Češi! Češi! Početní krajané v hledišti dodávají tenistům extra sílu

Parádní triumf Lucie Šafářové s Barborou Strýcovou sledují Radek Štěpánek, Pavel Kolář a Martin Doktor (zleva). | foto:  Michal Růžička, MAFRA

13 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Ten areál je nevzhledný, plný industriálních panoramat. Spíš než tenisové srdce olympiády připomíná parkoviště. A přece se pro české tenistky stal téměř rájem. Co na tom, že je poblíž kurtů silnice, že se kolem nich tyčí tovární haly a satelity. Podstatné pro Čechy je, že se při jejich zápasech tribuny mění v „kotel“, který vytváří atmosféru podobnou třeba fedcupovým kláním.

„Areál není nejkrásnější, ale díky tomu, že tam máme publikum plné Čechů, je to krásné. Hraje se nám tu dobře,“ řekla Strýcová.

Jistě, není neobvyklé, že čeští reprezentanti vyrážejí na olympiádě na zápasy svých krajanů. Početný zástup fanoušků v českých barvách se objevil i na kanálu vodních slalomářů, řada jich vyrazila také na zlaté tažení judisty Krpálka. Jejich bohatá přítomnost na tenisových zápasech se však stala koloritem uplynulých dnů - a zároveň silou, která táhla Češky k úspěchům.

Stačí vzpomenout na čtvrtfinále Strýcové se Šafářovou proti Italkám Erraniové a Vinciové. Zkušené soupeřky rychle vedly a za stavu 6:4 a 3:0 byly blízko vítězství.

„Ale publikum nás úžasně vytáhlo,“ přiblížila Šafářová. Kurt číslo 8, obsypaný českými fanoušky, vybuchl nadšením po každé úspěšné české výměně. Zápas sledovali cyklista König, šermíř Beran, tyčkař Balner, oštěpařka Špotáková... A v publiku byli slyšet. „Jejich podpora nám dodala sílu, kterou jsme potřebovaly,“ vykládala Šafářová poté, co zápas z takřka beznadějné situace dotáhly se Strýcovou k vítězství.

Nejen ony už přečkaly řadu krizových momentů. Kvitová nevyužila v osmifinále s Makarovovou tři mečboly, Hlaváčková s Hradeckou naopak musely tři odvracet. Všechny si pochvalovaly, jak je v klíčových chvílích podpora krajanů podržela.

„Vědí, jak těžké je zvládnout tlak. A nehodnotí nás jako obyčejný divák, který nemá se sportem moc společného a je hodně kritický. Víme, že se na to dívají i těma sportovníma očima,“ řekla Hlaváčková.

A Kvitová přidala: „To jsem nezažila. Lidé z různých sportů mi jdou fandit... Vnímám tu podporu, jako když Česko hraje hokej.“

Pro sportovce jde navíc o vítané rozptýlení při čekání na jejich závody. „Šla jsem hned po příletu a byl to hezky naplněný den,“ říkala překážkářka Zuzana Hejnová. „Tenis jsem párkrát zkoušela a moc mi to nejde. Ale baví mě se na něj dívat.“

I jí byli Češi vděční za to, kam až své tažení v Riu dotáhli.

Nejčtenější

Další z rubriky

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Advantage Consulting, s.r.o.
KASTELÁN/KA - BLANENSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz