Náměstek pro kulturu Hekela končí na radnici Olomouce i v hnutí spOLečně

  14:29aktualizováno  14:29
Po sedmi měsících končí ve funkci náměstek olomouckého primátora pro kulturu Pavel Hekela. Nebude už ani zastupitelem. Do vedení města ho po posledních volbách poslalo nové hnutí spOLečně, které jeho výměnu naplánovalo. Hekela odchází i z jeho řad, s hnutím se podle svých slov názorově rozešel.

Bývalý ředitel olomouckého Moravského divadla Pavel Hekela, který byl za hnutí spOLečně zvolen do zastupitelstva a stal se náměstkem primátora. Po půl roce ovšem na funkci rezignoval a odchází i z hnutí. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Hekelův odchod zatím přesně naplňuje scénář, o němž MF DNES informovala již v polovině května.

Rezignační dopis Hekela odevzdal představitelům města dnes kolem jedenácté hodiny dopoledne, v půl jedné odpoledne pak z radnice dorazila oficiální tisková zpráva a také Hekelovo prohlášení.

„Dnem 31. května rezignuji na mandát člena zastupitelstva města Olomouce. Činím tak po předchozím projednání s panem primátorem a vedením města,“ uvedl Hekela.

„V komunálních volbách jsem v roce 2018 kandidoval za hnutí spOLečně. S tímto hnutím jsme se v průběhu uplynulého půlroku rozešli v názorech, zejména na principy koaliční a opoziční pozice hnutí, rétoriku i volbu způsobu dosahování cílů,“ popisuje dále.

Coby bývalý ředitel olomouckého Moravského divadla patřil k nejznámějším tvářím hnutí, které založil milionář a ředitel Exekutorského úřadu Přerov Robert Runták. Sám Hekela pak pro jeho hnutí ve volbách získal více preferenčních hlasů než samotný lídr kandidátky.

Jak informovala MF DNES, důvodem Hekelova konce je nespokojenost vedení hnutí s jeho „manažerským stylem“ a také „tempem práce“. Přesně tato slova dokonce Hekela nyní použil ve svém prohlášení sepsaném ve čtvrtek 30. května. Vzápětí ale něco takového odmítá.

„Upřímně řečeno, nevím, co si mám pod touto výtkou představit, vedení města, tedy koaliční partneři, a dokonce i někteří zástupci opozice, tento pocit nemají,“ uvádí Hekela s tím, že v dnes odchází i z hnutí.

„Všem voličům, kteří svými preferenčními hlasy vyjádřili podporu především mé osobě, se za toto, možná kontroverzní rozhodnutí, omlouvám,“ dodává Hekela, jenž měl ve vedení města na starosti kromě kultury i městskou zeleň, odpady, komise městských částí, Moravské divadlo a Moravskou filharmonii.

Hekelovým nástupcem se podle potvrzených informací MF DNES má stát Otakar Bačák, který donedávna pracoval jako ekonomický náměstek olomouckého dopravního podniku.

Plán hnutí ovšem komplikuje fakt, že se Bačák na rozdíl od Hekely po volbách vůbec nedostal do zastupitelstva, dokonce ani není první na řadě mezi náhradníky na nyní uvolněný mandát.

Náměstkem se tak nyní stát nemůže, jedinou možností je, že se po Hekelově rezignaci práva na mandát zřekne rovnou čtveřice kandidátů spOLečně, která byla ve volbách úspěšnější než Bačák. On sám již dříve připustil, že pokud to udělají, post náměstka přijme.

Hnutí spOLečně Hekelovi oficiálně poděkovalo

Olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO) náměstkův odchod označil za záležitost „pana Hekely a hnutí spOLečně“. Již dříve se za Hekelovu práci na radnici postavil, stejné je to i v nynější oficiální tiskové zprávě.

„Udělal velký kus práce, které si vážím. Jeho rezignace je mi lidsky líto, musím ji nicméně akceptovat. Pokud jde o oblast kultury, navázal na svou předchozí výbornou práci v Moravském divadle. Pro mne byl za hnutí spOLečně garantem pro kulturní záležitosti, člověkem na svém místě. Proto bych s ním v této oblasti i v budoucnu rád nadále spolupracoval,“ podotýká Žbánek.

Na tahu je nyní hnutí spOLečně. „Chceme raději vyčkat, až bude tato složitá partie na straně hnutí dohrána, není nutné nic uspěchat,“ objasnil primátor.

O nástupci se bude jednat za týden

O Hekelově nástupci z řad náhradníků hnutí spOLečně bude olomoucká čtyřkoalice jednat příští pátek 7. června. Svůj zastupitelský slib by pak měl složit na jednání zastupitelstva v pondělí 17. června.

Téměř hodinu po rozeslání tiskové zprávy a Hekelova prohlášení zveřejnilo spOLečně na svém Facebooku oficiální prohlášení k Hekelově odchodu.

„Naše hnutí vyjadřuje poděkování Pavlu Hekelovi za práci, kterou pro město Olomouc odvedl. Odvedené práce si vážíme. Hnutí již v minulých dnech sdělilo koaličním partnerům svoji představu upraveného personálního a věcného uspořádání vedení města. Máme zájem na pokračování stávající koalice, přičemž podobný zájem vnímáme i od koaličních partnerů,“ uvádí spOLečně.

A to s tím, že o dalším nastavení koaliční spolupráce se bude diskutovat v následujících dnech.

„V případě dosažení shody by vše mělo vyústit v řešení, které bude předloženo ke schválení na červnovém zasedání zastupitelstva,“ dodává hnutí.

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Fandové řvali: Dejte mu dýchnout! Alkohol vylučuji, brání se sudí Houdek

„Dejte mu dýchnout!“ skandovali na adresu hlavního rozhodčího Jiřího Houdka olomoučtí fanoušci při utkání první...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky
Premium

Beznadějné vyhlídky: smrtelná diagnóza, sama s dítětem. I to řeší socioložka

Byly to nejnáročnější rozhovory, které Lenka Slepičková ve své vědecké kariéře dosud vedla. Zajímalo ji, jak umírající...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Beran zastavil vlak a potrkal majitele, paličaté zvíře svázali do kozelce

Uprchlý beran zastavil na Olomoucku vlak. Zvíře stálo na kolejích a nic s ním nezmohl ani jeho majitel. Beran před ním...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Najdete na iDNES.cz