Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Proklepli jsme nové Sony Ericssony – má se Nokia čeho bát?

Sony Ericsson představil v poslední době spoustu nových modelů. Nám se na omezenou dobu dostalo do rukou deset z nich a tak se s vámi podělíme o první zkušenosti. Jaké budou "rádiové“ modely, co vydrží odolný mobil, jak chytrá je nová symbianová řada a dočkáme se nového krále fotomobilů?
Sony Ericsson C702i

Sony Ericsson C702i | foto: Mobil.iDNES.cz

Za několik posledních měsíců představil Sony Ericsson v několika vlnách velké množství novinek – celkem se dopočítáme sedmnácti modelů, které zatím stále ještě nejsou na trhu. Několik z nich doslova klepe na dveře a v recenzích vám je jistě představíme brzy, ale mnohé jsou zatím měsíce vzdálené uvedení do prodeje.

My jsme měli možnost si na několik dní vyzkoušet deset novinek a přinášíme vám naše první dojmy. Začneme u podle nás nejzajímavějších modelů. Jen dodejme, že mnohé telefony nebyly ve zcela finálním stavu a i konstrukčně se u nich může ledacos změnit.

Sony Ericsson C702 − odolný sympaťák, co vám najde cestu

První cyber-shot nové řady – podobně jako W v označení hudebních telefonů značí Walkman, C bude do budoucna označovat fotomobily řady Cyber-Shot. C702 nebude patřit na špičku, ale podle našeho mínění je to jasný hit.

Sony Ericsson C702i

Co nám dává takovou jistotu? Důvodů je hned několik. Tím prvním je, že telefon bude mít vcelku solidní výbavu – nová platforma podporuje EDGE, 3G i HSDPA, bluetooth je samozřejmostí stejně jako podpora paměťových karet. A k tomu všemu osvědčený třímegapixelový fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou.

C702 je také líbivý a poměrně originálně působící telefon, který v nás tak trochu vzbuzuje vzpomínky na populární model T610. Navíc je C702 prvním odolným modelem výrobce, a ačkoli rozhodně nevydrží tolik co legendární Ericsson R310, je jeho konstrukce v současné době velkou konkurenční výhodou.

Sony Ericsson C702i Sony Ericsson C702i Sony Ericsson C702i

Pravda, telefon v nás především z hlediska odolnosti vůči tekutinám nebudí příliš důvěry, ale výrobce také tvrdí, že je odolný pouze proti postříkání vodou. Ostatně chybějící krytka datového konektoru, poměrně masivní žebrování hlasitého reproduktoru nebo žádné těsnění krytu baterie napovídá, že na potápění rozhodně vhodný C702 není. Ale konstrukce je jinak poměrně robustní a solidní, kryt baterie drží na místě zámek podobný tomu u starého Siemensu M35 a masivní poutko vedle má zajistit snadné připevnění telefonu téměř kamkoli. Jen škoda, že je plastové, nikoli kovové.

Sony Ericsson C702i

Hlavním lákadlem C702 ale bude vestavěný GPS modul. Půjde tak o ideální telefon pro turistiku a sport. Atraktivní bude i jeho cena – při uvedení do prodeje by se měla pohybovat pod hranicí 8 000 korun a bude tedy nejlevnějším telefonem s navigací. Součástí bude podpora Google Maps, software pro sledování a zaznamenávání tras a námi testovaný předprodejní vzorek disponoval softwarem Wayfinder. Otázkou je, jak to bude ve finále s licencí. Každopádně C702 si nás získal a vkládáme v něj velkou důvěru.

Sony Ericsson R306 Radio − hudba alespoň po vlnách

Na druhém místě v našem žebříčku novinek Sony Ericssonu se trochu překvapivě umístil jeden z nejlevnějších představených modelů. Ten je zástupcem nově vzniklé řady "rádiových“ mobilů – tedy telefonů s podporou FM a AM rádia.

Sony Ericsson R306i

Model je sice primárně určen pro méně rozvinuté trhy, ale nás velmi příjemně překvapil. Véčko nikterak anorektických rozměrů totiž zaujme svým designem, solidní konstrukcí a překvapivě slušnou výbavou – nechybí 1,3 megapixelový fotoaparát a bluetooth.

Sony Ericsson R306i Sony Ericsson R306i Sony Ericsson R306i

Doslova nadšeni jsme však byli hlavně z klávesnice telefonu. Ta je opravdu velmi povedená a psaní textovek bude pro uživatele tohoto telefonu jistě velmi oblíbená kratochvíle. To vše za cenu něco kolem tří tisíc korun.

Sony Ericsson C902 − tenkých pět mega

Nový král fotomobilů od Sony Ericssonu je ve skutečnosti jen tenkou alternativou k současnému modelu K850i. A upřímně řečeno, do našeho žebříčku nejzajímavějších novinek se na třetí místo dostal jen proto, že nás dost zklamal. Nenabízí oproti K850i prakticky nic navíc. Snad jen to, že standardně počítá s připojením externí GPS a tudíž i možností zaznamenávat polohu pořízení fotografie, podobně jako to dovede C702 s vestavěným navigačním modulem. Naopak C902 přišel o xenonový blesk.

Sony Ericsson C902i

C902 ovšem není kdovíjak šťastným krokem ani po konstrukční stránce. Tenký design je sice atraktivní, ale třeba dotykové senzory pro ovládání fotoaparátu zbytečně ubírají místo samotnému displeji, kolem kterého jsou rozesety. Pravda, displej je na druhou stranu opravdu špičkový a lepší jsme u Sony Ericssonu zatím neviděli.

Sony Ericsson C902i Sony Ericsson C902i Sony Ericsson C902i

Příliš nadšení v nás nebudí ani klávesnice telefonu – K850i se svým netradičním provedením ovládacích prvků na nás působí daleko lépe než klasické provedení v tomto případě. Klávesnice je hlavně příliš měkká, a i když jsou tlačítka v jednotlivých řadách skloněna, hůře se nám hmatem odlišují.

Sony Ericsson C902i

Korunu tomu všemu ovšem nasazuje podivná odsouvací konstrukce vršku telefonu – horní část s mikrofonem tvoří jakousi čepičku, která jde vysunout směrem vzhůru – odsouvá se i kus boků telefonu, za které je ideální přístroj v tomto případě držet. Vysunutím asi o 7 milimetrů se na zadní straně odhalí čočka pětimegapixelového fotoaparátu a přisvětlovací dioda. Telefon ovšem potom vypadá, jako by jej někdo dával dohromady jen tak ledabyle – čočka není ve středu vzniklé mezery a celek vypadá opravdu divně. Navíc se odsunutá "čepička“ v otevřené poloze všelijak kývá – uvidíme, jak na tom bude finální verze.

Sony Ericsson G900 a G700 − chytře proti konkurenci

Nová řada symbianových smartphonů od Sony Ericssonu se ani tentokrát nevzdává jak uživatelského prostředí UIQ, tak dotykového displeje. To dělá tyto telefony na jednu stranu velmi zajímavé, na druhou stranu je to obrovsky znevýhodňuje.

Sony Ericsson G700i

Modely G700 a G900 totiž stojí na staré hardwarové platformě původních UIQ modelů, která nepodporuje EDGE a HSDPA. To je hlavní konkurenční nevýhodou těchto novinek oproti mnohým současným symbianovým nokiím.

Sony Ericsson G700i Sony Ericsson G700i Sony Ericsson G700i

Jinak jsou totiž G700 a G900 jistě zajímavou alternativou – tedy pro toho, kdo je schopen snést prostředí UIQ. To totiž opravdu není nejmodernější, a ačkoli bylo ovládání oproti modelům P1i nebo W960i podstatně usnadněno, není to stále ideální – kontextové klávesy jsou totiž stále na displeji a nemají souvislost s žádným hardwarovým tlačítkem. Tedy krom potvrzovacího středu navigační klávesy. Rovněž rychlost reakcí na uživatelské pokyny není kdovíjak úchvatná, tady si ale přeci jenom pro jistotu počkáme na finální vzorky.

Sony Ericsson G900i

Abychom ale novým modelům jen nekřivdili. Ovládání se opravdu zlepšilo a dotykový displej bude jistě pro spoustu uživatelů jakýmsi bonusem navíc. Telefony se budou prodávat za poměrně příjemné ceny – G700 za cca 8 500 korun a G900 za 10 000. Přitom nepřijdou prakticky o žádnou funkci, kterou znáte z manažerského P1i – nechybí tak možnost práce s dokumenty Micorosoft Office nebo třeba funkce skenování vizitek.

Sony Ericsson G900i Sony Ericsson G900i Sony Ericsson G900i

Telefony se prakticky liší jen použitým fotoaparátem – G700 má třímegapixelový fixfocus, kdežto G900 nabídne pětimegapixelový foťák s unikátní možností výběru bodu ostření přímo na displeji – prostě prstem klepnete tam, kam chcete zaostřit, a telefon tam po chvíli zaostří.

Sony Ericsson Z770i − datový klasik ve véčkovém balení

Model Z770i je klasickým zástupcem střední třídy, který nemá ničím ohromit. Toto véčko je alternativou ke klasickému modelu K660i, který se rovněž teprve chystá na trh. Výbava obou modelů je totožná a vévodí jí především vestavěná podpora Push-emailu a EDGE s HSDPA.

Sony Ericsson Z700i

To vše v poměrně konzervativním těle – skoro bychom řekli, že véčko Z770i působí usedleji než K660i klasické konstrukce. Jako pracovní telefon by ale měl kterýkoli z dvojice odvést výbornou práci.

Sony Ericsson Z700i Sony Ericsson Z700i Sony Ericsson Z700i

Jen klávesnice modelu Z770i nás opravdu příliš nepřesvědčila – stisk kláves je velmi nejistý a i přes velkou plochu, která je k dispozici, se v ovládacím bloku tlačítka na sebe příliš mačkají. A navíc se nedají příliš snadno hmatově odlišit.

Sony Ericsson W760i − nadupaný walkman, ošklivé káčátko

Jeden z nejlépe vybavených walkmanů, který se chystá na trh, potěší uživatele především vestavěným pohybovým senzorem, GPS modulem, EDGE, HSDPA a třímegapixelovým fotoaparátem, bohužel bez zaostřování.

Sony Ericsson W760i Sony Ericsson W760i Sony Ericsson W760i

Jinak jde ale o poměrně nenápadný vysouvací telefon, který nás upřímně řečeno obzvláště vzhledem a použitými materiály příliš nenadchnul.

Sony Ericsson Z555i, T280i a R300 Radio − pro každého něco

Trojice modelů nižší a té nejlevnější třídy jsou telefony pro každodenní život běžného uživatele, které nemají úkol kohokoli lákat na špičkovou výbavu. Nejdražší z trojice – véčko Z555i − nabízí jako vrcholný prvek podporu EDGE, bluetooth a 1,3megapixelový fotoaparát a paměťové karty – tedy standard nižší třídy. Zaujme především designem – ten se bude líbit především slečnám a dámám. My si dovolíme tvrdit, že v případě stylovky by to chtělo trochu přidat na použitých materiálech.

Sony Ericsson Z555i Sony Ericsson Z555i Sony Ericsson Z555i

T280i patří k nejlevnějším modelům, které by měl mít Sony Ericsson v portfoliu. Přesto neurazí svým vzhledem a překvapí podporou bluetooth a 1,3megapixelovým fotoaparátem. Stejně tak potěší použití kvalitních materiálů – okolí displeje vévodí kov. Zpracování se nám také hodně líbí, takže mezi masovkami předpovídáme T280i dobrou budoucnost.

Sony Ericsson T280i Sony Ericsson T280i Sony Ericsson T280i

To rádiový model R300 to bude mít těžší – bluetooth sice zůstává, ale VGA fotoaparát a AM/FM rádio u nás rozhodně nebude žádným trhákem. Na rozdíl od trochu vybavenějšího véčka R306 navíc nenabízí tento telefon tak dobrou klávesnici. R300 tak u nás asi v konkurenci R306 nebo právě T280i asi zapadne.

Sony Ericsson R300i Sony Ericsson R300i Sony Ericsson R300i

Kampak míříš, Sony Ericssone

Spousta představených modelů rozhodně neměla za úkol nijak zásadně zahýbat světem mobilních telefonů – jde o nahrazení vysloužilých modelů, logické pokračovatele řady nebo o zajímavé doplnění portfolia. Jenže se nemůžeme ubránit pocitu, že v mnoha případech prostě Sony Ericsson prodává ten samý mobil v deseti baleních – vždy se přístroje liší jen jednou, maximálně dvěma drobnostmi. Nepřipomíná vám to něco? Nám ano – Nokii zhruba v roce 2002 – tehdy se finský výrobce velmi hledal a na trh chrlil hromadu podobných modelů, v nichž se nemohl zákazník vyznat.

Sony Ericsson je na tom dnes dost podobně, ale má jednu výhodu – doba pokročila a hledání skulinek na trhu je daleko důležitější než tehdy, navíc výrobce čím dál jasněji drží rozdělení mobilů do jednotlivých produktových řad. Přesto se občas v jejich hierarchii nevyznáme – je lepší K850i (xenonový blesk) nebo C902 (tenká konstrukce)? A nevystavuje se výrobce riziku, že se zákazník při vybírání mezi těmito modely nakonec kvůli neskutečnému bolení hlavy z onoho dilematu rozhodne úplně jinak? Třeba pro nedávno představenou Nokii 6220 Classic, která mimochodem oba zmíněné SE strčí do kapsy?

  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

Chystaný iPhone změní pravidla hry. Ale nebude to hned

Přespříští generace iPhonů bude ta, která by konečně mohla osvěžit nabídku Applu. Začíná se totiž mluvit o možném nástupci aktuálního modelu Plus, který dorazí se zcela novým designem. A dost možná...

27. července 2024

Samsung neokoukal nové hodinky jen od Applu. Inspiroval se i luxusní značkou

Při návrhu vrcholného modelu svých hodinek nekoukal Samsung pod ruce pouze Applu, ale i luxusnější společnosti. Zejména provedení s oranžovým páskem onu inspiraci nezapře.

26. července 2024  7:02

Tento prémiový smartphone je anonymní vzpomínkou na slavnou minulost

Tchajwanské HTC je na poli smartphonů dnes již vlastně trochu pozapomenutou legendou. Firma se čas od času připomene nějakým tím novým modelem, ten však věhlasu někdejších předchůdců nedosáhne. Nově...

26. července 2024

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....