Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. května 2021 Pankrác

Poznámky v diáři spojují Faltýnka s kontroverzními projekty sportovních hal

  4:54
V projektech velkých sportovních center v Olomouckém kraji, které provází řada nestandardních okolností, se angažoval i šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Podezřelé poznámky o projektech v Prostějově a Jeseníku se totiž objevují v jeho diáři, z nějž v posledních dnech citují Seznam Zprávy.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (26. května 2019). | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

V projektech vždy figurovali lidé blízcí Faltýnkovi a sportovnímu bossovi Miroslavu Černoškovi z Prostějova. Jde třeba o Národní sportovní centrum v Prostějově. To za 140 milionů korun vybudoval spolek Prostějov olympijský, který v roce 2015 založily město, kraj a Černoškův Tenisový klub Prostějov.

Dvě poznámky z diáře ukazují na to, jak měl poslanec Faltýnek projektu pomoci.

„Investice do sportu z MŠMT-2016. Prosím pohlídej – jsou na MŠMT žádosti,“ napsal podle serveru Černošek Faltýnkovi. Ten si pak sám poznamenal: „Prostějov olympijský – 30 mio.“

Otevření Národního sportovního centra

Projekt má vůbec pozoruhodnou historii. V Prostějově i na hejtmanství měl od počátku obrovskou podporu. Primátorem Prostějova byl tehdy sociální demokrat Miroslav Pišťák, který byl dlouhé roky na radnici v Prostějově a v místní buňce ČSSD jedním z nejbližších politických spolupracovníků Faltýnka.

Ten byl před založením ANO členem sociální demokracie a působil v komunální politice. Náměstkem hejtmana pro sport byl přímo člen hnutí ANO, pozdější primátor Prostějova a blízký přítel Černoška František Jura. Hejtmanem se stal další Faltýnkův spolupracovník z Prostějova a Černoškův známý, dnes poslanec Ladislav Okleštěk.

Obří půjčka bez podpisů

Když ministerstvo školství na čas stoplo dotace do sportu kvůli zatčení fotbalového šéfa Miroslava Pelty, spolek neměl peníze a na stavbu centra si od Černoškova Tenisového klubu půjčil 23 milionů korun. O půjčce ovšem nikdy neexistoval žádný písemný doklad, protože hejtman Okleštěk a sportovní boss Černošek ji uzavřeli pouze ústně.

Dodnes přitom není jasné, kde se 23 milionů vzalo. Podle účetních uzávěrek totiž tenisový klub takovou sumu k dispozici neměl a sám si musel od někoho půjčit. Přes opakované dotazy hejtman Okleštěk i Černošek odmítali sdělit, kdo byl utajovaným věřitelem.

Na otázky ohledně původu peněz Černošek vzkazoval: „Odpověď je stále stejná. Půjčka je uzavřena ústně, bezúročná a termín splatnosti podléhá bližší dohodě.“

Miroslav Černošek

Miroslav Černošek

Celý projekt vymyslel a prosadil mocný manažer Černošek, který sehnal i dotace. Právě o dotacích 30 milionů korun se zmiňují poznámky ve Faltýnkově deníku. Město Prostějov pak věnovalo pozemky a kraj zaplatil projekt.

Prostějovská radnice stavbu podporovala, protože město podle ní moderní sportovní halu pro mládež nutně potřebovalo. Opozice naopak ostře kritizovala utajené půjčky, nedostatek informací a tvrdila, že stavba je absolutně předražená.

Faltýnek: Prací poslance je i podpora projektů

Také Transparency International poukazovala na zcela nestandardní postup.

„Jsou to ukázkové mafiánské praktiky jako vystřižené z devadesátých let. Není normální půjčit si 23 milionů korun bez smlouvy a nevědět ani původ peněz. A do toho si soukromé peníze půjčuje spolek založený veřejnoprávními subjekty,“ komentoval šéf české pobočky protikorupční organizace David Ondráčka.

Hejtman Okleštěk a boss Černošek naopak tvrdili, že ústní dohoda zákonu neodporuje. Na splacení půjčky 23 milionů korun ovšem spolek Prostějov olympijský peníze neměl. Dluh si rozdělil Černoškův klub, kraj a město. Prostějovské zastupitelstvo se zaplacením svých šesti milionů korun souhlasilo v roce 2019.

„Poznámky z diáře pana Faltýnka jsou jen špičkou ledovce. Byl u privatizace Prostějovských vodáren, u projektu předraženého Národního sportovního centra, který byl realizován jen díky obelhání zastupitelstev města i kraje a neobhajitelné ústní půjčce, a také u mnoha dalších pochybných politických obchodů po celé České republice,“ shrnul prostějovský zastupitel za Piráty Petr Kapounek.

„Politika a byznys mu dávno splynuly v jedno a bez nadsázky jej lze považovat za moderní verzi Ivana Langera,“ dodal.

Pohled na prostějovské Národní sportovní centrum, jehož výstavba stála téměř...

Pohled na prostějovské Národní sportovní centrum, jehož výstavba stála téměř 140 milionů korun, z toho 110 milionů zaplatil stát.

Faltýnek na tom, že podporoval Národní sportovní centrum, nevidí nic špatného.

„Já podporuji projekty, které jsou smysluplné, a to bez ohledu na to, kdo s nimi přijde. Jsem přesvědčený, že přesně to je prací poslance,“ prohlásil pro Seznam Zprávy. MF DNES požádala o vyjádření k Faltýnkově diáři také bývalého hejtmana Oklešťka. Přislíbil ho, ale neodpověděl.

Ječení kvůli Jeseníku

Faltýnek dle zápisků v diáři loboval také za sportovní halu v Jeseníku. Městu tehdy vládlo ANO v čele se starostou Adamem Kalousem, který je nyní poslancem. Že město neuspělo s opakovanou žádostí o halu, Faltýnek před lety ostře vyčetl náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové.

„Faltýnek na mě ječel, že mu nevyšel posranej Jeseník,“ zaznívá z policejních odposlechů u Kratochvílové.

Faltýnek to tak dramaticky nevidí. „Obrátil se na mě jako na poslance starosta Jeseníku se žádostí, abych se na ministerstvu zeptal, proč byla jejich žádost vyřazena. Zeptal jsem se a odpověď byla, že důvodem bylo nesplnění formálních podmínek žádosti. To jsem poté řekl Adamu Kalousovi a to je všechno,“ tvrdí Faltýnek.

Tehdejší místostarosta Jeseníku Petr Procházka (ODS) byl u rozhodujících jednání kolem dotace spolu se starostou. V roce 2016 Jeseník dotaci dostal přiklepnutou, příslib zněl na patnáct milionů.

„Potíž ale byla v tom, že to bylo dost pozdě, abychom ty peníze do konce roku profinancovali,“ vysvětlil Procházka. Město tak v roce 2017 žádalo o dotaci znovu.

„Byl tam lobbing Faltýnka, ale ministerstvo náš projekt stejně vyřadilo. Údajně pro formální nedostatky, protože nám mělo chybět potvrzení o bezdlužnosti,“ popisuje Procházka.

Město se odvolalo, ale obrana ke kýženému výsledku nevedla. Nakonec ale hala za 60 milionů vznikla.

„Místo státu nám pomohl kraj. K tomu jsme přidali naše peníze a dostali jsme dar od privátní společnosti,“ popsal Procházka.

„Cinklé“ opravy silnic?

Dokumenty, které byly podle redakce Seznam Zpráv založené v diáři Jaroslava Faltýnka, se týkají i rozdělení zakázek v regionu souvisejících s krajskými silnicemi. V textu se píše o skupině předem vybraných firem.

„Na začátku chci navrhnout nic neměnit, protože to velmi dobře funguje (kontaktní osoba), a jen změnit výhybky,“ stojí v dokumentu.

Další pozoruhodná zmínka pak zní: „Mluvíme vždy o věcech do 6 mil. Investice nad 6 milionů je nutno řešit tak, že budou domluveny podmínky tak, aby se to mohlo úspěšně zrealizovat s konkrétní firmou, což určitě jde.“ V textu je zmíněn i bývalý šéf správy krajských silnic Drahomír Babnič. Ten v roce 2017 odešel do důchodu.

Scénáře na dvou listech strojopisu, které měl sepsat prostějovský právník a Faltýnkův spolupracovník Zdeněk Klapka, označil Babnič za nepravděpodobné.

„Řadu let jsme chodili do komise na kraj vyhodnocovat výběrová řízení, kde za nás býval technický náměstek, což byl jeden člověk třeba z pěti, většina lidí tam byla z kraje. Tahali jsme za velmi krátký konec,“ tvrdí. Jako nereálné vidí i to, že by si někdo bral ze zakázek deset procent, jak Seznamu naznačil Klapka.

Ten do poznámek pro Faltýnka napsal: „Babnič mě zná.“ Podle Babniče ale o žádný vztah nešlo.

„Nabízeli mi ho jako právníka někdy v letech 2014, 2015. Potkali jsme se, chvíli jsme kličkovali, nechtěl jsem ho,“ prohlásil.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Muž si chtěl patrně zkrátit cestu, zemřel nabodnutý na bráně s hroty

Neobvyklý případ muže, který se nabodl na plot a na následky zranění zemřel, vyšetřují už několik týdnů kriminalisté ze...

Na Červenohorském sedle z recese spustili modrou sjezdovku, rovnou naposledy

Provozovatelé skiareálu na Červenohorském sedle využili možnosti otevřít od pondělí sjezdovky a spustit vlek. Na...

Olomouc - Slavia 0:1, rekordní série bez porážky pokračuje, rozhodl Kuchta

Přestože fotbalová Slavia oslavila titul už minulou neděli, motivaci do konce sezony neztratila. Ve 31. kole Fortuna...

Po Šumpersku se pohybuje rys, který se nebojí lidí. Zřejmě přišel z Polska

V severní části Olomouckého kraje byl v posledních dnech opakovaně spatřen rys se sledovacím telemetrickým obojkem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Betonové homole v Olomouci mohou být největší stavbou z 3D tiskárny na světě

Premium Přístavba Muzea umění v Olomouci může být největší betonovou stavbou na světě, která vznikne díky 3D tiskárnám. Ty by...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Řidič zastavil u krajnice, do otevřených dveří narazila cyklistka

Jezdit na kole v městském provozu může být ošemetné, zvláště když cyklista projíždí kolem parkujícího či zastavujícího...

Obchodní centra přišla o část obchodů, po lockdownu lákají na slevy

V nákupních centrech v Olomouci klesla kvůli protiepidemickým opatřením návštěvnost i o polovinu, neboť někde musely...

Na Červenohorském sedle z recese spustili modrou sjezdovku, rovnou naposledy

Provozovatelé skiareálu na Červenohorském sedle využili možnosti otevřít od pondělí sjezdovky a spustit vlek. Na...

Nádraží dostalo novou šanci, unikát chce zachránit město i soukromník

Správa železnic ustoupila od svého plánu zbourat místní nádraží v Prostějově. Má totiž zájemce, který by chtěl budovu...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...