Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Siemens CL50 - perla v dámské kabelce (recenze)

Mobilní telefon Siemens CL50 dokáže zaujmout skutečně každého. Jeho vzhled, jeho velikost i jeho barva jej předurčují především do něžných dámských ruček. Chcete vědět, čím je výjimečný?

Některé současné mobilní telefony jsou tak malé, že pomalu ale jistě přestávají být pohodlně ovladatelné. Některé přístroje nabízejí takové množství funkcí, které většina běžných smrtelníků nevyužije ani jednou za život svého mobilního telefonu. Není se tedy čemu divit, že uživatelé (rekrutovaní povětšinou z osob něžného pohlaví) volají po líbivých mobilních telefonech vybavených jenom těmi důležitými funkcemi. Jaké to jsou - zeptejte své přítelkyně či rodičů a určitě vám řeknou, že od telefonu vyžadují především schopnost telefonovat, psát textové zprávy či v určenou dobu zazvonit. Někteří technokraté také občas využijí wapového prohlížeče. Nečekejte však nic víc.


Recenzovaný mobilní telefon Siemens CL50 je také podobným stylovým přístrojem a je třeba to mít na paměti kdykoli při každém pohledu na toto malinké véčko. Jeho poměr ceny k výkonu sice není právě ideální, ovšem za vzhled a výstřednost se zkrátka platí.

Vzhled - žádná vietnamská kalkulačka

Véčkové mobilní telefony mají ve srovnání s přístroji klasické koncepce jednu neocenitelnou výhodu - mohou být  velmi malé bez toho, aniž by musela trpět ergonomie použití. Proto snad všechny mrňavé telefony jsou rozevírací koncepce, kde spodní část telefonu obsahuje pohodlnou klávesnici s relativně velkými tlačítky a horní část vyplňuje velký grafický displej. Tento druh telefonů je velmi oblíbený především v asijských zemích, na evropském kontinentu bohužel stále hrají ve srovnání s klasickými mobily pouze druhé housle.

Siemens CL50 je mobilní telefon, který patří mezi nejmenší na světě. Přibližnou představu o jeho vzhledu si můžete udělat z fotografií, i když ve skutečnosti je tento telefon určitě o něco menší a hezčí. Protože se jedná o stylový telefon, nepřekvapí nás absence jakéhokoli datového konektoru či infračerveného portu. K tomuto mobilnímu telefonu kromě síťové nabíječky nebo osobní hands-free sady nic dalšího nepřipojíte.

V zavřeném stavu narušuje jeho vzhled především klacík externí antény. Přestože již dnes některá véčka externí anténu nemají, u takhle malinkého telefonu může být čas od času užitečná. Když již k ničemu, tak jako pomůcka pro vytažení telefonu z příliš úzké kapsy u kalhot či dámské kabelky. Na levém boku telefonu najdeme dvě kurzorová tlačítka, která však při zavřeném flipu nemají žádnou prokazatelnou funkci, protože telefon při jejich stisknutí pouze pípne.

Samotná klávesnice se nám objeví po rozevření mobilního telefonu a není ničím výjimečná. Klávesy jsou docela velké a jsou od sebe dostatečně vzdáleny pro pohodlné ovládání. Pod displejem najdeme kulaté čtyřsměrové kurzorové tlačítko doplněné dvojkou softwarových tlačítek a funkčními tlačítky pro přijmutí a odmítnutí hovoru (se stylizovaným červeným a zeleným sluchátkem).

Perleťový vzhled celého mobilního telefonu mu dává punc exkluzivity a jeho budoucí uživatel si může být jistý, že bude zaslouženým středem pozornosti, kdekoli se s tímto mobilním telefonem objeví.

Displeje

Tento mobilní telefon nabízí kromě vnitřního displeje také malý grafický displej externí, který v základním režimu informuje o síle signálu, stavu nabití akumulátoru, aktuálním datu a času. V případě příchozí textové zprávy informaci o datu nahradí ikona obálky, stejně tak při zapnutém tichém režimu je datum nahrazen ikonou přeškrtnutého zvonku. Externí displej je podsvícen jasnou modrou barvou a při otevření flipu nedochází k jeho vypnutí.

Interní displej je grafický a dokáže zobrazit celkem čtyři odstíny šedé barvy. Displej kontrastem (lze jej softwarově nastavit) nikterak neoplývá a v naprosté tmě je text na displeji kvůli silnému podsvícení špatně čitelný. Smutné je, že systém telefonu nevyužívá všech možností displeje, což při reálném použití znamená, že odstíny šedé barvy využívají pouze loga nebo spořiče displeje. Displej dokáže zobrazit tři řádky textu a jeden řádek stavový.

Při práci s telefonem je více než dobře patrná skutečnost, že firmware telefonu zřejmě vznikl pouhou úpravou verze určené pro mobily běžné koncepce a nepokrývá tak všechny případy mobilního telefonu rozevírací koncepce. Jako jeden příklad za všechny lze uvést způsob zobrazení lokálních informací (CellBroadcast) - zprávy z buňky se na displeji zobrazí pouze při zavřeném displeji, ovšem telefon při otevření flipu nastaví displej od základního zobrazení a lokální informace smaže. A jak jsme to zjistili? Velmi jednoduše - zubařským zrcátkem zasunutým pod mírně pootevřený flip.

Baterie

Běžně dodávaná lithium-iontová baterie disponuje kapacitou 600 mAh, a poskytuje tak dostatek životodárné energie až pro dvěstědvacet hodin pohotovostního režimu nebo čtyři a půl hodiny aktivního hovoru. Naše testování tyto hodnoty udávané výrobcem jenom potvrdily, protože telefon vydržel při běžném používání na jedno nabití akumulátoru více než čtyři dny. Nabíjení telefonu trvalo přibližně dvě hodiny.

Ovládání

Ovládání mobilního telefonu Siemens CL50 se neodlišuje od ostatních přístrojů této značky. Telefon se ovládá prostřednictvím čtyřsměrového kurzorového tlačítka a dvou softwarových tlačítek umístěných pod vnitřním displejem. Aktuální funkce těchto tlačítek najdete vždy zobrazeny ve spodním řádku displeje.

Prostřednictvím kulatého kurzorového tlačítka můžete aktuálně zvolenou funkci v menu mobilního telefonu potvrdit nebo zrušit; pokud momentálně žádný z těchto kroků není přiřazen některému ze softwarových tlačítek.

Telefonování

Se Siemensem CL50 se telefonuje poměrně dobře. Hlas je reprodukován dostatečně kvalitně i hlasitě a v průběhu hovoru můžete měnit úroveň hlasitosti pomocí kurzorových tlačítek na boku přístroje.

Na příchozí hovor vás mobilní telefon upozorní některou z dvaceti předem připravených vyzváněcích melodií, deseti melodií stažených prostřednictvím wapového prohlížeče nebo tří melodií vlastních vytvořených pomocí vestavěného skladatele. Všechna vyzvánění jsou polyfonická a velmi se odlišují od zvonění běžných "evropských" mobilních telefonů této značky.

Telefonní seznam dokáže pojmout až sto záznamů přímo do vnitřní paměti mobilního telefonu. Jednotlivé položky interního seznamu jsou samozřejmě více položkové - uloží až devět záznamů k jednomu telefonnímu číslu. Telefon nabízí pět profilů.

Textovky

Mobilní telefony značky Siemens jsou známé snadnou prací s textovými zprávami. Model CL50 však příliš dobrou pověst značky nepodpoří - nedokáže totiž uložit textové zprávy do vnitřní paměti a uživatel tak zůstává odkázán na poměrně omezený úložný prostor SIMkarty svého mobilního operátora.

Pro psaní textových zpráv můžete použít slovník prediktivního zadávání textu T9. Textové  zprávy můžete formátovat či jejich prostřednictvím odesílat animace, obrázky či vyzváněcí melodie - Siemens CL50 plně podporuje EMS rozšíření běžných textových zpráv.

Textovky se píší poměrně pohodlně, jednotlivá tlačítka klávesnice jsou však trošku zapuštěna pod úroveň okolní plochy, kvůli čemu se na klávesnici špatně orientuje pouhým hmatem a bez kontroly zrakem budete mít v zadávaném textu vždy pár překlepů.

Wap, data

K wapovému prohlížeči toho není příliš co napsat. Snad jen běžný výčet základních údajů, jako je podpora WAPu ve verzi 1.2.1 umožňující stahování log, spořičů displeje nebo vyzváněcích melodií. Při wapování máte na displeji zobrazeny čtyři řádky textu plus obligátní spodní řádek stavový. Datové spojení s externím zařízením (typicky kapesní nebo přenosný počítač) tento telefon neumožňuje a pro wapování lze využít pouze klasického vytáčeného (CSD) spojení. V paměti telefonu můžete uložit až deset záložek.

Hry a další funkce

Nejen prací živ je člověk a pořádný stylový mobilní telefon bez několika her si ani neumíme představit. V Siemensu CL50 najdeme hned tři kousky mobilních her:

  • Funny toggle - klasická karetní hra podobná Solitairu,
  • Wacko - prostřednictvím numerických tlačítek telefonu prostě "tlučete" hlava nehlava malé neposedné myšky vylézající z devíti děr,
  • Dancing - tančící tučňák vás potřebuje k tomu, abyste mu radili jenom ty nejlepší taneční kreace.

Telefon je vybaven také prohlížečem bitmapových obrázků (loga nebo tapety) a obsahuje také velmi jednoduchý kalendář. Kalendář nabízí týdenní a měsíční pohled na jednotlivé události; zadávat můžete jak upomínky, tak pouze úkoly. Upomínky nemohou být opakované, což trochu zamrzí.

Dalších funkcí nabízených telefonem není příliš mnoho - v menu telefonu již najdete pouze kalkulačku a světové hodiny s budíkem.

Závěr, zhodnocení, cena

Podle našich informací se má cena tohoto přístroje na českém trhu pohybovat okolo deseti tisíc korun. Za tuto cenu se jedná o skutečně výhodný stylový mobilní telefon. Jeho největší nevýhodou je však neexistence lokalizované verze - testovaný přístroj podporoval pouze angličtinu a čínštinu. Bohužel podle našich informací se česká lokalizace telefonu prozatím nepřipravuje.

Výrobce: Siemens Typ: CL50
Displej: monochromatický , čtyři odstíny šedé barvy, modré podsvícení
Potvrzení o doručení SMS ANO
Rozměry: V׊×H (mm) / Hmotnost (g) 73 x 39x 22 / 70
Prediktivní vkládání textu ANO (anglická T9)
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min)

220 / 4,5

Vibrační vyzvánění ANO
Pásma GSM 900/1800 Hodiny / budík / datum / kalkulačka ANO/ANO/ANO/ANO
Akumulátor: typ, kapacita (mAh) Li-Ion, 600 mAh Hry / počet ANO/3
Nabíječka / doba nabíjení (min) cestovní / 120 Hlasitý odposlech NE
Konektor ext. antény NE IrDA port NE
Hlasové ovládání funkcí telefonu NE Připojení k PC přes sériový kabel NE
Paměť telefonního seznamu v telefonu / počet ANO / 100 Konferenční hovor ANO
Paměť pro SMS v telefonu / počet NE Blokování hovorů ANO
Volané / přijaté / zmeškané hovory ANO WAP ANO
Vyzváněcí tóny 20 + 3
Data / Fax NE / NE
Vlastní melodie ANO HSCSD NE
Hlasové vytáčení NE GPRS NE
Hlasové přijetí a odmítnutí hovoru NE Konvertor měn NE
Rádio FM NE SIM lock ANO (Podle operátora)
Rychlá volba ANO Vypnutí mikrofonu (Mute) ANO
  • Nejčtenější

Chcete špičkový fotoaparát v mobilu? Zde jsou ty nejlepší

Úvod letošního roku je na mobilní novinky bohatý. Mnohé z nich mají přitom ty nejvyšší ambice a to i v oblastí...

Svízelnou situaci vyřešili jako legendární MacGyver. Všechny tím překvapili

Ve zdánlivě bezvýchodné situaci se ocitl mladý Američan s kamarádem při výletu do nejodlehlejších míst oregonských hor....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset drobností, které možná neznáte. Usnadní vám používání iPhonu

Znalosti používání iPhonů lze stále prohlubovat. Přinášíme deset různých tipů na funkce a skryté zkratky pro telefony...

Nové čínské smartphony jsou skvělé. Jenže to nestačí, mají jiný problém

Premium Veletrh MWC v Barceloně se stal premiérou dvou špičkových smartphonů čínských výrobců a k vidění tam byly i jiné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli nezvyklému iPhonu má oplétačky se zákonem. Policisté jsou v šoku

Začátkem března zatkli policisté v britském Sutton Coldfield chlapce kvůli podezření z držení nepovolené zbraně....

Protekce by na to neměla mít vliv, králem fotomobilů je Honor

Jak se šéf Honoru George Zhao pochlubil už při představení novinky na veletrhu v Barceloně, je smartphone Magic5 Pro...

Zeptali jsme se umělé inteligence, jak budou vypadat iPhony. Toto je výsledek

Proč čekat na představení nových iPhonů nebo sledovat úniky, jak budou vypadat. Stačí položit dotaz umělé inteligenci a...

Tajné telefony nosím v kapse dva měsíce před premiérou, říká šéf Honoru

Na veletrhu MWC v Barceloně představil šéf Honoru George Zhao v globální světové premiéře modely řady Magic5. Nový top...

Chcete špičkový fotoaparát v mobilu? Zde jsou ty nejlepší

Úvod letošního roku je na mobilní novinky bohatý. Mnohé z nich mají přitom ty nejvyšší ambice a to i v oblastí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...