Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Primátorovu smlouvu s městem prověřuje úřad, urychlila mu stavbu domu

  5:01
Krajský úřad začal prověřovat veřejnoprávní smlouvu uzavřenou primátorem Prostějova Františkem Jurou s magistrátem, v jehož čele stojí. Dokument se týká stavby rodinného domu, který Jura s manželkou plánují ve čtvrti Vrahovice. Úřad má podezření, že smlouva je v rozporu se zákonem.

Primátor města Prostějova František Jura. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Krajský úřad Olomouckého kraje zahájil přezkumné řízení, jelikož po předběžném posouzení věci dospěl k závěru, že lze mít důvodně za to, že veřejnoprávní smlouva byla uzavřena v rozporu s právními předpisy. Konkrétní důvody vzhledem k tomu, že řízení doposud nebylo ukončeno, nelze sdělit,“ uvedla mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová. Na posouzení má úřad podle zákona lhůtu 60 dnů.

Jura s manželkou se majiteli pozemku ve Vrahovicích stali koncem července a vzápětí podali návrh na uzavření veřejnoprávní smlouvy.

Ta neznamená, že žadatel nemusí předložit všechna potřebná razítka, ale zdlouhavé územní nebo stavební řízení značně urychluje. Primátor měl díky ní územní rozhodnutí v ruce během měsíce. Proti smlouvě se navíc nelze odvolat.

Na podjatost úředníků magistrátu si stěžoval například spolek architektů Prostor Prostějov nebo aktivista Jakub Čech. Opozice v prostějovském zastupitelstvu označila využití veřejnoprávní smlouvy primátorem za papalášské manýry.

„Přijde mi komické, že i když se magistrát snaží vyjít vstříc, ani to nedovede udělat formálně správně. Uvidíme, jak to dopadne. Každopádně minimálně lhůta, za kterou byla primátorova žádost vyřízena, je nestandardní. Je vidět, že zatímco běžný občan si musí počkat, vyvolení mají možnost vyřídit si vše na počkání,“ ohradil se například opoziční zastupitel Martin Hájek, který ve čtvrti Vrahovice bydlí.

Narážkou na problém s formalitami odkazoval na fakt, že uzavření smlouvy s primátorem na magistrátu předcházely pozoruhodné manévry.

Nejprve se objevil návrh podepsaný šéfem stavebního úřadu Janem Košťálem, ale po námitkách na jeho podjatost vznikl druhý návrh podepsaný vedoucím odboru dopravy Miroslavem Nakládalem.

A i ten byl záhy nahrazen, neboť už o den později vznikl třetí, finální dokument, pod nímž byla podepsaná vedoucí oddělení dopravy a komunikací Lenka Moučková.

Smlouvy řeší tajemník, nemám na ně vliv, říká primátor

Primátor nechtěl postup krajského úřadu komentovat, protože přezkumné řízení není ukončeno.

„Uzavření veřejnoprávní smlouvy nahrazující stavební povolení je jako standardní postup upraveno stavebním zákonem. Podkladem pro její uzavření jsou veškeré dokumenty a stanoviska potřebná k vydání povolení,“ vysvětlil Jura s tím, že vzhledem ke svému pracovnímu vytížení měl veškeré inženýrské náležitosti okolo stavby zajištěny smluvně.

A protože byly všechny podklady pro povolení stavby zpracovány na profesionální úrovni, bylo podle něj možné je předložit stavebnímu úřadu s návrhem na posouzení a na uzavření smlouvy.

Na tom, že ji magistrát uzavíral s primátorem, který stojí v jeho čele, nevidí nic divného.

„Zákon jasně říká, že pokud má úřad tajemníka, tuto agendu zabezpečuje právě on, nikoli primátor. Navíc je státní správa jednoznačně oddělena od samosprávy, kterou zastupuji já. Myslím, že to prokáže i přezkumné řízení krajského úřadu,“ reagoval Jura.

Ze smlouvy vyplývá, že s manželkou hodlá postavit přízemní nepodsklepený rodinný dům se sedlovou střechou, podkrovím, pěti pokoji a kuchyňským koutem. Ve dvorním křídle je navrženo masážní studio.

„Bude se jednat o rodinný dům odlišného hmotového a dispozičního řešení oproti původně navrženému rodinnému domu, na nějž bylo vydáno územní rozhodnutí,“ popsala v návrhu smlouvy vedoucí oddělení dopravy a komunikací Moučková.

Kontrola před dvěma lety odhalila řadu nedostatků

Uzavírání veřejnoprávních smluv v Prostějově dlouhodobě kritizuje tamní opozice, a když koncem roku 2018 krajský úřad provedl kontrolu, zjistil řadu nedostatků.

„Kontrolou vybraných veřejnoprávních smluv byla zjištěna pochybení. Z těchto zjištění vyplynula preventivní opatření,“ konstatoval tehdy vedoucí kontrolní skupiny Vladimír Urbánek.

Šlo o smlouvy z let 2016 a 2017, které na radnici uzavíral šéf stavebního úřadu Košťál. Celkem jich bylo 46 a kraj kontroloval devět náhodně vybraných.

Smlouvy například neobsahovaly údaje o stavbě, chyběly souhlasy dotčených orgánů nebo třetích osob, případně identifikační údaje, dále smlouvy neodpovídaly obsahu správních spisů a kontroloři Košťálovi vytkli také nezveřejňování uzavřených smluv.

  • Nejčtenější

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Muž odsouzený za pořezání tenistky Kvitové podal ústavní stížnost

Radim Žondra, jenž byl odsouzen za napadení tenistky Petry Kvitové, podal ústavní stížnost. Odpykává si jedenáctiletý...

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

Mise covid. V ochromeném domově seniorů vojáci zůstávají pátý týden

Už pátý týden pomáhají vojáci 7. mechanizované brigády v domově seniorů v Hranicích, jehož provoz ochromila podzimní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stará olomoucká tržnice láká podnikatele, město chystá novou smlouvu

Podnikatel Richard Morávek vypověděl smlouvu na prostory olomoucké tržnice, které si pronajímal od města. Chce tím...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Prostějov bude mít novou prohlídkovou trasu po židovské historii

Ke stávajícím průvodcovským okruhům centrem Prostějova, kostelem Povýšení svatého Kříže a radnicí přibude také...

Vodu pro jesenické lázně i samotné město zadrží také „podzemní hráze“

Osm kilometrů čtverečních na Jesenicku zkoumali experti kvůli zachování zdrojů vody pro město Jeseník a Priessnitzovy...

Důvod stopky dostavby D1? Ministerstvo podle soudu opomnělo zimní údržbu

Mimo jiné zanedbání zimní údržby v oblasti chráněných minerálních vod bylo příčinou zrušení územního rozhodnutí na...

Moravské divadlo oslaví Noc divadel virtuální prohlídkou

Do krejčovny, baletního sálu i na zkoušku orchestru zavede zájemce v sobotu prostřednictvím kamery Moravské divadlo...

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?
SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...