Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Nokia N70 – elegance nadupaná funkcemi

Nokia N70 je druhým zástupcem Nokií N-Series. Jde tedy o špičkový přístroj s nádechem luxusu. Nabízí vyspělé datové funkce, podporu sítí třetí generace, výborný dvoumegapixelový fotoaparát, Bluetooth, kvalitní displej, rádio či MP3 přehrávač.

Když Nokia představila svou luxusní řadu N-Series, byla tato novinka zastíněna harddiskovým sourozencem N91 a fotomobilem s optikou Carl Zeiss N90. Není se čemu divit. Nebýt 2Mpix fotoaparátu, byla by Nokia N70 v základě jen další z řady chytrých telefonů, i když tentokrát ve velmi elegantním balení.  

Nokia N70 není nikterak vzhledově odlišná od svých starších příbuzných. Její rozměry jsou 108,8 × 53 × 17,5 mm. Je neuvěřitelné, že za více než tři roky jejich existence nedokázala Nokia své chytré telefony alespoň trochu  zmenšit.  Její váha oproti předchůdcům přeci jen o pár gramů klesla a ustálila se na hodnotě 126 gramů. Mezi ostatními telefony je to ovšem pořád obr.

Nokia 7650 Nokia N70 Nokia N90 Nokia N91
Nejstarší Nokia Series 60 7650, N70, N90 a N91

Vzhled - nejkrásnější chytrá Nokia

Konstrukce telefonu doznala malých změn, využívá podobné koncepce jako starší model 6681. Oproti němu ale vypadá přístroj mnohem kompaktněji. Aktivní krytka fotoaparátu přesně navazuje na linie předního krytu, dohromady jakoby obalují hlavní tělo přístroje. Kolem displeje a klávesnice je pak oživen design telefonu panelem v imitaci kovu, ostatní plocha nese barvu slonovinové kosti. Kombinace barev společně s chromovými prvky vytváří dojem jedinečnosti a velmi telefonu sluší.

 Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70 

Na přední straně přístroje nalezneme čočku druhého fotoaparátu, který poslouží pro komunikaci pomocí videohovorů. V levém horním rohu je umístěné světelné čidlo, které automaticky upravuje podsvícení displeje a klávesnice a šetří tím baterii.  Ta má kapacitu 900 mAh a měla by přístroji zajistit přibližně až 11 dní pohotovosti nebo 3,5 hodiny nepřetržitého hovoru. V praxi se ale připravte na nabíjení v průměru každý třetí až čtvrtý den.

Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70 

Na pravé straně je umístěno tlačítko sloužící jako spoušť fotoaparátu a aktivní dvířka slotu paměťové karty. Ty jsou také jedinou lacině vyhlížející drobností na tomto přístroji, jedná se o jednoduchý plastový výlisek, který se při vyvinutí malé síly znatelně prohýbá. Přístroj používá paměťové karty RS MMC, v základním balení dostanete jednu o kapacitě 64 MB a redukci na velikost běžné MMC karty. Model N70 je také další Nokií, která už nepoužívá standardní nabíjecí konektor, ale jeho miniaturizovanou verzi.

Klávesnice – jedno tlačítko navíc

Klávesnice modelu N70 se zcela zbytečně vtěsnala do malého zaobleného obdélníčku, což s sebou přináší velice titěrné klávesy. Zprvu jsme se této koncepce  obávali, po chvilce používání nám ale práce nedělala problémy. Jednotlivé klávesy mají jistou odezvu i příjemný odpor a jsou směrem ke své horizontální ose vybouleny - orientace prstu je tak velmi jednoduchá. Lidem s menšími dlaněmi může ale dělat problém umístění celého bloku kláves blízko spodnímu okraji přístroje. Lidé s velkými dlaněmi budou zase lamentovat nad velikostí kláves.

Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70 

Tlačítko navíc nazvala Nokia jako „klávesa médií". Při výchozím nastavení slouží k otevření galerie – je ale možné přiřadit mu zkratku na jakoukoli jinou funkci. Jinou výhodu než tu, že přispívá k rovnoměrnému počtu kláves na obou stranách klávesnice, v něm ale nevidíme.

Displej a menu – pouze estetické změny

Displej N70 je shodný s modelem 6681, zvládá rozlišení 176 x 208 obrazových bodů a paletu 262 144 barev. Jedná se o aktivní TFT, tudíž se čtením na přímém slunci nebudete mít velké potíže. Zobrazení grafiky je velmi jemné bez viditelných pixelů, již klasicky lze vzhled nabídky telefonu přizpůsobit pomocí témat. Na plochu si můžete uložit jakýkoli obrázek včetně pořízených fotografií. N70 nabízí i funkci aktivní plochy, která umožňuje velmi rychlý přehled aktuálních událostí v kalendáři přímo v pohotovostním režimu.

Nokia N90 Nokia N90 Nokia N90

Hlavní nabídka používá novou sadu ikon. Více se nám ovšem zamlouvaly ikony starší. Použité obrázky jsou nyní provedeny prostorově, díky tomu jsou ale drobnější, což nemusí každému vyhovovat. Pro vstup do hlavní nabídky slouží speciální klávesa, menu celé řady Series60 je postaveno na stejném principu - můžete si ho tudíž přizpůsobit libovolným přesouváním položek či vytvářením nových složek. K pohybu nabídkou poslouží hlavní kurzorový kříž a dvě kontextové klávesy.

Telefonování – starý známý Symbian 

Základní funkce telefonu zůstávají beze změny, tudíž telefonní seznam pojme nespočet vícepoložkových záznamů omezený jen sdílenou pamětí. Ke každému uložíte několik telefonních čísel, emailové adresy, URL, poznámku i fotografii. Ta se ovšem při příchozím hovoru stále nezobrazí přes celý displej. K dispozici jsou i skupiny volajících, k nimž lze (stejně jako k jednotlivým kontaktům) přiřazovat specifickou vyzváněcí melodii. Telefon vás na příchozí hovor či zprávu dokáže upozornit i melodií ve formátu MP3. Hlavní reproduktor hraje čistě.

Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70

V seznamu lze vyhledávat pomocí řetězce znaků, telefon vám nabídne i rozšířené hlasové ovládání. Vyvoláte ho pomocí přidržení pravé kontextové klávesy v pohotovostním režimu, jeho používání by si ale zasloužilo zmínku spíše v sekci týkající se zábavních funkcí. Jeho rozšíření totiž spočívá v opačném přístupu hlasových příkazů – místo toho, abyste telefon učili vy, bude učit on vás. Telefon  příkazům rozumí, bohužel ale s nádechem anglické výslovnosti. Jednotlivé příkazy se pak musíte naučit vy. Vyvolat třeba zapnutí Bluetooth je přesto více než nadlidský úkol. Speciální vlastností telefonu jsou videohovory, bez podpory sítě je ale zatím nevyzkoušíte.

Zprávy - vyžeňte lingvisty

U zpráv se stále nic nezměnilo a budeme zde zmiňovat již známé nedostatky z minulých modelů. Slovník T9 tedy opět píše s diakritikou a zkracuje tak zprávy na 70 znaků. Jeho stálé vypnutí je navíc komplikovaně skryto pod jazykovým nastavením telefonu, dočasně ho ale lze vypnout i přímo v editoru. Psaní pomocí klávesnice je s trochou cviku docela příjemné a odezva napsaných znaků rychlá. Paměť na zprávy je limitována pouze dostupnou pamětí, můžete si je jednoduše třídit do vámi vytvářených složek.

Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70 

Emailový klient dokáže spolupracovat i s více schránkami najednou a zvládá posílat i více příloh v jedné zprávě. Nastavit mu lze kontrolní interval, limit velikosti stahované zprávy a zda má přístroj stahovat hned celá těla nebo jen hlavičky. V přístroji je připraveno i dostatečné softwarové zázemí k otevření příloh nejznámějších formátů DOC, XLS, PPT a PDF.

Organizace a data – vývojáři probuďte se!

Datové funkce Nokie N70 jsou skutečně na špičkové úrovni. Kromě klasického GPRS třídy 10 (4+2) nabídne i dnes tolik žádané EDGE v téže konfiguraci. Připočteme-li k tomu i podporu sítí UMTS stojí před námi skvělý prostředník pro vysokorychlostní internet. Kdo by čekal WiFi, bude si muset počkat na vrcholný model N91, Nokia N70 je na tuto technologií ještě krátká. Za zmínku stojí již v základu nabízený prohlížeč Opera, který nyní sekunduje klasickému prohlížeči samotného operačního systému. K počítači tuto novinku připojíte pomocí dodávaného USB kabelu, případně bezdrátově pomocí Bluetooth. IrDa port budete opět hledat zcela marně.

Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70 

Nokia si ráda z uživatelů střílí, proto jsme se opět nedočkali opakovaného budíku a opět jsou hlasové záznamy omezeny na maximální délku jedné minuty. Vše jde sice ošetřit externími aplikacemi, u telefonu s takovou cenou bychom ale očekávali tyto - doslova triviality - již v základu. Budíku můžete přiřadit jakoukoli vyzváněcí melodii, na druhé záložce hodin je pak přehled světových časů. Přenos položek do jiného telefonu lze řešit pomocí klasické synchronizace s počítačem, případně díky připravené aplikaci přímo mezi telefony pomocí Bluetooth.

Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70 

Kalendář nedoznal žádných změn, popravdě řečeno ani není co zlepšovat. Nabízí všechny dostupné pohledy a události lze třídit do skupin dle jejich zaměření. Většina programů je nainstalována na paměťové kartě. Samotná paměť telefonu pojme celých 30 MB dat.

Fotoaparát – nenápadný, ale dobrý

Hlavní fotoaparát má rozlišení 2 Mpix, při nastavení maximální kvality fotografie má tak výsledný snímek velikost 1600 x 1200 obrazových bodů. Využít můžete až dvacetinásobný digitální zoom, který funguje na principu výřezů. Telefon si samozřejmě poradí i s videem, kvalita pořízených záznamů je velmi dobrá. Troufneme si říci, že fotoaparát Nokie N70 se ve výsledcích nijak neliší od kontroverzního modelu N90, který se chlubí špičkovou optikou Carl Zeiss.

Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70 

Pro dosažení kvalitní fotografie je připravena možnost nastavení jasu, kontrastu, vyvážení bílé a barevného tónu. K dispozici je i přisvětlovací dioda nahrazující klasický blesk, jejíž výkony jsou více než překvapující. I přesto, že výrobce uvádí její dosah pouhých 1,5 metru, nemusíte se bát fotit předměty i ve větší dálce. Použitím této diody ale ztrácejí snímky na kvalitě, stejně tak jako při zapnutém nočním režimu.

Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70

Nelíbí se nám řešení galerie, jejíž vzhled byl změněn na otáčející se náhledy snímků. Načítání je ale velmi pomalé a obrázky v nich příliš kostrbaté. Nový způsob je sice efektní, raději bychom se ale přiklonili ke staršímu zobrazení pomocí matice miniatur.

Zábava – multimediální klenot

Je libo rádio nebo MP3 přehrávač? N70 vám v jednom těle nabídne obojí, u rádia navíc rozšíření o funkci Visual Radio. Bohužel citlivost telefonu pro příjem rádia je velmi nízká. K telefonu dostanete i sluchátka v bílo šedé barevné kombinaci, jejich vzhled je ale napůl módní a napůl zcela shodný s modely vietnamských tržišť v řádech desetikorun. Jejich kvalita je poměrně dobrá, stejně tak by se dalo mluvit o hlasitém reproduktoru v telefonu.

Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70 

Díky podpoře paměťových karet lze považovat Nokii N70 za přijatelnou náhradu klasických MP3 přehrávačů. Baterie bohužel nevydrží hrát déle než nějakých 8 hodin. Jako výchozí přehrávač je použit RealPlayer, k přehrávání MP3 skladeb je ale připraven jiný přehrávač umožňující třídění MP3 a AAC souborů podle Interpreta či Alb. Nové soubory můžete zařadit mezi čerstvě přidané skladby. Nastavit lze náhodné přehrávání či opakovaní seznamu skladeb, jedné písničce opakování nenastavíte (ledaže by byla v seznamu samotná). 

Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70 

Naleznete tak zde pokračování hry Snake, tentokrát ve zcela jedinečném 3D provedení, dále karetní hru Card Deck a sportovní vyžití pomocí Snowboard 3D. K dispozici je samozřejmě podpora Javy 2.0, dohrát hry můžete i přímo ve formě pro Symbian. Do zábavy řadíme i aplikace pro úpravu fotografií a videí (MovieDirector), jelikož za jiným účelem je jen těžko využijete, a především nově nabízenou položku Výuka, která obsahuje nespočet tutoriálů k používání telefonu. Je pravdou, že někteří lidé takovouto nápovědu využijí, pro většinu uživatelů chytrých telefonů bude ale tato aplikace pouze zbytečně zabírat místo v paměti telefonu.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
 • design
 • perfektní výbava
 • fotoaparát
 • paměť, MP3
Proč ho nekoupit?
 • hmotnost, rozměry
 • cena
Kdy?
Říjen 2005
Za kolik?
15 990 Kč včetně DPH

Nokia N70 je po stránce konstrukce i výbavy velmi povedený telefon. Její datové funkce přesvědčí mnoho lidí, drobnosti v podobě stále neopakovaného budíku lze obejít instalací jiné aplikace. Jediným srovnatelným konkurentem s podporou UMTS sítí je v našich končinách model 6630, oproti kterému nabízí N70 modernější vzezření a bohatší softwarovou výbavu.

Díky rozhodnutí Nokie nedovážet do České Republiky model 6680, je u nás N70 jediným novým zástupcem 3G telefonů. Více než UMTS bude podle nás lákat 2Mpix fotoaparát. Nokia se bohužel neustále snaží protěžovat své chytré telefony, které jsou ve srovnání s těmi běžnými příliš velké, a tak zbytečně riskuje, že ji špičkové fotomobily konkurence připraví o mnoho zákazníků. Va našem redakčním testu navíc Nokia nedopadla zrovna nejlépe. - více zde

TIP: Parametry Nokie N70 najdete v katalogu mobilů.

Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70

Nokia N70 Nokia N70 Nokia N70 

Autor:
 • Nejčtenější

Používáte ji také? Druhá aplikace pokořila rekordních 10 miliard stažení

Operační systém Android má dalšího aplikačního rekordmana v počtu stažení z obchodu Google Play. Aplikaci, jejíž počet...

Vyzkoušeli jsme revoluční novinku: telefon s rolovacím displejem uchvátí

Už při prvních zprávách o ohebných displejích začali konstruktéři i uživatelé snít o telefonu s rolovacím displejem....

Získejte zdarma Samsung Galaxy S21 5G. Přečtěte si, jak na to

Premium Nejnovější modely řady Samsung Galaxy S vás spojí s celým světem, umožňují sdílet špičkové fotografie a videa, pyšní se...

Prodejní trhák, který je vyprodaný. Test Samsung Galaxy A52 a A52 5G

Modely Samsungu střední třídy tradičně patří k nejprodávanějším smartphonům na našem trhu. Loni tuto roli hrál model...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyplňte formulář. Každý navrátilec do Česka dostane SMS s výzvou

Češi vracející se ze zahraničí obdrží nově uvítací SMS, která je informuje o potřebě vyplnit Příjezdový formulář. SMS...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

 • Další z rubriky

Apple připravuje nový levný iPhone. Bude nový ve starém těle

Apple osvěží model SE. Jeho třetí vydání by se mělo začít prodávat na jaře příštího roku. Design se zřejmě příliš...

Motorola má smartphonové žiletky. Od levného po výborně vybavený

Motorola představila novou řadu Edge. Tentokrát má tři zástupce včetně levnějšího modelu Lite. Vrcholný model Pro je...

Zřejmě poloviční překvapení. Levnější bude jen jeden skládací samsung

Samsung 11. srpna představí nové rozkládací smartphony Fold 3 a Flip 3. Podoba je už dávno známá, zhruba i výbava....

Nováček na trhu ukázal, že umí skvělé smartphony. Test Vivo X60 Pro

Vivo patří k největším světovým výrobcům smartphonů, na českém trhu se značka však teprve zabydluje. Její model X60 Pro...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...