Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dny evropského dědictví nabídnou nová místa i rozhledy z výšek

  10:43
Dny evropského dědictví umožní lidem tak jako každý rok navštívit řadu památek. Například v Olomouci se jim ale také naskytne možnost prohlédnout si město a okolí z výšky, neboť se otevře řada výškových staveb. Navíc se v rámci celého kraje opět otevře několik běžně nepřístupných či nově opravených míst.

V Olomouci a okolí se lidem nabídne řada pohledů na město či krajinu. Bude totiž otevřeno několik zdejších výškových dominant. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Z jižní věže baziliky na Svatém Kopečku, ze střechy Hotelového domu nebo z věže kostela sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně. Jen málokdy mají Olomoučané tolik příležitostí podívat se na své město z výšky jako o tomto víkendu. Na některé výškové dominanty se přitom veřejnost dostane vůbec poprvé.

To je případ třeba Hotelového domu. Na střeše budovy ze šedesátých let minulého století, kterou mimo jiné navrhl slavný olomoucký architekt Tomáš Černoušek, nebyl nikdo desítky let.

"Původně se plánovalo, že se tam hosté budou chodit opalovat, dokonce tam byly zavedeny sprchy. Kvůli bezpečnosti na to opalování ale nikdy nedošlo," popsal vedoucí Hotelového domu Bedřich Čermák.

Mapa otevřených olomouckých památek zde

Běžně otevřená nebývá ani jižní věž baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. "Návštěvníky sem vodíme výjimečně na Noc kostelů nebo den otevřených dveří," potvrdil farář kostela Petr Slaboch.

Točité schodiště věže vede do několika pater. Lidé tu uvidí hodinový stroj nebo táhla, která ovládají ciferníky na plášti kostela. Bazilika sama stojí v nadmořské výšce 390 metrů nad mořem. Když se k tomu připočte čtyřicetimetrová věž - vyjde slušná rozhledna. "Za dobrého počasí je vidět nejen Olomouc, ale i Drahanská vrchovina nebo Svatý Hostýn," popsal kněz.

Pohled z výšky nabídnou i věže radnice, kostelů či v zoo

Kam vás pustí vůbec poprvé

Zábřežský hrad
Lákají vás běžně nepřístupné interiéry zábřežského hradu, který je propojený s budovou zámku? Pak budete mít o víkendu příležitost si je prohlédnout. Právě tyto prostory tam v rámci Dnů evropského dědictví otevřou vůbec poprvé.

Kaple sv. Jiří v Litovli
Mezi další památky, které se o tomto víkendu otevřou návštěvníkům, patří i nejstarší dochovaná stavba v Litovli - kaple sv. Jiří z roku 1484.

"V rámci Dnů evropského dědictví ji otevíráme vůbec poprvé, protože se desítky let opravovala a otevřela se veřejnosti teprve nedávno," nastínila Kamila Matečková z CK Bavi, která zajišťuje prohlídky kaple.

Unikátní je starobylá stavba především tím, že se dochovala v původní pozdně gotické podobě bez přestaveb, a to včetně malířské výzdoby vytvořené během prvního sta let po jejím vybudování.

Židovský hřbitov a muzeum ze Šumperska
Na seznam otevřených památek a institucí nově přibyla také dvě zajímavá místa na Šumpersku. Prvním z nich je Muzeum silnic ve Vikýřovicích, které nabízí prohlídku stálé expozice Via est vita, tedy Silnice je život.

V neděli pak šumperské Dny evropského dědictví zakončí prohlídky židovského hřbitova s odborným komentářem Gerharda Wanitschka a Drahomíra Polácha.

140 let tratě Sobotín - Zábřeh
Kdo chce stihnout hned několik oslav najednou a k tomu se ještě povozit historickým vlakem, má příležitost už zítra. Ze Zábřehu do Šumperka vypraví totiž České dráhy speciální historickou soupravu a oslaví tak 140 let od zahájení provozu na trati ze Zábřehu do Sobotína.

Volně přístupná bude v sobotu i neděli také vyhlídková věž ve svatokopecké zoo a další výhledy nabízí například 18. patro Regionálního centra Olomouc, radniční věž, prosklená vížka Muzea umění nebo věže kostelů sv. Mořice, Michala a na Klášterním Hradisku.

Dny evropského dědictví v Olomouci zahájí už večer netradiční představení Smetanovy Prodané nevěsty na Horním náměstí. Opera pod širým nebem bude nevšedním zážitkem už jen proto, že herci a pěvci Moravského divadla Olomouc se budou během jednotlivých dějství pohybovat nejen po jevišti, ale i po náměstí.

Na náměstí bude připraveno asi tisíc židlí. Představení Moravského divadla začíná ve 20 hodin a je zdarma. Koná se za každého počasí, jen za deště budou diváci muset stát.

Kromě věží nebo kostelů mohou lidé během víkendu navštívit celou řadu dalších olomouckých památek. Výjimečně se budou moct podívat například do fortu ve Chválkovicích, který stále patří armádě a není běžně přístupný.

Stejně tak mohou návštěvníci nahlédnout do pracovny primátora a dalších jinak uzavřených míst olomoucké radnice či do zákulisí Moravského divadla.

Olomoucké náměstí ožije jarmarkem a knižními trhy

Na Horním náměstí bude po celou sobotu tradiční řemeslný jarmark, který tentokrát doplní i výroční farmářský trh na sousedním Dolním náměstí. Novinkou letošních oslav jsou pak Olomoucké knižní trhy. Od pátku do neděle mohou Olomoučané na Horním náměstí nakupovat nové knihy, ale na sobotním bleším trhu mohou prodat i své staré kousky.

Také si tu mohou zahrát deskové hry, projít rychlokurzem malování nebo si nechat podepsat knihy jejich autory. Autogramiády, autorská čtení a besedy tu budou mít například Ivan Klíma, Jaroslav Rudiš nebo Miloš Urban.

Na své si letos přijdou i milovníci historie a výstav. V budově radnice si mohou prohlédnout novou expozici k historii této budovy a stálou výstavu Příběh olomouckého orloje. Horní náměstí od pátku až do 9. října obsadí unikátní výstava reprodukcí starých vedut města, navíc si zájemci budou moci prohlédnout i historické územní plány.

"Málokdo z nás si asi umí představit, jak například vypadalo panorama města v 16. století nebo jakou podobu měly olomoucké věže a výškové dominanty o sto let později. A protože Olomouc je krásné a stále se rozvíjející město, chceme touto výstavou místním i návštěvníkům ukázat, jak se pohled na něj během staletí měnil," řekl primátor Martin Novotný.

Dny evropského dědictví zakončí nedělní promenádní koncert u altánku ve Smetanových sadech, kde zahraje Příkazanka.

Věž olomoucké katedrály i vodojem musíte oželet

Ne všude, kam chtěla, mohla olomoucká radnice pozvat do výšek návštěvníky Dnů evropského dědictví. Upustit musela například od plánů nechat je rozhlédnout z velké věže katedrály svatého Václava. Stejně tak se lidé nedostanou na vodojem umístěný na panelovém domě v Nové Ulici. Bylo by to příliš nebezpečné.

"Na střechu vodojemu je komplikovaný výlez, navíc jsou tam umístěny paraboly se silným zářením. Bylo by velmi složité zajistit bezpečnost návštěvníků, proto jsme se tohoto nápadu vzdali," popsal Radim Schubert, vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu.

Podobně museli organizátoři letošních oslav mírnit své představy u katedrály. Původně chtěli dostat Olomoučany až na vyhlídku ze sto metrů vysoké velké věže, Arcibiskupství olomoucké však nakonec souhlasilo jen se zpřístupněním první části věže. Na vyhlídce je totiž jen malé zábradlí, které není stavěné na davy lidí.

"Zabezpečit toto místo by bylo komplikované a finančně náročné. Proto o zpřístupnění neuvažujeme ani do budoucna," řekl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka. Návštěvníci se ale i tak budou moct podívat uvnitř věže na zvony a na její konstrukci. V dómě je také teprve od prosince otevřena hrobka biskupů, která bude jako ostatní památky zpřístupněná o tomto víkendu zdarma.

Dny evropského dědictví, které mají pomoct ochraně kulturního dědictví a zvýšit informovanost o jiných kulturách, se slaví po celé Evropě. Česká republika se do velkolepých oslav poprvé zapojila v roce 1991.

  • Nejčtenější

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

25. dubna 2024  16:28

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

Lidé nám lesy drancují, přemýšlejme o houbařských lístcích, vyzývá podnikatel

20. dubna 2024

Premium Na Slovensku je největším soukromým vlastníkem lesů, v Česku se Richard Benýšek soustředí hlavně na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seniorka při vystupování spadla pod tramvaj a zemřela, policie stíhá řidiče

24. dubna 2024  13:51,  aktualizováno  15:21

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

Vědci vyvinuli lepší jehly pro novou léčbu, která pomáhá i při poškození míchy

26. dubna 2024  12:14

Vědci z olomoucké Univerzity Palackého vyvinuli novou generaci jehel, které jsou určené pro nyní...

Developer chce u Přerova stavět haly za tři miliardy, pracovat tu má 2 500 lidí

26. dubna 2024  10:22

Obří zóna pro byznys má přibýt v blízké budoucnosti na okraji Přerova. Půjde o více než 110 tisíc...

Vědci nasadili do války s komáry drony a senzory, kalamity budou hlásit předem

26. dubna 2024  5:40

Vědci a obce v Litovelském Pomoraví využívají nejmodernější techniku, která má zamezit komářím...

Nebýt alkoholu, většinu času skoro nemáme co dělat, říká lékař z urgentu

25. dubna 2024

Premium Končí zde pacienti po mrtvici, infarktu, se zápalem plic, po otravě krve, závažných úrazech nebo po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...