Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Levné a barevné Fisio 825 opravdu umí (recenze)

Philips Fisio 825 je mobilní telefon, který si oblíbíte. Je poměrně malý a lehký, dokáže pracovat s elektronickou poštou a kromě rychlých dat nabízí také moderní Bluetooth propojení. Existuje snad něco, co mu jeho tvůrci odepřeli?

Mobilní telefon Philips Fisio 825 překvapí svým vzhledem snad pouze toho, kdo nikdy nezahlédl starší model Fisio 820. Jsou si totiž k nerozeznání podobny a změny mezi těmito modely najdete spíše pod povrchem. Vedle modelu 825 nabízí Philips i model 822. Ten je přibližně o tisíc korun levnější a nemá Bluetooth. Jinak jsou oba modely shodné, takže dnešní recenze platí i pro model Fisio 822, samozřejmě s výjimkou části věnované Bluetooth. 

Vzhled a ovládání

V každém případě však osoby tímto modelem nepoznamenané Fisio 825 bez problémů zaujme. Tento poměrně malý a baculatý mobilní telefon se od konkurenčních přístrojů liší především provedením ovládacích prvků. Místo samostatných kurzorových tlačítek musíte pro navigaci v menu používat tlačítek numerických. Klávesy s čísly 2, 4, 6 a 8 jsou totiž sdruženy do čtyřsměrového ovládacího kříže, přičemž klávesa s číslicí 5 funguje v navigačním režimu pro potvrzení aktuální volby.

V jakém navigačním režimu, ptáte se? Klávesnice se totiž půlkruhovým tlačítkem pod displejem přepíná mezi dvěma režimy: navigačním a numerickým. Zatímco v navigačním klávesnice pohybuje kurzorem, v numerickém režimu slouží k zadávání čísel či písmen. Klávesnice je pohodlná, tlačítka mají přirozený zdvih a problémem není ani rychlejší psaní.


Dvěma softwarovými tlačítky pod displejem se provádějí základní volby. Půlkruhové tlačítko uprostřed slouží pro přepínání editačních režimů, pravé krajní tlačítko slouží pro vstup do základní nabídky telefonu a její opuštění, levé tlačítko pro zrušení základní volby. Na sdružený navigační kříž se dá brzy a snadno zvyknout.

Při prvním setkání s Fisiem 825 budete toto sdružené ovládání zaručeně proklínat. Ovšem z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že na ovládání se velmi rychle přivyknete a žádné problémy vám činit nebude.


Otvor sluchátka v horní části mobilního telefonu je již tradičně stylizován do tří soustředěných oválů. Z pěti otvorů pro mikrofon je pravý pouze ten prostřední.

Textové a emailové zprávy

Philips Fisio 825 vůbec nepodporuje multimediální zprávy, což lze v dnešní době považovat za výrazný handicap a nejvýraznější zápornou vlastnost tohoto mobilu. Editor textových zpráv je přehledný a práce s ním je pohodlná. Při psaní textovek máte k dispozici český slovník T9, který však nevytváří zprávy s českou diakritikou. Při psaní zprávy se však neodpočítává počet napsaných / zbývajících znaků a teprve před odesláním zprávy budete upozorněni, v kolik textovkách bude odeslána.

Přestože je displej poměrně velký, máte při psaní textovek k dispozici pouhopouhé tři řádky, což lze nazvat doslova plýtváním místem. Při čtení SMS je však zpráva zobrazena na pěti řádcích. Pro mnoho uživatelů bude také nezvyklý způsob vytváření zprávy - nejprve totiž musíte zadat číslo příjemce (popřípadě jej vybrat ze seznamu) a teprve pak telefon nabídne možnost editace zprávy. V této fázi již není možné přidat či změnit odesílatele.


Pro recenzi jsme měli k dispozici černou variantu. Její povrch je však příliš lesklý, tudíž jsou na něm velmi dobře patrné otisky prstů, kterých se prakticky nezbavíte. Také fotografování tohoto telefonu nebylo jednoduché. Tlačítko s hvězdičkou lze použít pro zapnutí / vypnutí T9.

K dispozici je také rozšíření EMS, tudíž ve zprávě můžete posílat a přijímat také jednoduchou melodii či monochromatický obrázek. Přestože barevné obrázky telefon dokáže prohlížet (soubory ve formátech jpeg a GIF), neumí jej prostřednictvím textovek přijmout a zůstáváte tak odkázáni pouze na stolní počítač nebo WAPový prohlížeč.

Emailový klient je velkou devizou tohoto mobilního telefonu. Fisio 825 dokáže pracovat až se čtyřmi účty elektronické pošty, přičemž pro příchozí zprávy máte k dispozici asi tři sta kilobajtů sdílené paměti. K emailovému účtu se prostřednictvím protokolu POP3 můžete připojovat jak s využitím rychlejšího GPRS datového spojení, tak s využitím klasických datových hovorů.


Sdružený konektor na spodní hraně telefonu slouží pro připojení nabíječky i handsfree sady či USB datového kabelu. Bližší pohled pod baterii.

V případě CSD připojení zamrzí, že emailové zprávy nelze podle našich zjištění psát v režimu Off-line. Nejdříve se totiž musíte připojit k emailové schránce a teprve při aktivním spojení můžete napsat email nový či odpovědět na některou z příchozích zpráv. Klient nestahuje přílohy a při našem testování telefon sice stáhnul, ale nezobrazil emaily větší než dvacet kilobajtů.

Datové přenosy

V kategorii datových přenosů patří Fisio 825 k nejlépe vybaveným telefonům. Pro rychlé připojení k internetu máte k dispozici rychlé datové přenosy s využitím paketové technologie GPRS; to vše v konfiguraci 4 + 2. V praktickém používání Fisio skutečně dosahovalo vyšší rychlosti než konkurenční mobily vybavené konfigurací 3 + 1 či 4 + 2 timeslotů. V žádné z českých mobilních sítích nebyl s plným využitím datových přenosů žádný problém.


Mobilní telefon Philips Fisio 825 se velmi dobře drží v ruce a ani při delším psaní se prsty ani zápěstí příliš nenamáhá. Všechny hrany jsou dokonale zaobleny.

Pro komunikaci se stolním, přenosným nebo kapesním počítačem můžete využít moderního bezdrátového Bluetooth připojení i USB datového kabelu. S telefonem je dodáván komfortní komunikační software, jeho přehlednost a jednoduchost by Fisiu mohly závidět snad všechny konkurenční mobily.


Sejmout baterii není příliš snadné, drží doslova "jako přibitá". Kontakty baterie jsou mírně zapuštěny a nehrozí tedy jejich poškození v případě neopatrné manipulace s blokem baterie.

Infračervený port na telefonu nenajdete, což vzhledem k výbavě Bluetooth není velký handicap, i když majitelé starších kapesních počítačů by toto komunikační rozhraní možná dokázali využít.

PC software

Pozornost si zaslouží komunikační program Mobile Phone Tools. Po jeho spuštění proměníte počítač v mobilní telefon - na obrazovce se objeví graficky vyvedený panel zobrazující název sítě, sílu signálu i stav baterií telefonu a ve spodním nástrojovém pruhu ikony nejrůznějších aplikací. Při spuštěném programu se vám také na spodním ikonovém pruhu vedle hodin zobrazuje malá silueta mobilu. Velmi snadno tak můžete ze stolního počítače přenášet do mobilu fotografie ve formátu JPG, číst, psát a odesílat textovky i elektronickou poštu, faxovat přes mobilní telefon ze všech Windows aplikací i editovat telefonní seznam, nastavovat datové i GPRS připojení. Při editaci telefonního seznamu můžete také přidat fotografii dotyčné osoby, která se pak objeví na displeji v okamžiku, kdy vám právě telefonuje.

Displej

Barevný displej Fisia 825 patří mezi nejlepší. Dokáže zobrazit až čtyři tisíce barevných odstínů a nabízí rozlišení 112 x 112 obrazových bodů. Podsvícení je dostatečně silné a rovnoměrné. Bohužel krycí sklíčko displeje je příliš vysoké, vypouklé a při určitých světelných podmínkách funguje jako lupa a mírně deformuje obraz. Displej je poměrně dobře čitelný také na přímém slunečním světle, což se o všech mobilních telefonech ani zdaleka prohlásit nedá.


Více fotografií barevného displeje najdete v samostatné fotogalerii.

Telefonování

Philips Fisio 825 je duální mobilní telefon, takže jej nemůžete použít za velkou louží. Hlasitost hovorů je dostatečná a ani telefonování na rušné ulici není problémem. Reprodukce hlasu je dostatečně kvalitní bez zbytečných šumů a ruchů.


Vyjmout simkartu není vůbec jednoduché a bez ostrého předmětu je prakticky nemožné. Častí měniči karet tak budou mírně znevýhodněni.

Do telefonního seznamu se vejde až 300 vícepoložkových záznamů. Záznamy nejsou automaticky kombinovány se seznamem simkarty vašeho mobilního operátora, v jednu chvíli máte přístup pouze k jednomu telefonnímu seznamu. Především mladší generaci zamrzí absence vícehlasého vyzvánění.


Philips Fisio 825 je skutečně malý telefon. Představu o jeho skutečné velikosti si můžete udělat ze srovnání se Siemensem C45. Jak je patrné, Fisio je o kus menší.

Další funkce

  • Album obrázků - umožňuje prohlížet obrázky a grafiku uložené ve vnitřní paměti mobilního telefonu. Zvládá formáty EMS zpráv, obrázky JPEG a GIF i animace GIF. Obrázky nelze třídit do vlastních složek jako kupříkladu u Nokií, lze je však prostřenictvím připojení Bluetooth odeslat na jiný telefon nebo počítač.
  • Organizér - nabízí několik pohledů (týdenní, denní, měsíční plán) na uložené události. Kromě časových událostí můžete přidávat i datumově neomezené úkoly. Organizér umí i události opakované.
  • Hlasová poznámka - umožňuje zaznamenat poznámku o maximální délce třiceti vteřin. Vytvořit můžete pouze jedinou poznámku, což je poměrně omezující.
  • Kostičky - klasická hra, kde musíte vozíčkem odrážet kuličku tak, aby postupně trefila všechny postupně mizící cihličky. Jednoduchý námět, který vydrží na dlouhé chvíle hraní.
  • Kalkulačka - nabízí funkce sčítání, odčítání, násobení a dělení; vyšší matematické funkce kalkulačka neumí.

Závěr

Mobilní telefon Philips Fisio 825 je malý, lehký a poměrně líbivý telefon, který je prodáván za více než přívětivou cenu. Jeho předností jsou bezproblémové rychlé datové přenosy, modrozubá konektivita a vestavěný emailový klient. Nevýhody jsou spíše kosmetického rázu a pokud překonáte počáteční "zmatení" ze způsobu ovládání, rychle si telefon oblíbíte.

Rozhodně nepřehlédněte!

  • Nejčtenější

Chcete špičkový fotoaparát v mobilu? Zde jsou ty nejlepší

Úvod letošního roku je na mobilní novinky bohatý. Mnohé z nich mají přitom ty nejvyšší ambice a to i v oblastí...

Svízelnou situaci vyřešili jako legendární MacGyver. Všechny tím překvapili

Ve zdánlivě bezvýchodné situaci se ocitl mladý Američan s kamarádem při výletu do nejodlehlejších míst oregonských hor....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset drobností, které možná neznáte. Usnadní vám používání iPhonu

Znalosti používání iPhonů lze stále prohlubovat. Přinášíme deset různých tipů na funkce a skryté zkratky pro telefony...

Nové čínské smartphony jsou skvělé. Jenže to nestačí, mají jiný problém

Premium Veletrh MWC v Barceloně se stal premiérou dvou špičkových smartphonů čínských výrobců a k vidění tam byly i jiné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli nezvyklému iPhonu má oplétačky se zákonem. Policisté jsou v šoku

Začátkem března zatkli policisté v britském Sutton Coldfield chlapce kvůli podezření z držení nepovolené zbraně....

Zeptali jsme se umělé inteligence, jak budou vypadat iPhony. Toto je výsledek

Proč čekat na představení nových iPhonů nebo sledovat úniky, jak budou vypadat. Stačí položit dotaz umělé inteligenci a...

S odznakem od Leicy se dere mezi elitu. Test Xiaomi 13 Pro

Nebyl by to začátek roku bez celé řady nových špičkových smartphonů. Jedním z nich je Xiaomi 13 Pro. Nabídne sice...

Mobil odkazující na legendární značku možná dostanete. Koupě se nevyplatí

Na českém trhu se objevil poměrně exotický přístroj. Ne že by byl od neznámé značky nebo že by měl nějaké extra funkce....

První android s dynamickým ostrovem je parodie na funkci Applu

Realme na některých trzích představil model C55. Je to levný telefon nižší střední třídy bez 5G , o kterém není zatím...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...