V Jeseníkách dotočili film, který dostal na kolena i odolného Vetchého

  7:04aktualizováno  7:04
Vznik dramatu ze Sudet s názvem 7 dní provázela od samého počátku smůla. Je tak skoro zázrak, že ho tvůrci o víkendu dokončili. "Bylo to nejnáročnější natáčení, jaké jsme zažili," pronesl po poslední klapce režisér Jiří Chlumský. Ale ustál záplavy, havárie i zranění Ondřeje Vetchého.

Z natáčení filmu 7 dní (O. Vetchý) | foto: www.film7dni.cz

Film s podtitulem "… a sbohem Sudety" vznikl na základě původního scénáře Josefa Urbana, autora stojícího i za tituly Habermannův mlýn či Na vlastní nebezpečí. Na pozadí skutečných událostí a v časovém úseku několika jarních dní roku 1945 popisuje poválečné vztahy mezi pohraničními Čechy a Němci. 

Z natáčení filmu 7 dní: režisér Jiří Chumský v akci

Z natáčení: režisér Jiří Chlumský v akci

Hlavním hrdinou je bývalý český lesník Jan Olšan (Ondřej Vetchý), který v sudetských horách pátrá po své záhadně zmizelé německé ženě Agnes (Vica Kerekes). Netuší, že se stala nepohodlnou, protože viděla zločiny příslušníků revolučních gard a takzvaných stodolových partyzánů, kteří kraj nově ovládli. 

Práce na snímku Jiřího Chlumského začaly už před třemi lety, až teď se však podařilo dotáhnout je do zdárného konce. "Natáčeli jsme v horách, tam,  kde se příběh skutečně odehrává, což samozřejmě přinášelo řadu komplikací," vypráví Chlumský.

Záplavy, kalamita, natržený sval

"Výrobu jsme museli několikrát přerušit kvůli počasí. V době, kdy jsme točili jaro, přišla sněhová kalamita - během dvou dní napadlo osmdesát centimetrů sněhu, takže nepomohlo ani jindy účinné přebarvování stromů na zeleno. O rok později zase přišly měsíc trvající deště a záplavy na Moravě a podmáčené horské lokace se staly nedostupnými. Práce v nulových teplotách se navíc podepsala na zdraví herců i štábu," říká režisér. A jeden z hlavních herců, Jarek Hylebrant, to potvrzuje.

Z natáčení filmu 7 dní (J. Hylebrant - uprostřed)

Jednu z hlavních rolí hraje i Jarek Hylebrant, který na sebe upozornil v thrilleru Hodinu nevíš.

"Po prvním natáčecím dni jsem se vrátil na hotel s modřinami, další dny přibyly odřeniny a naraženiny. Po pátém dni už jsem zranění přestal počítat," říká s tím, že si neumí představit nic náročnějšího. "Tohle byla opravdu válka a já jsem si ji prožil. Přesto jsem panu režisérovi nesmírně vděčný. Jestli se mě někdo zeptá, zda jsem byl na vojně, tak řeknu: Ne, ale natočil jsem film 7 dní a přežil jsem! Na tomhle filmu jsem dospěl," dodává Hylebrant. 

Zdaleka nebyl jediný, kdo bojoval s neustálými zdravotními problémy a nedostatkem sil. Zranil se i Ondřej Vetchý, pět dní před koncem si natrhl sval na noze a vypadalo to, že se celé natáčení bude muset odložit. 

Z kopce na kopec

"Měl jednu akční scénu za druhou, od běhů lesem, štolami a potoky po skoky do hlubokých děr. A protože pan Vetchý pracuje zásadně bez dubla, nezbylo nám, než počkat, až bude zase zdráv. Naštěstí v sobě sesbíral zbytek sil a statečně odtočil zbytek dní i navzdory bolesti," popisuje producent Dan Krzywon. 

Z natáčení filmu 7 dní

Takhle se natáčel odsun Němců ze Sudet.

Z jeho pohledu bylo kromě řešení kolizí a problémů největší zátěží stěhování produkce po horách. "V podstatě každý druhý až třetí den se pracovalo v jiném místě, což znamenalo stěhovat tábor s karavany, stany a 60 až 120 lidmi třeba i několik desítek kilometrů. Do toho mnozí herci často odjížděli na otočku na představení do Prahy, a tak jsme si sáhli na dno také logisticky," tvrdí Krzywon.

Odměnou  za námahu byl všem zúčastněným nejen natočený materiál, ale i velkolepé horské výhledy a ranní mlhy, které se jim každý den naskytly a jež příběhu dodaly podmanivou atmosféru. "Je to takový rozměr navíc," pochvaluje si Chlumský.

Z natáčení filmu 7 dní (Vica Kerekes)

Vicu Kerekes známe v Česku díky Vejdělkovým Mužům v naději.

Kromě hlavních mužských rolí Ondřeje Vetchého, Jarka Hylebranta, Jiřího Schmitzera a Norberta Lichého obsadil režisér Chlumský do filmu i řadu ostravských a slovenských herců, kteří u nás dosud neměli moc příležitostí. Hlavní ženské role Agnes se ujala Vica Kerekes, hvězda Vejdělkových Mužů v naději, kterou tvůrci vybírali ještě jako nepříliš známou herečku. Zajímavá ovšem byla i účast Fjodora Sergejeviče Bondarčuka, herce nominovaného na Oskara za film 9. rota. 

Pokud vše dobře dopadne, premiéra snímku 7 dní se uskuteční v září příštího roku.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Další z rubriky

Do chráněné oblasti u Petrových kamenů vyrazí dřevorubci, vykácejí kleče

Ochranáři v Jeseníkách už delší dobu prosazují vykácení kleče (snímek z roku...

Do míst, kam v Jeseníkách kvůli vzácným druhům živočichů i rostlin nesmí chodit turisté, vyrazí dřevorubci s motorovými...

Církevní restituce stoply těžbu dřeva, lidé z Jesenicka přišli o práci

Ilustrační foto

Na Jesenicko, které dlouhodobě trápí vysoká nezaměstnanost, dolehla další rána. Stovky dřevorubců a lidí pracujících v...

Opilý bez řidičáku boural v kradeném autě, policie ho našla za sedadly

Opilý muž najel s ukradenou dodávkou na parkoviště penzionu a narazil do...

Hodně divokou jízdu předvedl v neděli mladý řidič na Jesenicku. Přestože ani nemá řidičský průkaz, silně opilý ukradl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz