzvané podpatro zaplavovalo podzemní vodou a nebylo by možné tam pracovat,“ vysvětluje Procházka.

Poté zapne elektrické čerpadlo, které vyčerpá vodu do dřevěného zásobníku. Až je plný, vypíná elektřinu a vodu pustí ji na lopatky dřevěného kola, které má v průměru přes čtyři metry. Ukazuje, jak jednoduše a účelně dokázalo dřevěné čerpadlo dostat vodu z podpatra pryč.

Hlouběji do zlatokopeckého podzemí se schází po kovových schodech. Stojí tu postava středověkého horníka u dřevěného kola s lopatkami.

„Toto zařízení fungovalo na principu větráku a vhánělo dovnitř čerstvý vzduch a naopak znečištěný vyhánělo ven. Bylo nutné celý den točit ručně klikou,“ popisuje Procházka.

Horníci by se jinak udusili. Na rozbíjení skály totiž používali oheň, kterým horninu pořádně rozpálili, takže v podzemí bylo hodně kouře., poté ji polévali vodou. Hornina popraskala a bylo možné ji snáze rozbíjet. Důkazem je zásoba dnes už dávno zkamenělých polen. Podpatro skrývá i zbytky původního vodotěžného zařízení.

Dávní horníci riskovali udušení, kovy dobývali i s pomocí ohně

Ještě hlouběji se člověk cítí jako v přírodní jeskyni. Objevují se zde totiž krápníky.

„Jde o limonitové krápníky vzniklé rozpouštěním oxidů a hydroxidů železa ve vodě. Proto mají barvu jako rez,“ vysvětluje průvodce. Je tu ale také jeden maličký krápník, kterému zase dala nazelenalou barvu měď.

Poznejte podzemí Čech, Moravy a Slezska

Poté se vracíme do hlavní dobývky zpět a míříme směrem k nadpatru. Vcházíme do černé dobývky.

„Tady je vidět, že horníci v podzemí používali oheň. Prostor je celý začouzený,“ ukazuje průvodce.

Přicházíme ke komínu spojujícímu podpatro a patro. Ten sloužil k vytahování horniny nahoru. Poté dojdeme do nadpatra, kde je křišťálově čisté jezírko. Stěnu za ním nádherně vyzdobily nejrůznější minerály. Jezírko „živí“ pouze kapající voda.

„Mohlo sloužit jako zdroj pitné vody nebo na polévání a chlazení skály, když se razilo ohněm. Přesně to ale nevíme,“ říká Procházka.

Chodby jsou místy nízké. I proto, že za jejich ražení se neplatilo

Na konci jiné chodby, kde je umělé jezírko, se na stěně ukazuje nádherná bleděmodrá alofánová výzdoba.

„Alofán má pěnovitou strukturu, dá se připodobnit k pěně na holení. Modrou barvu způsobuje křemičitan hlinitý s obsahem mědi,“ vysvětluje průvodce.

Následuje návrat zpět do hlavní dobývky a chodbou k východu. Mezitím si několikrát ověřujeme, k čemu je tady dobrá přilba. V některých částech jsou totiž chodby tak nízké, že je potřeba se hodně zohýbat. Stačí se lehce nadzvednout a uhodíte se do hlavy. Bez přilby bychom měli na hlavě minimálně pár pořádných boulí.

„Chodby ve stařinách nebyly přeražené, proto jsou nejmenší. Jedním z důvodů byl nižší vzrůst tehdejších lidí, dalším mohla být skutečnost, že havíři nedostali za horninu bez rudy zaplaceno, tak se jim nevyplatilo dělat velké chodby,“ vysvětlil Procházka.

Ocitáme se zpět u východu, kde si znovu můžeme prohlédnout hornické předměty. Průvodce sfoukne svíčku nad nikou se souškou svaté Barbory.

„Na poděkování, že jsme se dostali ve zdraví ven,“ podotýká na konci výpravy do pět set let staré historie Poštovní štoly.

Ve sklípcích jako z Hobita se před vínem skladovala řepa a brambory

Vrbické sklípky vypadají jako z románů od Tolkiena.

VIDEO Seriál Ne nadarmo se jihomoravské obci Vrbice nedaleko Břeclavi přezdívá Hobitín. Návštěvníkům malebné...

Pod bazilikou ve Frýdku-Místku leží mumie poutníků. Utopili se v Ostravici

Poutníci sice v roce 1750 do frýdecko-místecké baziliky nedošli, ale jejich...

VIDEO Seriál Po vstupu do monumentální baziliky Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku sejdete pár schodů a...

Vojáci střežili tajný bunkr v Brdech, ukrývali v něm jaderný arzenál

Bunkr, kde sovětští vojáci v období Studené války hlídali jaderné zbraně,  je...

VIDEO Seriál V době studené války se v bunkru ukrytém ve vojenském prostoru v Brdech poblíž Míšova skladovala...

Největší pražské katakomby pod Jezulátkem skrývaly stovky rakví

Některé z menších hrobek byly v době objevu doslova zaplněny lidskými ostatky....

VIDEO Seriál Hřbitovy bývají v blízkosti kostelů, ale v centru Prahy není místa na rozdávání. Proto mniši v...

Tunel v baťovském areálu měl zachránit lidi, později tam pěstovali houby

Podzemní chodba vede ve Zlíně z baťovského areálu až ke sportovní hale. Na...

VIDEO Seriál Sedm set metrů se zachovalo z únikového tunelu, který v roce 1944 vznikl pod baťovským areálem v...

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní tah na Moravu bude po deset dní zavřený, kamiony si zajedou 71 kilometrů

Tato zpráva se nebude číst lehce řidičům kamionů. V souvislosti s opravovaným silničním tahem I/35 u Moravské Třebové na ně po dobu deseti následujících dní čeká 71 kilometrů dlouhá objížďka. Trasa z...

25. července 2024  16:44

Archeologové odvezli nález do nemocnice, CT odhalilo obsah starý tři tisíce let

Výstava Detektory v archeologii na Přerovsku, která trvá v Muzeu Komenského v Přerově až do října, představuje zajímavé archeologické nálezy z různých časových období. Jedinečným exponátem výstavy je...

21. července 2024  7:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čmárance vandalů ho štvou, a tak je přetírá. Pomohl mi jediný člověk, říká

Premium

Nechtěl, aby si jeho dcera při cestě do školky nebo procházce parkem myslela, že počmárané zdi, hákové kříže a oplzlé nápisy jsou běžná věc. Josef Kovář z Olomouce proto nakoupil barvy a malířské...

23. července 2024

Odběr vzorků vpichy do prsou mi zprvu kritizovali, vzpomíná nestorka onkologie

Premium

Byla průkopnicí v oblasti prevence a přední českou onkoložkou. Celou svou profesní dráhu spojila s léčbou rakoviny. Právě ona zakládala onkologické oddělení v Šumperku. Jiřina Koutná v rozhovoru pro...

27. července 2024

Matador či nováček. Na olympijské medaile pomýšlejí i rodáci z Olomouckého kraje

V tomto tisíciletí se ještě nestalo, že by sportovec z Olomouckého kraje přivezl z letních olympijských her medaili. O prolomení negativní bilance se letos na XXXIII. olympiádě, která v Paříží...

26. července 2024  13:57

Kamion nedal přednost, srážka odhodila další auto do cesty třetímu. Pět zraněných

Krátce po čtvrteční sedmnácté hodině se na silnici 55 u obce Horní Moštěnice na Přerovsku stala vážná dopravní nehoda tři vozů. Starší řidič nákladního automobilu nedal při odbočování přednost...

26. července 2024  11:14

Stavba vysokorychlostních tratí z Brna začne příští rok, řekl ministr Kupka

Výstavba prvního úseku vysokorychlostní železniční trati (VRT) mezi Brnem a Přerovem by měla začít v příštím roce. Práce na úseku mezi Brnem a Břeclaví začnou v roce 2026, úsek Moravská brána pak...

26. července 2024  10:07,  aktualizováno  10:19

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....