Prokleté jedničky v Riu. Zavinily Češky vypadnutí Sereny W. ve dvouhře?

CO SE TO JENOM DĚJE? Serena Williamsová další olympijskou medaili nezíská. Vypadla i z osmifinále dvouhry proti Ukrajince Svitolinovové. | foto: Reuters

11 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Pět dvojchyb v jednom gamu! Obecenstvo na hlavním tenisovém stadionu na obřím „parkovišti“ v Riu užasle hučí. Jedna z pěti nejlepších tenistek všech dob Serena Williamsová, jindy tak okázale sršící sebedůvěrou, náhle vypadá jako hromádka neštěstí. Svěšená ramena, chmurný výraz v obličeji, její raketa najednou váží snad deset kilo.

Před chvílí ještě v utkání s odvážnou Ukrajinkou Svitolinovou dotáhla ve druhém setu z 1:3 na 3:3. Jenže teď spektakulárně vadne. Světová jednička se řítí z piedestalu, krajně namíchnutá kráčí do zákulisí a vypouští schůzku s reportéry.

Po výsledku 4:6, 3:6 přes tiskovou mluvčí posílá jen stručné prohlášení. Znalci se diví, legendární Martina Navrátilová píše na Twitter: „Tak tohle jsem fakt nečekala.“

Bylo tu krásně. Ale je konec!

V Riu se schylovalo k nesmírně atraktivnímu čtvrtfinálovému střetu vyhlášených ranařek.

Petra Kvitová po strhující bitvě a zvlášť sladkém vítězství nad Ruskou Makarovovou podstupovala už asi pátý rozhovor. Sotva se držela na nohou, nejradši by si sedla. Jen ještě musela promluvit o příští soupeřce. Otázka mířila na Serenu.

Češka ani nezmínila variantu, že by večer Svitolinová po čtyřech porážkách od SW mohla favoritku překvapit. A spustila o Američance. Též ona o pár hodin později zírala.

O vstupenku do bojů o medaile se tedy Kvitová utká s jedenadvacetiletou slečnou z Oděsy. Ve třech předchozích utkáních ji dvakrát zdolala.

Rio de Janeiro neblaze proslulo vysokou kriminalitou. V úterý kdosi střílel na autobus se žurnalisty. V bezpečí na zelených betonových pódiích nebyli ani nejvýš nasazení tenisté. Srb Djokovič padl v prvním kole stejně jako francouzský pár Herbert, Mahut a americká dvojice sester Williamsových. Sama Serena „přežila“ jenom dvě kola.

Jako první ze všech žen a mužů se mohla stát dvojnásobnou olympijskou šampionkou v singlu. Její šance se rozplynula v rozlehlém městě zalesněných kopců, chudinských favel, přepychových čtvrtí a pláží s jemným pískem.

Fotogalerie

„Byla to životní příležitost. Samozřejmě jsem zklamaná,“ vzkázala. „Soupeřka hrála opravdu dobře a vítězství si zasloužila. Představovala jsem si, že v Riu dopadnu jinak. Jsem ráda, že jsem se sem aspoň dostala. Bylo tu krásně. Olympiáda mě bavila, ale už pro mě skončila.“

Američtí komentátoři přemítali, kam se po úterním brazilském soumraku poděla její sveřepost.

Missy Isaacsonová z ESPN.com ve svém příspěvku naznačila, že by odpovědnost za její sesypání mohly nést Barbora Strýcová s Lucií Šafářovou: „Třeba Serena ztratila bojového ducha, poté co s Venus vypadly ze čtyřhry.“

Vyřazení dominantních sester, jak známo, způsobily dvě Češky, které spolu v Riu původně ani neměly nastoupit a které se v mači na nejvyšší úrovni sešly na jedné straně dvorce teprve podruhé.

V osmatřiceti do Tokia?

Pouto Venus se Serenou je zatraceně silné. Společná porážka klidně mohla mladší z „Williamsek“ ranit. Proti Svitolinové napáchala 37 nevynucených chyb. Pod Venusiným dohledem z tribuny se dlouho hlasitě povzbuzovala, dvakrát vztekle praštila raketou, než v ní válečnická jiskra zhasla.

Kdo ví, zda se zúčastní příštího klání pod pěti kruhy. V Londýně před čtyřmi lety ujišťovala, že se do Ria vrátí. Teď žádné podobné prohlášení nevydala.

Přece jen jí při následujících hrách v Tokiu bude už osmatřicet. Serenu Williamsovou, podobně jako například Jaromíra Jágra není radno podceňovat, jenže i její kariéra jednou musí skončit.

Zatím se k tak zásadnímu kroku nechystá. Vždyť i v tom krátkém zvukovém záznamu pro média Svitolinové pohrozila: „Nemůžu se dočkat, až se utkáme příště. Určitě to bude pořádná bitva.“

Takhle se české tenistky radovaly z výhry nad slavnými sestrami:

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz