Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ocenil ho císař, pak odkaz architekta synagog z Prostějova ničili nacisté

  7:52
Letos uplynulo 180 let od narození Maxe Fleischera, prostějovského autora mnoha významných synagog. Na svém kontě má řadu staveb po celém tehdejším rakousko-uherském mocnářství a podílel se rovněž třeba i na stavbě vídeňské radnice. V jeho rodišti na něj však mnoho upomínek nezůstalo.
Mezi díla architekta Max Fleischer, prostějovského rodáka, patří například...

Mezi díla architekta Max Fleischer, prostějovského rodáka, patří například vídeňská synagoga v ulici Neudeggergasse (vpravo nahoře), synagoga v Břeclavi (vlevo dole) či obřadní síň židovského hřbitova v Brně. | foto: koláž iDNES.cz

Okolo rohového domu na Pernštýnském náměstí v Prostějově naproti zdejšímu zámku chodí obyvatelé města téměř bez povšimnutí. Právě tato budova je přitom jednou z mála, které zde pozdější významný vídeňský architekt Fleischer projektoval.

„Dům na Pernštýnském náměstí číslo 7 navrhl pro sladovníka a právníka Karla Hamburgera. Původní stavba, zvaná knížecí dům, byla odstraněna a na jejím místě byla v letech 1890 až 1891 postavena novostavba firmou J. Konečný & R. Nedělník,“ nastínila historička, publicistka a členka spolku Hanácký Jeruzalém Hana Bartková z Prostějova.

Třípodlažní výstavní dům překvapí především zajímavým rohovým válcovým arkýřem s cibulovou střechou a lucernou a bohatě zdobenou novorenesanční fasádou. V roce 2009 se dům stal nemovitou kulturní památkou.

Max Fleischer se narodil v Prostějově 29. března 1841 v domě číslo 20 v tehdejší židovské obci. Po vychození místní základní školy zamířil na reálku v Olomouci, po maturitě studoval vídeňskou Technickou univerzitu a od roku 1863 Akademii výtvarných umění.

Synagogy stavěl hlavně v novogotickém slohu

Poté pracoval v architektonické kanceláři Friedricha von Schmidta ve Vídni a podílel se na stavbě vídeňské radnice. Za to v roce 1883 obdržel od císaře Františka Josefa I. Zlatý záslužný kříž s korunou. Fleischerovu práci na stavbě připomíná sochařský portrét na radničním portálu. Ve Vídni ho od roku 2008 připomíná také pamětní deska v VII. okrese.

„V roce 1887 se Fleischer osamostatnil a věnoval se především stavbám pro potřeby židovských obcí. Projektoval a stavěl synagogy, hřbitovní obřadní síně nebo hrobky. Uplatňoval novogotický sloh, který byl pro židovské obřadní stavby do té doby netypický,“ popsala historička Muzea a galerie v Prostějově Marie Dokoupilová.

Ve Vídni postavil čtyři synagogy, z nichž však tři nepřežily v listopadu 1938 křišťálovou noc.

„Dochovala se pouze čtvrtá, objevená roku 1990 v areálu Všeobecné nemocnice, kde byla léta využívaná jako trafostanice. Nyní je rekonstruovaná podle původních plánů,“ dodala Dokoupilová.

Nedochovaly se však jeho synagogy v Českých Budějovicích, ta byla zničená za války, v Pelhřimově, zbořená v roce 1967, a nová synagoga v Brně na Ponávce zdemolovaná o deset let později.

Fleischer byl také autorem původních plánů plzeňské synagogy, druhé největší v Evropě a třetí největší na světě, realizované později podle přepracovaného projektu architekta E. Klotze.

V tuzemsku se zachovaly pouze jeho obřadní síně na židovských hřbitovech v Tovačově a Mikulově a břeclavská synagoga rekonstruovaná podle jeho plánů. Fleischerovou stavbou je i tovačovská základní škola.

Hrobky, sirotčinec i domov pro bezdomovce

V Rakousku se pak podílel na výstavbě synagog v Hohenau a v Kremži. V židovské části vídeňského ústředního hřbitova se nachází početná skupina jeho hrobek, mezi nimi i novogotická hrobka rodiny Gutmannů, majitelů zámku v Tovačově.

Ve Vídni architekt stojí také za budovou dívčího sirotčince v XIX. vídeňském okrese a domovem pro lidi bez přístřeší v ulici Blattgasse ve III. vídeňském okrese. Projektoval rovněž obřadní síň na hřbitově v polské Gliwici.

„V roce 1890 vzniklo podle Fleischerových plánů novorenesanční křídlo tovačovského zámku, vlastnil ho David rytíř Gutmann. Nechal v něm postavit dvouramenné schodiště zdobené sloupy a balustrami. Podílel se rovněž na renovaci hlavní zámecké věže, především na jejím zastřešení a obnovení arkádového ochozu,“ poznamenala historička Dokoupilová.

V Prostějově pak významný rodák projektoval i budovu sladovny firmy Gebrüder Hamburger & Singer v Mlýnské ulici. Objekt však při mohutném požáru, který patrně založili bezdomovci, v roce 2000 vyhořel a o osm let později jeho osud završila demolice.

Max Fleischer zemřel 18. prosince 1905 ve Vídni a je pohřbený na tamním ústředním hřbitově. Hrobka, kterou si sám navrhl v podobě novogoticko-romantické kaple, svým průčelím připomíná pražskou Staronovou synagogu.

  • Nejčtenější

Při výbuchu v újezdu Libavá zemřel voják, dalších osm lidí je zraněných

17. června 2024  12:12,  aktualizováno  17:15

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá před polednem vybuchla blíže neurčená munice. Zemřel při...

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kočičí mláďata se už neschovávají, dnes se poprvé ukázala návštěvníkům zoo

13. června 2024  15:39

Čtyřčata kočky krátkouché, která se narodila 16. dubna, se dnes poprvé objevila ve svém výběhu v...

Rodinný statek ze Šumperska je farmou roku, jejich řezník byl původně svářeč

14. června 2024  6:21

Nejlepší ekofarmou roku 2024 se stala rodinná firma Statek Winter z Vysokých Žibřidovic na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Jak vypadal syn Oty III. a kněžny Eufemie? Tváře Přemyslovců poodhalí výstava

13. června 2024  17:30

Šest let zkoumali odborníci ostatky nalezené v roce 2017 v olomouckém kostele sv. Štěpána při...

Mládě přežilo jen díky ošetřovatelům, teď už samo pobíhá po žirafinci

19. června 2024  18:04

Žirafí mládě narozené na konci května v olomoucké zoologické zahradě nemělo jednoduchý vstup do...

„To sem nepatří.“ Veřejný rozbor odpadu ukázal, že lidé stále špatně třídí

19. června 2024  16:44

Přebírání odpadu bylo dopoledne k vidění před budovou krajského úřadu v Olomouci. Šlo o vzdělávací...

Stav zraněných po výbuchu na Libavé se lepší, jeden už je z nemocnice doma

19. června 2024  11:55,  aktualizováno  15:31

Stav pěti lidí hospitalizovaných ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) a Vojenské nemocnici Olomouc...

Stížnost na nelidský trest ÚS muži neuznal. Doživotí za vraždu otce a macechy platí

19. června 2024  9:43

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Pavla Nárožného, doživotní vězení za vraždu otce a jeho manželky...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...