Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na ochranu sportovců v Česku nikdo nedohlíží, říká zakladatelka iniciativy

  19:48
V zahraničí dohlíží na bezpečnost sportovců tzv. Safeguarding Officeři. Chrání je před obtěžováním či zneužíváním. V klubech jsou zodpovědní za oblast safeguardingu a pomáhají jim nastavovat správné standardy. Česko v tomto směru zatím zaostává. O kultivaci českého sportovního prostředí proto usiluje například iniciativa Trénujeme s respektem, kterou založila Markéta Pluhařová.

Markéta Pluhařová | foto: Trénujeme s respektem

Odkud se vzala myšlenka na založení neziskové iniciativy Trénujeme s respektem?
Na začátku stála vlastní zkušenost. Máme tři sportující děti a setkali jsme se s velkým nepochopením, když jsme dceru odmítli kvůli sportu omlouvat ze školy a když jsme ji nenechali trénovat s bolestmi nebo dokonce zraněnou. Což je bohužel v mnoha klubech standard. Dopadlo to tak, že dceru z klubu vyloučili.

Co je podle vás bezpečné prostředí ve sportu, jak si ho představujete?
Sportovní prostředí má být bezpečné, přátelské a férové. Ochranu jednotlivců, zejména dětí a zranitelných dospělých, před ublížením, zneužitím, vykořisťováním či zanedbáváním v rámci sportovního prostředí by měla zajišťovat opatření souhrnně označovaná jako safeguarding.

Jedině prostředí, kde se všichni vzájemně respektují, totiž umožňuje naplno rozvíjet u dětí a mladistvých zdravý sportovní potenciál, sociální dovednosti, posilovat jejich psychickou odolnost a zdravé sebevědomí.

Jak je na tom české sportovní prostředí ve srovnání například se zeměmi na západě?
V zahraničí jsou v tomto směru mnohem dál. Svazy a kluby mají své kodexy a definované předpisy, které efektivně regulují prostředí. Mají vyškolené Safeguarding Officery, kteří na jejich dodržování dohlíží a pomáhají sportovcům a klubům případné problémy řešit.

V Česku se o závadném chování, obtěžování nebo dokonce zneužívání ve sportu pro jistotu moc nemluví. Takže se chybně může zdát, že se vlastně nic špatného neděje a není potřeba to systémově řešit.

Už žádné urážky. Vzniká kodex, který popíše správné chování ve sportu

S čím se tedy sportovci potýkají?
Ve sportovním prostředí se vyskytuje celá řada nezdravých jevů. Některé z nich mohou vypadat relativně nevinně, například když trenér po prohraném zápase přestane se svěřencem komunikovat nebo mu vyčítá, že ho zklamal.

Jsou to také kolektivní tresty za drobný prohřešek jednotlivce, který je pak logicky vystaven zlobě ostatních z týmu. V některých sportech je to zase tlak na extrémní štíhlost a urážlivé výtky k postavě. Často jsou součástí tréninků nadávky a fyzické tresty. Sportovci jsou také mnohdy nuceni do tréninku a závodění i se zraněním nebo bolestmi. A mohla bych pokračovat.

Vaše iniciativa Trénujeme s respektem to chce změnit. Co přesně pro kultivaci českého sportovního prostředí děláte?
Předně na toto téma upozorňujeme a vzděláváme veřejnost v tom, co je ještě přijatelné a co už do sportu rozhodně nepatří. Na konkrétních příkladech zároveň demonstrujeme, že mnoho svazů, klubů, trenérů, lékařů a sportovních psychologů to dělá správně a že to je možné.

Doufáme, že s rostoucí osvětou se lidé začnou více zajímat o prostředí, do kterého posílají své děti. Kluby, které nebudou fungovat správně, se budou muset změnit, nebo kvůli nezájmu zaniknou.

Jen mluvit ale nestačí. Chystáte i nějaký konkrétní projekt?
Máte pravdu. Právě teď rozjíždíme první velký projekt. Nabízíme stipendia uchazečům o certifikovaný kurz Safeguarding Officera organizovaný Mezinárodním olympijským výborem.

Kdo je Safeguarding Officer a jaká by měla být jeho role?
Je to vyškolený odborník na problematiku bezpečného sportovního prostředí, kde není prostor pro žádnou formu násilí, zneužívání, zanedbávání, výhrůžky či nevyžádanou a nechtěnou pozornost.

Chrání sportovce i další účastníky sportu, vzdělává, pomáhá nastavovat etické a bezpečnostní standardy a samozřejmě řeší případné problémy. V zahraničí jsou tito lidé běžnou součástí sportovního systému..

A co v Česku?
Je to trošku smutné, ale neevidujeme, že by někdo s adekvátním vzděláním a kvalifikací tuto pozici zastával a aktivně vykonával. Toto je důležité i do budoucna, kdy si tlak z mezinárodního prostředí určité systémové změny vyžádá.

Samotná pozice je ovšem k ničemu, když ji nevykonávají lidé, kteří problematice rozumí a jsou podpořeni systémově, v nejlepším případě zákonným předpisem či dotační politikou.

Češi se nehýbou. Chybí čas i vůle, sport není ani politická priorita, míní experti

Proč to tak je? Ze strany klubů není zájem?
Kluby v Česku bohužel nemají povinnost mít osobu pověřenou safeguardingem. A jak jsem už říkala, obecně se u nás o této problematice moc nemluví. Takže buď nevnímají tu potřebu, nebo mohou mít i strach, že když si safeguarda najmou, vlastně tím říkají, že mají nějaký problém, který se musí řešit. I když to tak samozřejmě není. Jde to ruku v ruce s potřebou celkového vzdělávání.

Na druhou stranu jsou jistě kluby, které by o institut Safeguarding Officera stály, ale nemají takzvaně kde brát. Je to jako věčná otázka, zda byla první slepice, nebo vejce.

Co by měl kandidát na Safeguarding Officera splňovat?
Nutnou podmínkou je samozřejmě bezúhonnost. Budoucí ochránce sportovců musí mít čistý trestní rejstřík a nesmí mít zákaz činnosti s dětmi. Pak jsou to takzvané měkké dovednosti, jako je empatie, přátelskost, citlivost.

To samozřejmě nikdo nezkontroluje, ovšem bez toho lze jen těžko očekávat, že bude ve své roli úspěšný. MOV jako organizátor certifikovaného kurzu pak vyžaduje doložit certifikovanou znalost angličtiny.

Autor:

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Na jihu Peru havaroval autobus, zemřelo nejméně 21 lidí

Na jihu Peru v úterý ráno místního času havaroval autobus, který jel z metropole Limy do města Ayacucho. Podle místní tiskové agentury Andina zemřelo nejméně 21 lidí. Zatím není jasná příčina...

16. července 2024  17:20,  aktualizováno  17:41

Metsolaová dál povede europarlament, o post místopředsedkyně usiluje Dostálová

Maltská europoslankyně Roberta Metsolaová z lidovecké frakce EPP obhájila post předsedkyně Evropského parlamentu. Bude v jeho čele dalších 2,5 roku. Podporu ji na prvním plenárním zasedání ve...

16. července 2024  8:53,  aktualizováno  17:40

Dítě z bílé chátry viceprezidentem. Výběr Trumpovy dvojky děsí demokraty

Premium

Se svým původem měl nyní být podle statistik už latentním alkoholikem na sociálních dávkách, ale James David Vance je v devětatřiceti milionářem, autorem knižního bestselleru, senátorem, a pokud mu...

16. července 2024  17:32

Případ, který rozdělil Česko, se opět otevře. Voyo uvede seriál Kauza Kramný

Nabídku sérií z dílny Voyo Originál, které jsou založeny na skutečných událostech, rozšíří pětidílný dokument režiséra Petra Hátleho Kauza Kramný. První díl dokumentu, který se věnuje případu Petra...

16. července 2024  16:59

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...