Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Sázka na luxus a extrémní nabíjení. Test Oppo Reno5 5G

  1:08
Nováček na českém trhu, značka Oppo, se snaží si hned od začátku vybudovat image prémiového výrobce. Její telefony se tak nepodbízejí cenou, na druhou stranu přinášejí některá zajímavá technická řešení, která nejsou v daných třídách obvyklá. Reno5 5G má například až neuvěřitelně rychlé nabíjení.
Oppo Reno5 5G

Oppo Reno5 5G | foto: Oppo, Luděk Vokáč,  iDNES.cz

Procesor Snapdragon 765G, 8 GB RAM, podpora 5G sítí, čtyři čočky fotoaparátu. To je dnes ve střední a vyšší střední třídě v podstatě obvyklá sestava a Oppo si za ni žádá poměrně ambiciózních 11 399 korun. Logika výrobce je poměrně jednoduchá: chce se řadit po bok prémiových značek, jako je třeba Samsung a nehodlá cenou soupeřit s agresivními hráči jako Xiaomi, Realme a další.

A my tomu vlastně rozumíme. Otázkou je, zda to pochopí zákazníci, u nichž není značka Oppo zatím tolik v povědomí. I když – v souvislosti s různými inovacemi, které Oppo v minulých letech předvádělo na různých veletrzích nebo vlastních akcích, jsme o ní dost slýchali i u nás – minimálně na iDNES.cz to byla z hlediska technických zajímavostí pro nás vždy vděčná značka, která v době, kdy se veletrhy konaly, předváděla novinky, jež zaujaly. A Oppo v tom pokračuje – však je to třeba první značka, která nám dala do ruky telefon s rolovacím displejem a letos firma představila třeba bezdrátové nabíjení vzduchem.

Jenže oproti těmto specialitám je Reno5 5G vlastně vcelku obvyklý smartphone vyšší střední třídy. Takže, má ona vyšší cena nějaké ospravedlnění?

Co nabídne?

Plusy a minusy

Proč koupit?

  • solidní hlavní fotoaparát
  • elegantní design
  • povedený displej
  • extrémně rychlé nabíjení

Proč nekoupit?

  • vyšší cena
  • slabší širokoúhlý foťák

Kdy? V prodeji

Za kolik? 11 399 Kč

Podobně jako řada jiných modelů této kategorie, umí Oppo Reno5 5G nabídnout velmi vyváženou funkční výbavu bez zásadních kompromisů a ústupků. Reno5 5G si rozhodně nehraje na žádného „zabijáka vlajkových lodí“, je to model pevně ukotvený ve střední třídě a nestydí se za to. Tím jsou mantinely jasně dané – výkon je tak akorát, podpora 5G se stává v této třídě vcelku standardem, dokonce i AMOLED displej s úhlopříčkou 6,43 palce, rozlišením 2 400 x 1 080 pixelů, čtečkou otisků (zase je docela dole u okraje) a obnovovací frekvencí 90 Hz je poměrně typickým a za danou cenu očekávaným prvkem.

Oppo se neodvážilo telefonu sebrat konektor pro sluchátka, na druhou stranu třeba u foťáku se ani za danou cenu nedočkáme teleobjektivu. A jeden pro někoho nepříjemný ústupek tu je: chybí slot pro paměťové karty, takže si uživatel musí vystačit se 128 GB vnitřní paměti. Takže kde je to prémiové pojetí? Ukazuje se v designu, zpracování a také v celé oblasti práce s energií.

Takže je to hlavně o nabíjení?

Samozřejmě že ne, ale superrychlé nabíjení je skutečně funkcí, kterou Oppo Reno5 5G vystupuje z řady. V balení s telefonem se nachází nabíječka, která je schopná dodat maximální výkon 65 W a díky tomu se telefon z nuly na 100 % nabije za neuvěřitelných 35 minut. Ověřili jsme si to v praxi, nabíječka se při tom docela zahřeje, ale ano, je to tak. Stačí jen něco přes půl hodiny a zcela vybitý telefon je rázem kompletně nabit.

Přitom baterie Reno5 5G není zrovna malá: kapacita 4 300 mAh je řekněme lehký nadprůměr, v kombinaci s extrémně rychlým nabíjením pak představuje velký klad telefonu. Rychlé nabíjení samozřejmě funguje, pouze když máte onu nabíječku s sebou. Takže je důležité, že Reno5 5G má solidní výdrž, jeden perný den zvládne bez problémů a s trochou úspor lze zvládnout i dva dny na jedno nabití. Nabíječku, která je vzhledem k výkonu docela nadstandardně velká, tak sebou rozhodně nemusíte tahat pořád. Může být doma a stačí s ní telefon chvilku nabít třeba po příchodu z práce nebo ze školy před tím, než zase vyrazíte někam ven. Telefon také podporuje reverzní dobíjení, tedy umí posloužit jako powerbanka pro jiná zařízení. Tyto funkce se nám opravdu líbí.

A líbí se i zbytek?

I po estetické stránce je Oppo Reno5 5G velmi povedený telefon. Do redakce dorazil kousek v krásné zářivě modré barvě, ale pořídit si můžete i konzervativnější černé provedení. V obou případech dostanete přístroj s plastovým tělem, což je možná v dané třídě překvapení. Ale výrobci se od doposud populárního „sendviče“ dvou tvrzených skel a kovového rámu začali odklánět i ve vyšších kategoriích a plast zažívá určitou renesanci. Podle nás na tom není nic špatně, navíc bude mít celý trend asi technický původ: s plastovým tělem se lépe řeší šíření signálu a u levnějších telefonů s 5G je to tak určitě cesta, jak uspořit nějaké ty náklady na vývoj i výrobu.

A když výsledek vypadá tak, jako Oppo Reno5 5G, úspory nám rozhodně nevadí. Zpracování je špičkové a provedení zad skutečně parádní. Záda telefonu totiž nejsou kdovíjaký obyčejný plast, je to materiál s jemnou strukturou, který krásně odráží světlo, a to na něm vytváří jemnou hru odstínů modré barvy. Ano, je to výrazné, pro někoho až moc, ale znovu – je tu i konzervativnější černá verze, která je mnohem nenápadnější.

Co se vám ještě líbí?

Onen v úvodu uvedený papírově vcelku standardní displej je v praxi velmi povedený a disponuje solidním maximálním jasem pro dobrou čitelnost i na ostrém slunci. Tělo telefonu je příjemně zaoblené a vzhledem k tomu, že s úhlopříčkou 6,43 palce je dnes vlastně Reno5 5G spíše kompaktnější telefon, padne přístroj dobře do ruky. Rozměry jsou 159,1 x 73,4 x 7,9 mm, ale Reno5 5G možná v ruce působí jako i o kousek menší přístroj. I hmotnost 172 gramy je příjemná.

Oppo Reno5 5G

Oppo ve svých smartphonech používá operační systém Android s vlastní nadstavbou ColorOS – obojí v tomto případě ve verzi 11. Nadstavba má v podstatě logiku čistého Androidu, jen trochu pozměněnou a podle nás povedenou grafiku. Uživatel si navíc může vybrat styl ikon podle svého vkusu, a tak vlastně vzhled systému změnit. Možnosti jdou tak daleko, že lze například detailně ladit velikost ikon na obrazovce i velikost textu, který je k ikoně připojen.

V tomto ohledu přináší Oppo opravdu bohaté možnosti a přitom uživatele „neotravuje“ spoustou různých továrních grafických témat a schémat, ve kterých se často ani nejde vyznat. Dále umožňuje výrobce ladit třeba chování always-on displeje a různých oznámení, jako oznámení může fungovat třeba elegantní barevný proužek podél celého okraje displeje a podobně. Systém je dobře odladěný a procesor Snapdragon 765G nemá s chodem telefonu žádnou větší práci. Vše funguje, tak jak má.

Jaký je fotoaparát?

Sestava fotoaparátů je tu vcelku obvyklá s tím, že pořád je kladen důraz především na hlavní snímač. Ten má rozlišení 64 megapixelů a výtečnou světelnost f/1.7, vytváří 16megapixelové snímky s dobrými detaily i celkově velmi dobrou kvalitou. V noci je tu ale trochu vyšší úroveň šumu, než bychom čekali, snímky v umělém osvětlení dovedou být nečekaně bledé, což ukazuje, že má foťák občas trochu problémy se správným zpracováním snímků. Ve dne totiž takto „neujíždí“.

Fotografie pořízená smartphonem Oppo Reno5 5G
Fotografie pořízená smartphonem Oppo Reno5 5G
Fotografie pořízená smartphonem Oppo Reno5 5G
Fotografie pořízená smartphonem Oppo Reno5 5G
Fotografie pořízená smartphonem Oppo Reno5 5G
Fotografie pořízená smartphonem Oppo Reno5 5G
Fotografie pořízená smartphonem Oppo Reno5 5G
Fotografie pořízená smartphonem Oppo Reno5 5G
Fotografie pořízená smartphonem Oppo Reno5 5G

Trochu zklamáním je širokoúhlý snímač s rozlišením osm megapixelů. Ve dne je kvalita snímků slušná, ale noční fotky nestojí za nic, a i když se telefon tváří, že při nich umí využít noční režim, ve skutečnosti to nijak nepomůže. Se širokoúhlým objektivem nelze použít ani blesk. Uživatelské prostředí fotoaparátu je vcelku standardní a nechybí řada kreativních režimů nebo plně manuální režim focení.

Další dva fotoaparáty ve čtverné sestavě jsou pak už jen do počtu a jsou zcela zbytečné. Je tu totiž dvoumegapixelový snímač pro hloubku ostrosti (bez toho se mnohé telefony obejdou, a přesto umějí bokeh skvěle) a také dvoumegapixelový snímač pro makro snímky, který je oblíbeným trikem výrobců, jak zvýšit počet foťáků a v podstatě asi nezvýšit výrobní náklady (a také uživateli nic praktického nepřinést – výstup je tragický).

Mám si ho pořídit?

Oppo Reno5 5G je dobře vybavený smartphone vyšší střední třídy, který však rozhodně není levný. Pokud budeme uvažovat čistě racionálně, je tu spousta jiných, mnohem výhodnějších smartphonů, které mají daleko lepší poměr výkonu a ceny. Jenže ne vždy racionální úvahy fungují a pokud se vám Reno5 5G líbí a jeho cena 11 399 korun pro vás nepředstavuje problém, nevidíme důvod, proč si telefon nepořídit. Není na něm nic, co by vás mělo zásadně odradit, má pár lákavých funkcí (hlavně ono nabíjení) a vypadá skutečně k světu.

Konkurence se rekrutuje především z řad Samsungu, konkrétně je asi hlavním soupeřem model A52, ideálně v jeho 5G verzi. Běžný A52 vyjde na devět tisíc, 5G provedení na jedenáct a nová mírně vylepšená varianta A52s 5G stojí 11 490 korun. Samsung dokonce v modernější verzi nabídne o trochu pokročilejší procesor a také mnohem použitelnější makro kameru (5 megapixelů už občas k něčemu je). A také stabilizaci na hlavním foťáku – ale zase nabíjí daleko pomaleji. Kdo chce zoom, může si u Samsungu pořídit větší typ A72 bez podpory 5G sítí, ale s trojnásobným optickým přiblížením.

Co se dalších modelů prémiových značek týče, za 11 490 korun lze pořídit třeba Sony Xperia 10 III 5G, to má ovšem slabší Snapdragon 690, svůj netradiční poměr stran displeje, ale nabídne foťák s dvojnásobným optickým zoomem. Za necelých 11 tisíc korun seženete Google Pixel 4a, který je ale výběhovým modelem a počkali bychom na nový Pixel 5a 5G. Prémiovou cenu má i TCL 20 Pro 5G (stojí asi 12 tisíc korun). Za 11 500 korun můžete mít i supervýkonný smartphone Realme GT 5G se Snapdragonem 888.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Skvělý fotomobil se systémem jen pro odvážné. Test Huaweie Pura 70 Ultra

Huawei Pura 70 Ultra

Huawei nepolevuje ze své snahy ukázat světu, že stále vyrábí špičkové smartphony. Model Pura 70...

Účinná evoluce jako skvělá volba mezi nejlepšími. Test Googlu Pixel 8 Pro

Google Pixel 8 Pro

VIDEO Smartphony Google Pixel se konečně oficiálně prodávají na českém trhu. Aktuální nejvybavenější...

Test Sony Xperia 1 VI: změna koncepce jí prospěla, dohání konkurenci

Sony Xperia 1 VI

Značka Sony má ke smartphonům docela specifický přístup. Drží se u nich některých prvků a postupů,...

Unikátní televizor děti nejspíš nadchne, ale má nepochopitelnou slabinu

Kivi KidsTV

Do rukou se nám dostal nejspíš jediný televizor na trhu, který je určený přímo pro děti. Má odolné...

Vivo V40 v testu: střední třída se špičkovým foťákem a displejem

Vivo V40

Jen málo fotomobilů ve střední třídě může kvalitou snímků alespoň částečně konkurovat špičkovým...

Výkonný mobil za obstojnou cenu oblečený v kůži. Test Poco X6 Pro

Poco X6 Pro

Model Poco X6 Pro zaujme především propojením stylu a vysokého výkonu. Telefon sice v nabídce této...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Napálili jsme se na Aliexpressu, abyste vy už nemuseli.

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

Chystaný iPhone změní pravidla hry. Ale nebude to hned

Přespříští generace iPhonů bude ta, která by konečně mohla osvěžit nabídku Applu. Začíná se totiž mluvit o možném nástupci aktuálního modelu Plus, který dorazí se zcela novým designem. A dost možná...

27. července 2024

Samsung neokoukal nové hodinky jen od Applu. Inspiroval se i luxusní značkou

Při návrhu vrcholného modelu svých hodinek nekoukal Samsung pod ruce pouze Applu, ale i luxusnější společnosti. Zejména provedení s oranžovým páskem onu inspiraci nezapře.

26. července 2024  7:02

Tento prémiový smartphone je anonymní vzpomínkou na slavnou minulost

Tchajwanské HTC je na poli smartphonů dnes již vlastně trochu pozapomenutou legendou. Firma se čas od času připomene nějakým tím novým modelem, ten však věhlasu někdejších předchůdců nedosáhne. Nově...

26. července 2024

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....