Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Úřady se dál přou o vyšachování sousedů při stavbě vily, už je téměř hotová

  9:10
V úřední přetahovanou se změnil spor o mohutnou betonovou stavbu na kraji Prostějova, kterou buduje spolumajitel místní slévárny. Podle ministerstva pro místní rozvoj úřady dál ignorují námitky sousedů, podnikatelův dům je přitom teď už před dokončením.

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské ulici v Prostějově staví vlivný místní podnikatel Tomáš Pour. Podle kritiků účelově obešel zákon a porušuje územní plán. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Lidé, kteří bydlí poblíž výpadovky z Prostějova na Plumlov, byli mírně řečeno zaskočení, když v jejich těsné blízkosti začala před třemi lety vznikat čtyřmetrová zeď z betonu a vzápětí také monstrózní betonová konstrukce. Ke stavbě se totiž nemohli nijak vyjádřit.

Betonový kolos buduje vlivný prostějovský podnikatel a spolumajitel Slévárny ANAH Tomáš Pour, který okolo svého pozemku vyčlenil úzký pruh půdy, a majitele okolních rodinných domků tak ze schvalovacího procesu úplně vyšachoval.

Jak MF DNES již dříve informovala, prostějovský stavební úřad to schválil a s investorem uzavřel takzvanou veřejnoprávní smlouvu, která nahradila stavební povolení. Smlouvu navíc úřad zveřejnil až rok po podpisu.

Podle sousedů ale finta s úzkým pruhem půdy okolo pozemku odporuje stavebnímu zákonu. Obrátili se proto na krajský úřad, kde neuspěli. Následně se odvolali se k ministerstvu pro místní rozvoj a to případ vrátilo na kraj, kde opět neuspěli, a znovu se odvolali. A ministerstvo se jich nyní zastalo podruhé.

„Krajský úřad nezohlednil všechny plánované stavební postupy. Ze svého nesprávného předpokladu krajský úřad také vycházel, když ověřil míru dotčení vlastnických práv žadatelky, tudíž i jeho navazující úvahy nemohou být úplné, přesvědčivé ani správné,“ uvedla vedoucí oddělení územně a stavebně správního na ministerstvu pro místní rozvoj Milada Konrádová.

„Ministerstvo nemůže souhlasit se závěrem krajského úřadu, že nebylo možné předpokládat, zda vlivem stavby může dojít k vibracím,“ dodala.

Dům už je skoro hotový

Kraj tak bude o případu rozhodovat potřetí. „Připravujeme nové projednání. Nové rozhodnutí tak krajský úřad vydá poté, co provede nové správní řízení. Při vydání rozhodnutí je naší povinností řídit se právním názorem ministerstva, jeho výtky tak budeme respektovat,“ prohlásila mluvčí kraje Eva Knajblová.

Fotogalerie

Pro sousedy, které velkopodnikatel Pour obešel, však může být už pozdě. Zatímco se úřady mezi sebou přetahují, stavba za desítky milionů korun spěje do finále.

„Opominutí účastníci budou stejně poškozeni, protože než bude veřejnoprávní smlouva případně prohlášena za neplatnou, tak stavba bude dostavěna,“ upozorňuje právní zástupkyně jedné ze sousedek Petra Bielinová.

„Problém v daném případě vznikl hlavně tím, že na základě onoho úzkého pruhu půdy stavební úřad nesprávně stanovil okruh účastníků řízení. Okruh účastníků měl být stejný, ať už tam ten pruh je, nebo není, protože rozhodující je vliv novostavby na okolní stavby, a ne to, zda se jedná o přímo nebo nepřímo sousedící pozemek,“ argumentuje.

V hlavní roli stavební úřad

Vina je podle advokátky především na Stavebním úřadu v Prostějově. V minulosti ho už kritizoval také veřejný ochránce práv.

„Stavební úřad měl důsledně zjistit, zda jednání stavebníka nesměřovalo k obcházení stavebního zákona,“ konstatoval v minulosti zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček.

Stavební úřad naopak od počátku aféry tvrdí, že žádný zákon neporušil. Vedoucí stavebního úřadu Jan Košťál se odvolává na to, že celou věc prověřoval krajský úřad a zjistil, že je všechno v pořádku. Právě na toto stanovisko kraje si však opakovaně na ministerstvu pro místní rozvoj stěžují sousedé.

Stanovisko spolumajitele Slévárny ANAH Poura, do jehož skupiny patří i prostějovský hotel Grand, autosalon a firma, která se zabývá obchodem s elektřinou a plynem, není k dispozici. MF DNES se ho opakovaně snažila kontaktovat na telefonu a v minulosti i e-mailem, ale neúspěšně.

Jeho právní zástupce nakonec sdělil, že Pour se k celé věci nebude nijak vyjadřovat.

Advokátka Bielinová z organizace Právo ve veřejném zájmu, která se specializuje na správní právo, upozorňuje i na další přešlapy místního stavebního úřadu v celém případu. Návrh na uzavření veřejnoprávní smlouvy například Pour podal v říjnu před třemi lety a stavební úřad s ním smlouvu uzavřel hned následujícího dne.

„Tento postup je v hrubém rozporu se stavebním zákonem,“ tvrdí advokátka.

Jak vypadá masivní stavba, ke které se sousedé nemohli vyjádřit:

2. října 2018

  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejdřív jen tak pršelo a byl chvíli klid. A pak smršť jako p...e

Zážitek, na který jen tak nezapomenou, mají za sebou lidé v Moravském Berouně na Olomoucku. Silná bouřka, která se tudy...

Plivli nám do tváře, bouří se zahrádkáři z olomouckých kolonií

Do zimy mají poslední olomoučtí zahrádkáři opustit rozsáhlou kolonii na jihu města u řeky Moravy. Chystá se tam...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čechy v pátek zasáhnou silné bouřky, v neděli se vrátí tropické třicítky

Čtvrtek bude jasný a teplý, už v pátek ale začne přibývat oblačnosti a večer dorazí zejména do Čech velmi silné bouřky...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Městský rozhlas řeší dilema, jak zvát na mítink a nepropagovat politiky

Opakovaná pozvánka na dětský den na sídlišti vysílaná městským rozhlasem mnohé obyvatele Olomouce rozčarovala. Až na...

Vlak najel příliš rychle k připojované soupravě, cestující při nárazu spadli

V Uničově v Olomouckém kraji najel vlak Českých drah do odstavené soupravy stejného dopravce. Jeden cestující byl...

U Mohelnice se srazilo auto s autobusem plným dětí, policie hlásí tři zraněné

Nehoda autobusu a osobního auta u Mohelnice na Šumpersku odpoledne zablokovala na téměř tři hodiny frekventovanou...

Škody po krupobití na Olomoucku jsou za desítky milionů, opravují se střechy

Krupobití v Moravském Berouně na Olomoucku způsobilo škody za desítky milionů korun. Stále se opravují střechy, obec...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...