Sázíte na klasiku? Zkuste Sony Ericsson K510i

aktualizováno 
Klasická konstrukce, tradiční vzhled, slušná výbava a přijatelná cena. Všechny tyto vlastnosti patří novému modelu z dílen Sony Ericssonu. Komu nevyhovovalo véčko Z530i, měl by hledat alternativu právě u této novinky.

Konkurence ve střední třídě mobilních telefonů je veliká a i Sony Ericsson tuto kategorii slušně zaplnil nově příchozími modely.

Zvolil rozumnou strategii, aby si jeho výrobky vzájemně příliš nekonkurovaly. Na jednom konstrukčním základu tak vznikají různé telefony s odlišnou výbavou a cílovou skupinou zákazníků.

Sony Ericsson K510i se tak kromě konstrukce od svého véčkového sourozence liší hlavně absencí slotu pro paměťové karty, lepším fotoaparátem a kvalitnějším displejem. Zůstává podpora Bluetooth a telefon je standardně dodávaný s USB kabelem pro připojení k počítači. A tak se z K510i i díky konzervativnímu designu může stát solidní pracovní nástroj.

Vzhled – nenadchne a neurazí

Telefon bude dostupný ve dvou barevných provedeních, k nám dorazil v klasické černo-stříbrné kombinaci známé především z modelu K750i. Sony Ericsson tu rozvíjí svůj tradiční design do velmi konzervativních pozic. Zapomeňte na originalitu, ale  ostudu s ním také určitě nikde neuděláte.

Sony Ericsson K510i má rozměry 101 x 44 x 17 mm a váží příjemných 82 gramů. Zpracování je příkladné, nikde nic nevrže a neskřípe, telefon skvěle drží pohromadě. A to má výměnné kryty. Jenže právě díky pevné konstrukci je výměna předního krytu malým dobrodružstvím, kdy hrozí zlomení krytu. Na matných plastech jsou vidět otisky prstů, stříbrný pruh lemující boky telefonu je v tomto směru bezproblémový. Daktyloskopickým rájem je však krycí sklíčko displeje, které zabírá přes polovinu čelní plochy.

Přední strana telefonu je navržena dle klasického schématu výrobce. Nad displejem krytým již zmíněným sklíčkem se nachází název výrobce a nad ním štěrbina sluchátka. Pod displejem je pak blok funkčních kláves a pod ním numerická klávesnice. Spodní zaoblenou hranu pak zdobí označení modelu, skryté za průhlednou krytkou.

Boky jsou obepnuty stříbrným pásem, který se ve spodní části ubírá směrem na zadní stranu telefonu. Pás v sobě ukrývá tlačítka. Na levém boku tlačítko fotoaparátu, na pravém pak tlačítko menu zkratek. Vlevo ještě v pásku naleznete označení výrobce. Klávesy pro regulaci hlasitosti chybí. Vrchní strana telefonu ukrývá infraport, vypínací tlačítko a také očko na provlečení poutka. Pro jeho instalaci musíte sejmout rozměrný zadní kryt, pod nímž se ukrývá baterie.

Výdrž baterie nás příliš nepotěšila

Li-Pol baterie o kapacitě 750 mAh by měla podle výrobce dodávat telefonu energii po dobu až patnácti dnů. To je sice velmi lákavá hodnota, ale stejně jako v jiných případech značně nadsazená. V reálném provozu nás testovaný mobil svou výdrží příliš nenadchnul. Vydržel na příjmu něco málo přes dva a půl dne non-stop provozu se zhruba dvaceti minutami hovoru a několika odeslanými a přijatými SMS.

Displej a klávesnice – chtělo by to přidat

Jak je u Sony Ericssonu obvyklé, displej není tak veliký, jak naznačuje krycí sklíčko. Jeho plocha je však dostatečná. To se ovšem již dnes nedá říci o jeho rozlišení, které činí 128 x 160 bodů. To je málo a výrobce mohl sáhnout například k osvědčeným displejům z řady 750. Alespoň je však na rozdíl od véčka Z530i aktivní, nabízí také podporu více barev, konkrétně 262 tisíc. Na zhasnutém displeji toho není příliš vidět a tak například spořič obrazovky v podobě hodin budete chvíli hledat. Potěšila nás však docela solidní čitelnost na slunci.

Klávesnici se příliš prostoru nedostalo, pro hromotluky K510i opravdu není. Jinak si na její kvality nelze stěžovat, funkční i numerické klávesy mají jasný a přesný zdvih, zpětná vazba při psaní je tak akorát.

Trochu vadit by mohla vyšší hlučnost klávesnice. Joystick tentokrát není pogumovaný, ale i tak se dobře ovládá. Velmi kvalitní je syté zelené podsvícení klávesnice. To je navíc „inteligentní“. Při zamknuté klávesnici a stisku libovolné klávesy se rozsvítí pouze klávesa s hvězdičkou, která započíná proces odemknutí klávesnice. Po jejím stisku se naopak rozzáří pravé kontextové tlačítko. Teprve po jejím stisknutí se podsvícení přihlásí ve své plné intenzitě.

Ovládání telefonu je standardní Sony Ericsson, jen některé položky v nabídce ikon mají jiné pozice. Telefon je svižný a nezdržují ho ani všudypřítomné animace. Nechybí možnost přiřadit si oblíbené funkce jednotlivým směrům joysticku. Ovládání také usnadní malá klávesa na pravém boku telefonu, která vyvolává menu zkratek.

Telefonování a zprávy – chybí jen málo

Sony Ericsson K510i pracuje ve frekvenčních pásmech sítí GSM - 900/1800/1900 MHz. Tradičně velmi dobře provedenou správu uskutečněných hovorů doplňuje  štědrý telefonní seznam, který nabízí místo pro uložení rovného tisíce vícepoložkových kontaktů.  Detailů si ke kontaktu můžete vyplnit opravdu mnoho, potěší možnost promítnutí narozenin do kalendáře. Samozřejmostí je také nastavení individuálního vyzvánění. To může být dnes již tradičně ve formátu MP3 nebo polyfonní.

V adresáři se mohou zobrazovat buď kontakty ze SIM karty, nebo z vnitřní paměti telefonu, obojí najednou se nezobrazí. Výborné jsou možnosti manipulace s kontakty, které lze odesílat jako SMS či MMS zprávy, poslat je e-mailem, odesílat přes infraport nebo Bluetooth. Bezdrátovými technologiemi se dají odeslat všechny kontakty najednou. Příjemná je také možnost si k numerickým klávesám přiřadit rychlé vytáčení čísel. Devět kontaktů tak můžete volit pohodlněji, než hledáním v adresáři.

Telefon nabízí sedm profilů, které lze libovolně editovat. Příjemnou inovací je možnost přepínání profilů za pomoci vypínacího tlačítka. Celkově zamrzí akorát absence rozumného filtrování hovorů podle skupin. Ty přitom vytvářet lze, ale slouží pouze k hromadnému rozesílání SMS zpráv.

Zprávy ničím nepřekvapí, kromě SMS a MMS zpráv telefon disponuje ještě e-mailovým klientem a nabízí funkci instant messagingu Moji přátelé. Editory zpráv jsou tradičně přehledné,  ke konci psaní SMS nechybí odpočítávání znaků. Editor SMS zpráv nabízí poměrně veliké písmo, na displej se vejdou čtyři řádky textu. Psát lze se slovníkem T9, nebo bez něj, u zapnutého slovníku se dá vybrat, zda má psát a posílat zprávy s diakritikou, nebo zda ji má vynechat už v prvopočátku procesu. Paměť na zprávy má nespecifikovanou dostatečnou kapacitu. E-mailový klient si poradí s přílohami, ty, které neumí otevřít, alespoň uloží do vnitřní paměti telefonu.

Organizace a data – nenápadný pracant

V datové výbavě K510i chybí podpora přenosů EDGE, k dispozici je pouze GPRS třídy 10. U nás se absence EDGE považuje za závažný nedostatek, u modelu nižší střední třídy, kam Sony Ericsson K510i patří, to ale podle nás tolik nevadí.

K počítači připojíte telefon pomocí Bluetooth, infraportu, nebo dodávaným USB kabelem. Při připojení kabelem se po nainstalování patřičných ovladačů může paměť telefonu v počítači objevit jako přídavný disk. Chybějící podporu USB MassStorage tentokrát nelze moc kritizovat. Limitujícím faktorem je především malá paměť telefonu. Trochu komplikované je ale samotné připojení telefonu, který se zeptá, zda jej chcete provozovat v režimu přenos souborů, nebo v režimu telefon. V prvním případě pak přístroj vypne svou vysílací část a s telefonem nejde pracovat.

Po nainstalování dodávaného Sony Ericsson PC Suite pak lze telefon v druhém režimu synchronizovat s počítačem. Možnosti synchronizace jsou široké a funguje výborně. Ve spojení s Outlookem pak naplno využijete všechny možnosti vestavěného kalendáře, úkolovníku a poznámek. U kalendáře chybí jen opakované poznámky, které se ale při synchronizaci s počítačem do telefonu přenesou korektně.

Budík nabízí dvě možnosti, klasický jednorázový nebo opakovaný. Přiřadit mu můžete libovolnou melodii. Nechybí ani jednoduchá kalkulačka, minutka, stopky, paměť na kódy a hlasový zápisník.

Zábava – fotoaparát táhne

Podpora paměťových karet tentokrát chybí, pro multimediální i pracovní soubory musí stačit 28 MB paměti vnitřní. Z tohoto důvodu není moc využitelný vestavěný hudební přehrávač, důvěrně známý i z ostatních modelů výrobce. K telefonu nejsou ani dodávána sluchátka, za účelem přehrávání MP3 si jej asi nikdo nekoupí. MP3 skladby tak lze v praxi použít především jako vyzváněcí melodie.

Lákadlem je naopak vestavěný fotoaparát. Ten vytváří obrázky v rozlišení 1280 x 1024 bodů, tedy 1,3 megapixelu. K dispozici jsou i dva menší formáty, 640 x 480 a 160 x 120 pixelů. Fotografie jsou poměrně kvalitní, mezi 1,3 megapixelovými fotomobily se K510i neztratí. A už vůbec ne ve své cenové kategorii, v současnosti se jedná o jeden z nejlevnějších telefonů s megapixelovým fotoaparátem.

Externí obrázek

Možností nastavení fotoaparátu však není mnoho. Zvolit se dá režim snímání (normální, panorama, rámečky a série), velikost a kvalita obrázku, noční režim, efekty a samospoušť. Vybrat lze  jeden ze čtyř zvuků závěrky, v tichém režimu tentokráte závěrka mlčí. Bohužel chybí možnost kompenzace expozice, při maximálním rozlišení také nelze využít čtyřnásobného digitálního zoomu. Fotoaparát rovněž nedisponuje přisvětlovací diodou.

S telefonem můžete natáčet i video, ale pouze v miniaturním rozlišení 176 x 144 bodů. Tady jsou možnosti nastavení ještě menší, volit lze velikost a kvalitu videa, zapnout se dají efekty a noční režim.

Poněkud nezvyklé je pak focení s telefonem. Při držení na výšku totiž pořizuje fotografie na šířku, při držení á la fotoaparát jsou pak výsledné obrázky na výšku. Chování je to prazvláštní, navíc je při něm jako hledáček využit celý displej.

Další zábavu si s telefonem užijete při hraní dvou vestavěných her (minigolf a variace na tetris), nechybí i u Sony Ericsson obvyklé funkce MusicDJ, VideoDJ a PhotoDJ. Přes Bluetooth také můžete ovládat svůj stolní počítač. Telefon pochopitelně podporuje Javu a tak lze nainstalovat spoustu her a programů. Předpřipravené jsou aplikace pro hraní si s fotografiemi, světový čas a překvapivě dobře použitelná čtečka RSS zpráv.

Shrnutí – funkčnost za příjemnou cenu

Proč ho koupit?
  • dobré zpracování
  • solidní displej
  • přiměřená cena
  • fotoaparát
Proč ho nekoupit?
  • málo paměti
  • nepodporuje paměťové karty
  • chybějící EDGE
  • slabší výdrž baterie
Kdy?
V prodeji
Za kolik?
 5 100 Kč včetně DPH

Sony Ericsson K510i je praktický mobil a pokračuje v nastolené linii výrobce, kdy připravuje jednotlivé modely, které se soustředí na určité funkce. Tentokráte je to poměrně kvalitní fotoaparát v konzervativním těle. Novinku nemůžeme považovat za plnohodnotný multimediální mobil, chybí paměť a nebo podpora paměťových karet. Někdo si jistě bude stěžovat i na absenci EDGE, ale jinak v telefonu nic podstatného nechybí.

S aktuální cenou okolo 5 000 Kč patří Sony Ericsson K510i do průměru své třídy. Jiné mobily nabízí za stejné peníze například paměťovky, ale většinou mají horší fotoaparát. Záleží tedy především na preferencích zákazníka. Za univerzální multimediální mobily si pak budete muset připlatit. V současné době budou této novince silnými konkurenty starší modely výrobce. Takový Sony Ericsson K750i není dnes o mnoho dražší, přitom toho umí mnohem víc. Někomu se příplatek necelých dvou tisícovek vyplatí, jinému bude bohatě stačit dnešní novinka.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Král více oken. Revoluční Samsung má co nabídnout

Samsung Galaxy Fold na veletrhu IFA v Berlíně

Po téměř ročním přicházení se Samsungu podařilo dostat mezi zákazníky revoluční Galaxy Fold. V praxi má co nabídnout a...

Nejlepší letošní motorola má za rozumnou cenu solidní sestavu foťáků

Motorola One Zoom

Motorola pokračuje v představování modelů řady One. Po jednodušším modelu Action teď představila v Berlíně model Zoom....

Super výkon a tři foťáky. Nové meizu je špička za cenu střední třídy

Meizu 16s Pro je špičkový smartphone za cenu střední třídy

Čínské Meizu ukázalo svůj dosud nejlepší smartphone. Pohání jej nejrychlejší procesor od Qualcommu, má velký a jemný...

Najdete na iDNES.cz