ANO se v Olomouci dohodlo s ODS, lidovci a hnutím spOLečně, získá primátora

  21:09aktualizováno  11. října 9:19
Vítězné hnutí ANO se v Olomouci ve středu pozdě večer dohodlo na radniční koalici s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně, které letos v březnu založil ředitel exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Primátorem má být lídr ANO Miroslav Žbánek.

Lídr olomoucké kandidátky ANO Miroslav Žbánek, které v komunálních volbách zvítězilo když získalo 26,7 procenta hlasů a 14 mandátů ze 45. Podle dohody o povolební spolupráci s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně bude zastávat post primátora. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Jednání mělo dnes tak hladký průběh, že jsme doladili poslední témata, prodiskutovali jsme, zda před námi neleží nějaká zásadní překážka, a dohodli jsme se, že jsme schopni a připraveni podepsat dohodu o povolební spolupráci,“ uvedl ve středu po deváté hodině večer pro MF DNES Žbánek.

„Uzavřeli jsme dohodu o povolební spolupráci, není to ještě koaliční smlouva,“ upozorňuje nicméně dosavadní náměstek primátora Martin Major z ODS.

Nejdiskutovanějším bodem mezi hnutím ANO a ODS byla podle Žbánka dlouhodobá investiční politika města. Nakonec našli kompromis.

„Rádi bychom začali již ve čtvrtek odpoledne pracovat na koaliční smlouvě,“ doplnil. Během dneška a zítřka budou strany také ladit obsazení v orgánech města.

Hnutí ANO slevilo z původního požadavku na většinu v radě. „My budeme mít pět zástupců, ODS tři, KDU-ČSL dva a spOLečně jednoho,“ uvedl Žbánek.

Hnutí ANO vyhrálo volby v Olomouci se ziskem 14 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Na druhém místě skončilo hnutí ProOlomouc s šesti zastupiteli, stejný počet mají třetí Piráti a Starostové. Obě strany jednaly s hnutím ANO v rámci takzvaného dvojbloku. Nakonec ale skončí v opozici.

Výsledky voleb v Olomouci najdete zde

Čtvrtá ODS bude mít v zastupitelstvu pět mandátů. Čtyři zastupitele bude mít na pátém místě KDU-ČSL. Šesté je hnutí spOLečně se třemi mandáty. „Pro nás vstup do koalice znamená šance realizovat náš program. Je to šance ukázat, jak si přejeme, aby Olomouc fungovala,“ uvedl lídr spOLečně Stanislav Flek.

Sedmou příčku ve volbách obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD dosavadního primátora a ministra kultury Antonína Staňka bude mít dva zastupitele.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

Cyklostezkami protkaný Prostějov nabídne stovku kol v nové půjčovně

V Karlových Varech si zájemci mohou půjčovat kola v době mezinárodního...

Již na začátku března si milovníci bicyklů z Prostějova budou moci zdarma nebo za poplatek na cesty po městě půjčit...

Ponurý příběh olomouckého kina Central, jeho správce skončil v Dachau

Alexandr Jeništa, vedoucí produkčního oddělení v Muzeu umění Olomouc, v sále v...

Nejprve věznice, pak sídlo židovských podnikatelů, za války kabaret oblíbený u vojáků wehrmachtu, smrt někdejšího...

Ekologové uspěli, v rezervaci Rejvíz se bude od boje s kůrovcem ustupovat

Rejvíz patří k nejkrásnějším místům Jeseníků, turisté míří především k...

Ministerstvo životního prostředí po odvolání Společnosti přátel Jeseníků (SPJ) zrušilo výjimku, kterou Správa chráněné...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz