Hrát s Češkami o olympijský bronz? Dost kruté, míní Hlaváčková

Andrea Hlaváčková byla v průběhu semifinále čtyřhry ošetřována po zásahu míčkem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

13 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Ta prohra bolela. Doslova, protože při ní tenistka Andrea Hlaváčková dostala zásah do oka. Ale i obrazně: vzala jí a Lucii Hradecké šanci prát se o olympijské zlato a místo toho je poslala do boje s krajankami o bronz. V sobotu zůstanou buď ony, nebo Lucie Šafářová a Barbora Strýcová smutné; medaile zbude jen na jeden tým. „Dost kruté,“ řekla Hlaváčková.

V sobotu od 12 hodin (17 hodin SELČ) to začne - nejprve bude hrát o bronz Petra Kvitová s Madison Keysovou, poté se v čistě české bitvě o medaili z Ria utkají S+Š proti H+H. Tedy Strýcová a Šafářová, pár, který na olympiádě původně ani neměl startovat, proti Hlaváčkové a Hradecké, stříbrným medailistkám z Londýna.

„Aspoň zůstane medaile v Česku,“ řekla Hlaváčková. Ta přitom spolu s Hradeckou byla blízko boji o zlato, v semifinále měla dva mečboly, jenže poté, co ji Martina Hingisová trefila do oka, Češky dobře rozehraný zápas ztratily. „Doufaly jsme do posledního gamu,“ prohlásila.

Hradecká si spravila chuť v mixu

Jen pár desítek minut po bolavé prohře v deblu nastoupila Lucie Hradecká ke čtvrtfinále smíšené čtyřhry. Po boku Radka Štěpánka vyzvala rumunskou dvojici Irina-Camelia Beguová, Horia Tecau. Ve zvláštních kulisách - půlnočním čase a před zhruba dvaceti diváky na kurtu číslo 1 - vyhrály 6:4, 7:5. "Samozřejmě bylo těžké nastoupit tak brzy po prohře, ale nebyla moc velká doba na přemýšlení a musím říct, že jsem teď ráda, že jsem šla hrát. Spadlo to ze mě a malinko jsem na to i zapomněla. Doufám, že mi to pomůže do zítřejšího zápasu," prohlásila. První kolo mixu zvládli se Štěpánkem bez boje, jelikož dvojice soupeřů Muguruzaová, Nadal odstoupila. A tak je po první výhře na turnaji čeká rovnou semifinále, v němž vyzvou americký pár Matteková-Sandsová, Sock. "Těžký pár, Sock už má medaili z deblu a chce získat další," tušil Štěpánek.

Nakonec ale zápas nevyšel. Jak jste to nesly?
Docela těžce. Asi by to bolelo méně, kdyby to bylo v jiném zápase než v semifinále, obě jsme chtěly s Luckou dostat tady ten nejcennější kov. Ale bohužel se tak stalo. Myslím si, že to muselo být někde napsané. Způsob, jakým jsme to prohrály, to asi nikdo nevymyslí. Musíme se z toho oklepat, co na to říct. Všichni nám to přáli, všichni nám přišli fandit a vůbec si nedovedu představit, co se dělo doma.

Co se dalo udělat lépe při dvou vašich mečbolech?
Musíme to nechat Martině, protože oba mečboly byly na ní a oba zahrála neskutečně solidně a zkušeně. Jenže co můžeme od takové šampionky čekat. Já jsem tam měla vběhnout v prvním mečbolu... To je prostě naše týmová chyba.

Také jste ve druhém setu vedly 3:0 a 4:2. Vyčítáte si i to?
Samozřejmě. Měly jsme dva brejky, ale na druhou stranu ony neuvěřitelně změnily taktiku a hrozně se uvolnily a strašně do toho začaly jít. To už nebyl tenis, který se do toho stavu hrál, takže za to jim taky patří kredit. Hodně zlepšily hru.

Povedlo se vám se po vypjatém závěru třetího setu znovu zkoncentrovat?
Jo, normálně jsme hrály třetí set. Jak mě to trefilo, tak jsem si ani neuvědomila, jak strašná šance tam proběhla. Další dvě výměny jsem vůbec neviděla na míč. Pořád jsem přemýšlela, kdy to přejde, koukala jsem dopředu. Lucka si víc stihla uvědomit, že tam je ten moment. No, stane se.

Nebyl třetí set přece jen ovlivněný koncovkou druhého?
Přišlo tam pár chyb a najednou se to začalo sypat. Ale doufaly jsme do posledního gamu. Naposledy jsme porazily Baczinskou z 2:5 a 15-30. A věřily jsme, že když to mohly otočit ony, tak my taky. Ale ony to zahrály líp, líp podávaly a my je netrefily do oka (úsměv).

Fotogalerie

O třetí místo budete hrát s krajankami. Jaké to bude?
Je to dost krutý zápas i vzhledem k tomu, že se musíme popasovat s takovou prohrou a jít do toho. Ale přijely jsme pro kov, který nemáme, tak holt to třeba bude ten druhý... Snad ho vybojujeme, minimálně zůstane medaile v Česku a někdo z nás bude bramborový. Je to tenis, je to sport a z toho se nestřílí. Jenom do oka občas (smích).

Se Strýcovou se obě znáte z Plzně. Bude to specifický souboj? ̈
Jsme zvyklé proti sobě nastupovat z turnajů, máme kamarádské vztahy. Ale pořád jsme soupeřky, v tenise je to složité. Tady však hrajeme za Česko, není nikdo z týmu, kdo by si tenhle souboj přál.

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Přiznání. Organizátoři olympiády v Riu prý podplatili Bubku i Popova

S ÚSMĚVEM. Sergej Bubka právě přijel na Valné shromáždění Evropských...

VIDEO Bývalý guvernér státu Rio de Janeiro u soudu přiznal, že kupoval hlasy členů Mezinárodního...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz