Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Olomouc chce kamionům zavřít zkratku a rychle jedoucí auta brzdit semaforem

  15:49
Stále víc řidičů nákladních aut nelegálně využívá Olomouc jako odpočinkové parkoviště, navíc se cestou přes vytížený vnitřní obchvat města vyhýbají mýtným branám. Radnici se to nelíbí a chce minimálně těžké kamiony vykázat zpátky na dálnici.

Olomoucká radnice chce zabránit těžkým kamionům vyhýbat se mýtným branám průjezdem přes město. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Jedním z kroků, které mají Olomouci pomoci od záplavy kamionů, je zákaz vjezdu pro auta nad dvanáct tun na frekventovanou Velkomoravskou a také Brněnskou ulici.

„Někteří řidiči, a platí to zejména o těch zahraničních, se vyhýbají dvěma mýtným branám tak, že si zkracují cestu a projíždějí městem přes tyto ulice. Tomu chceme zabránit, a podobně jako na Foerstrově ulici sem zakázat vjezd,“ uvedl olomoucký primátor Miroslav Žbánek.

K namontování zákazových značek pro tranzitní nákladní dopravu ovšem město potřebuje souhlas ministerstva dopravy, nyní s ním vyjednává.

Další trasy, na nichž se kamiony vyhýbají mýtu, vedou přes okrajové části Olomouce, jako jsou například Nedvězí a Topolany. Radnice už na jaře informovala, že tady vsází na častější policejní kontroly.

Policisté zkontrolovali téměř dvě stě kamionů

Kromě vytíženého vnitřního obchvatu města chce Olomouc nákladní auta vytlačit také z míst, ze kterých si šoféři navzdory předpisům udělali odpočinková parkoviště pro ze zákona povinné přestávky. A to navzdory tomu, že v Olomouci platí pro kamiony od desáté hodiny večer do šesti hodin ráno zákaz stání.

„Na několika místech ve městě se objevily nelegální odstavné plochy, kde bylo možné potkat desítky kamionů, nejčastěji se zahraničními registračními značkami,“ podotkl tiskový mluvčí olomoucké radnice Michal Folta.

Už v květnu a v červnu sem proto vyrazili policisté i strážníci. Hned při první kontrole narazili na čtrnácti různých místech na bezmála sedmdesát nákladních aut, nejvíc jich stálo na Bělidlech. A to mezi železnicí a Divišovou ulicí, další parkovala přímo za tamním nákupním centrem. Řada nákladních aut pak stává v okolí pracoviště celní správy ve Sladkovského ulici.

„Kamiony ze zahraniční sem musí zajíždět k celní kontrole, kapacita tamního parkoviště je však jen patnáct vozů, zatímco celní správa jich denně obslouží až padesát,“ popsal již dříve Folta.

Dohromady pak strážci zákona zkontrolovali už téměř dvě stě odstavených kamionů. Posléze jich výrazně ubylo, podle města až o sedmdesát procent.

Rychle jedoucí řidiče má na průtahu zklidnit noční semafor

Pravidla ovšem neporušují jen kamiony. V samotné Velkomoravské ulici se Olomouc potýká také s tím, že tu řidiči často překračují povolenou rychlost. Radnice tu proto spustí takzvaný noční režim celočervené křižovatky.

„Semafory při něm reagují na přijíždějící vozidlo a jeho rychlost. Pokud řidič jede správnou rychlostí, červená se přepne na zelenou. Ovšem pokud rychlost překračuje, semafor jej červenou donutí zastavit. Tento systém už funguje na největší křižovatce v Hodolanech,“ popsal Folta.

Řada Olomoučanů si pak na radnici stěžuje na řidiče, kteří nedodržují rychlost ve frekventované Přerovské ulici. Měření ukázalo, že ji tu poruší až deset tisíc řidičů týdně.

„Obvykle jde o překročení rychlosti o deset až dvacet kilometrů za hodinu, rekordní hazardér tady ovšem projížděl rychlostí 147 kilometrů v hodině,“ upřesnil mluvčí.

Olomouc sem proto postaví stacionární radary a počítá s vybíráním pokut, peníze pak podle primátora použije výhradně na další zvýšení bezpečnosti na silnicích.

„Nejde nám o šikanování běžných řidičů, ale o trest pro ty, kdo opravdu naprosto ignorují povolenou a bezpečnou rychlost,“ podotkl Žbánek.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Hana Vacková, Ladislav Hynek, Ludvík Šulda, Marek Obrtel, Ladislav Okleštěk, Radim Fiala, Antonín Fryč, Marian Jurečka, Tomáš Müller

  • Nejčtenější

Hasiči při projíždění sídlišť opět narazili. Řidiči ale nemají kde parkovat

Špatně zaparkovaná auta na sídlištích hasičům už dlouho komplikují zásahy. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje...

Komise skončila vyšetřování otravy Bečvy, žádá mimořádnou schůzi Sněmovny

Parlamentní komise k vyšetřování otravy Bečvy schválila svou závěrečnou zprávu a požádala předsedu Sněmovny Radka...

ZVOLNĚNÍ: Nedoceněný Krejčí? Už dost s tím, prosím. Start ukázal opak

Božský Jágr. Nepřekonatelný Hašek. Obětavý Plekanec. Bezstarostný Pastrňák. Snad u každého slavného hokejisty se vám...

Krejčí upozorňoval rozhodčí: Nelíbí se mi, jak hráči padají a zakrývají puk

Sotva si oddechl a hned mazal zpátky. David Krejčí odehrál téměř celou přesilovku, odjel na lavici a za necelých dvacet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zákazy nepomohly, kamiony jezdí vesnicemi dál. Radnice chtějí změnit zákon

Zákazy nepomáhají, těžké nákladní vozy ignorují omezení, stěžují si obce na Olomoucku. Chtějí proto úpravu zákona v...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Hasiči při projíždění sídlišť opět narazili. Řidiči ale nemají kde parkovat

Špatně zaparkovaná auta na sídlištích hasičům už dlouho komplikují zásahy. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje...

Lidé kvůli covidu odkládali vyšetření, ztratili čas na boj s rakovinou

Kvůli strachu z nákazy koronavirem se někteří lidé vyhýbali preventivním vyšetřením, hlavně těm prováděným v...

Pokus se solankou nemohl ohrozit život v Bečvě, řekli rybáři inspekci

Letošní pokus s roztokem chloridu sodného v řece Bečvě nemohl ohrozit kvalitu vody, ani tamní flóru a faunu. Tvrdí to...

Zákazy nepomohly, kamiony jezdí vesnicemi dál. Radnice chtějí změnit zákon

Zákazy nepomáhají, těžké nákladní vozy ignorují omezení, stěžují si obce na Olomoucku. Chtějí proto úpravu zákona v...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...