H+H neproměnily dva mečboly. A české tenistky budou ve finále chybět

ČESKÝ SMUTEK. Andrea Hlaváčková (vlevo) a Lucie Hradecká si ve finále čtyřhry nezahrají. Prohrály švýcarským párem Timea Bacsinszká, Martina Hingisová. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

13 2016
Co chybělo... České tenistky Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou měly v semifinále olympijské čtyřhry proti švýcarskému páru Timea Bacsinszká, Martina Hingisová dva mečboly. Jenže nakonec po výsledku 7:5, 6:7, 2:6 padly. O bronz si zahrají s krajankami Barborou Strýcovou a Lucií Šafářovou, ty prohrály 6:7, 4:6 s Jekatěrinou Makarovovou a Jelenou Vesninovou z Ruska a prohrály s nimi 6:7, 4:6. Zadrhla se i jízda Petry Kvitové, která nestačila na Monicu Puigovou a Portoričance podlehla 4:6, 6:1 a 3:6.

Místo finálové účasti tak Češky budou v Riu „chytat bronz“. Ten ze čtyřhry už má alespoň jedna dvojice jistý. Kvitová se musí snažit, vyzve v sobotním duelu o 3. místo Madison Keysovou z USA.

Ale nelze se zbavit pocitu, že deblistky mohly klidně slavit dvě medaile. Hlaváčkové s Hradeckou zbýval dvakrát poslední míček k tomu, aby minimálně stříbro z Londýna obhájily.

Hradecká si v nočním duelu bez diváků později přece jen trochu vylepšila dojem. Po pátečních nezdarech v sobotu oslavila postup do semifinále ve smíšené čtyřhře. Po boku Radka Štěpánka zdolali pár Beguová, Tecau z Rumunska 6:4, 7:5.

Oblíbená dvojice H+H vyrobila fanouškům v Česku pro páteční noc „háčkový“ horor. Bohužel nekončí úsměvně, ale dvojnásobným grandslamovým šampionkám ve tváři zbylo pouze zklamání.

Úvodní set trval přesně hodinu, po níž se z prořídlých tribun kurtu číslo 2 spustil potlesk pro Češky. Ovšem po dalších 65 minutách bylo srovnáno a rozhodoval třetí set. Český postup přitom visel tak nízko nad kurtem...

Češky hned při první výměně ukázaly Hingisové, že se rozhodně nelekly a jsou odhodlané postoupit do finále. Na dělový return Hlaváčkové švýcarská tenisová legenda nedosáhla.

Jenže po prvním míčku se role obrátily. Švýcarky byly lepší, vytvářely tlak na podání obou soupeřek. Ale „Háčkám“ se dařilo brejkboly odvracet.

Až v sedmém gamu dostaly Češky první příležitost k brejku a s výraznou pomocí Hingisové se jim povedlo prolomit švýcarské podání. Jenže Hradecká nedokázal o chvíli později první set dotáhnout do konce, proto se hrstce diváků naskytla možnost sledovat dramatickou koncovku.

Hingisová opět podávala a zase ji rány českých tenistek zlobily. Tři brejkboly odehnala pryč, při tom čtvrtém Hlaváčková uspěla u sítě a ukončila první sadu.

Radost třicetileté blondýny zahalila drobná bolístka na pravé noze. Navíc pak bylo Hlaváčkové ještě hůř. Ale postupně.

Švýcarské přemožitelky českého páru H+H Timea Bacsinszká (vpravo) a Martina...
Andrea Hlaváčková byla v průběhu semifinále čtyřhry ošetřována po zásahu míčkem.

Na začátku druhého setu ztratily Švýcarky jistotu. Servis si prohrála i Bacsinszká, Hradecká předvedla čistou hru na podání. Rychlé vedení 3:0 kvitovali čeští fanoušci.

„To je vono! To je vono!“ znělo stadionem.

Hlaváčková si vyžádala přestávku na ošetření, i když spíš s doktorkou konzultovala, co (se zřejmě odřeným) kotníkem má dělat. Přesto jako by ji pauza zbrzdila, prohrála si servis.

Nic se nedělo. Jenže za stavu 4:2 a 30-30 zamrzel Hradecké bekhend, po němž Češka vztekla praštila raketou o svou botu. Místo šance na další - a nejspíš klíčový - brejk přišlo srovnání na 4:4.

V dalším gamu Hradecká poslala přes síť prudký bekhend, který se jen tak tak otřel o čáru. Potvrdilo to i jestřábí oko. Díky tomu se dostalo české duo H+H ke slibnému náskoku a pak také brejku - 5:4.

Hlaváčková se na lavičce se zavřenýma očima soustředila. Podávala na postup do finále olympiády. První mečbol.

„Nemohla jsem zaostřit“

Přečtěte si ohlasy českých tenistek přímo z Ria.

Andrea Hlaváčková byla v průběhu semifinále čtyřhry ošetřována po zásahu míčkem.

Hingisová u sítě zahrála přesný volej, pokračuje se dál. Jistá smeč Hlaváčkové přináší druhý mečbol. Přestřelku u sítě zvládá lépe Švýcarka, ale míček napálí přímo do obličeje české soupeřky.

Hlaváčková se sesunula k zemi, ležela s bolestivou grimasou. Hradecká vyděšeně přihlížela. „Nic nevidím,“ říkala otřesená Hlaváčková na lavičce. Zasažené místo si ledovala, po chvíli naskočila zpět do utkání.

Švýcarky její indispozice využívají, Češky alespoň zachrání tie-break, kde však zaostávají.

Hlaváčková s Hradeckou zmizely na několik minut v šatně, zkoušely bortící se plán na postup ještě na poslední chvíli spravit. Ale úspěšné nebyly.

Bacsinszká s Hingisovou utekly z mečbolů, což jim dodalo sebevědomí. Najednou se na české straně objevovaly chyby, jaké dosud nedělaly. Zkažené voleje, nejistá hra nad hlavou...

Kolem kurtu se stále hlasitěji ozývali švýcarští fanoušci: „Hopp Suisse!“

České tenistky už pád nezastavily, po téměř třech hodinách odešly H+H poraženy.

Noční duel ve smíšené čtyřhře Češi vyhráli

Hradecká se však musela vrátit zpátky. Organizátoři rozhodli, že poslední čtvrtfinále mixu se prostě odehraje. Se Štěpánkem začali svižně - po dvojchybě Beguové vedli 3:0.

V devátém gamu mohli rozhodnout definitivně, ale dva brejkboly nevyužili. Vzápětí se do cesty Rumunům postavila počítačová technika, přesněji - dvě „challenge“ přezkoumané jestřábí okem. Zejména druhý úder se o lajnu otíral jenom nepatrně.

Čechy povzbudil první game druhého setu, kdy prohrávali 0-40. Ale i tak dokázaly protivníky brejknout. Vlastně až do konce tenhle náskok postačil.

Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem měli ve čtvrtfinále smíšené čtyřhry skvělou...

Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem měli ve čtvrtfinále smíšené čtyřhry skvělou náladu.

První dva mečboly si vypracovala dvojice Štěpánek, Hradecká při podání Tecaua. Rumunští tenisté se nechtěli vzdát. Vyvrcholení utkání oddálili a poté, co se Štěpánkovi nepovedl kraťas od základní čáry a Hradecká zůstala u sítě sama, srovnali na 5:5.

Naštěstí pak dlouhou noc Češi odmítli. Brejk suverénním způsobem potvrdila Hradecká na podání.

Štěpánek pak mluvil i o tom, jaké to bylo hrát další zápas až po týdenní pauze. „To se mi snad ještě nikdy nestalo, ale je to olympiáda, a je to speciální. Pořád jsem čekal na tu šanci. Všichni jsou ke konci turnaje už unavení a já jediný jsem čerstvý jako rybička, takže o to víc se na ta utkání těším a teď se budu soustředit na sebe a na svůj tenis, abychom zítra udělali další krok kupředu,“ nechal se slyšet.

Hradecká se zase rozpovídala o tom, jaké to je nastupovat do dalšího zápasu hned po vyřazení v semifinále s Andreou Hlaváčkouvou.

„Samozřejmě bylo to těžké, ale nebylo moc času na přemýšlení a hned jsem šla hrát. Spadlo to ze mě a malinko jsem na to i zapomněla. Doufám, že mi to pomůže do zítřejšího zápasu,“ povídala pozdě v noci.

Kvitová nestačila na Puigovou, o bronz bude hrát s Keysovou

Kvitovou, která stále může pro Českou republiku získat druhou singlovou medaili v historii, čeká bitva o bronz v sobotu: soupeřkou bude Američanka Madison Keysová. S Puigovou o zlato se utká Angelique Kerberová z Německa.

Kvitová má s 21letou americkou hráčkou vyrovnanou bilanci 2:2. Letos na antukovém turnaji v Římě zvítězila Keysová ve dvou setech 6:3, 6:4.

On-line reportáž

Duel jsme sledovali minutu po minutě

Česká tenistka ale myslela výš, až na zlatou olympijskou medaili. Mladá Portoričanka, ačkoliv letos vyletěla na světovém žebříčku z 92. pozice na 34., rozhodně nebyla favoritkou, jenže v duelu dokázal využít velkých výkyvů své soupeřky.

„Tohle nebyl zápas, na který bych mohla být pyšná. Tenis a sport je strašně nahoru a dolů, protože jednu chvíli je člověk v euforii a za chvíli je zase dole,“ řekla smutná Kvitová po utkání (rozhovor si přečtěte zde).

Kvitová vstoupila do utkání parádně a rychle se ujala vedení 3:0. Poté ovšem své tempo přibrzdila, začala chybovat a rázem ztratila několik gamů v řadě. Za stavu 4:4 hru při svém servisu vůbec nezvládla a odevzdala ji bez zisku bodu.

Puigová pak výhodu využila a získala set 6:4.

Fotogalerie

Kvitová se ještě vzpamatovala a do další sady vstoupila znovu jako hurikán. Puigovou rozstřílela 6:1 a stejně jako ve čtvrtfinálové bitvě proti Makarovové mířila k napínavému, ale úspěšnému konci.

Jenže rozhodující nezačala Kvitová dobře: ztratila své první podání, pak hned i druhé za stavu 2:3, kdy v důležité chvíli spáchala dvojchybu.

A utkání ji začalo protékat mezi rukama.

„Pořád dotahovat bylo hodně psychicky náročné,“ přiznala Kvitová.

Sice dokázala získat jeden brejk zpět, jenže za stavu 3:4, kdy prohrála několik dlouhých výměn od základní čáry, ji opět zradilo podání. Přesně a tvrdě hrající Puigová poté dotáhla zápas po téměř dvou hodinách do vítězného konce.

Šafářová se Strýcovou prohrály, ve hře bude druhý debl

O zlato ve čtyřhře si nezahrají ani Šafářová se Strýcovou.

Přemožitelky sester Williamsových z 1. kola nevyužily v první sadě proti ruskému páru Jekatěrina Makarovová a Jelena Vesninová dva setboly a po více než dvouhodinovém boji podlehly nasazeným favoritkám 6:7 a 4:6.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Šanci na zvrat měly české hráčky i ve druhé sadě, jenže při podání Šafářové za stavu 4:5 nabraly manko 0-40, které už nedokázaly vymazat.

A na opravu už bylo v setu pozdě.

O bronz se nyní utkají s poraženým párem z druhého semifinále, v němž změří síly obhájkyně stříbra z minulých her v Londýně Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká se švýcarskou dvojicí Timea Bacsinszká, Martina Hingisová.

První sada byla vskutku maratonská. Trvala hodinu a 22 minut a oba páry v ní čelily množství brejkbolů, dvakrát také přišly o servis.

Češky mohlo mrzet hlavně to, že za stavu 4:1 a 40:15 nevyužily ani jeden ze dvou brejkbolů. V tie-breaku se Šafářová se Strýcovou dostaly obratem k vedení 4:2 a poté i ke dvěma setbolům. Využít jej však nedokázaly.

Naopak soupeřky se štěstím proměnily hned první šanci a vyhrály 9:7.

Ve druhé sadě už byly Rusky, dvojnásobné grandslamové vítězky z deblu, o něco jistější. Česká dvojice si ještě dokázala vzít zpět brejk, ale za stavu 4:5 už tlaku neodolala. Strýcové nevyšel při mečbolu přeběh na síť a duel skončil.

Nadal má druhé olympijské zlato

Španělský tenista Rafael Nadal se raduje z triumfu v olympijské čtyřhře.
Španělský tenista Rafael Nadal se raduje s parťákem Markem Lópezem z triumfu v...

Padl na kurt, tentokrát ležel na břiše, měl hlavu zabořenou do předloktí a plakal štěstím.

Španělský tenista Rafael Nadal se právě podruhé v kariéře stal olympijským šampionem, ke zlatu z Pekingu 2008 přidal triumf ve čtyřhře.

Spolu s Markem Lópezem ve finále porazili rumunský pár Florin Mergea, Horia Tecau 6:2, 3:6, 6:4.

Nadal navíc může zopakovat také singlové zlato. V semifinále se utká s Juanem Martínem del Potrem z Argentiny.

Deblový bronz v Riu vybojoval americký pár Jack Sock, Steve Johnson, který porazil Kanaďany Daniela Nestora s Vaskem Pospisilem 6:2, 6:4.

Tenis v Riu

Ženy
Dvouhra - semifinále:
Puigová (Portor.) - Kvitová (11-ČR) 6:4, 1:6, 6:3
Kerberová (2-Něm.) - Keysová (7-USA) 6:3, 7:5

Muži
Dvouhra - čtvrtfinále:
A. Murray (2-Brit.) - Johnson (USA) 6:0, 4:6, 7:6 (7:2)
Del Potro (Arg.) - Bautista (10-Šp.) 7:5, 7:6 (7:4)
Nišikori (4-Jap.) - Monfils (6-Fr.) 7:6 (7:4), 4:6, 7:6 (8:6)

Čtyřhra - finále:
M. López, Nadal (6-Šp.) - Mergea, Tecau (5-Rum.) 6:2, 3:6, 6:4
o 3. místo:
Johnson, Sock (USA) - Nestor, Pospisil (7-Kan.) 6:2, 6:4.

Ženy
Čtyřhra - semifinále:
Makarovová, Vesninová (7-Rus.) - Šafářová, Strýcová (ČR) 7:6 (9:7), 6:4

Smíšená čtyřhra:
Čtvrtfinále:
Mirzaová, Bopanna (4-Indie) - Watsonová, A. Murray (Brit.) 6:4, 6:4
V. Williamsová, Ram (USA) - Vinciová, Fognini (It.) 6:3, 7:5
Hradecká, Štěpánek - Beguová, Tecau (Rum.) 6:4, 7:5, Matteková-Sandsová, Sock (USA) - Pereiraová, Melo (Braz.) 6:4, 6:4.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz