Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

  18:47
Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její podobě vyšachoval sousedy, když okolo pozemku vyčlenil úzký pruh půdy. Podle ministerstva místní úřady námitky sousedů neoprávněně ignorují.

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou zdí stojí u výpadovky na Plumlov. Majitelům domů v sousedství vadí třeba její výška, která nezapadá do zdejší nízké zástavby. Připomínky však úřady ignorovaly. (únor 2019) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Spolumajitel prostějovské Slévárny Anah Tomáš Pour buduje u výpadovky z Prostějova na Plumlov monstrózní objekt se čtyřmetrovou betonovou zdí.

Těsně vedle jsou rodinné domky, ale sousedé neměli šanci se ke stavbě vyjádřit, protože Pour okolo svého pozemku vyčlenil úzký pruh půdy, čímž právně vzato domky sousedit přestaly.

S prostějovským stavebním úřadem pak uzavřel takzvanou veřejnoprávní smlouvu, která nahradila stavební povolení.

Tato finta podle sousedů odporuje stavebnímu zákonu, a proto se obrátili na krajský úřad, aby věc prověřil. Jenže kraj jejich námitky smetl ze stolu. Sousedé se tedy odvolali k ministerstvu pro místní rozvoj. A to se nyní postavilo jasně na jejich stranu.

„Krajský úřad pochybil při dokazování. Žadatelka označila důkazy a spisy ohledně uvedených staveb oplocení a objektu k bydlení, ale krajský úřad na tyto návrhy nereagoval. Fakticky se tedy spokojil s tím, co mu předal stavební úřad, aniž by zohlednil žadatelkou označený důkaz,“ konstatovala v rozhodnutí ministerstva vedoucí oddělení územně a stavebně správního Milada Konrádová.

Podle ní je stanovisko kraje zároveň „neúplné, vnitřně nekonzistentní a založené na neúplně provedeném dokazování“. Ministerstvo proto nařídilo, aby kraj rozhodl znovu a správně.

Stížnosti na trhliny, plot, výšku stavby i velkou nádrž

Odpůrci kontroverzní stavby z toho mají radost. Ačkoli ze schvalovacího procesu vypadli, jejich námitky bude muset kraj řešit.

Jedna ze sousedek například předložila statické posouzení trhlin ve zdivu a poškození omítky, které podle ní mají na svědomí stavební práce. Ale nikdo se tím nezabýval.

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou zdí stojí u výpadovky na Plumlov. (únor 2019)

Další stížnosti směřovaly například proti nádrži na dešťovou vodu s plochou přes 500 metrů čtverečních nebo proti betonovému plotu a vysoké stavbě, která podle místních nemá ve čtvrti nízkých domků co dělat.

„Ministerstvo potvrdilo, že námitky proti stavbě lze ve stavebním řízení uplatnit, což však mé klientce a ostatním dotčeným sousedům bylo postupem Stavebního úřadu města Prostějov znemožněno, když je z účasti na řízení podle našeho názoru nezákonně vyloučil,“ prohlásila advokátka Petra Bielinová, která jednu obyvatelek u Pourovy stavby zastupuje.

S podezřením, že podnikatel vyčleněním úzkého pruhu pozemku okolo své parcely obešel stavební zákon, aby vyšachoval sousedy, ministerstvo už nemůže nic dělat, protože uplynuly příslušné lhůty.

„I kdyby ministerstvo mělo sebehorší mínění o již nenapadnutelném pravomocném rozhodnutí, musí z něj vycházet,“ podotkla Konrádová.

Ke stejnému závěru došel i veřejný ochránce práv. „Stavební úřad měl důsledně zjistit, zda jednání stavebníka nesměřovalo k obcházení stavebního zákona,“ konstatoval v minulosti zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček.

Smlouva uzavřená za den

Olomoucký krajský úřad MF DNES potvrdil, že o celé věci rozhodne znovu. V krajním případě by mohl veřejnoprávní smlouvu, která nahrazuje stavební povolení, úplně zrušit.

„Krajský úřad je povinen respektovat právní názor ministerstva pro místní rozvoj. V souladu s tímto právním názorem podanou žádost znovu projedná a následně ve věci rozhodne,“ sdělila mluvčí kraje Eva Knajblová.

Stanovisko Tomáše Poura, do jehož skupiny firem patří i prostějovský hotel Grand, autosalon a firma, jež se zabývá obchodem s elektřinou a plynem, není k dispozici.

MF DNES se ho opakovaně snažila kontaktovat na telefonu a v minulosti i e-mailem, ale neúspěšně. Jeho právní zástupce nyní sdělil, že Pour se k celé věci nebude nijak vyjadřovat.

Advokátka Bielinová z organizace Právo ve veřejném zájmu, která se specializuje na správní právo, upozorňuje i na další přešlapy místních úřadů. Návrh na uzavření veřejnoprávní smlouvy například Pour podal v říjnu před třemi lety, stavební úřad s ním smlouvu uzavřel hned následující den. „Tento postup je v hrubém rozporu se stavebním zákonem,“ tvrdí advokátka.

Stavební úřad v Prostějově však tvrdí, že žádný zákon neporušil. Podle vedoucího úřadu Jan Košťála celou věc v minulosti prověřoval krajský úřad, ale chyby nezjistil.

Prohlédněte si kontroverzní stavbu, kterou se zabýval i ombudsman:

2. října 2018

  • Nejčtenější

Neotevřel stavidlo a udělal v obci paseku za 14 milionů, zjistila policie

Policie ukončila vyšetřování zaplavení části Brodku u Přerova v roce 2020, kde rozvodněná řeka způsobila škody za téměř...

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na domě přistavovali načerno patro, po prohlídce úřadu zmizelo

Nástavba domu ve Vaníčkově ulici nedaleko olomouckého autobusového nádraží převýšila okolní zástavbu. Podle stavebního...

Po pastilkách dostala kanára. Co v nich bylo, že mě uspaly? smála se Muchová

Díky přesvědčivému zisku první sady mířila za poklidným postupem. Jenže ouha, Karolína Muchová ve druhém dějství tvrdě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nandu pampový tři týdny běhá po polích u Olomouce, chystá se jeho odchyt

Policie pátrá po majiteli pštrosovitého ptáka, který už několik dnů pobíhá po louce v okolí Chomoutova u Olomouce a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Neotevřel stavidlo a udělal v obci paseku za 14 milionů, zjistila policie

Policie ukončila vyšetřování zaplavení části Brodku u Přerova v roce 2020, kde rozvodněná řeka způsobila škody za téměř...

Nandu pampový tři týdny běhá po polích u Olomouce, chystá se jeho odchyt

Policie pátrá po majiteli pštrosovitého ptáka, který už několik dnů pobíhá po louce v okolí Chomoutova u Olomouce a...

Pečení propadla díky seriálu. Raduji se, když jsou strávníci nadšení, říká

Její vášeň pro sladké rozdmýchal seriál 2 Broke Girls, kde servírky pekly cupcaky. Markéta Kaniová z Jeseníku si chtěla...

Z pamětních bankovek zoo zírá lev a tygr, další zvířata se objeví zase za rok

Pamětní listy v podobě bankovek Naše Zoo vytištěné ve Státní tiskárně cenin se v zahradách staly hitem. Nyní do nich...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....