Malý velký návrat flipu – recenze Sony Ericssonu W350i

aktualizováno 
Na první pohled může W350i připomínat spíše multimediální přehrávač. Na ten druhý se z něj však vyklube jeden z nejmenších Walkmanů a především přístroj, který po dlouhé době vzkřísil dříve velmi oblíbený flip. Přežije v dnešní době?

Pětice tlačítek slouží nejenom k ovládání hudebního přehrávače v zavřeném stavu. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Jak vidno, Sony Ericsson se nebojí u svých Walkmanů experimentovat téměř s ničím. Není to tak dávno, co jsme recenzovali supertenkého hudebníka ve velmi extravagantním kabátku. Rukama nám prošly i kousky s ostrými tlačítky, podivně zkosená véčka a netradiční vysouvací přístroje. Netřeba připomínat, že z tak široké nabídky si vybere skutečně každý, a konkurence to má na poli hudebních telefonů opravdu těžké.

Navíc Sony Ericsson není žádným nováčkem a s přístroji s flipem má z dřívějších dob bohaté zkušenosti. Tento princip však postupně pohltil čas a už velmi dlouho se podobné zařízení neukázalo světu. Není tak náhodou, že Sony Ericsson dal flip do kolébky telefonu nižší střední třídy a spíše oťukává trh. O funkční výbavu modelu W350i se však vůbec nemusíte bát a mezi Walkmany patří do běžného průměru. Otázka spíše vyvstává ohledně použití flipu v dnešní době. Může vše dojít tak daleko, že se z největší přednosti telefonu stane jeho nejhorší prokletí?


Katalog mobilů:

Sony Ericsson W610i Sony Ericsson W200i Sony Ericsson W580i

Nejbližší příbuzní z řad Walkmanů - modely SE W610i, W200i a W580i

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Jeden z nejmenších Walkmanů na trhu zaujme zejména flipem, který však slouží pouze pro parádu a žádný praktický význam nemá.


Vzhled a konstrukce – flip má hlavní slovo

W350i rozhodně nehraje všemi barvami a nebýt fialového proužku po stranách a dominantního čtyřsměrného tlačítka, lehce by se ztratil ve tmě. Celý přístroj je pogumovaný, což na jednu stranu znamená příjemné držení v dlani, ale na druhou počítejte s viditelnými otisky nečistot. Sony Ericsson tentokrát zklamal v dílenském zpracování a kupříkladu kryt baterie přesně nesedí na svém místě.

Recenze SE W350 detail

Recenze SE W350 telo Recenze SE W350 telo Recenze SE W350 telo

Recenze SE W350 telo Recenze SE W350 telo Recenze SE W350 telo

Podobně je na tom i samotný flip a už po pár dnech používání se začal jeho kloub nahýbat do stran. Navíc plast, ze kterého je vyroben, je hodně tenký, a pokud s ním nebudete zacházet odpovídajícím způsobem, můžete o něj snadno přijít. Flip přitom nemá téměř žádný praktický význam (lze přes něj pouze ovládat MP3 přehrávač) a jedná se skutečně pouze o stylovou záležitost.

W350i se alespoň může blýsknout velmi malými rozměry (104 x 43 x 11 mm) a přirovnání k multimediálnímu přehrávači je skutečně namístě. Výtečná je i hmotnost, která činí pouhých 80 gramů. Přestože jsou paměťové karty Memory Stick Micro umístěny pod krytem baterie, lze je za chodu vyměňovat. V základním balení naleznete kartu o kapacitě 512 MB.

Recenze SE W350 detail

Recenze SE W350 telo Recenze SE W350 telo Recenze SE W350 telo

Recenze SE W350 telo Recenze SE W350 telo Recenze SE W350 telo

Klávesnice a ovládání – styl se ukrývá i pod flipem

Ačkoliv má celá klávesnice velmi matný povrch, píše se na ní vcelku dobře. Vděčí za to především tradičnímu tvaru tlačítek a na drobné polštářky si váš palec rychle zvykne. Navíc jakkoliv může vypadat přístroj malý, klávesnice si pro sebe uzmula dostatečný kus prostoru. Tedy až na jednu výjimku, jakou je čtyřsměrné tlačítko, u něhož budete při pohybu nahoru občas narážet na spodní okraj displeje. Celá klávesnice je totiž kvůli přítomnosti flipu o úroveň snížena, aby v zavřeném stavu vše přesně lícovalo.

Ovládání přístroje se nijak neliší od jiných zařízení výrobce a je postaveno na nyní už staré platformě A100. Nová verze A200 teprve posledních pár měsíců postupně proniká do portfolia Sony Ericssonu. Ať tak či onak, základem je matice dvanácti ikon hlavního menu s tím, že další položky jsou již pouze textové. K ovládání v zavřeném stavu se jistě hodí dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, klávesa pro přístup k hudebnímu přehrávači a hardwarový zámek klávesnice na vrchní straně přístroje.

Recenze SE W350 detail

Recenze SE W350 telo Recenze SE W350 telo Recenze SE W350 telo

Recenze SE W350 telo Recenze SE W350 telo Recenze SE W350 telo

Displej a výdrž baterie – krok zpět

Všechno už pomalu nasvědčovalo tomu, že Sony Ericsson postupně opouští ve střední třídě staré displeje s rozlišením 176 x 220 pixelů a přechází výhradně na rozlišení 320 x 240 pixelů. W350i je však smutným důkazem, že tomu tak není, a ani takto stylový přístroj si zkrátka větší rozlišení nezasloužil. Přestože se nejedná o žádný běs a hrůzu, konkurence zkrátka v této cenové kategorii nabízí lepší kousky. Jen drobnou náplastí je podpora 262 tisíc barev a pouze průměrná čitelnost na přímém slunečním světle.

Naopak se do malinkaté W350i podařilo vměstnat slušnou baterii, se kterou vydržíte na příjmu bezmála tři dny. To vše při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a dvou hodinách poslechu hudby. Musíte však mít na paměti, že pokud budete využívat MP3 přehrávač častěji, může klesnou výdrž skoro až na polovinu.

Recenze SE W350 detail

Recenze SE W350 displej Recenze SE W350 displej Recenze SE W350 displej

Recenze SE W350 displej Recenze SE W350 displej Recenze SE W350 displej

Telefonní seznam a zprávy – známá klasika

Do telefonního seznamu se vejde přesně 1 000 kontaktů a ke každému z nich můžete uložit velké množství dodatečných údajů. Jejich počet však nesmí překročit    2 500 záznamů. Jednotlivé osoby můžete odlišit zvoněním nebo roztřídit do skupin. Díky přítomnosti platformy A100 opět musíme upozornit na špatné řazení jmen s diakritikou a nemožnost zobrazit kontakty na SIM kartě a vnitřní paměti naráz.

Přetrvává i problém v editoru SMS zpráv, kdy se počet napsaných znaků zobrazí až těsně před koncem zprávy. Slovník T9 se naštěstí učí nová slova a nepoužívá diakritiku. E-mailový klient zvládá v pravidelných intervalech stahovat hlavičky nebo celé zprávy z libovolného množství účtů, a to včetně příloh. Samozřejmě si rozumí se všemi běžnými protokoly IMAP4, POP3 a SMTP.

Recenze SE W350 detail

Recenze SE W350 displej Recenze SE W350 displej Recenze SE W350 displej

Recenze SE W350 displej Recenze SE W350 displej Recenze SE W350 displej

Organizace času a multimédia – hudba hraje prim

Přestože jsou Walkmany uzpůsobeny především pro poslech hudby a pro W350i to platí dvojnásob, s žádným z nich se neztratíte ani v kanceláři. Kalendář nabízí trojici náhledů (denní/týdenní/měsíční), budíků můžete mít nastaveno až pět a občas se jistě budou hodit jednoduché poznámky a úkoly. Sestavu doplňuje převodník "všeho na všechno“, kalkulačka a časovač. Na internet se připojíte maximálně přes EDGE v nejvyšší desáté třídě. Přestože je v W350i integrován kvalitní internetový prohlížeč, doporučujeme dát raději přednost javové Opera Mini.

Recenze SE W350 detail

Recenze SE W350 displej Recenze SE W350 displej Recenze SE W350 displej

Recenze SE W350 displej Recenze SE W350 displej Recenze SE W350 displej

O snadném ovládání MP3 přehrávače v zavřeném stavu byla řeč již v úvodu a nezbývá než dodat, že své skladby můžete třídit podle názvu písně, interpreta či žánru. Nechybí ani jednoduché seznamy skladeb. Přibalená sluchátka, která obsahují redukci na klasický 3,5mm jack, musíte mít připojena k přístroji, pokud chcete využít služeb FM rádia. To podporuje RDS, funkci TrackID pro zjištění názvu skladby a dokáže automaticky naladit a uložit stanice.

Fotoaparát s rozlišením 1,3 Mpix dosahuje ve všech ohledech pouze průměrných hodnot. Na snímcích je patrný šum a fotografie nejsou především příliš ostré. Na pochybách jsme i co se týče barevného podání. Model W350i navíc neumí pořizovat video.

Recenze SE W350 detail

Recenze SE W350 foto M Recenze SE W350 foto M Recenze SE W350 foto M

Recenze SE W350 foto M Recenze SE W350 foto M Recenze SE W350 foto M

Závěr – spíše smutný comeback

Předtím než začnete srovnávat tabulkové parametry W350i s jeho konkurencí, nejdříve si promyslete, jestli je bezpodmínečně nutné, aby váš nový přístroj měl flip. Pokud odpovíte kladně a jste ochotni obětovat trochu pohodlí, nemusíte hledat dále. Naopak, jestli berete flip jako drobný bonus, dejte raději od W350i ruce pryč. S flipem byste si nadělali zbytečně mnoho vrásek na čele a ještě by nebylo jisté, zda by zůstal po celou dobu užívání na svém místě.

Sony Ericsson W350i je zkrátka spíše než čistokrevný Walkman stylovým přístrojem. Konkurence, která se pohybuje ve stejném cenovém pásmu, hravě nabídne daleko lepší funkční výbavu, a to i v případě, že byste chtěli zůstat věrni značně Sony Ericsson. Pokud chcete být přece jenom trochu netradiční, stačí se blíže podívat na přístroje zmíněné v úvodu článku. Jedno se však modelu W350i musí nechat. Flip je pro něj jediný způsob, jak se v záplavě konkurenčních mobilů zviditelnit, a zároveň jediným vážným důvodem, proč se mu raději obloukem vyhnout.

Proč koupit?

  • stylový vzhled
  • malé rozměry a hmotnost
  • pohodlná klávesnice
  • flip

Proč nekoupit?

  • horší dílenské zpracování
  • nízké rozlišení displeje
  • vyšší cena
  • flip

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

3998 Kč s DPH

 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

PŘEHLEDNĚ: Jak aktivovat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené

Apple Pay

Aktivace Apple Pay je v podstatě jednoduchá. Potřebujete platební kartu vydanou bankou, která Apple Pay podporuje,...

Další z rubriky

Už ani levné telefony nebudou malé. Honor uvádí na český trh model 8A

Honor 8A

Na český trh vstupuje nový cenově dostupný smartphone Honor 8A. Přístroj ctí moderní trendy, a tak dostal obrovský...

Cenová revoluce, mobil se snímačem otisků v displeji za šest tisíc korun

Oppo K1 přináší snímač otisků prstů pod displejem do střední třídy

Čínské Oppo představilo zajímavou novinku. Smartphone K1 je model střední třídy se Snapdragonem 660, slušnou zásobou...

Doma stále králem. iPhone XR byl v USA nejprodávanější smartphone

iPhone XR

iPhone XR měl být hitem Applu na předvánočním trhu, i když mnohými zpochybňovaným. Nakonec se jím stal. Tedy minimálně...

Najdete na iDNES.cz