Kdo zůstal doma, udělal chybu, vzkazují olympionici z Českého domu

27 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Václav Klaus. Prezidentský autogram na Zdi slávy oficiálně zahájil provoz olympijského Českého domu v Londýně. Český ostrov uprostřed olympijské metropole většinu návštěvníků nadchl. "Myslím, že se povedl víc než kdykoliv v minulosti," řekl prezident Klaus.

Na rozdíl od předchozích olympiád je Český dům v Londýně zcela otevřen veřejnosti. Za vstup se sice platí, Češi stokorunu, cizinci pět liber, ale uvnitř čeká spousta zábavy a také velká šance potkat české olympioniky.

Sportovci, kteří dorazili na páteční zahájení, byli prostorami o 18 tisících metrech čtverečních nadšeni. "Je výborné, že si nemusíme s přáteli a s rodinou dávat srazy někde ve městě, prostě se sejdeme tady," pochvaluje si badmintonista Petr Koukal

"Je to naprosto unikátní, vůbec jsem nečekal, že to bude takhle velké," dodal ještě vlajkonoš české výpravy.

Pro koho výsledek nebyl žádným překvapením, je místopředseda olympijského výboru Jiří Kejval, otec myšlenky postavit Český dům takových rozměrů. "Porovnávali jsme si počítačově generované obrázky s realitou a je to hodně podobné. Jsme spokojeni."

"Je hodně originální. Moc se mi líbí detaily, třeba umělecká díla od pana Rittsteina," řekla basketbalistka Jana Veselá.

A jistě ji potěšilo, že trenér Lubomír Blažek nebude reprezentantkám bránit v návštěvách. "Je to příjemné odreagování, příležitost k setkávání. I to pivo si holky mohou dát," prozradil kouč. Limit, kolik mohou vypít, svým svěřenkyním dávat nebude. "Není to nutné. Vědí, co si mohou dovolit."

Provoz Českého domu zahájil prezident Václav Klaus, který se pak jako první podepsal na Zeď slávy, což je stěna, na níž budou přibývat autogramy významných návštěvníků domu.

"Pozvali jsme řadu zahraničních sportovců, lidi z veřejného života jak z České republiky, tak i místní. Pevně doufám, že dorazí i předseda organizačního výboru her Sebastian Coe," řekl Kejval.

Kulturní program v pátek otevřela projekce filmu Věra 68 o životě Věry Čáslavské, po něm odehrála koncert skupina Charlie Straight. "Bude tady spousta zábavy, jistě bude i co oslavovat. Všichni, kteří zůstali doma v Praze, udělali velkou chybu, protože kdo není v Londýně a není tady, tak jako kdyby nebyl," vzkazuje místopředseda Českého olympijského výboru.

Nejčtenější

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

Další z rubriky

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz