Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Studentka z Vídně vytvořila virtuální rekonstrukci prostějovské synagogy

  4:22
Prostějovskou novou synagogu, dnes Husův sbor, zařadila Technická univerzita ve Vídni do svého unikátního projektu virtuálních rekonstrukcí významných evropských synagog. V diplomové práci se Prostějovu věnovala studentka Irene Moserová.

Jádrem virtuální rekonstrukce je 3D model a vizualizace a výsledkem jsou fotorealistické obrázky dnes už neexistujících prostor prostějovské synagogy. | foto: Diplomová práce Irene Moser, Technická univerzita ve Vídni

Nová synagoga stojící v centru města těsně vedle obchodního centra na rozdíl od mnoha jiných přežila druhou světovou válku. Budova, ze které je dnes Husův sbor, však byla v poválečných letech přestavěna, a její dnešní vzhled tak už zdaleka neodpovídá původním záměrům stavitelů. 

Nyní se dočkala alespoň virtuální obnovy své podoby, do které se v diplomové práci pustila nyní už absolventka Technické univerzity ve Vídni Irene Moserová.

Jádrem virtuální rekonstrukce je 3D model a vizualizace a výsledkem jsou fotorealistické obrázky dnes už neexistujících prostor synagogy.

„Technická univerzita ve Vídni se projektu virtuálních rekonstrukcí synagog v Evropě věnuje systematicky a Prostějovem se tato sbírka rozrostla o další objekt,“ sdělila Moserová.

Podkladem byly podle ní nejen originální plány synagogy, ale také plány přestavby do podoby kostela Církve československé husitské architekta Huberta Austa z roku 1949.

„Plány přestavby jsou zajímavé především proto, že budova byla znovu přeměřena před tím, než byla stavebně pozměněna. Takže plány přestavby do podoby husitského kostela sloužily svým způsobem jako kontrola, respektive jako potvrzení původních rozměrů synagogy. Tím byly eliminovány případné nepřesnosti,“ popsala postup Moserová.

Základní kámen celého projektu vídeňské technické univerzity položili již v roce 1995 studenti Technické univerzity v německém Darmstadtu. 

Vysoká škola z hlavního města Rakouska na to v roce 1998 navázala a ve spolupráci s Židovským muzeem ve Vídni se začala zničenými či přestavěnými synagogami v Rakousku i zemích někdejší monarchie zabývat systematicky.

Hanácký Jeruzalém chystá výstavu snímků

Zničené synagogy po celém kontinentu patří podle Moserové k největším kulturním ztrátám Evropy. „Jde o to zmizelé či přestavěné synagogy alespoň částečně navrátit do viditelného prostoru,“ uvedla. 

„Moje diplomová práce může zároveň sloužit jako podklad pro výrobu modelu někdejší synagogy a jednotlivé snímky ve vysokém rozlišení mohou být využity kupříkladu pro výstavní účely. V této věci mne a vedoucího mé práce, profesora Boba Martense, již oslovili například členové prostějovského spolku Hanácký Jeruzalém,“ dodala.

Výrobu modelu synagogy a výstavu snímků virtuální rekonstrukce už spolek ve spolupráci s Církví československou husitskou skutečně začal v Husově sboru plánovat.

„Úžasnou shodou okolností se sešly dvě věci. Náš člen Jan Lázna pracuje na modelu někdejšího židovského ghetta a plánuje i zhotovení modelu bývalé nové synagogy,“ popsala členka Hanáckého Jeruzalému Jana Gáborová.

„Zrovna když se o jeho činnosti objevily informace v médiích, zaznamenala jsem na sociálních sítích několik obrázků z diplomové práce Irene Moserové. Zkontaktovala jsem se s ní a vysvětlila, jak cenná pro nás její práce je, a podařilo se nám navázat spolupráci,“ potvrdila Gáborová.

Židé z Moravy ovlivnili tradice až ve Vídni

Pro zhotovení modelu jsou kromě vnějších pohledů, podle kterých lze vymodelovat vzhled a detaily budovy, důležité především rozměry. 

„Před zahájením tvorby modelu je zapotřebí určit měřítko. Z něj se potom přepočítávají rozměry jednotlivých částí. Ty musí přesně odpovídat, aby nevznikly tvarové deformace objektu. Měřítko také současně určuje, jaké detaily je ještě možné zvládnout běžnými technikami papírového modelářství,“ uvedl modelář Jan Lázna.

„Práce Ireny Moserové je vynikajícím podkladem především proto, že je možné vytisknout jednotlivé pohledy v rozměru přesně odpovídajícím budoucímu modelu a jeho zhotovované části s digitálně vytvořeným modelem tak porovnávat,“ popsal Lázna, jak mu diplomová práce pomůže.

Zájem vídeňských akademiků o židovskou Moravu má hlubší kořeny. Židé z Prostějova, Boskovic, Mikulova a desítek dalších měst totiž ovlivnili náboženské tradice vídeňské židovské obce. 

To potvrdil při jedné z návštěv Prostějova i vrchní vídeňský rabín Arie Folger. A nešlo jen o Vídeň, například prostějovský rodák Max Fleischer navrhoval židovské obřadní objekty v Rakousku, na Moravě i v Čechách. V Prostějově bylo po Mikulovu druhé největší židovské ghetto na Moravě.

„Hledání historických souvislostí a inspirací pomáhá navazovat nové mezinárodní vztahy a chápat vlastní minulost,“ podotkla členka spolku Hanácký Jeruzalém Gáborová.

  • Nejčtenější

Bývalý ligový brankář Šustr tragicky zahynul. Chytal za Olomouc či Brno

České fotbalové prostředí truchlí nad tragickou smrtí jednatřicetiletého brankáře Martina Šustra. Odchovanec Boskovic,...

Podezřelý z loupeže v herně si odseděl už 48 let, obsluhu střelil do hlavy

Olomoučtí kriminalisté zveřejnili podrobnosti k pátečnímu loupežnému přepadení v tamní herně. Obvinili z něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sucho děsí zemědělce, první obec v kraji zakázala zalévání a plnění bazénů

Zima se přelila do horkého jara, navíc velmi málo prší. První obec v Olomouckém kraji už vydala zákaz napouštění bazénů...

Muž napadl a těžce zranil pracovnici herny, po rozsáhlém pátrání ho zadrželi

Z pokusu o vraždu obvinili v sobotu kriminalisté třiasedmdesátiletého muže, který v pátek večer napadl a těžce zranil...

Otevření důležité křižovatky v Olomouci uleví objízdným trasám

O něco snadněji projedou od příštího pondělí řidiči i cestující v autobusech kolem stavby dalšího úseku tramvajové...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Letním hitem zoo na Svatém Kopečku je nová lvice i rozšířené safari

V letní sezoně přivítají návštěvníky olomoucké zoo novinky v podobě rozšířeného safari a nového občerstvení. K hlavním...

V Rychlebských horách se potulují vlci. V českých lesích jich přibývá

Nejméně dva vlci se potulují v oblasti Rychlebských hor v severním cípu Olomouckého kraje, kde pohyb těchto šelem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Olomouci chodí lidé víc než v Brně a Praze. Infrastruktura ale pěším moc nepřeje

Premium Nejčastějším způsobem dopravy lidí z Olomouce je chůze, vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky nyní zveřejnila zdejší...

Otevření důležité křižovatky v Olomouci uleví objízdným trasám

O něco snadněji projedou od příštího pondělí řidiči i cestující v autobusech kolem stavby dalšího úseku tramvajové...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...