Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nokia 7610 - řekněte sýr (první dojmy)

Měli jsme možnost strávit několik dní s novou Nokii 7610. Finský výrobce tak bude první, kdo nabídne na našem trhu mobil s megapixelovým fotoaparátem. Přinášíme vám proto první dojmy a exkluzivní fotografie.

Měli jsme možnost strávit několik dnů s prvním megapixelovým telefonem, který se brzy objeví na našem trhu. Řeč bude samozřejmě o Nokii 7610.

Nokia 7610 by se dala zařadit mezi stylové telefony. Její vzhled není rozhodně konzervativní. Verze, kterou jsme měli k dispozici, byla leskle černá. Telefon má protáhlý obdélníkový tvar se dvěma výrazně zaoblenými rohy. Design telefonu se zdá vhodnější pro leváky, protože zaoblení je v levém spodním rohu a Nokia 7610 tedy lépe "zapadne" právě do levé ruky. Na předním krytu vynikají dvě lesklé křivky - nalevo chromovaná a napravo červená. Obě vedou po obvodu telefonu, ve spodní části se rozšiřují a přecházejí přímo v klávesy.

Umělecké zpracování

Jestli se o předním krytu dá napsat, že je zpracován velice zajímavě, tak zadní je přímo uměleckou záležitostí. V zadním krytu je jakoby zarámovaná abstraktní kresba. Hlavním motivem není nic menšího než snímač digitálního fotoaparátu. Součástí kompozice je i lesklá plocha, která připomíná zrcátko. Pro pořízení autoportrétu se ale použít nedá, protože odrážený obraz je velmi rozptýlený. Bok telefonu je vyroben z matného plastu.

Nokia 7610 Nokia 7610 Nokia 7610

Extravagantní klávesnice

Když si vezmete Nokii 7610 do ruky a zkusíte napsat první zprávu, tak vám trochu nažene hrůzu klávesnice. Je jasné, že na prvním místě stál při jejím návrhu design a elegantní křivky telefonu. Tvar a rozmístění kláves byly až druhé v pořadí. Funkční i číselné klávesy jsou slité v jednu plochu a ani nijak výrazně nevystupují nad povrh telefonu. Nutno říct, že velikost kláves je dostatečná a na její rozložení se dá během jednoho dne zvyknout. Jediná výtka by se dala udělit klávese pro vstup do menu, která je obklopená tlačítky ze všech stran. Používá se velmi často, a tak mohla být lépe umístěná na okraji klávesnice.

Nokia 7610 Nokia 7610

Osvědčený Symbian

Nokia 7610 rozšiřuje nabídku chytrých telefonů s operačním systémem Symbian Series 60. Pokud už některý telefon se Symbianem vlastníte, nebude pro vás zvládnutí 7610 žádný problém. Na první pohled se menu nijak neliší například od Nokie 6600. Pouze různá barevná témata mohou jeho vzhled trochu odlišit. O detailech si ale povíme až v recenzi.

Nokia 7610 Nokia 7610  Nokia 7610 Nokia 7610

Fotky vhodné na monitor

Konečně se dostáváme k tomu, co staví Nokii 7610 nad ostatní telefony. Je to samozřejmě integrovaný digitální fotoaparát s rozlišením 1 megapixel. Znamená to, že pořízená fotografie může mít maximální rozlišení 1 152x864 obrazových bodů. Nejlepší snímače ostatní telefonů mohou nabídnout maximální rozlišení 640x480. Celkový počet pixelů je tedy více než trojnásobný. Fotografie nemají ani velký kompresní poměr a na objem zabírají nejkvalitnější fotky téměř desetinásobek. Zápis takového objemu dat do paměti trvá dlouho, a tak se po zmáčknutí spouště musí čekat téměř 10 vteřin.

Ukázka fotografie pořízené Nokií 7610 Ukázka fotografie pořízené Nokií 7610 Ukázka fotografie pořízené Nokií 7610  Ukázka fotografie pořízené Nokií 7610 Ukázka fotografie pořízené Nokií 7610 Ukázka fotografie pořízené Nokií 7610 Ukázka fotografie pořízené Nokií 7610

Fotky jsou ponechány v původní velikosti. Jejich velikost se pohybuje okolo 300 kB.

Pro fotografování byly velice špatné světelné podmínky a na fotkách je to znát. Doufejme, že za jasného počasí budou fotografie lepší.

Telefon dokáže natáčet i videa, která nabídnou maximální rozlišení 176x144 pixelů. Jejich délku limituje pouze kapacita paměťové karty. V menu telefonu naleznete také aplikaci, která vaše video nastříhá, doplní o různé efekty a hudbu. Videoklipy jsou bohužel poměrně nekvalitní. Další funkce fotoaparátu jsou dost omezené. V možnostech naleznete pouze režim šero, samospoušť a čtyřnásobný digitální zoom.

Nokia 7610 Nokia 7610 Nokia 7610

Pro rozšíření 8 MB paměti přístroje bude v základním balení paměťová karta MMC s kapacitou 64 MB. Bohužel její slot je, stejně jako u ostatních Nokii (kromě N-Gage QD), umístěn pod baterkou. Pokud ji tedy budete chtít vyměnit, musíte podstoupit rozebrání telefonu.

Nokia 7610 Nokia 7610 Nokia 7610

Chybí infraport

Co v Nokii 7610 nenajdete? První věc je podpora HSCSD. Tato technologie byla převálcována GPRS a Nokia s její podporou asi pomalu končí. Data HSCSD dnes využívá málokdo a jejich absence nebude určitě mrzet tolik jako nepřítomnost infraportu. Pokud tedy nebudete chtít používat pro spárování telefonu datový kabel, který by měl být v balení, budete se muset spolehnout na bluetooth.

Nokia 7610 je velice zajímavě zpracovaný telefon, ale určitě není pro každého. Lehce extravagantní design, fotoaparát a přehrávač MP3 dává tušit, že je určený více pro zábavu a volný čas než práci.

Nokia 7610 Nokia 7610 Nokia 7610

Recenzi Nokie 7610 přineseme, až budeme mít k dispozici prodejní verzi. Některé drobné nedostatky, jako například větší tuhost kláves, tak možná ještě zmizí a nebudeme proto vynášet o telefonu ukvapené závěry.

Nokia bude první výrobce, který přinese na náš trh telefon s fotoaparátem takové kvality. Doufejme, že se vývoj u rozlišení 1 megapixel nezabrzdí a bude pokračovat dál. Mobilní telefony mají ambice nahradit na trhu levné digitální fotoaparáty a Nokia 7610 bude telefon, který jim dokáže směle konkurovat.

Nokia 7610 Nokia 7610

 

Líbí se vám nová Nokia? Koupíte si ji, až bude v prodeji?

Autor:
  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Nový tenký iPhone bude zásadním krokem. Odpovídat tomu bude cena

18. června 2024  7:02

Příští rok bychom se měli dočkat nového iPhonu 17 Slim. Přístroj nebude jen náhradou za model Plus,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky hodinkám Applu odhalila zloděje svého kufru. Policie jí však vyčinila

15. června 2024

Pro studentku univerzity na Floridě to byla neobvyklá situace. Kufr, který si běžně bere na palubu,...

Nový nejdražší samsung dostane moderní design, s výbavou je to složitější

21. června 2024  7:02

Nový Samsung Galaxy Fold 6 se představí již zanedlouho, premiéra je naplánovaná na 10. července....

Za deset tisíc toho dostanete dost, ale drobný příplatek se velmi vyplatí

21. června 2024

Loni v nabídce moc modelů značky nebylo. Letos Realme znatelně šláplo na plyn a nabídka se značně...

Zajímavý pokus o antismartphone. Dobrý nápad sráží nepřiměřená cena

20. června 2024  14:40

Na trhu je už několik antismartphonů, které mají za cíl omezit uživatelům přístup k internetu a...

Příští fanouškovský samsung povyroste. Bude spíše verzí Plus

20. června 2024  7:02

Samsung chystá další fanouškovskou edici svého vrcholného smartphonu, model FE (Fan Edition) tak...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...