V Jeseníkách dotočili film, který dostal na kolena i odolného Vetchého

  7:04aktualizováno  7:04
Vznik dramatu ze Sudet s názvem 7 dní provázela od samého počátku smůla. Je tak skoro zázrak, že ho tvůrci o víkendu dokončili. "Bylo to nejnáročnější natáčení, jaké jsme zažili," pronesl po poslední klapce režisér Jiří Chlumský. Ale ustál záplavy, havárie i zranění Ondřeje Vetchého.

Z natáčení filmu 7 dní (O. Vetchý) | foto: www.film7dni.cz

Film s podtitulem "… a sbohem Sudety" vznikl na základě původního scénáře Josefa Urbana, autora stojícího i za tituly Habermannův mlýn či Na vlastní nebezpečí. Na pozadí skutečných událostí a v časovém úseku několika jarních dní roku 1945 popisuje poválečné vztahy mezi pohraničními Čechy a Němci. 

Z natáčení filmu 7 dní: režisér Jiří Chumský v akci

Z natáčení: režisér Jiří Chlumský v akci

Hlavním hrdinou je bývalý český lesník Jan Olšan (Ondřej Vetchý), který v sudetských horách pátrá po své záhadně zmizelé německé ženě Agnes (Vica Kerekes). Netuší, že se stala nepohodlnou, protože viděla zločiny příslušníků revolučních gard a takzvaných stodolových partyzánů, kteří kraj nově ovládli. 

Práce na snímku Jiřího Chlumského začaly už před třemi lety, až teď se však podařilo dotáhnout je do zdárného konce. "Natáčeli jsme v horách, tam,  kde se příběh skutečně odehrává, což samozřejmě přinášelo řadu komplikací," vypráví Chlumský.

Záplavy, kalamita, natržený sval

"Výrobu jsme museli několikrát přerušit kvůli počasí. V době, kdy jsme točili jaro, přišla sněhová kalamita - během dvou dní napadlo osmdesát centimetrů sněhu, takže nepomohlo ani jindy účinné přebarvování stromů na zeleno. O rok později zase přišly měsíc trvající deště a záplavy na Moravě a podmáčené horské lokace se staly nedostupnými. Práce v nulových teplotách se navíc podepsala na zdraví herců i štábu," říká režisér. A jeden z hlavních herců, Jarek Hylebrant, to potvrzuje.

Z natáčení filmu 7 dní (J. Hylebrant - uprostřed)

Jednu z hlavních rolí hraje i Jarek Hylebrant, který na sebe upozornil v thrilleru Hodinu nevíš.

"Po prvním natáčecím dni jsem se vrátil na hotel s modřinami, další dny přibyly odřeniny a naraženiny. Po pátém dni už jsem zranění přestal počítat," říká s tím, že si neumí představit nic náročnějšího. "Tohle byla opravdu válka a já jsem si ji prožil. Přesto jsem panu režisérovi nesmírně vděčný. Jestli se mě někdo zeptá, zda jsem byl na vojně, tak řeknu: Ne, ale natočil jsem film 7 dní a přežil jsem! Na tomhle filmu jsem dospěl," dodává Hylebrant. 

Zdaleka nebyl jediný, kdo bojoval s neustálými zdravotními problémy a nedostatkem sil. Zranil se i Ondřej Vetchý, pět dní před koncem si natrhl sval na noze a vypadalo to, že se celé natáčení bude muset odložit. 

Z kopce na kopec

"Měl jednu akční scénu za druhou, od běhů lesem, štolami a potoky po skoky do hlubokých děr. A protože pan Vetchý pracuje zásadně bez dubla, nezbylo nám, než počkat, až bude zase zdráv. Naštěstí v sobě sesbíral zbytek sil a statečně odtočil zbytek dní i navzdory bolesti," popisuje producent Dan Krzywon. 

Z natáčení filmu 7 dní

Takhle se natáčel odsun Němců ze Sudet.

Z jeho pohledu bylo kromě řešení kolizí a problémů největší zátěží stěhování produkce po horách. "V podstatě každý druhý až třetí den se pracovalo v jiném místě, což znamenalo stěhovat tábor s karavany, stany a 60 až 120 lidmi třeba i několik desítek kilometrů. Do toho mnozí herci často odjížděli na otočku na představení do Prahy, a tak jsme si sáhli na dno také logisticky," tvrdí Krzywon.

Odměnou  za námahu byl všem zúčastněným nejen natočený materiál, ale i velkolepé horské výhledy a ranní mlhy, které se jim každý den naskytly a jež příběhu dodaly podmanivou atmosféru. "Je to takový rozměr navíc," pochvaluje si Chlumský.

Z natáčení filmu 7 dní (Vica Kerekes)

Vicu Kerekes známe v Česku díky Vejdělkovým Mužům v naději.

Kromě hlavních mužských rolí Ondřeje Vetchého, Jarka Hylebranta, Jiřího Schmitzera a Norberta Lichého obsadil režisér Chlumský do filmu i řadu ostravských a slovenských herců, kteří u nás dosud neměli moc příležitostí. Hlavní ženské role Agnes se ujala Vica Kerekes, hvězda Vejdělkových Mužů v naději, kterou tvůrci vybírali ještě jako nepříliš známou herečku. Zajímavá ovšem byla i účast Fjodora Sergejeviče Bondarčuka, herce nominovaného na Oskara za film 9. rota. 

Pokud vše dobře dopadne, premiéra snímku 7 dní se uskuteční v září příštího roku.

Nejčtenější

Boj v Jeseníkách: ekologové při kůrovcové kalamitě hrozí blokádou kácení

Kácet nebo ne? V rezervaci Suchý vrch v Jeseníkách se dohadují ekologičtí...

V Jeseníkách přituhuje v boji za záchranu lesů v nejcennějších partiích hor. Ekologické neziskové organizace žádají...

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Lidé z Troubek načerno postavili hráz proti vodě, teď ji musejí zbořit

Stavba nového valu na místě, kde kdysi stával selský val, který rozorali...

Obyvatelé Troubek na Přerovsku musejí zbořit jednu ze dvou hrází, které si sami vybudovali na ochranu proti velké vodě....

Utři si bradu od mlíka, odepsalo ANO studentovi, autora vzkazu tají

Ilustrační snímek

Student Rudolf Brož se na Facebooku obrátil na šumperské hnutí ANO s dotazem ohledně hlasování jeho radních. Místo...

Obec povstala proti testování pojízdné spalovny pneumatik

Pneumatika

Obyvatelé Mrskles na Olomoucku nechtějí být součástí testování prototypu stroje na zpracování ojetých pneumatik. „Bez...

Další z rubriky

Opilý a zdrogovaný muž vyjel v cizím autě, pak s ním vytlačoval hlídku

Ilustrační snímek

Hned ze tří trestných činů je od neděle obviněn muž z Jesenicka, který se rozhodl vyjet na silnice opilý a pod vlivem...

Zloděje kovů zavalil transformátor, hasiči ho hodinu vyprošťovali

Vyproštění zloděje kovů, kterého zavalil transformátor

Hodinovým zásahem hasičů a leteckým transportem do olomoucké fakultní nemocnice skončila na Jesenicku snaha muže...

Trh s byty nejvíc ožil na Jesenicku, OIomoucko a Přerovsko dál stagnuje

Ilustrační snímek

Trh s byty se v Olomouckém kraji po delší době hýbe směrem nahoru, byť ne v celém regionu. Nejvíc se oživil v Jeseníku,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz