Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Manažerská Nokia E60: konečně zase pracovní nástroj

Recenze - Nokia E60 přichází jako pracovní nástroj, který vnáší do manažerské třídy výhody otevřeného operačního systému. Výborně vybavený přístroj ctí veškeré požadavky korporátních společností, na jejichž popud ztratil i integrovaný fotoaparát.
Nokia E60

Nokia E60 | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

Nokia E60 byla představena již v říjnu loňského roku společně s dalšími dvěma modely E61 a E70. Všechny přístroje z nové řady Eseries se budou zaměřovat hlavně na korporátní klientelu.

Na popud mnoha velkých společností připravila Nokia telefon, který umožní dostatečný dohled na zaměstnance a vyloučí možnost špionážních fotografií pořízených integrovaným fotoaparátem.

Již dříve se Nokia snažila zaujmout korporátní klientelu modelem 6021, který oproti svému předchůdci přišel o integrovaný fotoaprát a nabídl bezdrátovou technologii Bluetooth. Variantu mobilu bez foťáku připravil také Siemens u svého modelu S65. - více zde

Nokia 6310i Nokia 6021 Nokia 6230i Nokia 6280
Manažerská řada finského výrobce

Vzhled - starý design za novou cenu

Nemůžeme se zbavit dojmu, že designéři oprášili nějaký starší návrh. Telefonu to ovšem dodává auru starých dobrých časů. Ve školních lavicích by patrně posloužil jako modelová ukázka kvádru. Rozměry 115 ×49 × 16,9 mm nevypadají papírově až tak zle, ale v ruce je Nokia E60 opravdu velká. Přirovnání k nezbytné pomůcce vodáka se bránit rozhodně nebudeme. Váha telefonu vyskočila na slušných 117 gramů.

  

Telefon se na trhu objeví pouze ve stříbrné variantě s černými a chromovými prvky. Na čelní straně vás ohromí kvalitní TFT displej s rozlišením 352 × 416 obrazových bodů a podporou luxusních 16ti milionů barev.  Jeho kovové orámování vypadá bytelněji než u Nokie N70, kde se po chvilce používaní objevily citelné prohlubně. Škrábancům se ale časem asi stejně neubráníte.

  

Chromovou úpravu nesou i úzké pruhy po stranách telefonu, z nichž levý ukrývá dvě klávesy pro úpravu hlasitosti a speciální tlačítko pro ovládání hlasových funkcí. Ve zbylé černé ploše najdeme okénko infraportu. Protější strana nabídne mřížku hlasitého reproduktoru a aktivní dvířka slotu pro paměťové karty RS-MMC DV (Dual Voltage). Jsou aktivní a umožňují tak jednoduchou výměnu paměťovky i bez vypnutí telefonu.

  

Nokia se s modelem E60 opět vrací ke staršímu nabíjecímu konektoru, který doplňuje vespod přístroje běžný systémový Pop-port. To nás také utvrzuje, že koncept tohoto modelu už je přeci jen trochu starší. Na vrchu telefonu se krčí hlavní vypínač a pro otrlé je připraveno i poutko na připevnění machršňůrky. Dnes běžný fotoaparát nahradila v zadní části jen prázdná plocha s logem výrobce. Pod pevně držícím krytem se skrývá baterie o kapacitě 970 mAh. Přístroji dodá šťávu až na osm dní pohotovosti či více než šest hodin hovoru.

  

Klávesnice a ovládání - ve znamení geometrie

Ovládání telefonu si vzal na starosti pětisměrný joystick, jež je díky pogumování skvěle ovladatelný. Kolem něj se sdružily veškeré funkční klávesy. Velmi chválíme praktické umístění tlačítka pro vstup do hlavní nabídky přímo pod joystick. Na toto rozmístění si velmi rychle zvyknete a až při přechodu na jinou chytrou Nokii si uvědomíte, jak je umístění tohoto tlačítka někde stranou nevhodné.

  

Všechny klávesy jsou směrem ke svému horizontálnímu středu vyboulené a jejich stisk je naprosto jistý. Díky velkým rozměrům telefonu dostaly i dostatek prostoru a s ovládáním přístroje nebude mít problém ani člověk s opravdu velkými prsty. Spíše se bojíme jevu opačného, pro malé dlaně tento přístroj dělaný skutečně není. Klávesnice je bíle podsvícena a ozvláštněna průhlednými a ve tmě zářícími pruhy.

  

Model E60 používá jako všechny novinky třetí generaci grafické nástavby S60, v hlavní nabídce tak naleznete matici 3 × 4 ikony a smířit se musíte s trochu drobnějším fontem. Díky možnostem operačního systému ale nemusíte hned házet flintu do žita, na trhu jsou k sehnání aplikace umožňující změnu stylu i velikosti použitého písma.

  

Mentalita ovládání ale zůstává stejná. Jednotlivé položky můžete přesouvat, vytvářet či mazat složky a celkově si telefon přizpůsobit dle svého gusta. Nechybí ani aktivní pohotovostní režim. Velmi výrobce chválíme za novou možnost otočení obrazu na šířku, což se hodí především při prohlížení webu. Novinkou je i složka Instalace, kde naleznete všechny dodatečně nainstalované aplikace.

   

Telefonování - firemní kontakty vám neutečou

Telefon si poradí se třemi pásmy sítě GSM a umí komunikovat i v sítích třetí generace. Kvůli chybějícímu fotoaparátu ale můžete ve videohovorech použít jen statický obrázek. Velkou inovaci přináší E60 v podpoře internetové telefonie, která je přímo integrována do systému. V kontextové nabídce po vybrání čísla naleznete jak volbu pro sestavení hovoru klasickým způsobem, tak videohovorem či IP telefonií.

  

Počet uložených kontaktů je omezen pouze dostupnou sdílenou pamětí, která má hodnotu 75 MB. Kontakt může obsahovat nespočet telefonních čísel a pokud to situace vyžaduje, lze mu přiřadit i takové detaily jako jsou nejrůznější adresy či datum narození dané osoby. Jednotlivým kontaktům můžete přiřazovat obrázek, vyzváněcí melodii si osvojí až skupina volajících. Díky této funkci a nabízeným vyzváněcím profilům lze hovory filtrovat.

  

Jednoduchá synchronizace s Outlookem či programem Lotus Notes umožňují mít veškeré firemní kontakty stále u sebe a neustále je aktualizovat. Telefon se dokáže synchronizovat i vzdáleně a pokud ve firmě používáte řešení společnosti Blackberry či Intellisync, díky operačnímu systému není problém dohrát potřebné programy a Nokii E60 tak zařadit do firemní sítě.

  

Zprávy - email vás zastihne kdekoli

Textové komunikaci dominuje z pohledu firemního nasazení povedený emailový klient, který je připraven na spolupráci s aplikacemi jiných dodavatelů. Již v základu jde o kvalitní program, který si poradí s protokoly POP3 i IMAP4 a neomezený počet nastavených emailových schránek dokáže kontrolovat ve zvoleném intervalu.

  

V závislosti na nastavení přijme pouze hlavičky, části zpráv do uživatelsky zvolené velikosti či rovnou celé zprávy včetně příloh. Většinu z nich přitom dokáže telefon otevřít. Vítanou novinkou je možnost vytvoření skupiny přístupových bodů, které má brát aplikace při připojování v potaz. Pro kontrolu schránky tak automaticky zvolí nejrychlejší možnost datového spojení. Zásadní změnou oproti předchozím přístrojům je podpora push technologie.

  

Zprávy SMS i MMS používají shodný editor, který se pouze přizpůsobuje danému typu zpráv. U textovek se viditelně odečítají znaky a zřetelně vidíte i počet částí, do kterých bude výsledný text rozdělen. Při psaní můžete využít služeb prediktivního slovníku T9, který lze nastálo vypnout a píše bez diakritiky. Multimediální zprávy informují o dosažené velikosti a poradí si i s odesláním a příjmem videa.

  

V přístroji lze uchovat nespočet zpráv a pro lepší přehlednost je můžete třídit do vámi definovaných složek. V nastavení přitom můžete volit mezi běžným dvouřádkovým seznamem zpráv či novým jednořádkovým. Jeho titěrnost ale bude vyhovovat jen málokomu. Jednotlivé typy zpráv jsou viditelně odlišeny příslušnou ikonkou. Služba Push to Talk je v novém prostředí S60 již standardem.

  

Organizace a data - kancelářský balík umí editovat

Organizační funkce telefonu jsou na vysoké úrovni především díky kvalitní synchronizaci a plně dostačujícímu kalendáři. Jeho přehlednost byla v nové verzi operačního systému o malou část vylepšena a nabízí denní, týdenní i měsíční pohled. Nadcházející události se zřetelně zobrazují i v pohotovostním stavu. Hodit se mohou jednoduché textové poznámky, kalkulačka či konvertor jednotek a měn.

  

Vývojáři stále ignorují neopakovaný budík i zbytečné omezení hlasového záznamníku. Obrovskou inovaci naopak přináší kancelářské aplikace, které nemají s předchozími verzemi nic společného. Nečekejte tak pouze prohlížeče z balíku QuickOffice, ale samostatně stojící editory. Kromě prohlížení tak můžete provádět i jednoduché úpravy jak v textových dokumentech, tak v tabulkách.

  

Telefon je připraven i na spolupráci s prezentacemi v PowerPointu, u níž se bude hodit funkce pro přenášení zobrazených informací na firemní projektor. O spojení se v takovém případě postará technologie Bluetooth. Masivní podporu tisku v nové verzi operačního systému posiluje i dodatečná aplikace umožňující jednoduchou instalaci ovladačů kompatibilních tiskáren Hewlett Packard.

  

I tato novinka používá unikátní prohlížeč internetových stránek, který ve spojení s již popisovanou možností přetočení displeje nabízí skutečně komfortní práci. O datové přenosy se starají technologie GPRS, EDGE v nejvyšší konfiguraci nebo se můžete spolehnout na datové schopnosti sítí třetí generace. Po vzoru posledních modelů N80 a N91 najdete v telefonu i bezdrátovou technologii Wi-Fi.

  

Nového manažera připojíte k počítači pomocí USB datového kabelu, infraportu či již zmiňovaného Bluetooth. Telefon disponuje technologií Mass Storage, která je dostupná pouze u paměťové karty. Ta je formátu RS MMC a v základním balení bohužel žádnou nenaleznete. U takto zaměřeného telefonu to považujeme za velkou nevýhodu.

  

K nasazení ve firemním sektoru přispívá i možnost správy telefonu na dálku pomocí technologie OMA, kterou oceníte v případě hrozícího úniku citlivých dat z odcizeného přístroje. V takovém případě jej lze vzdáleně uzamknout či zcela vymazat jeho obsah. Nokia E60 umožňuje i velmi jednoduché nastavení pro přístup do firemní sítě VPN.

Zábava a ostatní funkce - omezení kam se podíváte

Korporátní společnosti neustále volaly po výborně vybaveném telefonu bez fotoaparátu. Bály se totiž úniku tajných informací pomocí obrazového materiálu. Nokia E60 tak o hlavní lákadlo všech moderních telefonů přišla, což je vzhledem k jejímu zaměření jen velmi chvályhodná vlastnost.

  

Ostatní funkce jsou ale zcela zbytečně degradovány. Hry v telefonu nenaleznete žádné, spolehnout se tak musíte jen na možnosti operačního systému či Javy MIDP 2.0 a dohrát si je. Hudební přehrávač nabízí veškeré standardní funkce, v balení však naleznete pouze jednoduchou a archaicky vyhlížející handsfree sadu s jediným sluchátkem.

Za zmínku stojí sada aplikací, která umožní i bez nainstalovaných speciálních programů alespoň částečně využít připojený GPS modul. Umí zobrazit zeměpisné souřadnice včetně nadmořské výšky a poslouží i jako jednoduchý navigátor, kterému musíte nejprve nahrát zvolenou trasu. I toto spartánsky vyhlížející řešení však může být pro koordianci pracovníků v prostoru velmi vítaným pomocníkem.

  

Ocenění si Nokia zaslouží i za hlasovou pomoc, která usnadní nevidomým lidem práci s telefonem. Částí nabídky je totiž bude navádět příjemný ženský hlas mluvící v naší mateřštině. Zábavné ale je, že na vás bude telefon ráčkovat.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
 • kvalitní displej
 • Wi-Fi, UMTS, EDGE, GPRS
 • Mass Storage
 • editory dokumentů
 • chybějící fotoaparát
 • podpora IP telefonie
 • aplikace GPS
 • cena
Proč ho nekoupit?
 • zastaralý vzhled
 • rozměry
Kdy?
květen 2006
Za kolik?
cca 12 500 Kč včetně DPH
Pokud vyhlížíte, kdy se objeví na trhu menší mobil než ten váš současný a těšíte se, až nahradíte fotomobilem svůj starý digitál, při pohledu na novinku od Nokie vám nejspíš bude cukat žíla na čele.

Nesmíme ovšem zapomenout na tisíce majitelů legendárního modelu 6310(i), kteří jej nedají z ruky jen proto, že na ty nové telefony nemají dost obratné prsty. Obrovského úspěchu dnes již legendárního modelu 6310 nejspíše E60 nedosáhne. Za upozornění ovšem stojí fakt, že oproti její startovní ceně atakující 16 tisíc korun dnes získáte nesrovnatelně vybavený model o více než tři tisíce levněji.

 

Autor:
 • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...