Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Důležité stavby i soudy či kulturní akce. Co přinese rok Olomouckému kraji

  7:51
Zahájení či dokončení staveb, zajímavé kulturní akce, ale i verdikt v roky se táhnoucí kauze Vidkun. To a řadu dalších událostí má letos zažít Olomoucký kraj. Na rozdíl od jiných let ale nad veškerým děním visí velký otazník. Byť všichni doufají, že se to nestane, plány může opět rozmetat případné rozsáhlé rozšíření nákazy koronavirem a s tím spojená omezení.

Kovářské setkání Hefaiston patří řadu let mezi nejoblíbenější akce v regionu, loni muselo být zrušeno kvůli koronaviru. Organizátoři doufají, že letos už se opět uskuteční. | foto: Tomáš FraitMAFRA

1.LEDEN

Obyvatelé Prostějova i řady okolních obcí budou sledovat dění u Krajského soudu v Brně, kde pokračuje projednávání žaloby o platnost dlouhodobého pronájmu vodovodního potrubí na Prostějovsku a prodej části tamních Vodovodů a kanalizací firmě patřící francouzské skupině Veolia.

V Šumperku má od druhé poloviny ledna lidem začít sloužit nový autobusový terminál, který bude nejmodernějším v kraji a nahradil zastaralé nevyhovující nádraží. Výstavba trvala rok a součástí bylo mimo jiné vybudování nové výpravní budovy, parkoviště či cyklověže.

2.ÚNOR

V Prostějově začne dlouho odkládaná oprava Vrahovické ulice, řidičům a cestujícím hromadné dopravy kromě toho navíc zkomplikuje cestování i velká rekonstrukce estakády, která je v dezolátním stavu a odpadávají z ní kusy betonu. Práce na estakádě a jejím sjezdu za zhruba 420 milionů korun potrvají minimálně dva roky.

12. února 2020

Příjemnější novinku nabídne lidem prostějovské muzeum, kde má začít stěžejní akce letošního programu přesunutá z loňska. Jde o rozsáhlý exkluzivní galerijní projekt Nálada prchavých okamžiků – Impresionismus v českém malířství.

3.BŘEZEN

Patrně v březnu konečně začne stavba dlouho vyhlížená především obyvateli největšího olomouckého sídliště Nové Sady – druhá etapa prodloužení tramvajově tratě za téměř půl miliardy korun. Té kvůli špatné ekonomické situaci města hrozilo vyškrtnutí z plánů, nakonec se ale radnice rozhodla do dalšího úseku dlouhého 1 300 metrů se třemi novými zastávkami a konečnou přímo v srdci sídliště pustit.

Na Prostějovsku má být ve stejné době naopak jedna stavba dokončena. Pokud vše půjde dobře, mohla by se na přelomu března a dubna otevřít nová cyklostezka okolo Plumlovské přehrady.

4.DUBEN

Na jaře plánuje krajský soud pokračovat v projednávání kauzy Vidkun, která rozkrývá nadstandardní vztahy mezi některými olomouckými policisty, podnikateli a politiky, v níž je mezi obžalovanými kromě dvou bývalých vysoce postavených policistů a vlivného podnikatele Ivana Kyselého i exhejtman Jiří Rozbořil.

Tři ze čtyř obžalovaných v kauze Vidkun – zprava někdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj, bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec a exhejtman Jiří Rozbořil. Vlevo Rozbořilův obhájce Petr Konečný.

Několik let vyšetřovaný případ začal soud projednávat loni, koronavirová pandemie však průběh procesu komplikovala a natahovala. Letos patrně padne aspoň první rozsudek, dá se ale očekávat, že budou následovat odvolání.

5.KVĚTEN

Na květen se těší řada mladých lidí z Jeseníku a širokého okolí, město totiž otevře nový skatepark. Bude určen skateboardistům, bikerům, inline bruslařům i vyznavačům akrobatické jízdy na koloběžkách. Podobné sportoviště pro teenagery zatím nikde jinde v okrese není.

Ve stejném měsíci se pak ve městě uskuteční tradiční zahájení lázeňské sezony v jesenických lázních, které bylo v roce 2020 kvůli koronavirovým omezením zrušeno. Půjde o jednu z hlavních společenských událostí severu regionu a už o 173. ročník vyhlášených slavností.

Přerov zase chystá na První máj další ročník Kytarového rekordu na hradbách, při kterém se sejdou vyznavači všech strunných nástrojů a pokusí se pokořit metu 143 účastníků z roku 2019. Dále také ve městě od konce měsíce začnou pravidelné letní nedělní promenádní koncerty v Michalově.

6.ČERVEN

V olomouckém Muzeu umění a Arcidiecézním muzeu bude pokračovat nejvýznamnější akce programu, která se původně měla uskutečnit už loni – Trienále SEFO 2021.

Jde o sérii výstav poválečného středoevropského umění a autorů, kteří se ve své tvorbě opakovaně obracejí k otázkám určení, pojmenovávání, skladby, organizace a významu prvků tvořících svět, jejž obýváme. Mimo jiné nabídne například expozici děl jedné z nejvýznamnějších osobností polské výtvarné scény Jana Pamuły.

Vlastivědné muzeum Olomouc chce pak na nové výstavě ukázat průřez dílem Alfonse Muchy a šumperská radnice zase připravuje po vynechaném loňském ročníku svůj kulturní svátek – slavnosti města. Při nich připomíná sněm z roku 1490, kdy se ve městě jednalo o volbě českého krále.

Kulturní vyžití v regionu plánuje obohatit i Prostějov, kde by měl začít tradiční festival poezie a divadla Wolkrův Prostějov a v místním muzeu chystají od června do září výstavu věnující se životu a dílu uměleckého fotografa, malíře a spisovatele Jana Saudka.

7.ČERVENEC

Začne Prostějovské léto, série koncertů a kulturních akcí pod otevřeným nebem na hlavním náměstí. Podobné vyžití nabídne i Olomouc, od 9. července do konce letních prázdnin se na Horním náměstí uskuteční multižánrový hudební festival Pohoda u Trojice.

8.SRPEN

Olomouc uvede týden trvající festival vojenské historie věnovaný tamním fortům a pevnostem a současně s ním také Mezinárodní festival vojenských hudeb.

Na hradě Helfštýně se zase o posledním srpnovém víkendu snad uskuteční největší evropské setkání kovářů Hefaiston, které se tu koná už téměř čtyři desítky let a šňůru přetrhl až rok 2020.

Na akci Hefaiston dorazilo na hrad Helfštýn při některých ročnících i více než deset tisíc lidí.

Na akci míří vždy několik stovek účastníků ze všech koutů světa, například předloni kromě řady evropských států dorazili i kováři z USA, Kanady nebo Austrálie. Jejich umění si přišlo prohlédnout osm tisíc návštěvníků, kteří mohli obdivovat i 216 exponátů vystavených pod širým nebem.

9.ZÁŘÍ

Prostějov pozve na Hanácké slavnosti spojené s tradičními hody. V tamním muzeu navíc začne zajímavá interaktivní výstava pro děti i dospělé Zdeněk Miler dětem.

V olomouckém Vlastivědném muzeu zase na září chystají expozici Rudolf II. a jeho doba, která by se měla věnovat i působení tohoto panovníka v Olomouci. Kromě toho se ve městě také uskuteční Den maďarské kultury a gastronomie.

10.ŘÍJEN

Ani letos lidé neujdou volebním kampaním. Ty vyvrcholí o druhém říjnovém víkendu volbami do Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman jejich termín avizoval nezvykle brzy, což ve svém vánočním poselství zdůvodnil tím, že chce stranám dát více času na kampaň.

Ta totiž zřejmě bude muset být kvůli koronavirovým omezením mnohem méně kontaktní, a hlavní roli v ní tak bude hrát internet, a to především sociální sítě, reklamy či letáky.

11.LISTOPAD

Předposlední měsíc roku 2021 je důležitý pro obyvatele Přerova i řidiče jezdící po moravské části dálnice D1, které dosud chybí poslední úsek, vedoucí od města k Říkovicím. Stavba totiž musí začít právě do listopadu, jinak jí vyprší platnost posudku vlivu na životní prostředí EIA a vypracování nového by znamenalo odsunutí o dalších až několik let.

Zda se podaří práce zahájit, zůstává nejisté, naposledy totiž soud na základě žaloby ekologů ze spolků Děti Země a Krajina Dluhonice zrušil územní rozhodnutí kvůli obsaženým chybám.

Pohled na nynější konec dálnice D1 u přerovské místní části Předmostí. Kdy se začne stavět navazující poslední chybějící úsek k Říkovicím, zatím není jasné.

Pravděpodobně v listopadu by měly být v olomouckém Vlastivědném muzeu jen na několik dní vystaveny kusy železného meteoritu nalezené v roce 1925 v Opavě-Kylešovicích ze sbírek Slezského muzea. Unikátní jsou tím, že okolnosti jejich nálezu naznačují, že v době kamenné je na místo přinesli paleolitičtí lovci.

V Šumperku zase doufají, že koronavirus znovu nezhatí jubilejní 25. ročník tamního světoznámého hudebního festivalu Blues Alive tak jako letos. Organizátoři jedné z nejuznávanějších přehlídek blues v Evropě slibují největší světové hvězdy včetně nejlepších amerických bluesmanů, kterým snad už tentokrát nebude nic bránit přijet a předvést jedinečnou show.

Přerov pak chce připomenout padesáté výročí od úmrtí tamního rodáka a muže širokého uměleckého i profesního zaměření Josefa Kainara, známého nejvíce básnickou tvorbou.

12.PROSINEC

Ve všech městech a obcích doufají v to, že na rozdíl od minulého roku budou moci naplno uskutečnit tradiční vánoční trhy a adventní kulturní program nabízející slavnostní rozsvěcení vánočních stromů, koncerty, divadelní vystoupení či umělá kluziště.

Autoři:
  • Nejčtenější

Plekanec hattrickem dotáhl Kladno k výhře, Vary zvládly nádherné derby

44. kolo hokejové extraligy z původně plánovaných šesti zápasů nabídlo vzhledem k několika týmovým karanténám jen jeden...

Horolezci vyrazili do Velké kotliny přes zákaz, dostali pokutu 20 tisíc

Zákaz nezákaz, řekli si dva členové horolezeckého svazu, kteří se minulý týden vydali do Velké kotliny v národní...

Posel lepších časů. Český talent je blízko průlomu. A zahraje si se svou milou

Premium V Melbourne Parku nepříjemně fičelo. Tenisté přestali úzkostlivě dbát na taktiku a snažili se aspoň nějak trefit míč....

Převčelené Česko. Dotace mohou škodit, chytají se „kalkulačkoví“ včelaři

Premium Dotace pro začínající včelaře mohou být i nevhodné, mělo by se investovat spíše do rozvoje přírody. Tak hodnotí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vyšetřuje muže, kterého pro nemoc omilostnil Zeman. Dál podniká

Policie zahájila úkony trestního řízení v případu muže, kterému kvůli vážné nemoci udělil milost prezident Miloš Zeman,...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Zahlcení lékaři, zavřené třídy i zrušená představení. Covid v kraji sílí

Epidemie koronaviru zahlcuje praktické lékaře, uzavírá školní třídy a komplikuje lyžařské kurzy, nahání strach ve...

Exšéf hospodářské kriminálky Petrůj byl očištěn v kauze Vidkun, chce zpět

Bývalý šéf olomoucké krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj je definitivně očištěn v olomoucké korupční kauze...

Převčelené Česko. Dotace mohou škodit, chytají se „kalkulačkoví“ včelaři

Premium Dotace pro začínající včelaře mohou být i nevhodné, mělo by se investovat spíše do rozvoje přírody. Tak hodnotí...

Jantar ukrýval brouka z dob dinosaurů, popsat jej pomohl vědec z Olomouce

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo z torza ukrytého v jantaru popsat prehistorického brouka. Členem týmu byl i Robin...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...