Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sony Ericsson K800i - tři mega do mobilu

Sony Ericsson K800i je horkým želízkem výrobce pro letošní rok. Nejlepší fotomobil současnosti prostě musí udělat rozruch a model K800i by rád navázal na úspěchy předchozích řad. Již nyní má u uživatelů velmi dobře ušlapanou cestičku.

Pokud nechcete nosit vedle mobilu ještě foťák a jste ochotni slevovat jen málo ze svých potřeb, možná vás osloví nový Sony Ericsson K800i. Tento mobil nabídne 3,2Mpix fotoaparát se stabilizátorem obrazu, xenonovým bleskem a několika zajímavými funkcemi, které ani u kompaktních digitálů zatím nenajdete. 

Po hudebních přístrojích z řady Walkman se u mobilu poprvé setkáváme s označením Cyber-Shot. Slavná značka fotoaparátů Sony má symbolizovat zaměření na nekompromisní fotografické vlastnosti a ve srovnání s konkurencí je v tomto směru K800i opravdu o jednu generaci napřed. Jeho bratříček označený jako K790i je téměř identický přístroj - až na chybějící podporu UMTS sítí.

Oba modely byly představeny na počátku března tohoto roku. Na trh se tak dostávají po pouhých čtyřech měsících a nahrazují stále velmi populární Sony Ericsson K750i. Ten se u nás stal velkým prodejním trhákem i díky silné podpoře operátorů. Nyní však jeho doba pomalu končí a je čas pustit na trh následovníka.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson K700i Sony Ericsson K750i Sony Ericsson K800i
Top třída Sony Ericssonu popořadě: T630, K700, K750i a K790i/K800i

Vzhled - strohost a technika

Sony Ericsson jakoby u modelu K800i trochu ztratil inspiraci. Stále sahá po téměř uniformním vzhledu, který je šitý na míru zastáncům technického designu. Nepříliš výrazné křivky a strohost se příznivcům značky líbí. Z funkčního hlediska mobilu nic zásadního nechybí. Naopak.

 K800i K800i K800i

Hmotnost novinky je 115 gramů a její velikost 105 × 47 × 22 mm, kdy třetí rozměr narostl kvůli nepříliš povedené krytce optiky fotoaparátu. Ta má i u zcela nového telefonu znatelnou vůli a překáží při nošení přístroje v kapse. Krom ní je ale konstrukce telefonu ukázková, na vrzání můžete s modelem K800i s klidem zapomenout.

K800i K800i

Nad krytkou fotoaparátu se nachází xenonová výbojka blesku společně s přisvětlovací diodou a zaslepeným konektorem pro připojení externí antény. Na stejné ploše najdete i mřížku hlasitého reproduktoru a kryt baterie, který ukrývá Li-Polymerový článek s kapacitou 950 mAh.

K800i K800i K800i

S ním dokáže přístroj nepřetržitě volat až dvě a půl hodiny při použití videohovorů či sedm hodin při hovoru klasickém. Papírová hodnota pohotovostního režimu se blíží k 350 hodinám, což je více než čtrnáct dní na příjmu. V praxi se ale připravte na dobíjení každý čtvrtý den, při hojném využívání lze mobil vybít i za pár hodin.

  

Levá strana nabízí klávesu pro rychlé spuštění hudebního přehrávače a žádaný slot na paměťové karty. Tentokrát výrobce sáhl po formátu Memory Stick Micro - M2. Horní část obsadil jen hlavní vypínač obsluhující podobně jako u konkurence i přepínání profilů, pravá strana pak univerzální kolébkovou klávesu, spoušť fotoaparátu a infraport. Vespod najdete jen systémový konektor a výrazné poutko pro uchycení "machršňůrky".

Displej, klávesnice - chvála i kritika

Čelní straně dominuje rozměrný displej, který patří mezi špičky na trhu. Jeho rozlišení je 320 × 240 obrazových bodů a zvládá až 262 tisíc barevných odstínů. Čitelnost na přímém slunci je ale pouze dostatečná.

  

Nad displejem se usídlila mřížka reproduktoru ukrývající u modelu K800i i malou kamerku pro videohovory a dvojice tlačítek sloužící k rychlému prohlížení fotografií z pohotovostního režimu. Při fotografování pomáhají s ovládáním doplňkových funkcí.

Alfanumerická část klávesnice je tvořena jednotlivými klávesami slitými do obdélníkového bloku. Její profilování umožňuje dostatečnou orientaci prstu a díky velmi dobré odezvě se na ní píše opravdu skvěle.

K800i K800i K800i

Kritiku si naopak zaslouží funkční klávesy kolem joysticku, které jsou příliš titěrné a jejich ovládání žádá notnou dávku cviku. Joystick se přitom povedl, avšak podle zkušeností s předchozími modely se s ním dají časem očekávat potíže. Pokud se pohybujete v prašném prostředí, usazuje se kolem něj do mobilu množství nečistot.

Ovládání - pryč s animacemi

Do hlavní nabídky vstoupíte stiskem joystiku či levou kontextovou klávesou, ostatním směrům lze přiřazovat libovolné zkratky. Je tvořena maticí ikon a stále u ní není možné vypnout animace. Jejich přítomnost práci zbytečně zdržuje a oproti často zaznívajícím názorům je nutné čekat na jejich dokončení.

  

Pravá kontextová klávesa vás již tradičně odkáže na přehledný výpis hovorů. K dispozici máte i rychlé menu zobrazující zmeškané události, zkratky či spuštěné aplikace běžící na pozadí.

Samozřejmostí je možnost volby témat a tapet. Nastavit můžete uvítací obrázek, spořič displeje, velikost hodin a zapnout jejich zobrazování v úsporném režimu. Oceňujeme i možnost volby jasu displeje, což oceníte především při noční jízdě automobilem, kdy vás mobil nebude zbytečně oslňovat.

Telefonování - nesmyslné omezení

S přístrojem se dovoláte téměř po celém světě díky třípásmové podpoře sítí GSM doplněné o schopnost práce v UMTS sítích. Díky nim se běžné telefonování rozšiřuje i na videohovory. Pro ně naleznete v nabídce samostatnou ikonu, kde telefon nabídne i široké možnosti přizpůsobení takového hovoru.

  

Telefonní seznam pojme až tisíc vícepoložkových kontaktů, které nabízí uložení skutečně detailních informací. Seznam je omezen také počtem čísel na 2500. Pochválit musíme například pole pro uložení data narozenin, které lze jednoduše předat kalendáři.

I model K800i umožňuje přiřazení vybraných kontaktů k jednotlivým klávesám za účelem rychlého vytáčení. Kontakty můžete třídit do skupin, které ale paradoxně neslouží k filtrování hovorů. Profily přitom takovou možnost nabízejí, musíte v nich ale vytvořit další distribuční seznam osob.

  

Vyzváněcích profilů naleznete v telefonu sedm. Můžete je libovolně upravovat, na příchozí hovor vás telefon upozorní polyfonickým vyzváněním, MP3 skladbou či diskrétně pouze vibrací.

Zprávy - ukryté počítadlo

Telefon si poradí nejen s běžnými textovkami, ale i s MMS a e-mailem. Novinkou je přítomnost RSS čtečky přímo v nabídce zpráv, což považujeme za velice šikovné řešení. Připravené informační kanály lze samozřejmě mazat a své oblíbené naopak přidávat. Nastavit jim lze dokonce i automatickou aktualizaci.

  

Stejnou finesu pak nabízí i emailový klient, s jehož kvalitou jsme velmi spokojeni. Oceňujeme především možnost přijímání a odesílání příloh a omezení velikosti stahovaných zpráv. Velkým přínosem je i povolení či zakázání jeho funkčnosti v jiné než domácí síti. Na nový email vás navíc přístroj upozorní podobně jako na příchozí zprávu.

Sony Ericssony obecně nemají příliš povedený editor zpráv. Dvojnásob to přitom platí u MMS, kde je přidávání objektů možná až příliš složité. Maximální velikost takové zprávy je přitom omezena na 300 kB a stejně jako u SMS zpráv zakrývá toto počítadlo nabízený seznam znaků zobrazovaný po stisku kýžené klávesy. Pokud tak píšete svižně, nemusíte jej během psaní ani zahlédnout.

  

Až na tento neduh se ale s telefonem píše velmi dobře. K dispozici máte slovník T9, který lze nastálo vypnout a můžete volit i mezi verzí s diakritikou či bez. V obou případech však nábodeníčka před odesláním zmizí. Navíc telefon poskytuje i dostatečnou paměť na uchovávání zpráv.

Organizace a data - proč zas není EDGE?

Organizačním funkcím tradičně kraluje povedený kalendář, který na standardní agendu plně dostačuje. Lze jej díky přiloženému PC Suitu na CD jednoduše synchronizovat s počítačem a nabízí veškeré základní funkce. Sekunduje mu i jednoduchý úkolovník, zapomenuto nebylo ani na textové i hlasové poznámky omezené pouze dostupnou pamětí.

  

Seznam doplňují standardní aplikace jako odpočítávání času, stopky, kalkulačka a pro Sony Ericssony typická paměť tajných kódů. Připravena je i aplikace HP Print pro bezdrátový tisk fotografií, kontaktů či záznamů kalendáře. V neposlední řadě nabízí telefon i opakovaný budík hned v pěti nezávislých formách, jehož nastavení považujeme za zbytečně sofistikované. Obrázek při buzení si nastaví skutečně jen málokdo.

S počítačem umí mobil komunikovat pomocí přiloženého datového kabelu, infraportu a Bluetooth. Těšit se můžete i na podporu Mass Storage, která se omezuje na vloženou paměťovou kartu. Tu musíte k telefonu dokoupit, v základním balení naleznete jen datový kabel. Vnitřní paměť telefonu je přitom 64 MB, přičemž část z ní zabírají systémové prostředky.

  

Datové technologie se neponaučily a stále nechávají v pozadí podporu u nás tolik populární technologie EDGE. Spolehnout se tak musíte na UMTS či GPRS v nejvyšší konfiguraci. Tento krok výrobce příliš nechápeme, především v době, kdy do ostatních modelů začal EDGE s radostí implementovat. EDGE bude mít příbuzný model K790i a popravdě se pro tuzemské zákazníky jedná o praktičtější variantu. V současné chvíli totiž u nás nabízí síť 3G pouze jeden operátor (Eurotel) a navíc s velmi skromným pokrytím.

Pochválit naopak musíme povedený prohlížeč NetFront a spojení se zvučnou značkou Google, díky které můžete snadněji prohledávat internet.

Zábava - a co to video?

Sony Ericsson vždy dbal na zábavní funkce a ani u modelu K800i na ně nezapomněl. Ba naopak, jelikož novinkou získává post nejlepšího komerčně dostupného fotomobilu. Jen silácké rozlišení 3,2 Mpix ale nestačí a těšit se tak můžete na automatické zaostřování, stabilizaci obrazu a xenonový blesk s červeně svítící diodou k osvícení scény ve tmě a korekcí červených očí.

  

Možnosti fotoaparátu jsou široké a vydaly by na celý článek. Ve zkratce můžete uživatelsky přizpůsobovat rozlišení fotografie, efekty, vyvážení bílé, režim měření expozice, kvalitu fotografie či zvuk závěrky. Telefon nabízí i režimy snímání, kde kromě panoramatu a rámečků najdete i specialitu zvanou jako BestPic. V takovém případě vyfotí přístroj šest po sobě následujících snímků, z nichž si pak vyberete ten nejlepší.

Před focením lze volit i mezi režimy scén, což jsou automaticky přednastavené funkce charakteristické pro dané použití (krajina, portrét, sport...). Telefon nabízí i režim makro a samozřejmě i samospoušť. Do fotografií lze zanést i datum a čas jejich pořízení, místo ukládání si zvolíte sami (telefon/paměťová karta).

  

Slabinou papírově silného fotoaparátu je ale natáčení videa, které se omezilo stále na maximální rozlišení QCIF (176 × 144 obrazových bodů). V době, kdy konkurence již nabízí VGA video, si tak Sony Ericsson značně přihoršuje. Připomínky na jeho mizernou kvalitu ale ukonejší opravdu bezkonkurenčními výsledky fotoaparátu.

Při detailním prozkoumání fotografií si lze ale všimnout slabého množství detailů a již při dvojnásobném zvětšení je patrný digitální šum. Při porovnání s plnohodnotným třímegapixelovým fotoaparátem by novinka Sony Ericssonu prohrála na plné čáře, mezi mobily ale stále kraluje.

  

K800i K800i K800i 

K800i K800i K800i

Kromě obrazových záznamů umí novinka přehrávat i hudbu. Aplikace určená k tomuto účelu se však nemění a k jejímu prozkoumání vás tak odkážeme na recenzi modelu W800i. K dispozici máte i rádio, povedené java hry a paletu aplikací pro úpravu všech typů multimedií. Již delší dobu podporuje většina Sony Ericssonů i technologii Flash Lite, která je zde využita například na povedené tutoriály k fotoaparátu.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
 • 3 Mpix fotoaparát
 • Výborné konstrukční zpracování
 • Přítomnost krytky fotoaparátu
 • Hudební funkce
 • Podpora sítí UMTS
 • Drobnosti jako Flash Lite a minimalizace Javy
Proč ho nekoupit?
 • Konstrukční řešení krytky fotoaparátu
 • Nemožnost jednoduché kontroly zmeškaných událostí
 • Nepříliš povedené editory zpráv
 • Nekvalitní video
Kdy?
 červenec 2006
Za kolik?
 cca 13 000 Kč

Sony Ericsson K800i (K790i) je bezesporu výborně vybavený přístroj, který si najde cestu do kapes mnoha nadšenců. Výrobce se u nových modelů jasně zaměřuje na jednu vlastnost, kterou se snaží co nejvíce zvýraznit. Na ty ostatní se ale tak trochu nedostává a již několik generací se tak potýkáme s drobnými neduhy, které mohly být dávno odstraněny. Patří mezi ně například nepřehledné odečítání znaků u SMS zpráv či nekvalitní video.

Spojení se zvučnou značkou, ať už Walkman nebo Cyber-Shot, Sony Ericssonu velmi funguje a nezbývá naž souhlasit, že se výrobce velmi snaží, aby toto spojení nevypadalo jen jako marketingové plácnutí do vody.

Za titěrným rozlišením videa tak můžeme hledat mezeru, kterou si Sony Ericsson šetří pro svůj kameramobil s logem Handycam. Rozlišení VGA je totiž u videa na hranici možností dnešních špičkových mobilů a kromě designu by tak nebyl Handycam Sony Ericsson žádným velkým přínosem. 

Pak by se ke kvalitním fotografiím i hudbě přidal i poslední článek multimedií, který telefony této značky zatím trochu trápí.

Autor:
 • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nový tenký iPhone bude zásadním krokem. Odpovídat tomu bude cena

18. června 2024  7:02

Příští rok bychom se měli dočkat nového iPhonu 17 Slim. Přístroj nebude jen náhradou za model Plus,...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

Příští fanouškovský samsung povyroste. Bude spíše verzí Plus

20. června 2024  7:02

Samsung chystá další fanouškovskou edici svého vrcholného smartphonu, model FE (Fan Edition) tak...

Cool novinky kladou důraz na foťák. Jejich parketou jsou portréty

20. června 2024

Výrobci smartphonů se rozhodli před prázdninami uvést množství nových modelů střední třídy....

Huawei se snaží být soběstačný. Používá více čínských součástek

19. června 2024  7:02

Nejnovější supersmartphone od Huaweie obsahuje více čínských součástek, než tomu bylo v minulosti....

Tentokrát není černá verze vůbec nudná. Stačil k tomu zajímavý trik

19. června 2024

Ibiza (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Precizní zpracování, umělá inteligence, decentní a povedený design a také výbava, která nemá...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...