Fandím všem Čechům, vzkázal Klaus. Chce stihnout co nejvíc soutěží

27 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Ráno basketbal, pak rychlý přesun na střelbu a odpolední tenis ve Wimbledonu. Český prezident Václav Klaus dorazil do Londýna s plánem navštívit co nejvíce olympijských soutěží, a hned v sobotu začne zostra.

Do olympijského města dorazil Václav Klaus jen na tři dny. Na pátek měl v plánu samé slavnostní události. Otevřel provoz Českého olympijského domu, odkud pokračoval na přijetí státníků u britské královny v Buckinghamském paláci a večer ho čeká slavnostní zahájení olympijských her.

Prezident Václav Klaus byl 27. července při otevírání  Českého olympijského

Dál už bude program sportovní, a prezident se na něj hodně těší. "V Londýně jsem byl nekonečněkrát jako politik, což znamená, že jsem nikdy neudělal svobodný krok, nikdy jsem nešel po ulici normálně jako pěšák. Vždycky mě převezli odněkud někam, tak doufám, že teď uvidím Londýn z poněkud jiného úhlu," představoval si Klaus.

Program si však stanovil poměrně náročný. Chce vidět co nejvíc českých sportovců v akci. "Zítra začínáme v devět ráno na utkání českých basketbalistek s Čínou. Pak uvidíme, co všechno se dá stihnout. Doufám, že to bude střelba, měli bychom se podívat na tenis, na plážový volejbal... Uvidíme, co nám dovolí doprava."

Olympiáda v Praze?

"Jsem sice člověk ambiciózní, ale nevím, jestli jsme schopni se všichni dohodnout a nepoštvávat se jeden proti druhému, neházet klacky pod nohy," řekl Václav Klaus k pomalu uvadající myšlence pořádat olympiádu v Praze. "Nejsem si jist, že bychom si to v našem dnešním stavu mohli dovolit."

Na co se nejvíc těší? Komu z českých sportovců by nejvíc přál úspěch?

Václav Klaus obě otázky diplomaticky odvrhl. "Nechci urážet žádný sport. Myslím, že jsou všechny stejně hodnotné," odpověděl na první. "Nemůžu říct jméno jednoho sportovce, urazil bych ty další," reagoval na druhou.

Nakonec přece jen aspoň o sportech prozradil: "Celý život jsem hrál především kolektivní hry, takže trošku fandím jim."

Basketbal, který hrával i na ligové úrovni, si připomněl v Českém domě, kde je hřiště pro hru 3 na 3. V tlačenici kamer a fotoaparátů neuspěl, ze dvou šestimetrových hodů koš netrefil.

První dojem českého prezidenta z olympijského města byl dobrý: "Zatím jsem ještě neměl šanci nic vidět, ale cesta z letiště byla nejrychlejší, jakou jsem kdy zažil. Londýňané asi použili známý trik, že všichni opustili město, takže tady je daleko volněji než jindy."

Nejčtenější

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Najdete na iDNES.cz