Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Studentka z Vídně vytvořila virtuální rekonstrukci prostějovské synagogy

  4:22
Prostějovskou novou synagogu, dnes Husův sbor, zařadila Technická univerzita ve Vídni do svého unikátního projektu virtuálních rekonstrukcí významných evropských synagog. V diplomové práci se Prostějovu věnovala studentka Irene Moserová.
Jádrem virtuální rekonstrukce je 3D model a vizualizace a výsledkem jsou...

Jádrem virtuální rekonstrukce je 3D model a vizualizace a výsledkem jsou fotorealistické obrázky dnes už neexistujících prostor prostějovské synagogy. | foto: Diplomová práce Irene Moser, Technická univerzita ve Vídni

Nová synagoga stojící v centru města těsně vedle obchodního centra na rozdíl od mnoha jiných přežila druhou světovou válku. Budova, ze které je dnes Husův sbor, však byla v poválečných letech přestavěna, a její dnešní vzhled tak už zdaleka neodpovídá původním záměrům stavitelů. 

Nyní se dočkala alespoň virtuální obnovy své podoby, do které se v diplomové práci pustila nyní už absolventka Technické univerzity ve Vídni Irene Moserová.

Jádrem virtuální rekonstrukce je 3D model a vizualizace a výsledkem jsou fotorealistické obrázky dnes už neexistujících prostor synagogy.

„Technická univerzita ve Vídni se projektu virtuálních rekonstrukcí synagog v Evropě věnuje systematicky a Prostějovem se tato sbírka rozrostla o další objekt,“ sdělila Moserová.

Podkladem byly podle ní nejen originální plány synagogy, ale také plány přestavby do podoby kostela Církve československé husitské architekta Huberta Austa z roku 1949.

„Plány přestavby jsou zajímavé především proto, že budova byla znovu přeměřena před tím, než byla stavebně pozměněna. Takže plány přestavby do podoby husitského kostela sloužily svým způsobem jako kontrola, respektive jako potvrzení původních rozměrů synagogy. Tím byly eliminovány případné nepřesnosti,“ popsala postup Moserová.

Základní kámen celého projektu vídeňské technické univerzity položili již v roce 1995 studenti Technické univerzity v německém Darmstadtu. 

Vysoká škola z hlavního města Rakouska na to v roce 1998 navázala a ve spolupráci s Židovským muzeem ve Vídni se začala zničenými či přestavěnými synagogami v Rakousku i zemích někdejší monarchie zabývat systematicky.

Hanácký Jeruzalém chystá výstavu snímků

Zničené synagogy po celém kontinentu patří podle Moserové k největším kulturním ztrátám Evropy. „Jde o to zmizelé či přestavěné synagogy alespoň částečně navrátit do viditelného prostoru,“ uvedla. 

„Moje diplomová práce může zároveň sloužit jako podklad pro výrobu modelu někdejší synagogy a jednotlivé snímky ve vysokém rozlišení mohou být využity kupříkladu pro výstavní účely. V této věci mne a vedoucího mé práce, profesora Boba Martense, již oslovili například členové prostějovského spolku Hanácký Jeruzalém,“ dodala.

Výrobu modelu synagogy a výstavu snímků virtuální rekonstrukce už spolek ve spolupráci s Církví československou husitskou skutečně začal v Husově sboru plánovat.

„Úžasnou shodou okolností se sešly dvě věci. Náš člen Jan Lázna pracuje na modelu někdejšího židovského ghetta a plánuje i zhotovení modelu bývalé nové synagogy,“ popsala členka Hanáckého Jeruzalému Jana Gáborová.

„Zrovna když se o jeho činnosti objevily informace v médiích, zaznamenala jsem na sociálních sítích několik obrázků z diplomové práce Irene Moserové. Zkontaktovala jsem se s ní a vysvětlila, jak cenná pro nás její práce je, a podařilo se nám navázat spolupráci,“ potvrdila Gáborová.

Židé z Moravy ovlivnili tradice až ve Vídni

Pro zhotovení modelu jsou kromě vnějších pohledů, podle kterých lze vymodelovat vzhled a detaily budovy, důležité především rozměry. 

„Před zahájením tvorby modelu je zapotřebí určit měřítko. Z něj se potom přepočítávají rozměry jednotlivých částí. Ty musí přesně odpovídat, aby nevznikly tvarové deformace objektu. Měřítko také současně určuje, jaké detaily je ještě možné zvládnout běžnými technikami papírového modelářství,“ uvedl modelář Jan Lázna.

„Práce Ireny Moserové je vynikajícím podkladem především proto, že je možné vytisknout jednotlivé pohledy v rozměru přesně odpovídajícím budoucímu modelu a jeho zhotovované části s digitálně vytvořeným modelem tak porovnávat,“ popsal Lázna, jak mu diplomová práce pomůže.

Zájem vídeňských akademiků o židovskou Moravu má hlubší kořeny. Židé z Prostějova, Boskovic, Mikulova a desítek dalších měst totiž ovlivnili náboženské tradice vídeňské židovské obce. 

To potvrdil při jedné z návštěv Prostějova i vrchní vídeňský rabín Arie Folger. A nešlo jen o Vídeň, například prostějovský rodák Max Fleischer navrhoval židovské obřadní objekty v Rakousku, na Moravě i v Čechách. V Prostějově bylo po Mikulovu druhé největší židovské ghetto na Moravě.

„Hledání historických souvislostí a inspirací pomáhá navazovat nové mezinárodní vztahy a chápat vlastní minulost,“ podotkla členka spolku Hanácký Jeruzalém Gáborová.

  • Nejčtenější

Krutý lynč a zvěrstva. Rozzuřený dav ubíjel německé sousedy

Premium Stačilo málo a lidé z Leštiny nedaleko Zábřehu na Šumpersku by v poklidu jako jiní obyvatelé právě osvobozovaného...

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Kamion na D1 prorazil svodidla a zřítil se z mostu, řidič v hořícím voze zemřel

Tragické následky měla dnes ráno nehoda na dálnici D1 u Bělotína na Přerovsku. Kamion zde prorazil svodidla, zřítil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Autobus se studenty sjel do příkopu. Cestující rozbili okna, aby se dostali ven

Nehodou skončila u Rejchartic na Šumpersku jízda autobusu převážejícího studenty po zasněžené namrzlé silnici. Vůz sjel...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Lyžaři jásají, sezona začíná ve velkém stylu. První vleky se už rozjely

Lidé, kteří netrpělivě čekali na první svezení na sjezdových lyžích, se v Olomouckém kraji dočkali už od začátku...

Ornitologická stanice se blýskla expozicí Ptáci Česka, má i nové zahrady

Tři roky mimo provoz byla unikátní ornitologická stanice Ornis v Přerově, přírodovědné oddělení přerovského Komenského...

V Olomouci začíná největší filmový festival zimních sportů, nabídne osm snímků

V olomouckém kině Metropol dnes začne 12. ročník největšího filmového festivalu zimních sportů Snow Film Fest. Přinese...

Na zavření části pošt doplácejí hlavně senioři, trápí je delší cestování

Uplynulo téměř pět měsíců ode dne, kdy v Olomouckém kraji zůstaly natrvalo zavřené dveře osmnácti pošt. Dopady mají...

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...