Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Důležité stavby i soudy či kulturní akce. Co přinese rok Olomouckému kraji

  7:51
Zahájení či dokončení staveb, zajímavé kulturní akce, ale i verdikt v roky se táhnoucí kauze Vidkun. To a řadu dalších událostí má letos zažít Olomoucký kraj. Na rozdíl od jiných let ale nad veškerým děním visí velký otazník. Byť všichni doufají, že se to nestane, plány může opět rozmetat případné rozsáhlé rozšíření nákazy koronavirem a s tím spojená omezení.

Kovářské setkání Hefaiston patří řadu let mezi nejoblíbenější akce v regionu, loni muselo být zrušeno kvůli koronaviru. Organizátoři doufají, že letos už se opět uskuteční. | foto: Tomáš FraitMAFRA

1.LEDEN

Obyvatelé Prostějova i řady okolních obcí budou sledovat dění u Krajského soudu v Brně, kde pokračuje projednávání žaloby o platnost dlouhodobého pronájmu vodovodního potrubí na Prostějovsku a prodej části tamních Vodovodů a kanalizací firmě patřící francouzské skupině Veolia.

V Šumperku má od druhé poloviny ledna lidem začít sloužit nový autobusový terminál, který bude nejmodernějším v kraji a nahradil zastaralé nevyhovující nádraží. Výstavba trvala rok a součástí bylo mimo jiné vybudování nové výpravní budovy, parkoviště či cyklověže.

2.ÚNOR

V Prostějově začne dlouho odkládaná oprava Vrahovické ulice, řidičům a cestujícím hromadné dopravy kromě toho navíc zkomplikuje cestování i velká rekonstrukce estakády, která je v dezolátním stavu a odpadávají z ní kusy betonu. Práce na estakádě a jejím sjezdu za zhruba 420 milionů korun potrvají minimálně dva roky.

12. února 2020

Příjemnější novinku nabídne lidem prostějovské muzeum, kde má začít stěžejní akce letošního programu přesunutá z loňska. Jde o rozsáhlý exkluzivní galerijní projekt Nálada prchavých okamžiků – Impresionismus v českém malířství.

3.BŘEZEN

Patrně v březnu konečně začne stavba dlouho vyhlížená především obyvateli největšího olomouckého sídliště Nové Sady – druhá etapa prodloužení tramvajově tratě za téměř půl miliardy korun. Té kvůli špatné ekonomické situaci města hrozilo vyškrtnutí z plánů, nakonec se ale radnice rozhodla do dalšího úseku dlouhého 1 300 metrů se třemi novými zastávkami a konečnou přímo v srdci sídliště pustit.

Na Prostějovsku má být ve stejné době naopak jedna stavba dokončena. Pokud vše půjde dobře, mohla by se na přelomu března a dubna otevřít nová cyklostezka okolo Plumlovské přehrady.

4.DUBEN

Na jaře plánuje krajský soud pokračovat v projednávání kauzy Vidkun, která rozkrývá nadstandardní vztahy mezi některými olomouckými policisty, podnikateli a politiky, v níž je mezi obžalovanými kromě dvou bývalých vysoce postavených policistů a vlivného podnikatele Ivana Kyselého i exhejtman Jiří Rozbořil.

Obžalovaný exhejtman Jiří Rozbořil (uprostřed) vlevo od něj jeho obhájce Petr...

Tři ze čtyř obžalovaných v kauze Vidkun – zprava někdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj, bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec a exhejtman Jiří Rozbořil. Vlevo Rozbořilův obhájce Petr Konečný.

Několik let vyšetřovaný případ začal soud projednávat loni, koronavirová pandemie však průběh procesu komplikovala a natahovala. Letos patrně padne aspoň první rozsudek, dá se ale očekávat, že budou následovat odvolání.

5.KVĚTEN

Na květen se těší řada mladých lidí z Jeseníku a širokého okolí, město totiž otevře nový skatepark. Bude určen skateboardistům, bikerům, inline bruslařům i vyznavačům akrobatické jízdy na koloběžkách. Podobné sportoviště pro teenagery zatím nikde jinde v okrese není.

Ve stejném měsíci se pak ve městě uskuteční tradiční zahájení lázeňské sezony v jesenických lázních, které bylo v roce 2020 kvůli koronavirovým omezením zrušeno. Půjde o jednu z hlavních společenských událostí severu regionu a už o 173. ročník vyhlášených slavností.

Přerov zase chystá na První máj další ročník Kytarového rekordu na hradbách, při kterém se sejdou vyznavači všech strunných nástrojů a pokusí se pokořit metu 143 účastníků z roku 2019. Dále také ve městě od konce měsíce začnou pravidelné letní nedělní promenádní koncerty v Michalově.

6.ČERVEN

V olomouckém Muzeu umění a Arcidiecézním muzeu bude pokračovat nejvýznamnější akce programu, která se původně měla uskutečnit už loni – Trienále SEFO 2021.

Jde o sérii výstav poválečného středoevropského umění a autorů, kteří se ve své tvorbě opakovaně obracejí k otázkám určení, pojmenovávání, skladby, organizace a významu prvků tvořících svět, jejž obýváme. Mimo jiné nabídne například expozici děl jedné z nejvýznamnějších osobností polské výtvarné scény Jana Pamuły.

Vlastivědné muzeum Olomouc chce pak na nové výstavě ukázat průřez dílem Alfonse Muchy a šumperská radnice zase připravuje po vynechaném loňském ročníku svůj kulturní svátek – slavnosti města. Při nich připomíná sněm z roku 1490, kdy se ve městě jednalo o volbě českého krále.

Kulturní vyžití v regionu plánuje obohatit i Prostějov, kde by měl začít tradiční festival poezie a divadla Wolkrův Prostějov a v místním muzeu chystají od června do září výstavu věnující se životu a dílu uměleckého fotografa, malíře a spisovatele Jana Saudka.

7.ČERVENEC

Začne Prostějovské léto, série koncertů a kulturních akcí pod otevřeným nebem na hlavním náměstí. Podobné vyžití nabídne i Olomouc, od 9. července do konce letních prázdnin se na Horním náměstí uskuteční multižánrový hudební festival Pohoda u Trojice.

8.SRPEN

Olomouc uvede týden trvající festival vojenské historie věnovaný tamním fortům a pevnostem a současně s ním také Mezinárodní festival vojenských hudeb.

Na hradě Helfštýně se zase o posledním srpnovém víkendu snad uskuteční největší evropské setkání kovářů Hefaiston, které se tu koná už téměř čtyři desítky let a šňůru přetrhl až rok 2020.

Na akci Hefaiston dorazilo na hrad Helfštýn více než deset tisíc lidí. Kováře...

Na akci Hefaiston dorazilo na hrad Helfštýn při některých ročnících i více než deset tisíc lidí.

Na akci míří vždy několik stovek účastníků ze všech koutů světa, například předloni kromě řady evropských států dorazili i kováři z USA, Kanady nebo Austrálie. Jejich umění si přišlo prohlédnout osm tisíc návštěvníků, kteří mohli obdivovat i 216 exponátů vystavených pod širým nebem.

9.ZÁŘÍ

Prostějov pozve na Hanácké slavnosti spojené s tradičními hody. V tamním muzeu navíc začne zajímavá interaktivní výstava pro děti i dospělé Zdeněk Miler dětem.

V olomouckém Vlastivědném muzeu zase na září chystají expozici Rudolf II. a jeho doba, která by se měla věnovat i působení tohoto panovníka v Olomouci. Kromě toho se ve městě také uskuteční Den maďarské kultury a gastronomie.

10.ŘÍJEN

Ani letos lidé neujdou volebním kampaním. Ty vyvrcholí o druhém říjnovém víkendu volbami do Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman jejich termín avizoval nezvykle brzy, což ve svém vánočním poselství zdůvodnil tím, že chce stranám dát více času na kampaň.

Ta totiž zřejmě bude muset být kvůli koronavirovým omezením mnohem méně kontaktní, a hlavní roli v ní tak bude hrát internet, a to především sociální sítě, reklamy či letáky.

11.LISTOPAD

Předposlední měsíc roku 2021 je důležitý pro obyvatele Přerova i řidiče jezdící po moravské části dálnice D1, které dosud chybí poslední úsek, vedoucí od města k Říkovicím. Stavba totiž musí začít právě do listopadu, jinak jí vyprší platnost posudku vlivu na životní prostředí EIA a vypracování nového by znamenalo odsunutí o dalších až několik let.

Zda se podaří práce zahájit, zůstává nejisté, naposledy totiž soud na základě žaloby ekologů ze spolků Děti Země a Krajina Dluhonice zrušil územní rozhodnutí kvůli obsaženým chybám.

Pohled na nynější konec dálnice D1 u přerovské místní části Předmostí. Kdy se...

Pohled na nynější konec dálnice D1 u přerovské místní části Předmostí. Kdy se začne stavět navazující poslední chybějící úsek k Říkovicím, zatím není jasné.

Pravděpodobně v listopadu by měly být v olomouckém Vlastivědném muzeu jen na několik dní vystaveny kusy železného meteoritu nalezené v roce 1925 v Opavě-Kylešovicích ze sbírek Slezského muzea. Unikátní jsou tím, že okolnosti jejich nálezu naznačují, že v době kamenné je na místo přinesli paleolitičtí lovci.

V Šumperku zase doufají, že koronavirus znovu nezhatí jubilejní 25. ročník tamního světoznámého hudebního festivalu Blues Alive tak jako letos. Organizátoři jedné z nejuznávanějších přehlídek blues v Evropě slibují největší světové hvězdy včetně nejlepších amerických bluesmanů, kterým snad už tentokrát nebude nic bránit přijet a předvést jedinečnou show.

Přerov pak chce připomenout padesáté výročí od úmrtí tamního rodáka a muže širokého uměleckého i profesního zaměření Josefa Kainara, známého nejvíce básnickou tvorbou.

12.PROSINEC

Ve všech městech a obcích doufají v to, že na rozdíl od minulého roku budou moci naplno uskutečnit tradiční vánoční trhy a adventní kulturní program nabízející slavnostní rozsvěcení vánočních stromů, koncerty, divadelní vystoupení či umělá kluziště.

Autoři:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Smrt skialpinisty návštěvníky Jeseníků nepoučila, zákazy porušují dál

Jako by se v Jeseníkách před pár dny neodehrála tragédie, při níž mladý skialpinista zemřel pod lavinou ve Velkém...

Ruině vrátili život. Zachráněný dům připomíná, jak náročné to kdysi bylo

V obci Tučín v okrese Přerov můžete díky společnému úsilí zastupitelstva, místních občanů a spolků zažít návrat v čase...

Lidé v mrazu a sněhu bivakují v Jeseníkách, musí jim pomáhat horská služba

Horská služba v Jeseníkách eviduje nárůst případů, kdy lidé tráví noc v přírodě během extrémního počasí. Několik jich...

Muž obžalovaný z dvojnásobné vraždy žádá zastavení procesu, trvá už 11 let

Ostravský krajský soud se opět zabýval případem Pavla Nárožného, který je obžalován z vraždy svého otce a jeho tehdejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Železnice v Česku: pomalejší vlak dojede dřív. Do Přerova postačí dvoustovka

Pomalejší vlak dorazí do cíle dříve než rychlejší. Zvláštní slovní úlohu z české železnice potvrdil oponentní posudek,...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Dostávám 15 tisíc a potřebujeme 60, říká šéf na protest otevřené hospody

Obvyklý ruch zavládl v pondělí dopoledne v restauraci U Ervina v Hlubočkách u Olomouce, jejíž provozovatel Radovan...

Muž obžalovaný z dvojnásobné vraždy žádá zastavení procesu, trvá už 11 let

Ostravský krajský soud se opět zabýval případem Pavla Nárožného, který je obžalován z vraždy svého otce a jeho tehdejší...

Kraj začal boj proti přehradě na Bečvě. Nic není rozhodnuté, opakuje Povodí

Poté, co na konci loňského roku odmítli kontroverzní plán kanálu Dunaj – Odra – Labe, naznačili noví radní Olomouckého...

Muž nedbal na zákaz řízení ani vycházení, před policií prchl k rotvajlerovi

Muže, který si ze zákazů řízení nic nedělá, přistihli opětovně za volantem policisté z Prostějova. Stejná situace se...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...