Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Které z nových véček Nokie si vyberete?

Nokia v Barceloně na kongresu 3GSM představila tři novinky. Jeden klasicky koncipovaný mobil nižší třídy a dvě véčka. Ty jsou velmi zajímavá. Jedno má na Nokii odvážný design, druhé zase zajímavou výbavu.
Nokia Barcelona 2006 živě

Nokia Barcelona 2006 živě | foto: Mobil iDNES.cz

Nokia si pro kongres 3GSM připravila tři novinky, ale vystavovala toho mnohem víc. K vidění byly všechny nedávno představené novinky, které zatím Nokia naživo neukázala.

Dvě ze tří novinek Nokie pro Barcelonu jsou véčka, jen jeden mobil má klasickou konstrukci. To je u tohoto výrobce nezvyklé, zatím dávala Nokia přednost klasicky koncipovaným mobilům. Jenže trend je opačný a již příští rok se ve světě prodá víc véček než klasicky koncipovaných mobilů.

Fešák s výborným displejem

Asi nejzajímavější novinkou Nokie je model 6131. Toto véčko kombinuje dobře vybavený multimediální mobil a také stylový telefon. Především na druhé vlastnosti si dala Nokia záležet a s designem této novinky si pohrála. Telefon má horní část kratší než dolní a z profilu tak vypadá jako by měl bradu. Výrobce si dal záležet i na zpracování a nešetřil ani na použitých materiálech.

Nokia 6070 Nokia 6136 Nokia 6131
Nokia 6070, Nokia 6036 a Nokia 6131.

Zajímavostí je u tohoto telefonu mechanické otvírání na pružinu, stačí zmačknout tlačítko na kloubu a telefon se sám otevře. Dalším lákadlem této novinky jsou oba displeje. Hlavní dokáže zobrazit 16,7 milionu barev, což zatím žádná jiná Nokia nenabízí. Displej je perfektní, obraz je jasný a ostrý. Díky velkému rozlišení 320 x 240 obrazových bodů se toho na displej i hodně vejde. Překvapením je i vnější displej, který má rozlišení 128 x 160 obrazových bodů a dokáže zobrazit 262 000 barev.

   
Další fotografie Nokie 6131 najdete zde.

Výbava Nokie 6131 je velmi dobrá a nic podstatného v ní nechybí. Její kompletní přehled najdete v katalogu mobilů a další informace o tomto véčku si můžete přečíst zde. Fotogalerii Nokie 6131 vám pak nabízíme zde.

Na první pohled obyčejné véčko...

Druhým véčkem je Nokia 6136. Na první pohled zdaleka ne s tak povedeným designem, jako tomu je v případě předchozího modelu.  Jenže s tímto trochu nemastným a neslaným vzhledem Nokia slaví úspěchy a proto jej použila jak v tomto případě, tak u dříve představeného véčka 6125. Tyto dva telefony vypadají skoro stejně, liší se jen barevným provedením.

   

Jednoduchý design má výhodu v dobré ergonomii. Větší mobil se dobře drží, klávesnice je velká a pohodlná a výhrady nemáme ani k mechanickým vlastnostem jednotlivých kláves. Drobnou výtku máme jen k otvírání. Mezera mezi oběma polovinami telefonu není velká a telefon se tak hůř otvírá jednou rukou.

Zklámáním pro nás byly oba displeje Nokie 6136. Ten hlavní má totiž stejné rozlišení jako vnější displej druhého véčka 6131. Rozlišení 128 x 160 obrazových bodů je dnes již poněkud malé na mobil střední třídy. Vnější displej Nokie 6136 má pak rozlišení 96 x 65 obrazových bodů a odpovídá průměru.

  
Na prvním snímku je model 6136, na zbývajících dvou je vzhledově identický model 6125. Oba telefony se liší barvou krytu a výbavou.

A proč Nokia připravila k modelu 6125 téměř totožnou novinku 6136? Rozdíl je v podpoře služby UMA u barcelonské novinky. UMA umožňuje předávání hovorů mezi sítí GSM, pevnou linkou a sítí WLAN. K tomu je ale potřeba přístupový bod a podpora operátora. K přístupovému bodu se Nokia 6136 připojuje pomocí WiFi. Službu UMA jsme vyzkoušet nemohli, ale každý o ní v Barceloně mluvil. Nevzhlíží k ní jen Nokia, světlou budoucnost jí věští i jiní výrobci a především se stala miláčkem telekomunikačních odborníků. My jsme ale k masovému nasazení této služby v nejbližší době poněkud skeptičtí. Další informace o technologii UMA najdete zde...

Podrobné parametry Nokie 6136 najdete v našem katalogu mobilů a další informace najdete v tomto článku.

Obyčejná tyčinka

Poslední barcelonskou novinkou Nokie byl model 6070. Tento telefon klasické koncepce rozhodně nebude mediální hvězdou. Na to je příliš obyčejný, nenápadný a bez nějaké té hvězdné výbavy. Jenže Nokia 6070 si to vynahradí v prodejních statistikách. Tam bude jistě patřit k premiantům.

Důvodů k úspěchu má hned několik. Je to pohledný mobil s designem který nikoho neurazí a tak po něm sáhne široká skupina zákazníků. Neumí nic převratného, to podstatné ale zvládá s přehledem. Z displeje telefonu jsme nadšeni nebyli, ale ani jej nemůžeme nazvat špatným displejem. Prostě průměrný displej na průměrném mobilu.

  

Velmi povedená je klávesnice telefou. Tlačítka jsou velká, mají přesný stisk a proto se tento mobil bude výborně hodit pro zákazníky kteří často píšou textové zprávy. Oproti předchůdci, za který můžeme považovat oblíbený model 6030, přibyl ve výbavě integrovaný fotoaparát. Má sice jen VGA rozlišení, ale to většině zájemců vadit nebude. Celkově na nás zanechala Nokia 6070 velmi dobrý dojem. Je to obyčejný mobil, ale bez vážnějších chyb a nedostatků.

Kompletní přehled parametrů Nokie 6070 najdete v našem katalogu mobilů, další informace o telefonu si pak můžete přečíst zde.

Další fotografie:

V Barceloně byly k vidění i modely, které Nokia již dříve představila, ale zatím nejsou v prodeji. Zde vám nabízíme fotografie některých z nich.

    
Nokia N71, E60 a E61.

 
Nokia 6103.

    
Nokia E70.

   

  
Nokia N92.

Autor:
  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Trh s rozkládacími smartphony přinesl dvě velká překvapení

11. června 2024  7:02

Rozkládací smartphony nabírají na síle. Jejich popularita je stále větší a tvoří už významný podíl...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

Mobil s takovou výbavou se na dovolené hodí. Jak jej sehnat nejlevněji?

17. června 2024

Spousta z nás seká na dovolené jednu fotku za druhou. Když však přijde na řadu focení vzdálenějších...

Dobrá výbava má jednu zásadní trhlinu. Test Infinixu Note 40 Pro

16. června 2024

Značka Infinix na českém trhu bojuje o své místo především ve střední třídě telefonů. Model Note 40...

Díky hodinkám Applu odhalila zloděje svého kufru. Policie jí však vyčinila

15. června 2024

Pro studentku univerzity na Floridě to byla neobvyklá situace. Kufr, který si běžně bere na palubu,...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...