Jeden trenér na sedm tenistů. Pála by se občas potřeboval naklonovat

Trenér Petr Pála (vpravo) a kondiční trenér David Vydra sledují tenisový zápas Petry Kvitové s Jekatěrinou Makarovovou z Ruska. (9. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Osud si občas se smrtelníky zašpásuje opravdu zlomyslně. S jakou vynalézavostí třeba rozprášil českou trenérskou výpravu na olympijský turnaj v tenise, to je skutečný majstrštyk!

Tyhle půlroční hrátky vrhly fedcupového kapitána Petra Pálu v Brazílii do takřka nekončícího víru událostí. A jeho sedmičlenný tým do nouzové situace, která třeba Lukáše Rosola docela naštvala.

„Mám to natřískaný,“ přikyvuje holohlavý habán s přezdívkou Pinďa na zastávce autobusu před barevným centrkurtem. Nestěžuje si. Jen suše konstatuje: „Vyšlo to holt trošičku smolně.“

Ten příběh o cíleném rozkladu party koučů pro Rio si prostě musíte přečíst.

Ty nepoletíš. Ani ty ne!

Na konci ledna se Petra Kvitová příliš brzy poroučela z Australian Open. Její trenér David Kotyza vstřebával ten nemilý zážitek, chystal se domů a v rozvrhu měl i jednu schůzku v Praze kvůli olympiádě.

V Riu měl být jedním ze stěžejních členů reprezentačního štábu. Jenže po návratu do Česka si ho zavolala Kvitová a propustila ho. Škrt! Jeden maník ze seznamu je pryč. Další pán na holení!

Tenhle pochází, no ano, z Valencie ve Venezuele. A jmenuje se Dani Vallverdu. Jenže ani exotický cizinec, s nímž se počítalo do českého týmu, svou roli na misi v rodné Jižní Americe nesplní.

Tomáš Berdych s ním totiž po květnovém výprasku 0:6, 0:6 od Belgičana Goffina v Římě utíná spolupráci. Škrt. Venezuelan je v tahu.

A koho tam ještě máme? Ha, Jiří Vaněk. Ten cepuje svéráznou ranařku Karolínu Plíškovou, jež by se mohla v Riu blýsknout v singlu, deblu s Barborou Strýcovou i v mixu s Berdychem. Hm, kdepak!

Skok do půlky července. Údajně kvůli riziku onemocnění virem zika se v půlce července omlouvá Berdych. A vzápětí taky Plíšková. Vaněk do Brazílie? V žádném případě. Nikam! Škrt.

Ještě někdo se chystá na hry? Jakýsi Theodor Devoty, sparingpartner Radka Štěpánka. Co s ním, sakra? spekuluje osud, ten geniální lobbista.

Štěpánek ho nehodlá vyhodit. Ziky se nebojí. Co? Že má těhotnou partnerku? To je ono. Předčasný porod! A oblíbený chlapík zvaný „Devítka“ z turnaje v Torontu chvátá přes Atlantik, letenku do Ria nechává propadnout. Škrt. Čtvrtý kousek.

Na tenisové soupisce zůstává pouze Pála a kondiční specialista David Vydra. Ti jsou při jejím drancování ušetřeni. A tak hlavně v prvních dnech olympijského klání musí zatraceně rychle kmitat. Plán vzájemné trenérské pomoci je v troskách.

Pinďa, kluk pro všechno

Pokusy o angažování posil „last minute“ byly marné. Akreditační proces je příliš dlouhý a složitý. A tak Pála stojí čtyřicet minut ve frontě na rezervaci tréninkových kurtů, poněvadž po telefonu se nejde dovolat. Ani sto pokusů nestačí.

Podepisuje za náhradnici Lucii Hradeckou přihlášku do singlu. Ve vesnici probírá s hráčkami taktiku na příští soupeřky. Obíhá rozehrávky, tréninky i zápasy.

Často by se potřeboval nechat naklonovat. Obvykle se zastaví až pozdě večer v kanceláři českého sídla v olympijské vesnici, kde u piva zjišťuje, co se vlastně za uplynulý den přihodilo na ostatních sportovištích.

„Pinďa toho má hodně,“ přikyvuje soustrastně Lucie Šafářová. „Dopadlo to tak nešťastně. Ale myslím, že to zvládá. Je to náročné. Když například Bára hrála zápas, což je priorita, já jsem musela jít na rozehrávku sama.“

Nejen Pála jede jako fretka. Vydra podstupuje cvičení na fyzičku nejen s Kvitovou, nýbrž i s dalšími účastníky zájezdu. Když bylo potřeba, sbíral na dvorci míčky Andree Hlaváčkové s Hradeckou i lékař Vlastimil Voráček.

Tenisté se v Riu statečně perou se spartánskými podmínkami. Se vší shovívavostí se pokoušeli snášet i trenérskou nouzi. To ovšem neznamená, že jim aspoň občas nevadila.

„Jeden trenér na sedm hráčů je nesmyslně málo,“ řekl Rosol. „Péťa Pála se snažil, ale ještě aspoň jeden člověk tady chyběl. Někdy potřebujete, aby vám někdo připravil dril, nahodil pár míčků. Myslel jsem, že v záloze bude víc lidí. Vedení to mělo pohlídat.“

Slyšíte to šustění? To si kdesi bazilišek osud nejspíš mne ruce.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz