Které z nových véček Nokie si vyberete?

aktualizováno 
Nokia v Barceloně na kongresu 3GSM představila tři novinky. Jeden klasicky koncipovaný mobil nižší třídy a dvě véčka. Ty jsou velmi zajímavá. Jedno má na Nokii odvážný design, druhé zase zajímavou výbavu.
Nokia Barcelona 2006 živě

Nokia Barcelona 2006 živě | foto: Mobil iDNES.cz

Nokia si pro kongres 3GSM připravila tři novinky, ale vystavovala toho mnohem víc. K vidění byly všechny nedávno představené novinky, které zatím Nokia naživo neukázala.

Dvě ze tří novinek Nokie pro Barcelonu jsou véčka, jen jeden mobil má klasickou konstrukci. To je u tohoto výrobce nezvyklé, zatím dávala Nokia přednost klasicky koncipovaným mobilům. Jenže trend je opačný a již příští rok se ve světě prodá víc véček než klasicky koncipovaných mobilů.

Fešák s výborným displejem

Asi nejzajímavější novinkou Nokie je model 6131. Toto véčko kombinuje dobře vybavený multimediální mobil a také stylový telefon. Především na druhé vlastnosti si dala Nokia záležet a s designem této novinky si pohrála. Telefon má horní část kratší než dolní a z profilu tak vypadá jako by měl bradu. Výrobce si dal záležet i na zpracování a nešetřil ani na použitých materiálech.

Nokia 6070 Nokia 6136 Nokia 6131
Nokia 6070, Nokia 6036 a Nokia 6131.

Zajímavostí je u tohoto telefonu mechanické otvírání na pružinu, stačí zmačknout tlačítko na kloubu a telefon se sám otevře. Dalším lákadlem této novinky jsou oba displeje. Hlavní dokáže zobrazit 16,7 milionu barev, což zatím žádná jiná Nokia nenabízí. Displej je perfektní, obraz je jasný a ostrý. Díky velkému rozlišení 320 x 240 obrazových bodů se toho na displej i hodně vejde. Překvapením je i vnější displej, který má rozlišení 128 x 160 obrazových bodů a dokáže zobrazit 262 000 barev.

   
Další fotografie Nokie 6131 najdete zde.

Výbava Nokie 6131 je velmi dobrá a nic podstatného v ní nechybí. Její kompletní přehled najdete v katalogu mobilů a další informace o tomto véčku si můžete přečíst zde. Fotogalerii Nokie 6131 vám pak nabízíme zde.

Na první pohled obyčejné véčko...

Druhým véčkem je Nokia 6136. Na první pohled zdaleka ne s tak povedeným designem, jako tomu je v případě předchozího modelu.  Jenže s tímto trochu nemastným a neslaným vzhledem Nokia slaví úspěchy a proto jej použila jak v tomto případě, tak u dříve představeného véčka 6125. Tyto dva telefony vypadají skoro stejně, liší se jen barevným provedením.

   

Jednoduchý design má výhodu v dobré ergonomii. Větší mobil se dobře drží, klávesnice je velká a pohodlná a výhrady nemáme ani k mechanickým vlastnostem jednotlivých kláves. Drobnou výtku máme jen k otvírání. Mezera mezi oběma polovinami telefonu není velká a telefon se tak hůř otvírá jednou rukou.

Zklámáním pro nás byly oba displeje Nokie 6136. Ten hlavní má totiž stejné rozlišení jako vnější displej druhého véčka 6131. Rozlišení 128 x 160 obrazových bodů je dnes již poněkud malé na mobil střední třídy. Vnější displej Nokie 6136 má pak rozlišení 96 x 65 obrazových bodů a odpovídá průměru.

  
Na prvním snímku je model 6136, na zbývajících dvou je vzhledově identický model 6125. Oba telefony se liší barvou krytu a výbavou.

A proč Nokia připravila k modelu 6125 téměř totožnou novinku 6136? Rozdíl je v podpoře služby UMA u barcelonské novinky. UMA umožňuje předávání hovorů mezi sítí GSM, pevnou linkou a sítí WLAN. K tomu je ale potřeba přístupový bod a podpora operátora. K přístupovému bodu se Nokia 6136 připojuje pomocí WiFi. Službu UMA jsme vyzkoušet nemohli, ale každý o ní v Barceloně mluvil. Nevzhlíží k ní jen Nokia, světlou budoucnost jí věští i jiní výrobci a především se stala miláčkem telekomunikačních odborníků. My jsme ale k masovému nasazení této služby v nejbližší době poněkud skeptičtí. Další informace o technologii UMA najdete zde...

Podrobné parametry Nokie 6136 najdete v našem katalogu mobilů a další informace najdete v tomto článku.

Obyčejná tyčinka

Poslední barcelonskou novinkou Nokie byl model 6070. Tento telefon klasické koncepce rozhodně nebude mediální hvězdou. Na to je příliš obyčejný, nenápadný a bez nějaké té hvězdné výbavy. Jenže Nokia 6070 si to vynahradí v prodejních statistikách. Tam bude jistě patřit k premiantům.

Důvodů k úspěchu má hned několik. Je to pohledný mobil s designem který nikoho neurazí a tak po něm sáhne široká skupina zákazníků. Neumí nic převratného, to podstatné ale zvládá s přehledem. Z displeje telefonu jsme nadšeni nebyli, ale ani jej nemůžeme nazvat špatným displejem. Prostě průměrný displej na průměrném mobilu.

  

Velmi povedená je klávesnice telefou. Tlačítka jsou velká, mají přesný stisk a proto se tento mobil bude výborně hodit pro zákazníky kteří často píšou textové zprávy. Oproti předchůdci, za který můžeme považovat oblíbený model 6030, přibyl ve výbavě integrovaný fotoaparát. Má sice jen VGA rozlišení, ale to většině zájemců vadit nebude. Celkově na nás zanechala Nokia 6070 velmi dobrý dojem. Je to obyčejný mobil, ale bez vážnějších chyb a nedostatků.

Kompletní přehled parametrů Nokie 6070 najdete v našem katalogu mobilů, další informace o telefonu si pak můžete přečíst zde.

Další fotografie:

V Barceloně byly k vidění i modely, které Nokia již dříve představila, ale zatím nejsou v prodeji. Zde vám nabízíme fotografie některých z nich.

    
Nokia N71, E60 a E61.

 
Nokia 6103.

    
Nokia E70.

   

  
Nokia N92.

Autor:

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Další z rubriky

Smartphonová krása, tyto rarity většina Čechů nikdy neviděla

Smartphonová krása

I když se výrobci hodně snaží, design a technické provedení dnešních smartphonů jsou si hodně podobné. V minulosti tomu...

Chcete obří displej? Vybírat můžete z těchto novinek za slušné ceny

Honor 8X, Sony Xperia 10 Plus a Samsung Galaxy A70

Kdo touží po telefonu s obřím displejem, nemusí hledat jen mezi drahými smartphony. Výběr je ve skutečnosti o něco...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

Najdete na iDNES.cz