Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

  5:20
Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel. Na hejtmanství se obrátili sousedé, které majitel vyšachoval z povolovacího procesu. Podle nich betonový objekt se čtyřmetrovou zdí nemá v lokalitě určené pro bydlení co dělat.

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské ulici v Prostějově staví vlivný místní podnikatel Tomáš Pour. Podle kritiků účelově obešel zákon a porušuje územní plán. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Finta, kterou spolumajitel prostějovské Slévárny ANAH Tomáš Pour využil při stavbě a na niž přistoupil zdejší stavební úřad, podle jeho sousedů odporuje zákonu.

Před pár dny proto požádali Krajský úřad Olomouckého kraje, aby povolení pro tuto stavbu prověřil.

„Odbor strategického rozvoje kraje oznamuje, že bylo zahájeno řízení o vydání rozhodnutí ve věci neúčinnosti veřejnoprávní smlouvy,“ potvrdila vedoucí oddělení na odboru strategického rozvoje kraje Hana Mazurová. Veřejnoprávní smlouva v tomto případě nahradila klasické stavební povolení.

Monstrózní objekt se čtyřmetrovou betonovou zdí za desítky milionů korun vzniká těsně vedle rodinných domků. Sousedé se však ke stavbě vůbec nemohli vyjádřit. Pour totiž okolo svého pozemku vyčlenil úzký pruh půdy a stavební úřad následně ze schvalovacího procesu sousedy vyloučil.

Fotogalerie

„Při pohledu na katastrální mapu je zjevné, že jediným důvodem pro vznik nového pozemku bylo vyřazení stavbou dotčených osob z možnosti uplatnit námitky,“ je přesvědčená advokátka z organizace Právo ve veřejném zájmu Petra Bielinová, která zastupuje majitelku jedné ze sousedních parcel.

Úzká nudle ve tvaru čtverce podle ní nemůže sloužit k obcházení sousedů. „Existence účelově vzniklého pozemku by stavebnímu úřadu, který jedná podle zákona, nedovolila majitele sousedních nemovitostí z rozhodování o umístění stavby vyloučit,“ argumentuje Bielinová.

Upozorňuje zároveň na další přešlapy. Návrh na uzavření veřejnoprávní smlouvy podal Pour v říjnu před dvěma lety, stavební úřad s ním smlouvu uzavřel hned následující den.

„Tento postup je v hrubém rozporu se stavebním zákonem, a proto je namístě vydat rozhodnutí, že smlouva nenabyla účinnosti a že právo uskutečnit stavbu ve skutečnosti nevzniklo,“ tvrdí Bielinová.

Sousedům vadí zejména výška a umístění budovy, použité materiály a způsob provádění stavby.

Všechno je v pořádku, tvrdí stavební úřad

Stavební úřad v Prostějově však tvrdí, že žádný zákon neporušil, podle jeho vedoucího Jana Košťála krajský úřad již celou věc v minulosti prověřoval a zjistil, že je všechno v pořádku.

„Odbor strategického rozvoje ověřil, že veřejnoprávní smlouvu bylo možné uzavřít. Podle mého názoru je stanovisko nadřízeného orgánu jasné a není tedy důvod dále cokoliv komentovat,“ prohlásil Košťál.

Stanovisko spolumajitele Slévárny ANAH Poura, do jehož skupiny patří i prostějovský hotel Grand, autosalon a firma, která se zabývá obchodem s elektřinou a plynem, není k dispozici.

MF DNES se ho opakovaně snažila kontaktovat na telefonu a v minulosti i e-mailem, ale neúspěšně. Žádost o vyčlenění úzkého pruhu pozemku okolo své parcely nicméně Pour před třemi lety zdůvodňoval bezpečností.

„Po obvodě výše uvedené parcely bude oddělen pozemek, který bude mít rozdílné využití oproti původnímu pozemku. Původní pozemek bude sloužit jako zázemí objektu pro bydlení, nově oddělený pozemek bude sloužit jako bezpečnostní zóna před oplocením,“ napsal podnikatel v žádosti, kterou má MF DNES k dispozici.

Bielinová takový důvod považuje za nesmysl. „Vznik bezpečnostní zóny rozhodně není důvodem pro rozdělení pozemku, neboť je zřejmé, že oba pozemky zůstávají i nadále jedinému vlastníkovi a do budoucna není racionální důvod pro oddělené nakládání s oběma pozemky,“ vysvětluje advokátka, která se specializuje na správní právo.

V minulosti se na podnět spolku Prostor Prostějov, jenž se věnuje diskusím o veřejném prostoru ve městě, celou věcí zabýval i ombudsman.

„Stavební úřad měl důsledně zjistit, zda jednání stavebníka nesměřovalo k obcházení stavebního zákona,“ konstatoval zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček.

Podle předsedy spolku Jiřího Zakopala je navíc celá stavba v rozporu s územním plánem: „Tam je jasně definováno, že v tomto místě má být blokový typ zástavby, což je jednolitá stavební čára, a že stavba musí být postavena na hranici s veřejným prostorem. Ani jeden z těchto požadavků není splněn.“

Prohlédněte si kontroverzní stavbu, kterou se zabýval i ombudsman:

2. října 2018

  • Nejčtenější

Exekutor staví přehradu načerno. Úřady mu daly minimální pokutu i povolení

Policie se začala zabývat stavbou přehrady, která má zadržovat vodu pro zasněžování v lokalitě pod Paprskem v...

Osmnáctiletý zapasoval auto pod kamion. Zemřel, vrstevníci bojují o život

Čerstvě plnoletý řidič vyjel v noci na Olomoucku s autem ze silnice a narazil do odstaveného kamionu. Na místě zemřel,...

Rodiče dali do babyboxu dítě i s doklady, může to zkomplikovat adopci

Do babyboxu v Šumperku někdo odložil dítě i s doklady. Ze schránky v tamní nemocnici vyzvedl personál čtyřměsíčního...

Pár se v parku uprostřed dne oddával sexu, hrozí mu trest za výtržnictví

Zápis do trestního rejstříku může vynést muži se ženou rozhodnutí pustit se v Olomouci do intimních hrátek na veřejně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Petříkov řeší, kam s auty turistů. Horskou osadu snadno ucpou i v létě

Jak vyřešit dopravu v turisticky frekventované osadě Petříkov v Jeseníkách si ve spolupráci s policií a místními láme...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Opravené náměstí v Hranicích má víc zeleně, části místních se ale nelíbí

V uplynulých dnech skončila v Hranicích rekonstrukce náměstí T. G. Masaryka za 6,7 milionu korun. Úpravy se týkaly...

Lidé v Olomouci odmítají doplatky za převod bytů od města, podávají žaloby

Nepřipadá v úvahu, abychom něco dopláceli. Takové je podle právníka Zdeňka Joukla stanovisko nájemníků, kteří se v...

Přerovské Laguně čištění nepomohlo, voda už zase není vhodná ke koupání

Sotva začala vedra, Přerované opět přišli o možnost koupat se v tamní nádrži Velká laguna. Rozbory ukázaly, že voda...

Řidič náklaďáku při odbočování srazil cyklistku, žena je vážně zraněná

Vážné zranění utrpěla cyklistka, kterou ve středu v Prostějově srazil nákladní automobil. Nehoda se stala, když vůz...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....