Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Estakádu v Prostějově čeká velká oprava a po letech ztiší hluk aut stěna

  12:02
Na další velkou opravu se budou muset připravit zřejmě ještě letos řidiči projíždějící Prostějovem. Na řadu přijde tamní známá estakáda, která je součástí dálnice D46. Ta mimo jiné po mnoha letech dostane protihlukovou stěnu, která má ulehčit lidem žijícím poblíž vytížené dopravní tepny. Ti po ní volají už delší dobu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

„Jako občana sídliště Svornosti by mě zajímalo, jestli vedení města a hygienické stanice zná hlukovou zátěž dotýkající se sídliště a jestli je tato zátěž v souladu s platnými hygienickými předpisy? Sídliště je trvale zatěžováno hlukem z dálnice D46,“ postěžoval si nedávno jeden ze místních obyvatel Miloš Páťal.

Argumentoval, že například na obchvatu Olomouce u Nemilan je prosklená protihluková stěna, a nejbližší obydlí jsou přitom více než 350 metrů daleko, zatímco u estakády je to jen asi 200 metrů.

Mluvčí radnice Jana Gáborová nyní v reakci uvedla, že silničáři chystají opravu estakády, jejíž součástí bude i stavba protihlukové stěny.

„Podle sdělení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se již v polovině loňského roku zadalo zpracování projektové dokumentace protihlukové stěny podél estakády. Ta bude součástí rozsáhlé opravy D46 a jejího průtahu Prostějovem. Práce by měly být zahájeny již letos,“ řekla.

Oprava estakády bude rozložena minimálně na dva roky

Estakádu budou silničáři opravovat po etapách, nyní připravují výběrové řízení. Práce by chtěli zahájit koncem roku. Nejdříve dojde na jeden most a poté na druhý.

„Provoz bude převeden vždy na neopravovanou část přes středové dělicí pásy,“ nastínil mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Dělníci vymění povrch vozovky včetně izolace, estakáda dostane nové římsy s bezpečnostním zařízením a přibudou nové protihlukové stěny, které budou částečně průhledné.

„Dále bude sanována nosná konstrukce a pilíře s novými ložisky a odvodněním. Oprava bude rozložena minimálně na dva roky, přičemž některé práce mohou probíhat i v zimním období,“ vysvětlil mluvčí silničářů.

Estakáda Haná s délkou téměř 800 metrů je třináctá nejdelší v zemi. Generální opravy se dočká přesně třicet let po otevření – budovala se v letech 1985 až 1989. Nosná konstrukce je z lamel, vzhledem k měnícímu se složení půdy se stavbaři museli vyrovnávat s problémy při zakládání pilot. Mimořádnou pozornost věnovali izolaci a použili speciální jugoslávské izolační pásy. Stavba tehdy přišla na 172 milionů korun.

Návrh opozice město zamítlo. Ale stavbu nakonec podpořilo

Kvůli protihlukové stěně se před časem střetla místní opozice s vedením města.

„Na konci minulého roku jsem se dotazoval na magistrátu, zda bude estakáda při rekonstrukci osazena také protihlukovou stěnou. Bylo mi řečeno, že o této variantě město s ŘSD nejednalo,“ popsal opoziční zastupitel Petr Ošťádal.

Letos v lednu proto na jednání zastupitelstva navrhl usnesení, které by městskou radu pověřilo jednáním s ŘSD právě o protihlukové stěně.

„Samozřejmě návrh nebyl přijat, jak už to u opozičních návrhů bývá,“ odtušil Ošťádal. Pro byla pouze opozice, koaliční zastupitelé se zdrželi hlasování nebo vůbec nehlasovali.

Náměstkyně primátora Alena Rašková odpovědná za dopravu tehdy prohlásila, že o protihlukových opatřeních s ŘSD jedná opakovaně s tím, že již prosadila například položení tichého asfaltu nebo opravu protihlukové stěny u sídliště Šárka. Řekla však, že protihluková stěna na estakádě není možná kvůli nedostatečné nosnosti mostní konstrukce.

Nakonec ovšem i vedení města stavbu bariéry přece jen podpořilo. Protihluková stěna bude po obou stranách estakády s výškou až tři metry. Do protihlukových opatření u sídliště Šárka nicméně ŘSD investovalo už v roce 2016.

„Stávající stěna se navyšuje o dva metry. Vyměňují se výplně v celém úseku v délce 430 metrů. Dojde tak ke zlepšení technického stavu a ke zlepšení zvukově izolačních charakteristik. S ohledem na navýšení stěny se zmenší hluková zátěž pro tamní obytné domy,“ uvedl tehdy mluvčí státního podniku Studecký. Náklady byly 16,5 milionu korun.

  • Nejčtenější

Vzniká tu nový ideál krásy, říká oceněná fotografka fitness sportovkyň

Odhalená vysportovaná figura na jedné straně, postel a tepláky na druhé. Soubor fotografií Kult těla, se kterým Nikol...

Kalendáře mají ukázat, že vzpěračky jsou krásné, říká úspěšná trenérka z Hané

Když Julie Švecová otvírala před sedmi lety v Náměšti na Hané malý prostor za budovou pošty, kde by mohla s ostatními...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

Nevyjdeme s penězi a musíme nakupovat v Polsku, stěžovali si lidé Fialovi v Jeseníku

Dopravní obslužnost ze severu regionu do Olomouckého a Moravskoslezského kraje, vzdělávání, exekuce i další témata...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z pohledu obcí je to příšerný princip, říká o zálohování PET lahví radní

Debata o zavedení povinného zálohování nápojových obalů se ve velkém týká i obcí a jejich obyvatel. Například chystaný...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

V Litovli řeší, jak zabránit úhynu labutí. Zabíjí je kontaminované bahno

Městský úřad v Litovli se v pondělí na svém jednání zabýval úhynem labutí na rybnících. Může za něj botulismus, labutě...

Muž s nožem ubodal otce a napadl i matku, ta se snažila zranění utajit

Krveprolitím skončila hádka, která se strhla minulý týden ve čtvrtek v domě v Tovačově na Přerovsku. Třicetiletý muž...

Řidiče v Prostějově a v Olomouci zdrží opravy estakád, čekají je objížďky

Dnes se stavbaři vrátili do Prostějova, kde po loňské rekonstrukci pravé poloviny estakády na Olomouc začnou s opravou...

Olomouc chce zdvojnásobit počet sociálních bytů, musí ale získat dotaci

Pro samoživitelku se dvěma dětmi může být neřešitelné se v Olomouci přestěhovat z jednoho bytu do druhého, protože...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...