Úřady se dál přou o vyšachování sousedů při stavbě vily, už je téměř hotová

  9:10aktualizováno  9:10
V úřední přetahovanou se změnil spor o mohutnou betonovou stavbu na kraji Prostějova, kterou buduje spolumajitel místní slévárny. Podle ministerstva pro místní rozvoj úřady dál ignorují námitky sousedů, podnikatelův dům je přitom teď už před dokončením.

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské ulici v Prostějově staví vlivný místní podnikatel Tomáš Pour. Podle kritiků účelově obešel zákon a porušuje územní plán. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Lidé, kteří bydlí poblíž výpadovky z Prostějova na Plumlov, byli mírně řečeno zaskočení, když v jejich těsné blízkosti začala před třemi lety vznikat čtyřmetrová zeď z betonu a vzápětí také monstrózní betonová konstrukce. Ke stavbě se totiž nemohli nijak vyjádřit.

Betonový kolos buduje vlivný prostějovský podnikatel a spolumajitel Slévárny ANAH Tomáš Pour, který okolo svého pozemku vyčlenil úzký pruh půdy, a majitele okolních rodinných domků tak ze schvalovacího procesu úplně vyšachoval.

Jak MF DNES již dříve informovala, prostějovský stavební úřad to schválil a s investorem uzavřel takzvanou veřejnoprávní smlouvu, která nahradila stavební povolení. Smlouvu navíc úřad zveřejnil až rok po podpisu.

Podle sousedů ale finta s úzkým pruhem půdy okolo pozemku odporuje stavebnímu zákonu. Obrátili se proto na krajský úřad, kde neuspěli. Následně se odvolali se k ministerstvu pro místní rozvoj a to případ vrátilo na kraj, kde opět neuspěli, a znovu se odvolali. A ministerstvo se jich nyní zastalo podruhé.

„Krajský úřad nezohlednil všechny plánované stavební postupy. Ze svého nesprávného předpokladu krajský úřad také vycházel, když ověřil míru dotčení vlastnických práv žadatelky, tudíž i jeho navazující úvahy nemohou být úplné, přesvědčivé ani správné,“ uvedla vedoucí oddělení územně a stavebně správního na ministerstvu pro místní rozvoj Milada Konrádová.

„Ministerstvo nemůže souhlasit se závěrem krajského úřadu, že nebylo možné předpokládat, zda vlivem stavby může dojít k vibracím,“ dodala.

Dům už je skoro hotový

Kraj tak bude o případu rozhodovat potřetí. „Připravujeme nové projednání. Nové rozhodnutí tak krajský úřad vydá poté, co provede nové správní řízení. Při vydání rozhodnutí je naší povinností řídit se právním názorem ministerstva, jeho výtky tak budeme respektovat,“ prohlásila mluvčí kraje Eva Knajblová.

Fotogalerie

Pro sousedy, které velkopodnikatel Pour obešel, však může být už pozdě. Zatímco se úřady mezi sebou přetahují, stavba za desítky milionů korun spěje do finále.

„Opominutí účastníci budou stejně poškozeni, protože než bude veřejnoprávní smlouva případně prohlášena za neplatnou, tak stavba bude dostavěna,“ upozorňuje právní zástupkyně jedné ze sousedek Petra Bielinová.

„Problém v daném případě vznikl hlavně tím, že na základě onoho úzkého pruhu půdy stavební úřad nesprávně stanovil okruh účastníků řízení. Okruh účastníků měl být stejný, ať už tam ten pruh je, nebo není, protože rozhodující je vliv novostavby na okolní stavby, a ne to, zda se jedná o přímo nebo nepřímo sousedící pozemek,“ argumentuje.

V hlavní roli stavební úřad

Vina je podle advokátky především na Stavebním úřadu v Prostějově. V minulosti ho už kritizoval také veřejný ochránce práv.

„Stavební úřad měl důsledně zjistit, zda jednání stavebníka nesměřovalo k obcházení stavebního zákona,“ konstatoval v minulosti zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček.

Stavební úřad naopak od počátku aféry tvrdí, že žádný zákon neporušil. Vedoucí stavebního úřadu Jan Košťál se odvolává na to, že celou věc prověřoval krajský úřad a zjistil, že je všechno v pořádku. Právě na toto stanovisko kraje si však opakovaně na ministerstvu pro místní rozvoj stěžují sousedé.

Stanovisko spolumajitele Slévárny ANAH Poura, do jehož skupiny patří i prostějovský hotel Grand, autosalon a firma, která se zabývá obchodem s elektřinou a plynem, není k dispozici. MF DNES se ho opakovaně snažila kontaktovat na telefonu a v minulosti i e-mailem, ale neúspěšně.

Jeho právní zástupce nakonec sdělil, že Pour se k celé věci nebude nijak vyjadřovat.

Advokátka Bielinová z organizace Právo ve veřejném zájmu, která se specializuje na správní právo, upozorňuje i na další přešlapy místního stavebního úřadu v celém případu. Návrh na uzavření veřejnoprávní smlouvy například Pour podal v říjnu před třemi lety a stavební úřad s ním smlouvu uzavřel hned následujícího dne.

„Tento postup je v hrubém rozporu se stavebním zákonem,“ tvrdí advokátka.

Jak vypadá masivní stavba, ke které se sousedé nemohli vyjádřit:

  • Nejčtenější

Pražáci zas blbnou. Milionu chvilek chybí obsah, tvrdí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Silničáři chystají už třetí velkou opravu zfušovaného úseku dálnice D35

Nové čtyři kilometry vozovky zprovoznilo nyní Ředitelství silnic a dálnic v části D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad...

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Mluvit se má o svobodě, ne o Babišovi. Přerov omezil projevy na oslavách

Vedení přerovské radnice rozhodlo, že na oslavách 30 let od sametové revoluce vystoupí jen dva řečníci včetně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Niki, běda ti, jestli tě po středě nachytám v baru! říkával mu Brückner

Karel Brückner si vezme zlobivou hvězdu Vladislava Laudu po tréninku olomouckých fotbalistů stranou: „Niki, běda ti,...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

U Olomouce stál provoz na koridoru, žena sražená vlakem zemřela

Kvůli srážce vlaku s člověkem v kolejišti se dopoledne zastavila doprava na železničním koridoru u Olomouce. Mezi...

Řidič se třemi promile narazil do domu, dechovou zkoušku zvládl jen jednou

Na Přerovsku nezvládl o víkendu jízdu silně opilý řidič. Naboural do domu a i se spolujezdcem zůstal v autě uvězněný. Z...

Odvolací soud potvrdil přerovskému exradnímu podmínku za sexuální nátlak

Olomoucký krajský soud potvrdil roční podmíněný trest s dvouletým odkladem pro bývalého přerovského radního za ODS...

Padla jedna facka, řekli soudu manželé obžalovaní z útoku na romské děti

Přerovský okresní soud otevřel případ letošního napadení skupiny romských dětí v Lipníku nad Bečvou. Podle obžaloby na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz