Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. července 2022 Patricie

Vitráž zničená nacisty opět zdobí Národní dům, obnova byla detektivkou

  8:52
Rekonstruovaný Národní dům v Prostějově zdobí i replika secesní vitráže Jana Kotěry, kterou za okupace zničili nacisté. Pátrání po její původní podobě trvalo několik let, neboť se dochovaly jen schematické zákresy a několik nekvalitních černobílých fotografií.

Po téměř osmdesáti letech se do hlavního divadelního sálu vrátila původní Kotěrova vitráž (na snímku). | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Národní dům v Prostějově, secesní skvost architekta Jana Kotěry, má za sebou největší opravy ve své novodobé historii. Součástí rekonstrukce byla i obnova původní Kotěrovy vitráže v hlavním divadelním sále, kterou za druhé světové války zničili němečtí okupanti, aby co nejvíce potlačili slovanské prvky secese. Příběh obnovení vitráže má téměř detektivní okolnosti.

„Zhruba deset let jsme zamýšleli obnovit vitráž na balkoně Národního domu v divadelním sále. Po té původní se dlouhou dobu nedařilo najít žádné pozůstatky. Proto vznikla myšlenka na vytvoření vitráže nové,“ popsala mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Citlivý úkol město zadalo olomouckému výtvarníkovi Janu Jemelkovi, který má s vitrážemi bohaté zkušenosti. Jeho díla jsou v Římě, Německu, Slovinsku nebo v kostele svaté Barbory ve Chválkovicích u Olomouce či v klášteře sester klarisek-kapucínek ve Šternberku.

Výtvarník práci na obnově vitráže věnoval více než tři roky. Vzhledem k tomu, že původní podoba nebyla k dispozici a existovaly jen Kotěrovy schematické zákresy do architektonických výkresů a pár velice špatných černobílých fotografií, Jemelka pátral, kde mohl.

Pomohla faktura z roku 1907 i vitráže z pražské Suchardovy vily

Jemelka si sehnal původní projekt a byl se podívat na secesní vitráže v Obecním domě a Suchardově vile v Praze nebo v psychiatrické léčebně v Kroměříži. Objevil také korespondenci slovinského architekta Josipa Plečnika s jeho kamarádem Kotěrou, kde je zmínka o barevném řešení.

Nakonec navrhl moderní podobu vitráže, která vycházela z Kotěrových děl a zachovávala ducha secese. Na její uskutečnění už však nedošlo. Padlo rozhodnutí, že do Národního domu se vrátí replika. A detektivka pokračovala.

Fotogalerie

„Začalo pátrání po sebemenší stopě o původní podobě vitráže. Desítky hodin strávené hledáním na internetu, komunikací s množstvím odborníků a dlouhá bádání v archivech a muzeích zpočátku vedly pouze k minimu informací,“ popsal vedoucí oddělení rozvoje a investičních záměrů na prostějovském magistrátu Václav Lužný.

Postupně se nicméně podařilo zjistit, že vitráže nejen v sále, ale i ve vestibulu a nad postranními lóžemi divadla vyhotovila firma Umělecký závod pro malbu na skle a umělé sklenářství Jan Kryšpín Praha. Dokazuje to faktura z 22. 11. 1907.

Barvy celého díla se pak daly odvodit z popisu architekta Plečnika, uveřejněném v časopise Styl z roku 1909, a z dochovaných barevných studií výzdoby sálu. Důležitým vodítkem byl rovněž fakt, že velmi podobné vitráže zdobí další stavbu architekta Jan Kotěry ze stejného období, pražskou Suchardovu vilu. Díla mají dokonce i stejný původ, a to pražskou uměleckou firmu Kryšpín.

„Digitálně upravené fotografie byly opakovaně překreslovány do výsledné podoby a následně doplněny obrazy skel vitráží ze Suchardovy vily,“ uvedl Lužný.

„Ve spolupráci s prostějovským architektem Zdeňkem Beranem a kunsthistoričkou Vladislavou Říhovou vznikl komplexní dokument, který popisoval návrh i ostatních dvou vitráží ve vestibulu a nad postranními lóžemi,“ popsal.

Sklo na novou vitráž putovalo až z Ameriky

Vitráž nakonec osadila brněnská sklářská dílna M Fabrica Tomáše Mitvalského, která použila speciální skla z americké firmy The Paul Wissmach Glass Company.

„Na rozdíl od původního balkonového okna sice obnovená vitráž z provozních důvodů nepropouští do divadelního sálu denní světlo, ale i umělé podsvícení dá plně vyniknout maximálně věrné replice původního díla,“ dodal Lužný.

Národní dům v Prostějově procházel největší rekonstrukcí v novodobé historii dva roky. Opravy přišly na víc než 60 milionů korun. Secesní skvost má novou střechu, okna a fasádu s restaurovanými sgrafity. Interiér zdobí nové koberce, nová opona a čalounění v sále.

Divadlo i přilehlá spolková část jsou vymalovány, speciální technologie vyčistily žulové schody a řemeslníci opravili dlažbu na podestách v přízemí schodiště a ve vstupu do spolkové části. Repasovány jsou všechny kovové konstrukce a skleněné prvky. Sanací prošel i suterén a divadelní věž.

Národní dům se v Prostějově otevřel koncem roku 1907 a na jeho výzdobě se podílela řada zvučných místních firem. Za druhé světové války však cenný objekt znehodnotili nacisté. Původní tvář se do památky, kde je kromě divadla také secesní kavárna, salonky a přednáškový sál, začala vracet v devadesátých letech minulého století.

V minulosti se podařilo obnovit například dva překrásné osvětlovací kandelábry na hlavním divadelním balkoně nebo promenoár v prvním patře. Symbolem poslední rekonstrukce je kromě vitráže v hlavním sále také obnovené stropní eliptické okno, zatím jen s mléčným zasklením ve vestibulu.

„Krása obnovené vitráže působí, jako by v sále těch dlouhých téměř osmdesát let ani nechyběla,“ podotkl náměstek primátora Jiří Rozehnal.

  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Nejdřív jen tak pršelo a byl chvíli klid. A pak smršť jako p...e

Zážitek, na který jen tak nezapomenou, mají za sebou lidé v Moravském Berouně na Olomoucku. Silná bouřka, která se tudy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivli nám do tváře, bouří se zahrádkáři z olomouckých kolonií

Do zimy mají poslední olomoučtí zahrádkáři opustit rozsáhlou kolonii na jihu města u řeky Moravy. Chystá se tam...

Město zaskočilo pětinásobným zvýšením daně pro některé podnikatele

Kojetínská společnost Evila, která se zaměřuje na výrobu textilní galanterie, letos zaplatí městu na dani z nemovitosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Mohelnice se srazilo auto s autobusem plným dětí, policie hlásí tři zraněné

Nehoda autobusu a osobního auta u Mohelnice na Šumpersku odpoledne zablokovala na téměř tři hodiny frekventovanou...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Lidé chtějí u knih jen relaxovat, ne přemýšlet, říká spisovatel Hnila

Olomouckému spisovateli Marku Hnilovi se nelíbí komerční přístup k literatuře. Dnes se podle něj mnoho autorů...

Firmy v Olomouckém kraji investují navzdory krizi desítky milionů

Ani nastupující ekonomická krize neodradila firmy v Olomouckém kraji od investic. Některé jsou dokonce aktivnější než v...

V šesti se dívala na tréninky, od sedmi už šermuje

V rodině Jurkových se šermu věnovali babička, dědeček i tatínek, její bratr Jakub se oháněl kordem na loňské letní...

Škody po krupobití na Olomoucku jsou za desítky milionů, opravují se střechy

Krupobití v Moravském Berouně na Olomoucku způsobilo škody za desítky milionů korun. Stále se opravují střechy, obec...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ (26-35000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Pardubický kraj, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 26 000 - 35 000 Kč

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...