Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Silničáři nezískali všechny pozemky pro obchvat Bludova, vyvlastní je

  16:36
Pět pozemků na trase obchvatu Bludova na Šumpersku chce nechat Ředitelství silnic a dálnic vyvlastnit. Jednání s majiteli nejčastěji zkrachovalo na ceně. Plánovaný úsek naváže na páteřní trasu z Mohelnice do Šumperka, jež je životně důležitou spojnicí jihu a severu Olomouckého kraje.

Obchvat Bludova má mimo jiné vyřešit problém s velmi nebezpečným úsekem na Bludovském kopci, kde řadu tragických nehod připomíná hned několik pomníčků. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Pro Bludov bude obchvat vysvobozením, v obci se už řadu let tvoří v dopravní špičce i několikakilometrové kolony. Problematická křižovatka u tamního zámku, kde se kříží frekventované komunikace na Ostravu a Hradec Králové, totiž nápor aut nezvládá.

„Jak je u přípravy takových staveb typické, i zde došlo ke komplikacím při jednání s vlastníky, od kterých je potřeba vykoupit pozemky. Konkrétně v pěti případech bylo zahájeno vyvlastňovací řízení. Nicméně i přes tuto skutečnost se nadále snažíme s těmito vlastníky uzavřít dohodu,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová.

Vyvlastnění se týká pozemků na katastrech obcí Bludov, Sudkov a Dolní Studénky.

„Jde o případy, kdy dotyční nesouhlasili s výší finanční náhrady, v jednom případě je vlastník pozemku neznámý. ŘSD upozorňuje, že ve vyvlastňovacím řízení může být cena pozemků nižší, než pokud by došlo k dohodě,“ podotkla mluvčí.

ŘSD se totiž při výkupu pozemků řídí zákonem o urychlení výstavby dopravní a jiné infrastruktury, podle kterého se kupní cena určí hodnotou stanovenou znaleckým posudkem vynásobenou koeficientem 8 u orné půdy a koeficientem 1,15 u stavebních pozemků.

„Vyvlastňovací úřad však v rámci zadávání znaleckých posudků k těmto koeficientům nepřihlíží, z čehož vyplývá, že výsledná cena může být odlišná,“ vysvětlila Ledvinová.

Termín zahájení stavby není ohrožen, ubezpečuje ŘSD

MF DNES se podařilo jednoho z majitelů pozemků, který se s ŘSD na prodeji dosud nedohodl, kontaktovat, ale ke sporu se vyjadřovat nechtěl.

I přes komplikace s výkupy pozemků ŘSD ujišťuje, že termín zahájení stavby obchvatu v roce 2021 ohrožen není. Dotáhnout jednání ohledně zbývajících pozemků se nyní snaží pomoci i obce.

Mapa plánovaného úseku silnice I/44 tvořícího obchvat Bludova.

Mapa plánovaného úseku silnice I/44 tvořícího obchvat Bludova.

„Jsem optimista. Věřím, že se podaří výkupy dokončit. Obchvat je životně důležitý pro celý region,“ uvedl místostarosta Bludova Josef Ťulpík.

Také Šumperk nabídl pomoc v případě sporného pozemku. „Zastupitelstvo se sejde na mimořádném zasedání a bude hlasovat o tom, zda Bludovu pomůže částkou 53 tisíc korun, aby majitelé potřebného pozemku mohli dostat víc,“ sdělila mluvčí radnice Soňa Singerová.

„Doprava vedená přes centrum Bludova neustále kolabuje, takže je potřeba obchvat co nejrychleji postavit. Pro Šumperk jako průmyslové a správní centrum okresu je to nesmírně důležité. Proto chce město Bludovu pomoci,“ dodala.

Starosta: Nabízeli jsme pomoc, ale zůstalo to bez odezvy

Například starosta Dolních Studének Radim Sršeň však ŘSD kritizuje, podle něj byl přístup státního podniku liknavý.

„Několikrát jsme ŘSD nabízeli pomoc při jednáních s majiteli, ale bez odezvy. Až když hoří, tak je obec najednou dobrá,“ rýpl si.

Podle Sršně v případě sporného pozemku na zdejším katastru nejde o žádnou velkou plochu. Vše tak šlo vyřešit dohodou.

„Je to malý pozemek, jde doslova o pár tisíc korun. Jsem přesvědčený, že kdyby nás ŘSD dříve požádalo o pomoc, tak by to bylo hotové. Ten majitel nelpí na penězích, jemu jde o princip. I tak se budeme snažit nyní pomoci,“ dodal Sršeň s tím, že je potřeba udělat maximum, aby se předešlo vyvlastňování.

„Každé zdržení ve výstavbě by bylo nepříjemné. Vyvlastnění se vždycky táhne dlouho a rozhodně bych si nebyl tak jistý, že to nemůže ohrozit termín zahájení stavby.“

Obchvat bude stát přes tři miliardy, hotový má být v roce 2023

ŘSD kritiku odmítá a tvrdí, že s obcemi spolupracuje. „Jsou do přípravy stavby zapojeny a i ve věci výkupu pozemků je s nimi vedena věcná diskuse,“ reagovala Ledvinová a dodala, že majetkoprávní příprava obchvatu je velmi specifická.

„Výkup pozemků je poměrně citlivou záležitostí. ŘSD se vždy snaží vést s majiteli vstřícný dialog s cílem dosáhnout dohody,“ prohlásila.

Obchvat Bludova je součástí silnice I/44 Mohelnice – Šumperk. Začátek trasy naváže na již hotový obchvat Postřelmova a díky tomu tak bude spojnice kompletní. Stavba zasáhne katastrální území Postřelmova, Bludova, Sudkova, Dolních Studének a Šumperka, hotová by měla být v roce 2023.

Na konci trasy se silnice napojí na stávající síť prostřednictvím přivaděče Šumperk jako další paprsek okružní křižovatky na okraji města. Délka navržené trasy je necelých šest kilometrů, její součástí je 21 mostů o celkové délce 1,2 kilometru. Předpokládané náklady jsou 3,2 miliardy.

  • Nejčtenější

Kvůli vedru popraskala dálnice D35 u Olomouce, zavřená bude několik dní

V sobotu odpoledne zastavila provoz na dálnici D35 u Přáslavic směrem na Ostravu nehoda čtyř automobilů a kamionu. Na...

Exekutor staví přehradu načerno. Úřady mu daly minimální pokutu i povolení

Policie se začala zabývat stavbou přehrady, která má zadržovat vodu pro zasněžování v lokalitě pod Paprskem v...

Prasklá dálnice z vedra je výjimka, jinde v Česku to nehrozí, říká ŘSD

U Olomouce se v sobotu zvlnila dálnice D35 a následně zde havarovala čtyři osobní a jedno nákladní auto. Ředitelství...

Nechtějte mě naštvat! Drulák o stříbru z Eura, záplavách i štrekách v kamionu

Premium Ruku stiskne tak pevně, až si kajícně pomyslíte, jestli vás netrestá za pětiminutové zpoždění. „Ne, to zaplatíte kafe,“...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dceru škrtil černý oblak s lidským tělem, říká matka. Povolali lovce přízraků

Premium Probudil mě hlasitý pláč dcery volající o pomoc. Rozespalá otevřu oči a v nočním šeru rozpoznávám něco jako černý oblak...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Kamion se otáčel v zatáčce u sjezdu k zavřené D35, způsobil smrt motorkáře

Zničená D35 u Olomouce a zhuštěný provoz na objízdných trasách vedly i k tragické nehodě. V neděli v podvečer se v...

Hanou ucpaly kolony aut, která objíždějí dálnici popraskanou vedrem

Obousměrně uzavřená dálnice D35 u Přáslavic, kde v sobotu v důsledku vedra praskla vozovka a havarovalo několik aut,...

Podcast HanáJede představuje místní známé osobnosti i obyčejné lidi

Podcasty, tedy audio nebo případně i video pořady, ve kterých se mluví s různými lidmi o široké škále témat, nabývají v...

Na Kraličáku spustili novou moderní lanovku, sveze cyklisty i kočárky

Ostrý provoz zahájila nejmodernější lanovka v České republice, která vede na vrchol Štvanice na Šumpersku. Její...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....