Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. února 2020 Patrik

ANO slibovalo v Olomouci nový zimní stadion, bude nejdřív za čtyři roky

  4:54aktualizováno  4:54
Před volbami slibovaná moderní multifunkční hala v Olomouci nebude stát dřív než za čtyři roky. Její financování navíc zůstává spíše „virtuální“. Radnice tak zatím vynakládá veškerou energii alespoň do vzniku nové malé haly.

Vizualizace plánované budoucí podoby olomouckého zimního stadionu a blízkého okolí. | foto: A2 Architekti s.r.o

Jako vytažené eso z rukávu působily proklamace hnutí ANO těsně před komunálními volbami v roce 2018 o tom, že se podařilo vyjednat až 800 milionů korun na výstavbu multifunkční haly v Olomouci.

„Vyjednali jsme pro projekt vládní podporu! Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš v minulých dnech slíbil uvolnit na stavbu víceúčelové haly v Olomouci až 800 milionů korun,“ tvrdilo hnutí v kampani.

Jak vypadá navrhovaná hala

„Plánujeme tak po říjnových komunálních volbách pokračovat v dalších krocích, které povedou k výměně „plecharény“ za moderní multifunkční arénu, která bude sloužit nejen hokejistům profíkům, ale i amatérům, pro veřejné bruslení a další sportovní a společenské aktivity,“ slibovalo dále.

Po necelé polovině volebního období je ale patrné, že předvolební slib je přece jen o něco komplikovanější.

Předně se už krátce po volbách ukázalo, že částka 800 milionů je zatím tak trochu „virtuální“. Jelikož nejde o vládní projekt, nemůže vláda peníze reálně uvolnit a město bude muset žádat o jejich přidělení formou dotace.

Peníze na stadiony bude rozdělovat Národní sportovní agentura

MF DNES se na financování haly zeptala i premiéra Andreje Babiše při jeho nedávné návštěvě Olomouce.

„Tady pán vám odpoví,“ odkázal tehdy Babiš na vedle stojícího primátora Miroslava Žbánka (ANO).

Podle Žbánka se ze strany státu připravuje dotační titul a město se bude připravovat v souladu s pravidly, která stát nastaví. O dotace bude město žádat u nedávno založené Národní sportovní agentury vedené Milanem Hniličkou.

„Dotační titul, který se připravuje pod agenturou, tak bude mít jasná pravidla a prostředky se do něj budou vyčleňovat v rámci rozpočtových kapitol,“ řekl Žbánek.

„Pokud vím, dotační titul se na tento typ hal připravuje, stejně jako se připravuje dotační titul na malé ledové plochy. Ale to je otázka na pana Hniličku, jak a s jakým objemem prostředků bude agentura fungovat,“ přiznal Žbánek.

To zatím však v Národní sportovní agentuře nevědí. „Dotační program pro významnou regionální sportovní infrastrukturu určený ke spolufinancování výstavby sportovišť tohoto typu bude vypsán v průběhu letošního roku. Kolik peněz v něm bude alokováno, zatím není odsouhlaseno,“ řekl MF DNES místopředseda agentury Ivo Lukš.

Dodal, že olomoucká hala je součástí Národního investičního plánu a potvrdil, že s vedením města agentura už několikrát jednala.

Multifunkční halu chce i Brno, Jihlava nebo Zlín

Jenže ve zmíněném Národním investičním plánu, který navíc někteří kritici označují spíše za jakýsi seznam přání, a ne koncepční dokument, figurují kromě Olomouce i další města, která by chtěla multifunkční halu – namátkou Brno, Jihlava nebo Zlín.

„Nakonec to možná bude v nejbližších letech soutěž, kdo bude nejdřív připraven,“ připouští Žbánek.

„Proto ale stále pokračujeme v přípravě projektu. Pokud vše půjde dobře, tak bychom mohli mít na podzim stavební povolení a zároveň připravujeme studii proveditelnosti a financování, na kterou máme externí společnost, jež řeší možnosti vstupu dalších partnerů, tedy státu a případně soukromého investora.“

Zatím je podle Žbánka téměř jisté, že na financování nebude možné použít evropské rozpočty.

V kuloárech se právě kvůli nejasnému financování již nějaký čas hovoří o tom, že hnutí ANO tlačí alespoň na vznik nové malé haly.

„Je to taková náplast za megalomanský předvolební slib. ANO si dobře pamatuje na letáčky, které rozdalo na zimáku před volbami, takže teď dost intenzivně pracuje alespoň na malé hale,“ uvedl jeden ze zdrojů MF DNES blízký vedení města.

Do stavby malé haly se mají finančně zapojit i soukromí investoři

Podle Žbánka se však ANO od předvolebního slibu nijak neodklonilo. „Víme, co jsme slibovali. Město připravuje projektovou dokumentaci na halu, která je součástí Národního investičního plánu, byla tam zařazena,“ hájí se.

Jistou skepsi ale neskrývají ostatní členové koalice. „Vidíme potřebu nějakých oprav stávající haly. Vidíme také možnost výstavby malé haly,“ říká ekonomický náměstek Otakar Bačák (spOLečně).

„Tam ale končí naše střednědobé výhledy. To je reálné při možnostech města. Dál už to považujeme za hudbu budoucnosti. Věnujme se tomu, na co teď máme skutečně peníze. Malá hala je stejně nezbytnou investicí pro to, aby se jednou mohla zavřít velká a přebudovat na multifunkční arénu,“ dodává.

Podle náměstka pro investice Martina Majora (ODS) si jednání o multifunkční hale řídí hlavně sám primátor.

„Olomouc potřebuje další ledovou plochu jako sůl. Celá rada to vnímá jako velkou prioritu a teď se hledají varianty, jak se toho dopracovat,“ říká.

V případě malé haly jsou podle informací MF DNES nyní v jednání dva až tři soukromí investoři, kteří by se na projektu finančně podíleli. Zároveň vedení města hledá vhodný model provozu a účasti soukromníků. Zatím se radnice nejvíce kloní k formě koncese. Podle předpokládaného harmonogramu by malá hala mohla stát teoreticky už za dva roky. To potvrdil i primátor.

„Je první potřeba udělat kanalizace v okolí, na ně ještě nemáme stavební povolení a bez něj nemůžeme začít. Všechno se dá stihnout do roku 2022. I ta malá hala.“

Celé je to nekoncepční chyba, kritizuje opozice

Jak zdůrazňuje Žbánek i jeho náměstci, bez druhé ledové plochy stejně rozsáhlejší práce na velké hale začít nemohou.

„Vznik velké haly vychází na roky 2023 a dále, jestli budeme mít dostupné prostředky na kofinancování tohoto projektu. Časově se to ani nedá dřív stihnout,“ uvedl.

Olomoucká opozice je však k dosavadnímu přístupu radnice kritická. „Projekt pokládáme za nepřiměřeně nákladný a považujeme za koncepční chybu, že se radnice nesoustředí na opravy zimního stadionu a případně nízkonákladové zprovoznění dnešní malé haly,“ říká zastupitel Tomáš Pejpek z ProOlomouc.

„Reálně hrozí, že areál zůstane po výstavbě malé haly v následujících desetiletích rozestavěným torzem. Dosavadní vývoj vzbuzuje obavy, že to je koalici jedno a že neumí miliardovou stavbu lépe manažersky zvládnout,“ dodal.

„Celé to zatím působí jako snaha zachovat si tvář po nekorektním, populistickém předvolebnímu slibu nové haly. Koalice činí kroky, aby vybudovala alespoň malou část z jedenapůlmiliardového projektu – malou halu s druhou ledovou plochou,“ přidává se jeho stranický kolega Martin Lubič.

Ani další zastupitelský klub nešetří kritikou. „Přístup vedení města bych charakterizoval jako hurá akci, která naráží na finanční neproveditelnost,“ říká zastupitel za Piráty a STAN Viktor Tichák.

„Informace o tom, z jakých zdrojů bude řešeno dofinancování haly, nemáme – jednotlivé etapy stavby multifunkční haly figurují v dlouhodobém plánu investic. Ten ale není navázán ani na střednědobý výhled, který už teď přiznává, že nebudou v příštích třech letech peníze vůbec na nic. Tedy jsou to fabulace, které mohou dopadnout jedině tak, že se bude opět ad hoc schvalovat další úvěr s vysvětlením, že by nám jinak unikla dotace,“ tvrdí.

Autor:
  • Nejčtenější

Místo peněz dostal mladík „jen“ pivo, dobrodince zkopal do bezvědomí

Osmatřicetiletý muž vyrazil ráno do práce, ale skončil na operačním sále. V Jeseníku ho začátkem února napadl...

Veřejná ochránkyně práv žaluje olomoucký magistrát kvůli Šantovka Tower

Odcházející ombudsmanka Anna Šabatová podala žalobu ve veřejném zájmu proti rozhodnutí olomouckého magistrátu o...

Olomouc chystá demolici domu blokujícího protažení tramvajové tratě

Dům, který musí v olomoucké Rooseveltově ulici ustoupit prodloužení tramvajové trati na nejlidnatější sídliště Nové...

Premium

Krásný člověk? Já jsem darebák, říká oslavenec Uličný

Bouřlivák. Srdcař. Trenérský rekordman. A od úterý také sedmdesátník. Petr Uličný. Při focení v kabině olomouckých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak jsem prodával Zimu. Olomoucký manažer Minář nejen o přestupech

Mohl za dvacet pět milionů korun prodat Václava Jemelku do Kazachstánu. Leč sportovnímu manažerovi fotbalové Olomouce...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Místo peněz dostal mladík „jen“ pivo, dobrodince zkopal do bezvědomí

Osmatřicetiletý muž vyrazil ráno do práce, ale skončil na operačním sále. V Jeseníku ho začátkem února napadl...

Skialpinista se ztratil v Jeseníkách, hledaly ho tři týmy horské služby

Tři týmy horské služby v sobotu večer hledaly ztraceného sedmdesátiletého polského skialpinistu v Jeseníkách. Po třech...

Roky vyhlížená cyklostezka kolem Plumlovské přehrady bude hotová na podzim

Zhruba patnáct let se na Prostějovsku mluví o cyklostezce okolo Plumlovské přehrady, která by mohla být novým impulzem...

Nepoužívanou kotelnu na olomouckém sídlišti město změní na pobočku knihovny

Netradiční proměna čeká nepoužívanou kotelnu v olomoucké Trnkově ulici na nejlidnatějším sídlišti Nové Sady. Město z ní...

Advantage Consulting, s.r.o.
VSTŘIKOLISAŘ - SEŘIZOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 29 000 Kč

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Napřed dezinfekce, pak manželka, šokoval Tomáš z Výměny svými prioritami

Jestli se televizním divákům zdál Tomáš z Výměny manželek jako docela starostlivý otec, při závěrečném setkání obou...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...