Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Parkinson muži bránil živit se focením, nadějí je unikátní operace

  11:24
Větší naděje pro lidi trpící Parkinsonovou nemocí. I to je náplň práce olomouckých chirurgů z místní fakultní nemocnice. Při unikátní operaci, kterou nyní zdokonalili, pacientovi přímo do mozku za jeho plného vědomí vloží elektrody. Pomohli tak i fotografovi Jiřímu Juráskovi.

Proti Parkinsonově chorobě bojují olomoučtí chirurgové unikátní operací, při které pacientovi za plného vědomí voperují do mozku elektrody. Pomohou tak zmírnit příznaky, na které již léky nestačí. (23. ledna 2014) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Nadějí na normální život pro pacienty trpící nevyléčitelnou Parkinsonovou nemocí, která způsobuje neovladatelný třes rukou i nohou či těžkosti při pohybu, je metoda hluboké mozkové stimulace, při níž lékaři za plného vědomí pacienta voperují do jeho mozku elektrody.

Snímky z unikátní operace

Lékaři Fakultní nemocnice Olomouc metodou NexFrame, která je mnohem šetrnější a rychlejší než dosud používané postupy, v úterý operovali už dvacátého pacienta. Moderní přístup při vložení speciálních elektrod do mozku využívá zatím jen asi desítka specializovaných center v Evropě.

Metodu používají olomoučtí specialisté k léčbě pacientů, u nichž už na zmírnění projevů Parkinsonovy nemoci nestačí běžně užívané léky.

Parkinsonova nemoc

Neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy. Nemoc je známá již od starověku. Poprvé byla popsána roku 1817 londýnským lékařem Jamesem Parkinsonem.

Větší riziko výskytu je u mužů a žen nad 50 let. Budoucí výskyt Parkinsonovy choroby však nelze předpovědět. V České republice touto chorobou trpí zhruba 15 tisíc lidí.

"Zlepšení po operaci je velmi výrazné. Pacienta sice jeho nemoci nezbavíme, protože současná medicína ji bohužel vyléčit neumí. Umíme ale odstranit projevy pokročilého onemocnění," řekl přednosta Neorologické kliniky olomoucké nemocnice Petr Kaňovský.

Díky operaci se muž bude moci dál živit focením

Jedním z nemocných je i Jiří Jurásek, který svůj osud vložil do rukou týmu olomouckých neurochirurgů a neurologů v čele s Davidem Krahulíkem právě v úterý.

"Dosud jsem užíval léky, ovšem v poslední době se výrazněji začal projevovat svalový třes v pravé ruce a noze a ztuhlost těla. Musím tak chodit v mírném předklonu, což je pro mě velmi nepříjemné a v běžném životě mě to hodně limituje," popsal čtyřiačtyřicetiletý Jurásek, u něhož se první příznaky nemoci objevily před osmi lety.

"Dříve jsem pracoval ve speciálních složkách státu, ale příznaky Parkinsonovy nemoci se u mě začaly projevovat," dodal Jurásek.

V posledních letech se věnuje fotografování a zhoršující se příznaky nemoci mu jeho práci komplikovaly.

"Při této závažné chorobě, kterou jsem onemocněl jako poměrně mladý, mi to psychicky velmi pomohlo. Kvůli třesu ale všechno musím fotit ze stativu a s dálkovou spouští," poznamenal.

K samotné operaci se odhodlal poté, co ji podstoupil jeho kamarád. "Když jsem viděl, jak mu v Olomouci pomohli, v jakém stavu byl před operací a jak teď funguje po ní, rozhodování netrvalo dlouho," dodal Jurásek.

Speciální elektrody zatím v Olomouci lékaři voperovali osmdesáti lidem, pro dvacet posledních však díky novému postupu byla operace mozku při plném vědomí mnohem příjemnější.

Díky nové metodě už lékaři totiž pacientům nemusejí na hlavu připevňovat nepříjemný titanový rám. Ten nahradilo několik titanových šroubů, s jejichž pomocí lékaři elektrody do mozku s přesností na desetinu milimetru zavádějí.

Lékaři s pacientem mluví, ověřují polohu elektrod

Pacient je během operace většinu času při vědomí pouze s lokální anestezií, lékaři s ním v jejím průběhu mluví a ověřují si umístění elektrod.

"Stimulátor vysílá slabé elektrické impulsy, které stimulují mozková jádra a zmírňují projevy onemocnění. Patří k nim především neovladatelný třes rukou i nohou, zpomalené nekoordinované pohyby či svalová ztuhlost. Při operaci spolupracují neurochirurgové s neurology," popsal neurolog Martin Nevrlý, který v úterý po celou dobu kontroloval pacienta na sále.

Díky novému postupu pak lékaři stihli i druhou operaci, pří níž napojili elektrody na stimulátor, který implantovali do podkožní kapsy v oblasti klíční kosti.

"Dříve jsme tento výkon prováděli až další den, aby pacient nebyl tak zatížen nejprve tří a půl hodinovou operací s elektrodami a pak ještě další při umisťování stimulátoru. Teď nám voperování elektrod trvá necelé dvě hodiny, takže obě operace hned navazují a nemocný tak jde na sál pouze jednou," vysvětlil neurochirurg David Krahulík, který operaci vedl.

  • Nejčtenější

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

25. dubna 2024  16:28

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší...

Seniorka při vystupování spadla pod tramvaj a zemřela, policie stíhá řidiče

24. dubna 2024  13:51,  aktualizováno  15:21

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebýt alkoholu, většinu času skoro nemáme co dělat, říká lékař z urgentu

25. dubna 2024

Premium Končí zde pacienti po mrtvici, infarktu, se zápalem plic, po otravě krve, závažných úrazech nebo po...

Vyprodáno. Sparta se valí na Olomouc. Unikátní situace, těší se trenér Saňák

27. dubna 2024  11:55

Bude to krásný pohled a skvělá kulisa. Fotbalový svátek. Naposledy Sigma vyprodala Andrův stadion...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Světlomet míval osmnáct součástek, dnes i 380, líčí šéfové mohelnické továrny

27. dubna 2024

Premium Tři desetiletí letos uplynula od chvíle, kdy tehdejší továrna Hella Autotechnik v Mohelnici na...

Řidič auta taženého na laně si zamkl volant, neovladatelný vůz skončil v kolejišti

29. dubna 2024  17:52

K neobvyklé nehodě vyjížděli policisté a hasiči na místo nedaleko Hanušovic na Šumpersku, kde...

Přes 80 tisíc uměleckých děl online. Olomoucké muzeum zdigitalizovalo sbírky

29. dubna 2024  15:53

Knihy, grafiky, kresby, mince i hudebniny. Během posledních čtyř let se Muzeu umění Olomouc...

Janotka oživil i Muritalu, dává šanci mladíkům. A olomoucké béčko baví

29. dubna 2024  13:21

V dubnu vyhráli všech pět zápasů a bodově docvakli třetí Táborsko, které přivítají příště. Všimli...

Řidič autobusu ztrácí vědomí, příčinu jeho potíží má zjistit monitor srdce s AI

29. dubna 2024  11:54

Jen dva týdny po oficiálním světovém představení nejnovější generace EKG záznamníku, který...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...