Stovka Čechů v Londýně buduje zázemí pro české sportovce i fanoušky

25 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - O reklamu už má Český olympijský dům v Londýně postaráno díky instalaci klikujícího autobusu výtvarníka Davida Černého, teď ještě vše připravit k pátečnímu uvedení do provozu. Z Česka už dorazily na dvě desítky kamionů a stovka zaměstnanců skládá vše do podoby, jak ji architekti navrhli.

"Žádáme všechny pracovníky, aby dodržovali bezpečnostní pravidla a v celém přízemí nosili helmy."

Tohle hlášení hned ze dvou úhlů vystihuje atmosféru příprav Českého domu.

Za prvé:

Hlášení zní v češtině. Na stavbě totiž už sedmým dnem dře stovka Čechů. S výjimkou horolezeckých prací pod stropem, kterých se ujali angličtí profesionálové, si produkční společnost všechny zaměstnance do Londýna přivezla z domova.

Za druhé:

Hlášení volá po dodržování bezpečnostních pravidel. "Na bezpečnost Angličané hodně dohlížejí. Musíme řešit spoustu papírů, vyhodnocovat rizika, nechávat si schválit každou úpravu. Například konstrukce nad čtyři metry, které se běžně staví třeba na koncertech, musel přijet odsouhlasit místní statik," popisuje Martin Gross, výkonný ředitel Produkční společnosti GH, která staví podstatnou část interiérů Českého domu.

Reklamu dělá Černého autobus

autobus

Hekající autobus stojí na rohu rušné ulice Upper Street v londýnském Islingtonu a dělá výbornou reklamu Českému olympijskému domu, ve který se proměňuje sousední veletržní komplex Business Design Centre.

Premiérovou produkcí Grossovy společnosti byl v roce 1990 první pražský koncert Rolling Stones, jeho lidé připravovali všechny velké strahovské koncerty a v posledních letech se věnují sportu: Davis Cup, Fed Cup, NHL v Praze...

Londýnská zakázka zahrnuje obojí: sport i kulturní zázemí. "Minulý čtvrtek jsme začali prostorem pro VIP, od pátku stavíme i v hlavním sále. Kdybychom mohli pracovat i v noci, tak všechno stihneme standardní rychlostí, ale i v tom jsme narazili na anglické předpisy," vysvětluje Gross zrychlený režim, v jakém jeho lidé pracují. Ve všední den musí skončit v deset večer, v sobotu v osm, v neděli se pracuje jen do půl sedmé. Proto takové množství zaměstnanců, proto taková rychlost.

Palác se mění doslova před očima. Rostou dva obrovské bary, velké pódium, stěny z televizních obrazovek. Restauraci už zdobí obrázky z historie českého sportu, ze zvukové režie vyvěrají tlusté svazky kabelů, které ještě bude třeba ukotvit, jiné stánky a kanceláře poznáte jen podle informačních tabulek, které už jsou na svém místě.

Na svůj čas k zařízení čeká i stánek iDNES.cz, v němž najdou návštěvníci zákoutí s volným přístupem k internetu.

Během olympiády tady bude centrum českého života. Do čtvrti Islington jsou zváni fanoušci ke sledování disciplín, na něž nemají vstupenky, čerstvě dekorovaní olympijští medailisté sem budou mířit k oslavám, v programu jsou i koncerty a návštěvy sportovních celebrit. Pozvání do Českého domu přijal sprinter Usain Bolt, tyčkařka Jelena Isinbajevová, fotbalisté Petr Čech s Tomášem Rosickým či hokejista Jaromír Jágr. (Více o Českém domě zde)

Slavnostní otevření bude v pátek

Materiál na stavbu hlavních kulis už je několik dní v Londýně, teď najíždějí kamiony s dalším vybavením. V úterý ráno sem úzkými uličkami dorazil kamion se zbožím do obchodu Alpine Pro. Drobný řidič za volantem skoro nebyl vidět, ale svůj stroj ovládal skvěle. Najel na malý kruhový objezd a úzkým prostorem se závorou nacouval na parkoviště.

Okamžitě u vozu stála parta chlapů připravená vykládat. Český dům opravdu roste nebývalou rychlostí, slavnostní otevření je naplánované na páteční poledne.

Nejčtenější

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

Další z rubriky

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Najdete na iDNES.cz