Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Když méně znamená více. Test Sony Xperia 5 II

  1:09
Sony je už roky premiantem na poli kompaktních smartphonů. V poslední době se sice trochu odchýlilo od původního kurzu s modely Compact, ale i tak je to jedna z mála značek, která nabídne relativně kompaktní nadupaný smartphone. Tím nejnovějším je Sony Xperia 5 II, zmenšená a lepší varianta špičkového modelu Xperia 1 II.

Sony Xperia 5 II | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

U špičkových smartphonů (a nejen těch) jde Sony v mnohém oproti konkurenci vlastním směrem. Letošní špičková řada s přídomkem římské dvojky v označení modelů je toho jasným důkazem. Přesto jsme v recenzi modelu Xperia 1 II konstatovali, že je to to nejlepší sony za několik posledních let. Ovšem to už neplatí. V redakci jsme vyzkoušeli o trochu novější a především kompaktnější model Xperia 5 II. Ten v našich očích předchozí typ překonává.

Xperia 5 II vznikla podle stejného receptu jako loňský typ Xperia 5 odvozený od typu Xperia 1. Je kompaktnější, padne ještě o něco lépe do ruky, má prakticky stejnou výbavu s naprostým minimem změn (ani je nebudeme nazývat ústupky, i když tu jsou, je tu i zajímavé vylepšení) a hlavně je levnější. 

Ano, s cenou 24 990 korun není ani Xperia 5 II kdovíjak levný smartphone, ale už je to mnohem konkurenceschopnější částka než o osm tisíc vyšší suma, za kterou se začínal prodávat prakticky stejně vybavený větší model Xperia 1 II. Ten sice mezitím trochu zlevnil, ale i tak je stále o pět tisíc korun dražší, což je podle nás stále dramatický rozdíl vzhledem k tomu, co Xperia 5 II (ne)nabídne navíc.

Co (ne)má oproti sourozenci?

Kromě změny velikosti, se kterou souvisí zmenšení úhlopříčky displeje s poměrem stran 21:9 na 6,1 palce (ze 6,5), jsou tu jen drobné změny. Menší displej dostal menší rozlišení, tentokrát je to 1 080 x 2 520 pixelů, což můžeme považovat za běžný standard. Panel je typu AMOLED a nižší rozlišení v praxi pomáhá výdrži baterie, navíc je tu trumf pro ty, kdo baterii šetřit nemusí: obnovovací frekvence 120 Hz. Překreslování na displeji je krásně plynulé a celkový dojem podle nás lepší než z vysokého rozlišení, které dovede dražší smartphone naplno využít jen někdy.

Co se ústupků týče, přišla Xperia 5 II o bezdrátové dobíjení, vnitřní paměť má poloviční kapacitu (128 GB) a sestava trojitého fotoaparátu nemá ToF senzor: není to nic dramatického a mnoho uživatelů tyto ústupky možná ani nepostřehne. Pokud zrovna nejste zvyklí používat bezdrátové dobíjení třeba v autě a nefotíte mnoho portrétů, je tu jen otázka paměti: 128 GB je na vlajkový model možná trochu méně, ale žít se s tím dá, navíc je tu slot na microSD karty.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • kompaktní rozměry
 • výborná výbava
 • elegantní design
 • kvalitní fotoaparát

Proč nekoupit?

 • vyšší cena
 • fotoaparát pro pokročilé uživatele
 • atypický poměr stran displeje

Kdy? V prodeji

Za kolik? 24 990 Kč

Toť vše. O novince tak platí prakticky vše, co jsme napsali o modelu Xperia 1 II, tedy že to není konvenční špičkový smartphone, co cílí na široké publikum. Skupina, ze které se rekrutují zájemci o Xperii 5 II, je poměrně úzká, byť pravda, kompaktnější rozměry a nižší cena záběr trochu rozšiřují.

Pro koho tedy je?

Zatímco dříve byly kompaktní xperie modely pro opravdu široké publikum, tak Xperia 5 II je model určený především těm, kdo nedají jen na samotné papírové parametry a v praxi jsou ochotni v některých případech se smartphonem trochu více pracovat, než aby dělal on práci za ně. 

Běžný uživatel, který hledá kompaktní smartphone, má v poslední době čím dál méně na výběr, ale Apple možná letošními iPhony 12 a především typem iPhone 12 mini tento trend otočí. Platí, že běžný uživatel možná zvolí spíš iPhone než kompaktní sony (úhlopříčka displeje iPhonu 12 i cena jsou shodné se sony).

Xperia 5 II se ovšem hodí pro ty, kdo chtějí ekosystém Androidu a patří mezi uživatele, co rádi sledují videa v moderním širokoúhlém formátu a chtějí například tvořit obsah a do této tvorby v jejím průběhu více zasahovat. Platí to především o práci s fotoaparátem, která tu zdaleka nespoléhá na umělou inteligenci tak jako u soupeřů. Xperia 5 II dává více prostoru uživateli, což může některým vyhovovat, ale jiné poměrně štvát.

Foťák stojí za to?

Jak se to vezme. Pro uživatele, kteří jsou zvyklí zmáčknout spoušť a očekávají, že mobilní telefon vytvoří líbivý snímek za všech podmínek, nejsou xperie už nějakou dobu ideálním řešením. Sony nenajelo na současný trend takzvané výpočetní fotografie, kde mobil snímek skládá z přehršle dat získaných vícenásobnou expozicí a spojováním pixelů (pixel-binning). A tak i Xperia 5 II spoléhá hlavně na hardware a schopnosti uživatele.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 II

Hardware je špičkový, tři dvanáctimegapixelové snímače (hlavní, širokoúhlý a trojnásobný zoom) mají dobrou kvalitu optiky a umožňují velmi rychlé fotografování – to proto, že se procesor telefonu nemusí tolik zaobírat „vymýšlením“ snímku. Dvanáct megapixelů přináší dostatek detailů, ostatně i řada soupeřů, kteří mají snímače s daleko větším množstvím pixelů, nakonec toto rozlišení u svých výsledných snímků využívá.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 II

Snímky ze Sony působí vždy přirozenějším dojmem, ale jak jsme již řekli, není to úplně pro každého. Obzvlášť v aktuálním velmi pošmourném počasí prostě nevypadají fotografie z Xperie 5 II tak lákavě jako snímky z některých soupeřů – ale v tom může být právě pro mnohé uživatele kouzlo foťáku těchto smartphonů Sony: když je venku „hnusně“, i na snímku bude tato „hnusná“ atmosféra, nikoli vyžehlená elegantní alternativní realita. 

Foťák navíc stejně jako u typu Xperia 1 II klade velký důraz na manuální fotografování, od toho je tu speciální aplikace Photo Pro, do které se lze přepnout nebo ji třeba spustit tlačítkem spouště (to je dnes rarita).

Jak jsme již zmiňovali v recenzi sourozence, aplikace Photo Pro v podstatě emuluje práci s fotoaparáty Sony Alpha, má stejné uživatelské prostředí a v mnohém i shodné možnosti nastavení. Pro běžného uživatele to znamená spoustu nepříjemných složitostí, ale pokročilý uživatel, který třeba zná prostředí a možnosti foťáků Sony, tady bude jako doma a dovede jistě vykouzlit velmi atraktivní snímky. Totéž pak platí i pro natáčení videa.

Pořád kroutíme hlavou nad tím, proč Sony nenabídne uživatelům i některé ty dnes obvyklé chytré funkce, jako je třeba noční režim. On telefon v noci do takového módu automaticky přepne, ale nemá takovou sílu jako u konkurence a navíc nemá uživatel kontrolu nad jeho aktivací. Noční snímky „z ruky“ tak jsou trochu slabinou Xperie 5 II. Přitom kdyby tu speciální noční režim s možností manuální aktivace byl, nevzalo by to uživateli nic z toho, co telefon nabízí teď. V tom je tedy fotoaparát trochu specifický.

Má ještě nějaká taková specifika?

Ano, ale už nejspíš nebudou z hlediska používání tak důležitá. Specifický je například samotný design, který je však velmi elegantní, a třeba sestava fotoaparátu tu působí daleko elegantněji než u většiny konkurence. 

Minimalismus tvarům telefonu vládne, což se projevuje i v tom, že displej nemá žádné výřezy či průstřely – nahoře nad ním i ve spodní části je trochu větší rámeček, než jsme dnes zvyklí. Ale opět nejde o nic dramatického a rámečky nám v praxi nevadí. Stále si však zvykáme na poměr stran displeje. Poměr 21:9 je skvělý na čtení dlouhých textů, Sony také nabádá uživatele k využívání multi-taskingu v podobě dvou oken seřazených nad sebou, ale na to je displej Xperie 5 II podle nás trochu malý. Nicméně možnost tu samozřejmě je.

Xperia 5 II potěší tím, že ani u kompaktního modelu se nevytratil sluchátkový 3,5mm Jack. Špičkové modely Sony jsou jedny z mála smartphonů, které se ho nevzdaly. Naopak tlačítko pro Asistenta Google na boku nám přijde trochu přebytečné, i když je umístěné tak, že ho alespoň nemačkáme omylem. Líbí se nám čtečka otisků prstů v bočním vypínacím tlačítku, Sony to tak má dlouho a podle nás je to dobré řešení.

Sony Xperia 5 II

Telefon pohání Android 10 a zatím nemáme představu o tom, kdy bychom se mohli dočkat aktualizace na Android 11. Co se výkonu týče, Snapdragon 865 a 8 GB RAM ho zajišťují dostatek, ale na druhou stranu se nám zdálo, že starší modely byly v porovnání s konkurencí trochu lépe vyladěné. Projevuje se to však naštěstí jen v syntetických benchmarcích, třeba skóre 538 000 bodů v AnTuTu rozhodně není žádný rekord a odpovídá spíš samsungům s trochu kritizovanými procesory Exynos.

Jaká je výdrž baterie?

Ta patří k nečekaným přednostem Xperie 5 II. Telefon si i přes menší rozměry ponechal akumulátor s kapacitou 4 000 mAh z „dospělejšího“ typu 1 II. Když k tomu připočteme energeticky méně náročný displej, rázem je tu kompaktní smartphone, který nemá velký problém přežít dva pracovní dny na jedno nabití. Ano, vybít Xperii 5 II za méně než den jde samozřejmě také, ale výdrž nás opravdu pozitivně překvapila. V testu výdrže baterie PC Mark Battery Life s podsvícením na 100 % vykázala Xperia 5 II královskou výdrž 12 hodin a 18 minut při vybití ze 100 na 20 %, to je opravdu výborný výkon (telefon bez SIM, jen na wi-fi).

Mám si ji pořídit?

Pokud hledáte nadupaný kompaktní smartphone, může být Xperia 5 II zajímavou volbou. Jediné, co musíte přijmout, je fotoaparát, který nechává více práce na vás a méně „kouzlí“ sám o sobě. Pokud takové chování přijmete, budete nejspíš s Xperií 5 II coby kompaktním kouskem nadmíru spokojeni. 

A nadále platí, že právě v kompaktní třídě moc konkurence není. Je tu zmíněný iPhone 12, který má stejnou úhlopříčku displeje, ale s výřezem a tradičnějším poměrem stran. A také má „jen“ dvojitý foťák a podstatně menší baterii. Oba telefony vyjdou na 25 tisíc korun.

To je i nadále kámen úrazu xperie. Ačkoli je to mnohem lepší cena než u typu Xperia 1 II, pořád je to hodně. Takový Samsung Galaxy S20 s 6,2" displejem a konvenčnější výbavou i chováním se dá pořídit za 17 500 korun, za cenu xperie seženete ve výprodeji i ohebný Galaxy Z Flip (bez 5G – to xperia má) nebo Motorolu Razr první „ohebné“ generace (jasně, s daleko slabším hardwarem i foťákem). Slabší hardware má i Google Pixel 5 s jeho šestipalcovým panelem, který u nás vyjde na vysokých zhruba
20 000 korun.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Ani obří baterie nestačí na konkurenci. Test Realme 7i

Realme 7i

Model Realme 7i se zdá být solidní volbou v nižší třídě, která ovšem není bez kompromisů. Hlavním...

Absolutní hit v oblasti poměru ceny a výbavy. Test Poco M3

Poco M3

Výrobce Xiaomi se svou značkou Poco opět ukazuje, že byste její modely rozhodně neměli přehlédnout....

Levnější 5G telefon pro geeky. Test Oneplus Nord N10 5G

OnePlus N10

Výrobce OnePlus zkouší štěstí s levnějšími telefony, které v nabídce dosud prakticky neměl. Má...

Perem je jedinečný, výbavu má parádní. Test Samsungu Galaxy Note 10 Lite

Samsung Galaxy Note 10 Lite

Korejský Samsung svými modely opět zaplňuje všechny možné skuliny trhu. Navíc tu vedle nových...

Je to po všech stránkách naprostá špička. Test Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro

Je to obrovská škoda. Huawei Mate 40 Pro je naprosto špičkový smartphone, který by za běžných...

 • Nejčtenější

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Samsungy S21 oficiálně: Vrací ploché displeje, berou nabíječku a paměťovky

Korejský Samsung oficiálně představil své nové špičkové smartphony pro letošní rok. Modely řady S21 jsou tři, stejně...

Xiaomi se dostalo na americkou černou listinu. Co to bude znamenat?

Administrativa končícího prezidenta USA Donalda Trumpa zařadila společnost Xiaomi na černou listinu. Na první pohled to...

Nákupy mobilů v čínských e-shopech se začínají vyplácet. Můžete ušetřit

Premium Čínské online obchody jsou oblíbené zejména pro nákup drobné elektroniky. Především, pokud se zboží vejde do celního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mnohem větší posun než jsme čekali. První dojmy z Galaxy S21 Ultra

Při pohledu na technické parametry se může zdát, že letošní Samsung Galaxy S21 Ultra není oproti loňskému S20 Ultra...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

 • Další z rubriky

Samsung představil Galaxy S21. Premiéru si novinky odbyly nezvykle brzy

Letos dříve než kdy předtím. Samsung zahájil rok 2021 zostra a 14. ledna představil nové modely špičkové řady Galaxy S....

Ani obří baterie nestačí na konkurenci. Test Realme 7i

Model Realme 7i se zdá být solidní volbou v nižší třídě, která ovšem není bez kompromisů. Hlavním lákadlem modelu je...

Mnohem větší posun než jsme čekali. První dojmy z Galaxy S21 Ultra

Při pohledu na technické parametry se může zdát, že letošní Samsung Galaxy S21 Ultra není oproti loňskému S20 Ultra...

I jedna čočka stále stačí. Dostupný Pixel 4a má povedený fotoaparát

Kromě nejvybavenějšího Pixelu 5 prošel testem fotomobilů organizace DxO Mark s drobným zpožděním i nový cenově...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...