Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Exkluzivní recenze mobilu s harddiskem - Samsung i300

Samsung i300 je první mobilní telefon pro standard GSM, který je vybaven pevným diskem pro uložení dat. Mimo to je vybaven operačním systémem Windows Mobile a další multimediální výbavou. Tento model tak spojuje smartphone a MP3 přehrávač.

Samsung i300 je první mobilní telefon pro standard GSM, který je vybaven vestavěným pevným diskem pro uložení dat. Samsung i300 byl představen na letošním veletrhu CeBIT a ještě před ním výrobce představil vůbec první mobilní telefon s pevným diskem model SCH-V5400. Ten byl ovšem určen jen pro domácí jihokorejský trh.

Konkurenční Nokia představila svůj model N91 zhruba o měsíc později. Nokia N91 se však bude nejspíš prodávat až příští rok. Námi testovaný Samsung už do své nabídky zařadil britský operátor O2. Zda se tento model objeví i na našem trhu, prozatím není jisté. Překážkou v prodeji bude asi jeho vysoká cena, která se šplhá až k částce 19 000 Kč.

Když byl Samsung i300 na veletrhu CeBIT představen, bylo oznámeno, že bude používat nový operační systém Microsoft Windows Mobile 5.0. Finální výrobek však používá starší operační systém Windows Mobile 2003 Second Edition. Ten však doznal pár vylepšení, jako je například vyšší rozlišní displeje.

  

Smartphone používá procesor Intel XScale PXA272 taktovaný na frekvenci 416 MHz. Paměť RAM má hodnotu 64 MB (z toho 51,50 MB dostupných) a paměť flash 18,13 MB. Použitý 3 GB pevný disk má rozměry 42,8 x 36,4 x 4,37 milimetru a jeho hmotnost je 14,5 gramů. Pád z jednoho a půl metru na beton by měl ustát bez přeskočení, tak alespoň hovoří specifikace. Mezi uloženými daty se snadno vyhledává pomocí funkce Search, klávesových zkratek nebo podle zobrazení jména, data a velikosti.

   

Hudba – 3 GB velký úložný prostor

Samsung i300 není jen mobilní telefon s širokým použitím, ale také hudební přehrávač. Pro uchování hudby je k dispozici zmíněný 3 GB harddisk, na který se vejde až 1 800 skladeb ve formátu WMA při kompresi 64 kb/s. Vedle podpory formátu WMA zvládá Samsung i300 i formáty MP3, AAC, AAC+ a jako jeden z mála hudebních telefonů i formát OGG. Přenos hudebních souborů do telefonu je snadný přes USB Mass Storage. Telefon však podporuje USB 1.1 a nikoli rychlejší 2.0.

   

Poslech hudby je možný přes vestavěné stereo reproduktory s 3D efektem (telefon podporuje SRS WOW XT), přes standardně dodávaná sluchátka (telefon však nemá klasický konektor 2,5 milimetru, standardně se dodává redukce na 3,5 milimetrový jack) nebo přes stereo Bluetooth sluchátka.

Kvalita přenosu je na velmi dobré úrovni, u dodávaných sluchátek však chybí basy. Díky dodávané redukci na Jack 3,5 mm ale lze připojit libovolná sluchátka a pak je zvuk adekvátní kvalitě sluchátek. Při porovnání Samsungu i300 s přehrávačem iPod jsme u stejných sluchátek Koss Porta Pro nezaznamenali rozdíl.

   

Poslech hudby je možný i na pozadí při práci s telefonem (nastavit lze i automatickou pauzu při zahájení práce s telefonem) a při příchozím hovoru je možné pokračovat v poslechu právě přehrávané hudby. Telefon je vybaven profilem Letadlo, takže je možný poslech i v místech, kde je nutné mobil vypnout. Samsung i300 lze používat i bez vsunuté SIM karty.

   

Při přehrávání hudby je možné zobrazovat název skladby, autora a album i typ formátu, bitrate, druh hudby a rating, který je možný skladbám přidávat. Zobrazit je také možné albumart. Nechybí možnost náhodného výběru skladeb a opakování. Skladby je možné třídit podle názvu autorů, alb a stylů. Samozřejmostí je vytváření playlistů. Telefon se nabídkou funkcí vyrovná samostatným MP3 přehrávačům.

   

Samsung i300 může posloužit i jako přenosný videopřehrávač, když se na disk vejde přibližně 10 hodin videa v QVGA rozlišení. Videa je možné sledovat přes celou obrazovku v horizontálním směru. Kvalita reprodukce je výborná, zvuk stereofonní a s pomocí konvertovacího programu Samsungu lze běžný video soubor překonvertovat do formátu MPEG4 i s titulky.

Vzhled – obyčejný smartphone

Samsung i300 je chytrý telefon klasické konstrukce s rozměry, které nijak nevybočují ze současného trendu. Na výšku je tedy o něco vyšší než současná mobilní konfekce: 113 milimetrů, zbylé rozměry jsou však již standardní: 48 x 19,9 milimetru. Hmotnost telefonu je také nad současným průměrem, hodnota 121 gramů vám však jistě kapsu neutrhne. Taková Motorola V635 je těžší a přitom jsou její schopnosti na zlomku toho, co umí Samsung.

  

Čelu telefonu dominuje klávesnice s ovládacími prvky, displej a nad nim umístěný reproduktor. Okolo reproduktoru je umístěná barevná dioda, která indikuje stav přístroje. Na zadní části telefonu se nachází čočka fotoaparátu s malým zrcátkem pro pořizování autoportrétů. Z části na zádech a z části na bocích telefonu se nachází dva stereo reproduktory. Na obou bocích telefonu se nachází řada funkčních tlačítek. Na pravém boku je také zakrytovaný slot pro paměťovou kartu, na levém boku pak obdobně zakrytovaný konektor pro sluchátka. Na vrchu telefonu je okénko infračerveného portu a našlo si zde místo i očko pro připoutání poutka. Na spodní straně je tradičně umístěný systémový konektor, opět zakrytovaný.

  

Design Samsungu upřednostňuje účelnost před jakýmikoliv módními výstřelky. Přesto telefon působí elegantně, čemuž přispívají skosené horní a dolní hrany. Samsung i300 se bude vyrábět v jediném barevném provedení, které kombinuje černé a stříbrné části.

   

Displej – menší, ale QVGA

Displej Samsungu i300 má oproti starším telefonům s operačním systémem Windows Mobile 2003 Second Edition rozlišení QVGA, tedy 240 x 320 obrazových bodů. Displej je aktivní (TFT) a dokáže zobrazit 262 000 barev. Fyzické rozměry displeje 40 x 30 milimetrů však patří mezi smartphony s daným použitým operačním systémem k nejmenším. Menší rozměry však mají na svědomí jemnější rastr a tudíž kvalitnější zobrazení. Displej Samsungu i300 nezůstává pozadu ve zobrazovacích schopnostech ani za displeji obyčejných mobilů výrobce, jako je například model D600. Displej je také dobře čitelný i na přímém slunečním světle. Jas displeje je možné nastavit v pěti krocích a dobu podsvícení v několika časových intervalech od jedné minuty po jednu hodinu nebo zvolit trvalé podsvícení. Nastavit lze barevné provedení menu, o tapetách už byla řeč. Nastavit je také možné velikost fontu v menu.

Baterie – náhradní to jistí

Bohužel výrobce doposud nezveřejnil papírovou výdrž nového Samsungu i300 a ani nezveřejnil kapacity použitých baterií. Podle našeho testu vydrží Samsung i300 se standardní baterií přibližně čtyři dny při běžném používání a bez vypínání na noc. V tomto měření jsme nepoužívali telefon jako hudební přehrávač. Při nepřetržitém poslechu hudby uložené na pevném disku vydržel telefon hrát okolo pěti a půl hodiny. Ve standardním balení je ještě jedna baterie s větší kapacitou, která na zádech telefonu vytváří velký hrb. Výdrž s touto baterií při běžném provozu jsme neměli možnost otestovat, při nepřetržitém přehrávání hudby telefon vydržel přes 10 hodin.

  

Ovládání – ovládací kolečko usnadňuje práci

Hlavním ovládacím prvkem Samsungu i300 je kolečko umístěné pod displejem. Otočením kolečka po směru hodinových ručiček se v menu telefonu listuje směrem dolu, při opačném směru nahoru. Tento způsob ovládání se nejlépe hodí v listovaní obsáhlé sbírky hudebních souborů uložených na pevném disku. Kolečkem se také při přehrávání hudby nastavuje hlasitost. Kolečko však slouží také jako běžná navigační klávesa a tak je možné se v menu pohybovat do čtyř stran stiskem kolečka v požadovaném směru. Kolečko má ve středu potvrzovací tlačítko. Tento ovládací prvek se nám líbil, je praktický, jen si je potřeba na něj zvyknout.

   

Ovládací prvky doplňují, mimo tradiční klávesy pro přijetí a odmítnutí hovoru, dvě kontextové klávesy, klávesa pro návrat o stupeň zpět a klávesa pro návrat na hlavní obrazovku. Alfanumerická klávesnice má optimální zdvih i velikost jednotlivých kláves. Odezva telefonu je dobrá. Některé položky menu by se však mohly načítat rychleji.

  

Na pravém boku telefonu se nachází tlačítko pro aktivování fotoaparátu, které také slouží jako spoušť, dále tlačítko, které zamkne celý telefon a tlačítko pro přepínání profilů, kterým je možné také zamknout klávesnici nebo opět celý telefon. Tlačítkem je také možné přístroj vypnout. Pro zapnutí a vypnutí telefonu jinak slouží tradiční tlačítko s červeným sluchátkem. Na levém boku telefonu se nachází dvousměrné tlačítko pro nastavení hlasitosti hlavního reproduktoru, tlačítko pro aktivaci hlasového ovládání a vytáčení a tlačítko, které aktivuje multimediální přehrávač.

   

Samsung i300 má pokročilé hlasové ovládání, které není nutné učit jednotlivé povely. Stačí pouze stisknout tlačítko na levém boku telefonu a vyslovit jméno z adresáře nebo název aplikace, kterou chcete spustit. K ovládání je také možné využít klávesových zkratek.

Uživatelské prostředí menu telefonu je poplatné použitému operačnímu systému a je prakticky shodné s dobře známou Motorolu MPx220. Hlavní menu je opět tvořené řádkovým seznamem s možností pohybu klávesovými zkratkami. Odlišností Samsungu i300 jsou dvě nová zobrazení úvodního displeje, která ve spodní části nabízí lištu s možností rychlého přístupu k naposledy spuštěným aplikacím, k datům uloženým na pevném disku nebo paměťové kartě a nabízí přehled o nadcházejících událostech, o došlých textových zprávách, zprávách MMS a e-mailech a zmeškaných hovorech.

   

Stavové lišty se liší ovládáním, v prvním zobrazení se v jednotlivých položkách přepíná otočením navigačního kolečka, případně posunuje stiskem vpravo a vlevo. Druhé zobrazení nabízí lištu, které po otočení navigačního kolečka vyjede a nabízí shodné možnosti. K dispozici jsou samozřejmě i klasická zobrazení úvodní obrazovky známá z jiných telefonů s daným operačním systémem. Inovované lišty od Samsungu jsou však velmi pohodlné na ovládání a umožňují zobrazení tapety na celé ploše displeje.

  

Telefonování – standardní funkce

Telefonní seznam Samsungu i300 pojme 1 000 kontaktů, ke kterým je možné přiřadit vyčerpávající množství podrobností. Vedle jména a příjmení, několik telefonních čísel, e-mailových adres, webovou adresu, několik fyzických adres, informace o rodině, poznámku a nechybí možnost připomenutí narozenin a libovolného výročí. Ke kontaktu je také možné přiřadit specifickou vyzváněcí melodii, která může být ve formátu MP3. Kontakty je možné třídit do tří skupin volajících. Nechybí sedm vyzváněcích profilů, u kterých je možné změnit název, nastavit vibrace, hlasitost vyzvánění, nastavit způsob buzení a upozornění a nastavit úroveň hlasitosti kláves. Zvuková kvalita při telefonním hovoru je bezproblémová, stejně jako kvalita a intenzita hlasitého odposlechu.

  

Zprávy, MMS, e-mail, Instant Messaging

Vedle podpory klasických textových zpráv SMS, podporuje Samsung i300 také multimediální zprávy MMS. Editor textových zpráv a zpráv MMS se nijak neliší od ostatních telefonů s požitým operačním systémem. Nechybí doručenky a možnosti přehledně zprávy třídit. Samsung i300 má paměť na 200 textových zpráv. Do zpráv MMS je možné vkládat fotografie a přímo z editoru snímky pořizovat, zvukové soubory, hlasové poznámky, které je možné z editoru přímo pořizovat, videa a soubory vCard a vCalendar. Do MMS zpráv je také možné vkládat kontakty, upozornění a internetové odkazy. E-mailový klient podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP. V základu je Samsung i300 vybaven klientem pro Instant Messaging MSN.

Další výbava – EDGE chybí

Další výbava se opět neliší od ostatních telefonů s operačním systémem Windows Mobile. Ve výbavě je přehledný kalendář s měsíčním, týdenním a denním náhledem, poznámkový blok, hlasový záznamník, kalkulačka, převodník, budík, stopky a světový čas. Ve výbavě se také nachází prohlížeč Picsel Viewer pro soubory typu Word, Excel, PowerPoint a PDF. Prohlížeč slouží pouze pro prohlížení, dokumenty není možné editovat. Nechybí podpora Javy a v telefonu jsou dvě hry.

Samsung i300 podporuje datové přenosy GPRS třídy 10, podpora EDGE bohužel chybí. Data je možné využít pro kapesní Internet Explorer, wapový prohlížeč 2.0 nebo pro připojení počítače na internet. S počítačem je možné telefon spojit přes Bluetooth, infračervený port nebo pomocí USB datového kabelu. Při připojení přes datový kabel se telefon dobíjí.

   

V standardním balení je také synchronizační kolébka, která může sloužit také k dobíjení náhradní baterie. Vedle možnosti uložit data na pevný disk, podporuje Samsung i300 také paměťové karty formátu MicroSD (TransFlash), ty jsou však v současnosti k dispozici pouze do kapacity 512 MB.

Na přiloženém CD, které se bude standardně dodávat s telefonem, je mimo aplikace pro připojení počítače přes telefon na internet také program ActiveSync, MS Outlook 2002, editační program pro fotografie, několik her, aplikace MemoPad a další.

  

Fotoaparát – průměrná kvalita

Samsung i300 je vybaven 1,3 megapixelovým fotoaparátem s třínásobný digitálním přiblížením a s diodovým bleskem. Snímky je možné pořizovat i v několika nižších rozlišeních, ve čtyřech stupních kvality a s několika efekty. Fotografovat je možné několikanásobné snímky (Multi Shot) nebo mozaikové snímky (2 x 2 obrázky nebo 3 x 3 obrázky v jednom.

  

  

Nastavit je možný zvuk spouště a nastavení bílé v pěti stupních. Nechybí rámečky a samospoušť. Telefon umožňuje i pořizovat videa v maximálním rozlišení 320 x 240 obrazových bodů. Videa můžou být se zvukem a délka je omezena volnou pamětí telefonu. Nastavení nahrávání videa nabízí stejné možnosti jako u focení. Kvalita pořízených fotografií je průměrná, fotografie jsou místy rozmazané. Fotoaparát špatně zaostřuje na vzdálenější objekty.

Sečteno podtrženo

Proč ho koupit?
  • Kompaktní smartphone
  • Bohatá multimediální výbava
  • Ovládání pomocí kolečka
  • Integrovaný HDD
  • Výborný video a MP3 přehrávač 
Proč ho nekoupit?
  • Vysoká cena
  • Jen USB 1.1
  • Starší operační systém
  • Horší výdrž baterie 
Kdy?
11/05 
Za kolik?
cca 19 000 Kč včetně DPH 
Samsung i300 je zajímavý a povedený multimediální smartphone, který přináší mezi mobilní telefony jako první pevný disk pro uchovávání dat. Otázkou je, zda mají pevné disky v mobilních telefonech budoucnost, když Flash paměti zlevňují, čehož je důkazem například nový iPod Nano, který nabízí s pamětí Flash ještě větší kapacitu než testovaný Samsung. Mimo prvenství s použitím pevného disku je model i300 zajímavý i tím, že se jedná o první smartphone od Samsungu s operačním systémem Microsoft (a vlastně o první smartphone vůbec), který bude prodáván v Evropě.

Hodnotu Samsungu i300 zvětšuje bohatá multimediální výbava a především revoluční ovládání navigačním kolečkem, které usnadňuje práci s telefonem. Mínusem je použitý starší operační systém a chybějící podpora datových přenosů EDGE. Konkurenční Nokia N91 navíc přidává i Wi-Fi. O tom zda se bude Samsung prodávat i na našem trhu prozatím není rozhodnuto, překážkou pro úspěšné prodeje by mohla být vysoká cena. Samsung i300 by si však své majitele jistě našel, dokonale spojuje chytrý mobilní telefon a přenosný MP3 přehrávač a video přehrávač.

Zajímá vás problematika pevných disků v mobilních telefonech? Doporučujeme článek: Zdomácní v mobilech miniaturní harddisky?

Autor:
  • Nejčtenější

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

20. května 2024

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj...

Chyba v novém systému pro iPhony dokáže oživit „zombie“ fotografie

17. května 2024  13:18

Nový systém iOS pro iPhony trpí zvláštní chybou. Uživatelům se objevují i roky smazané fotografie....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

O2 opět láká na levnější neomezená data. Slevu však trochu zkrouhlo

20. května 2024  7:02

O nové zákazníky začal usilovat i operátor O2. Znovu se zaměřil na svůj základní datově neomezený...

Víte, co vše dovede umělá inteligence v mobilech Samsungu? Odborník radí

22. května 2024

Společně s odborníkem z českého zastoupení Samsungu Petrem Holým jsme prozkoumali možnosti, jaké...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Němci musejí pro smartphony Motoroly třeba do Česka. Doma je teď nekoupí

19. května 2024  8:01

Německý soud nařídil v zemi zákaz prodeje mobilních zařízení značky Lenovo a Motorola. Společnost,...

V USA je to samý iPhone. Nabídka mobilů je mnohem menší než v Evropě

24. května 2024  7:02

V prvním čtvrtletí letošního roku měly iPhony na trhu ve Spojených státech více než poloviční tržní...

Čínská prémiová značka ukázala klíčový model. Láká na design a foťák

24. května 2024

Novinku už čínské Oppo představilo na domácím trhu a s jistotou se objeví i v Evropě. Designově...

Budují značku na unikátním designu, teď chtějí vyrobit superlevný mobil

23. května 2024  7:02

Telefonů má značka Nothing už několik a každý z nich se chlubí především originálním designem. Nyní...

Má dokonce vysouvací objektiv a žádný jiný mobil lépe nefotí

23. května 2024

Aktuálně nejlepší foťák ve smartphonu má Huawei Pura 70 Ultra. Koupíte ho oficiálně v Česku a levný...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...