Český dům, oáza u stanice metra Anděl v Londýně

POHLED DOVNITŘ. Takhle vypadá interiér Českého domu v Londýně, kde se budou během nadcházející olympiády setkávat fanoušci, sportovci i sponzoři. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

27 2012
Londýn (Od zpravodajů MF DNES) - Až 5 000 fanoušků najednou se může bavit během nadcházejících her v Českém olympijském domě v Londýně. Stojí ve čtvrti Islington a diváci tam najdou české sportovce, ale také jídlo a pivo.

"What’s there?"

"It’s cool!"

Dvě britské teenagerky hledí na klikující a hekající červený autobus, hned se před ním fotografují. Pak zaostří pohled na nápis za ním: Czech Olympic House. Český olympijský dům. Díky extravagantnímu autobusu

jej ani náhodní chodci nemohou přehlédnout.

Kolem se srocuje dav.

Reklamu dělá Černého autobus

autobus

Hekající autobus stojí na rohu rušné ulice Upper Street a dělá výbornou reklamu Českému olympijskému domu, ve který se proměňuje sousední veletržní komplex Business Design Centre.

Pro cestovatele znalého Prahy můžeme doporučit mnemotechnickou pomůcku, jak se do Českého domu v Londýně dostat: Jeďte z Pankráce na Anděl. Neboli po anglicku: Jeďte ze stanice St. Pancrass metrem Northern jednu zastávku do stanice Angel. Odtud stačí vyrazit po hlavní třídě Upper Street a jste tu hned. V místním Business Design Centru nyní vládne čeština.

Uvnitř se ještě nedávno smělo chodit jen ve stavařských helmách, parta montérů byla na roztrhání. "Ale už finišujeme. Dokonce máme v přípravných pracích půl dne předstih," hlásí manažer domu Vladimír Zemánek.

Ve čtvrtek večer proběhla generálka programu, teď v poledne se pod dohledem Václava Klause slavnostně otevřel.

Nebude to Český dům jako na předchozích hrách, který byl určen pouze pro prominenty z řad politiků či sponzorů, kteří si tu zapózovali se sportovci.

Tento dům patří všem, každému příchozímu. Pravda, všem, kteří si zaplatí vstupné. Sto korun Češi, pět liber jinozemci. Ale stojí to za to. Uvnitř čeká 18 tisíc metrů čtverečních zábavy, jídla i umění, každému dle libosti.

Hned za vchodem praští do očí zbrusu nové streetbalové hřiště. Voní novotou, jako když se otevírá tělocvična. Za ním se už prostranství v obří hale rozevírá do velkého auditoria. Na pódiu mají čeští sportovci i s fanoušky oslavovat své medaile.

Tak si to otec celého projektu Jiří Kejval před čtyřmi lety vysnil, když na minulých hrách v Pekingu sledoval, jak spontánně dovedou ve svém domě slavit Nizozemci.

Internetová kavárna iDNES.cz v Českém domě v Londýně.

Internetová kavárna iDNES.cz v Českém domě

Kdo si uvnitř bude chtít pohrát, má k dispozici třeba stolní fotbal. Kdo si chce zacvičit, může využít rotopedy. Kdo zatouží po kultuře, zabrousí na výstavu fotografií mladých českých umělců.

Své stánky tu mají partnerské firmy ČOV, mezi nimi také iDNES.cz, který nabízí zájemcům internetovou kavárnu.

Kousek odtud je další velký sál, kam mají přicházet slavní hosté. Od Usaina Bolta přes Petra Čecha po Jaromíra Jágra.

V domě může v jednu chvíli dovádět až 5 000 návštěvníků. Jeho rozpočet je 90 milionů korun. Polovinu zaplatily státní instituce, třetinu sponzoři olympijského týmu, zbytek uhradí merchandising včetně prodeje suvenýrů i piva.

Jak v Londýně vznikl Český dům

Odkaz

Český dům

Zázemí nejen pro české sportovce i fanoušky budovala stovka Čechů. Více čtěte zde

"Polohu v Londýně máme skvělou," říká Zemánek. "Tohle je totiž jedna z nejlépe položených výstavních hal v Londýně." Český dům stojí ve čtvrti Islington, obývané zhruba 320 tisíci lidmi. "Šel jsem tu ráno běhat a proti mně běží starosta Londýna Boris Johnson," vypráví Kejval.

Islington, to je také stadion fotbalistů Arsenalu. "Rosa je tu pro ně Bůh," ujišťuje Zemánek. Přesto se Češi snažili, aby je Islingtonští vzali za své nejen díky Rosickému, připomínali se jim nejrůznějšími akcemi týden co týden. "Až to tady všude ozáří reflektory červenou a bílou, bude to krásné," zve Zemánek.

Nejlepší pozvánkou rozhodně budou pro fanoušky české medaile. Vždyť kde jinde se ocitnou takřka (a někdy doslova) na dosah ruky ke Špotákové, Synkovi, Emmons či Kvitové. Na ty všechny bude svrchu shlížet i velká fotografie Emila Zátopka. Možná si legendární běžec kdesi v atletickém nebi pomyslí: Mám já to ale zdatné následovníky.

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Najdete na iDNES.cz