Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Ericsson T66 - láska s pochybnostmi (první dojmy)

aktualizováno 
Na trh se ještě nedostal, ale my vám přinášíme podrobnější seznámení s tímto telefonem a samozřejmě mnoho fotografií. Je to nejlehčí telefon světa - ale sáhli byste po něm?
Ačkoliv tento telefon už pouhé jméno Ericsson neponese a bude se prodávat pod rodící se koncernovou značkou Ericson T66 z bokuSony Ericsson Mobile, přesto se mu bude Ericsson nepochybně říkat. Jde o typického příslušníka svého rodu. Ericsson T66 je nejlehčím mobilním telefonem pro sítě GSM a Ericsson si od něj slibuje to, co si slibovala Nokia před dvěma lety od své modelové řady Nokia 8210. Dlužno říci, že Nokii se sázka na „stylish“ design a módnost telefonu vyplatila. Jak Ericssonu a jeho T66? K tomu je zde tato recenze.

Pro pořádek musíme upozornit, že jsme měli v ruce alfa verzi telefonu Ericsson T66 - některé funkce nefungovaly, některé jsou pravděpodobně chudší, než jaké budou ve finální verzi. Proto také telefonu nevytýkáme některé věci, jež by si výtku zasloužily: v prodejní verzi budou velmi pravděpodobně tyto problémy odstraněny. Telefon nebyl vybaven češtinou, do prodeje ale samozřejmě s češtinou bude. Až budeme mít k dispozici finální verzi, přineseme k této recenzi update.

Dále je třeba připomenout, že celý firmware telefonu Ericsson T66 vychází z předchozích verzí, jakými jsou vybaveny telefony Ericsson T39 nebo ještě lépe (kvůli velikosti displeje) i Ericsson R520. Mnoho zásadních změn tedy nečekejte – pokud jsou, jsou k horšímu (chybí funkce). Celý telefon je především o stylu!

Vzhled telefonu

Není to Ericsson – to člověka napadne, když se podívá na bezanténní telefon. Jestli mne paměť neklame, je to první Ericsson, který je bez antény (resp. je bez antény již z výroby). Je maličký – čtyři centimetry do šířky a osmnáct milimetrů tloušťka a 92 milimetrů výška, to věru není mnoho. Ovšem váha stojí za to – 59 gramů (se SIM kartou 62 gramů). Podle Ericssonu je to nejlehčí GSM telefon na světě, já k tomu dodávám, že taková meta nikomu dlouho nevydržela.

 

ericsson_t66_celem_cerny_m

Telefon se nabízí (zatím) ve dvou barevných kombinacích – jedné vévodí růžovoučká a je míněna spíše pro dámy, druhá je do černa a je spíše pánská. Měnit kryty zatím nejde, možná je ale Ericsson nebo spíše třetí výrobci nabídnou.

Trochu nezvyklé jsou černé gumové klávesy – mají docela malý stisk. Na druhou stranu, ačkoliv vypadají maličké, píše se na nich velmi dobře.

Také jsem oplakal křížový kurzorový blok – T66 má pouze šipečky vlevo a vpravo, jako měly starší telefony Ericsson, dále kontextovou klávesu a klávesu pro mazání a samozřejmě i klávesy Yes a No pro příjem a odmítnutí hovoru. Na straně je obligátní tlačítko sloužící pro zjištění výdrže, odmítnutí hovoru, rolování textu, ale i pro rychlejší psaní SMS dle Ericsson interního standardu – tedy na napsání písmene, které je druhé v pořadí, stačí dát tuto klávesu nahoru a stistknout písmeno, pro třetí písmeno v pořadí pak klávesu dolů.

 

Výdrž telefonu

Telefon, který jsem měl k dispozici, byl vybaven 500 mAh Li-Ion baterií, Ericsson ale do finálních výrobků většinou dává Li-Polymerové baterie, takže bych tuto změnu očekával. Deklarovaný čas pohotovosti je 150 hodin nebo dvě a půl hodiny hovoru, telefon jsme neměli ale tak dlouho, abychom jej potrápili přesným měřením na více vybíjecích cyklech, takže se musíte smířit se subjektivním odhadem, že telefon opravdu dva dny při hodince hovoru vydržel a teprve druhý den večer putoval preventivně do nabíječky.

Práce s telefonem a SMS zprávy

Obsluha menu je obdobná jako u ostatních telefonů Ericsson, jen škoda, že displej nemá stupně šedi jako displeje telefonů R520 a T39. Kvalita displeje bohužel nedosahuje z mně neznámého důvodu kvality displeje těchto telefonů a je občas znát.

ericsson_t66_cerny_bok_m

Telefon je triband, tedy fungovat bude i v amerických GSM sítích. To je bohužel jedna z mála jeho funkčních stránek a většinou lidí bude asi nedoceněná.

Další výhodou je podpora EMS formátu pro posílání SMS zpráv obsahujících zvuky, obrázky a animace. S EMS jsou kompatibilní i další nové telefony Ericsson, funguje na nových telefonech Siemens  a vůbec podpora EMS se velmi rozšiřuje, takže si můžete nahrávat i nová zvonění pomocí SMS.

Dobré je, že SMS zpráva i při čtení již obsahuje nikoliv číslo, ale jméno odesilatele (pokud je v seznamu), špatné je, že s potvrzením o doručení SMS si Ericsson moc nepohrál a vše je při starém – přijde vám nějaká zpráva, že je doručeno, a obtížně se zjišťuje, která z odeslaných SMS byla doručena. SMS nabízí také funkci chatu – přímé komunikace mezi lidmi, kde se zprávy vypisují podobně jako v normálním chatu na internetu. Podle návodu je potřeba, aby funkci podporoval operátor, pokud má fungovat mezi více lidmi najednou, a mám podezření na naši trojku, že toto nepodporují, protože rozchodit se mi to nepodařilo.

ericsson_t66_cerveny_lezi_m

Vadou na kráse je telefonní seznam. Může obsahovat až 250 jmen,  ale synchronizace s Outlookem nefunguje, navíc seznam nemůže obsahovat tolik poznámek u jmen jako u dražších Ericssonů. Telefon má také kalendář, shodný jako ostatní Ericsson telefony. Samozřejmě lze posílat vizitky jako SMS zprávy.

Sympatické je, že funkce menu lze přiřadit také klávesám – delším stiskem klávesy lze přímo vyvolat nějakou akci, například psaní SMS. Telefonu ovšem chybí hlasové ovládání – hlasem nelze ani volit funkce menu, ani nelze volit telefonní číslo. Škoda.

Datové přenosy – další zklamání

Velkým zklamáním jsou datové přenosy. Už prvním problémem bude, jak data používat. Telefon nedisponuje ani bluetooth, ani obyčejným infraportem, což už je takřka ostuda, pokud má být lepší a dražší. Data lze přenášet pouze po kabelu.

Jenže když se podíváte na funkční výbavu, stejně vás přejde chuť data přenášet. Telefon umí pouze HSCSD, a to v konfiguraci, kdy pro příjem dat slouží 28,8 kbps a pro odesílání 14,4 kbps. GPRS telefon vůbec nepodporuje, což je velká škoda – ve spojení s WAPem dává větší smysl GPRS než HSCSD, jež bez infraportu stejně většinou nevyužijete. 

ericsson_t66_cerveny_stoji_m

WAP

WAP je možno používat ve verzi 1.2.1 – tedy spolu s metodou Push, zatím operátory nepodporovanou. Díky Push metodě byste mohli dostávat WAP stránky například s výsledky sportovních klání přímo do svého mobilu bez nutnosti na stránku zasurfovat, tato funkce ale požaduje úpravy WAP bran u jednotlivých operátorů. Smutná je absence GPRS – kdo to myslí s WAPem vážně, ten bude surfovat za hodně peněz, pokud nebude používat GPRS.

K telefonu dostanete kromě nabíječky také osobní hands-free s tlačítkem pro příjem hovoru.

Celkový dojem – pro koho je tento telefon?

Jistě jste si povšimli, že toto představení telefonu je docela krátké. Pravdou sice je, že telefon jsme měli k dispozici dost krátkou dobu, ale na vině je spíše to, že telefon v podstatě ničím v praxi nezaujal. Jedinou jeho podstatnou výhodou je váha – telefon je opravdu velmi příjemně lehký a v kapsičce košile se doslova ztratí. Také do dámské kabelky padne jak ulitý. Jenže…

… jenže telefon nabízí jen opravdu velmi málo funkcí. Ericsson tvrdí, že půjde o stylový telefon, tedy něco jako Nokia 8210, ale po pravdě  - pokud se telefon bude pohybovat na podobné ceně jako Nokia 8210 nebo 8250, bude mít těžký život.

K cenové politice zatím nejsou od Ericssonu žádné bližší indikace. Osobně chovám podezření, že telefon bude zaměřen spíše do pozice dražšího low-endu, pokud by se tlačil do stylových telefonů s vyšší cenou, bude mít opravdu málo šancí.

ericsson_t66_oba_m

Shrnuto a podtrženo – tento telefon je z hlediska funkční výbavy docela zklamáním. Vzhledem k tomu, že na něm ani není možné jednoduše vyměnit kryty (nebo jsem jen nepřišel na to, jak?), nezdá se mi, že by ze strany Sony Ericsson Mobile šlo o velmi šťastný tah – stylové modely konkurence, jako jsou Motorola V60 nebo Nokia 8850/8310 atd., jsou funkčně podstatně nadupanější a jen o málo těžší. Takže záleží na ceně. Pokud má telefon mít tržní úspěch, bude muset být cena co nejnižší, a to tak, aby se s telefonem dalo počítat i do dražších předplacených sad.

Technické parametry telefonu Ericsson T66

Výrobce: Ericsson Typ: T66
Displej: Grafický, aktivně podsvícený, pět řádků textu Potvrzení o doručení SMS ANO
Rozměry: V׊×H (mm) / Hmotnost (g) 92 x 41 x 18 mm / 59 Prediktivní vkládání textu ANO, český slovník nepotvrzen
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) 150/200 Vibrační vyzvánění ANO
Pásma GSM 900/1800/1900 Hodiny / budík / datum / kalkulačka ANO/ANO/ANO/ANO
Akumulátor: typ, kapacita (mAh) Li-Pol, 500 mAh Hry / počet ANO/2
Nabíječka / doba nabíjení (h) cestovní / 2 Hlasitý odposlech NE
Konektor ext. antény ANO IrDA port NE
Hlasové ovládání funkcí telefonu NE Připojení k PC přes sériový kabel ANO
Paměť telefonního seznamu v telefonu / kapacita ANO / 250 kontaktů Konferenční hovor ANO
Paměť pro SMS v telefonu ANO Blokování hovorů ANO
Volané / přijaté / zmeškané hovory ANO, 30 pro všechny hovory WAP ANO
Vyzváněcí tóny 22 Data / Fax ANO/ ANO
Vlastní melodie / počet ANO/ 8 HSCSD ANO (28,8 kb/s; 2+1)
Hlasové vytáčení NE GPRS NE
Hlasové přijetí a odmítnutí hovoru NE Konvertor měn NE
Pevná volba ANO SIM lock ANO
Rychlá volba ANO Vypnutí mikrofonu (Mute) ANO
Autor:
  • Nejčtenější

Štve vás operátor? Ode dneška se ho zbavíte rychleji a zdarma

Ve středu 1. dubna vstupuje v platnost novela zákona o elektronických komunikacích. Jednou ze zásadních novinek je...

Evropa chce kvůli koronaviru sledovat pohyb lidí. Souhlas nepotřebuje

Evropská komise se podle portálu AppleInsider dohodla s osmi velkými telekomunikačními společnostmi, že ve snaze...

Drama na světovém trhu se smartphony. Kvůli koronaviru i politice

Apple (dočasnou) jedničkou, Huawei najednou sotva v top 5. Tak moc se míchá trh chytrých telefonů. Mohou za to jak...

Redmi má opravdu hezkou novinku. Výbava je skvělá, cena velmi výhodná

Donedávna to byla jen modelová řada značky Xiaomi, dnes je to samostatná dceřiná značka. Nový model K30 Pro se opravdu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

S levným příslušenstvím k mobilům z Číny bude konec. Nevyplatí se

Zatím je nakupování na čínských e-shopech velmi oblíbené. A to především u laciného zboží, které následně přijde domů...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Xiaomi nikdy tak drahé telefony nemělo. Jsou ovšem špičkově vybavené

Xiaomi začíná tento víkend na některých evropských trzích prodávat své letošní top modely. Ceny jsou vysoké, v kontextu...

Dva průkopníci, u kterých výrazné technologické inovace brzdí politika

Smartphony Huawei Mate 30 Pro a Mate Xs patří bez pochyby k technické špičce současnosti, i když mají svůj původ už...

Samsung vyřešil hlavní bolest foťáku modelů S20. Stahujte aktualizaci

Smartphony Samsung nové modelové řady Galaxy S20 dostaly významnou aktualizaci. Ta řeší především stávající nedostatky...

Ideální smartphone pro náročnější za rozumnou cenu. Test Realme X2

Střední třída je na trhu chytrých telefonů asi tím nejnabitějším segmentem. Přesto se v ní těžko hledá naprostý ideál,...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Influencer olizoval toaletu v rámci koronavirové výzvy. Nyní má COVID-19

V době šíření koronaviru obletěla svět sociálních médií nesmyslná výzva, která vybízí k tomu, aby lidé olízli sedátko...