Decentní véčko předurčené pro internet – recenze Sony Ericsson Z770i

Co potřebujete k pohodlnému brouzdání po síti? Velký displej, plnou datovou výzbroj a šikovný internetový prohlížeč. Toto všechno model Z770i nabízí a přidává k tomu líbivý vzhled a zajímavě provedenou klávesnici. Ponořte se do vod internetu.
Netradičně koncipované čtyřsměrné tlačítko se kupodivu celkem dobře ovládá.

Netradičně koncipované čtyřsměrné tlačítko se kupodivu celkem dobře ovládá. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Přestože Sony Ericsson Z770i by podle svého číselného označení měl vycházet ze staršího modelu Z710i, podobností mezi nimi byste nalezli pouze pramálo. Z710i byl spíše přebarveným Walkmanem s velkým displejem na vnější straně a praktickými tlačítky pro ovládání přehrávače. Jeho pracovní zaměření tak bylo znatelné pouze z konzervativnějšího barevného podání, což je vlastně i jediná paralela mezi ním a dnes recenzovaným nástupcem.

Sony Ericsson se od dob Z710i poučil a začal přísněji oddělovat jednotlivé výrobní série. Navíc počínaje modelem K850i si jeho přístroje poradí s kompletní datovou výbavou a již se nemusíte těžce rozhodovat mezi EDGE či 3G. Do stejně obdařené skupiny patří Z770i a s datovým tarifem si užijete skutečně pohodlné surfování po internetu. Z770i lehce konkuruje svým vzhledem i některým stylovým přístrojům. Najdeme nějaké výraznější nedostatky?


Katalog mobilů:

Sony Ericsson Z710i Nokia N76 Samsung Z230

Starší kolega SE Z710i a zástupci z řad konkurence - konkrétně Nokia N76 a Samsung Z230.

Kapitoly článku:

Stručná charakteristika: SE Z770i nabídne především decentní vzhled, plnou datovou výzbroj a velmi slušnou funkční výbavu. Přitom nemá téměř žádné vážnější chyby.


Vzhled a konstrukce – černá jasně vede

Do redakce dorazila černá varianta, která jasně předčí příliš fádní šedivé provedení s červenými prvky. Navíc se podle našeho soudu k sobě více hodí černá s modrými proužky na těle a modrým lemováním klávesnice. Povrch přístroje je velmi matný a často budete bojovat s otisky prstů nejen na lesklém sklíčku vnějšího displeje.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo

Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo

Naopak se plně můžete spolehnout na bytelnost konstrukce, která po celou dobu našeho testování nevydala ani hlásku. Dojem na nás udělal rozevírací kloub a otevírat přístroj jednou rukou zvládnou i naprostí začátečníci. Paměťová karta je umístěna pod záslepkou na pravé straně přístroje.

I přes výtečnou výbavu se podařilo udržet rozměry přístroje na hodně slušné úrovni. Pochvalovat si budete nejenom štíhlou linii, ale i relativně velmi nízkou hmotnost. V řeči čísel jde konkrétně o tyto hodnoty - 93 x 48 x 16 mm a 91 gramů.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo

Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo

Klávesnice a ovládání – zbytečné šetření

Předně si musíme trochu postěžovat na absenci jakýchkoliv tlačítek na vnější straně přístroje. Maximálně tak budete regulovat hlasitost či sledovat název právě přehrávané skladby na malém displeji. Zkrátka známá trojice tlačítek pro ovládání přehrávače je dopřána nejspíše již pouze Walkmanům.

K samotné alfanumerické klávesnici nemáme nejmenší výtky. Psaní na ní je velmi pohodlné, stisk jistý a navíc modré lemování perfektně vypadá. Co se týče vrchní řady kláves, s povděkem kvitujeme návrat zeleného a červeného sluchátka, které zpříjemní přechod z jiné značky přístroje. Samozřejmě nechybí tradiční sestava dvou kontextových tlačítek, korekční klávesy a klávesa rychlého menu. V pravém spodním růžku se nachází drobná klávesa pro přepínání profilů.

Nabídka telefonu se příliš neodlišuje od starších modelů. Hlavní menu tvoří matice 4x3 a další položky jsou již pouze textové. Z pohotovostní obrazovky se dostanete do přepracované nabídky médií, která je nyní kompletně animovaná.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo

Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo

Displej a výdrž baterie – větší a krásnější

Z770i se může pyšnit vskutku perfektním displejem s úhlopříčkou 2,2 palců. Jedná se o klasický TFT displej s rozlišením 240x320 pixelů s podporou 260 tisíc barev. Zobrazení je velmi jemné a Z770i se vcelku obstojně brání i slunečním paprskům. O vnějším jednořádkovém displeji již byla řeč a víc než základní stavové údaje z něj zkrátka nevyčtete.

Daní za takto kvalitní displej je o něco nižší výdrž baterie. Ta v našem testu zahrnujícím zhruba patnáct minut hovoru, několik odeslaných SMS zpráv a dvě hodiny poslouchání hudby dodávala přístroji energii necelé tři dny. Jakmile však začnete více využívat datových služeb a brouzdat po internetu, počítejte s výdrží pohybující se okolo jednoho až dvou dnů.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp

Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp

Telefonní seznam a zprávy – staré chyby

Vícepoložkový seznam obsahuje veškeré údaje, které běžný uživatel u každého z až tisíce kontaktů potřebuje. Nechybí dělení do skupin či odlišení podle vyzváněcích melodií. Příkladná je i synchronizace s MS Outlook a za příjemné překvapení považujeme správné řazení jmen s diakritikou. Opět si však postěžujeme na nemožnost zobrazení kontaktů na SIM kartě a paměti telefonu naráz.

Drobná chybka se i nadále tvrdošíjně drží u editoru textových zpráv, který zobrazuje zbývající znaky až dvacet písmenek před koncem. U psaní zpráv vám může asistovat slovník T9. Ten se učí nová slova a často používané fráze. Emailové zprávy můžete stahovat v pravidelných intervalech z několika účtů a Z770i si rozumí i s Push Email. Tuto funkci však musí podporovat vaše emailová schránka.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp

Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp

Kalendář a data – už žádné rozhodování

V nabídce organizéru najdete nejenom propracovaný kalendář s denním/týdenním/měsíčním náhledem, ale rovněž jednoduché poznámky, úkoly, časovač, kalkulačku a převodník „všeho na všechno“. V přeinstalovaných aplikacích se nachází kupříkladu Google Maps, který určuje vaší pozici podle BTS. Odchylka je však někdy i v řádu kilometrů a o žádnou náhradu klasické navigace se nejedná. Navíc mapy jsou stahovány přímo z internetu, což si téměř žádá některý z datových tarifů.

Z770i nabízí kompletní datové funkce zahrnující GPRS/EDGE v nejvyšší desáté třídě, UMTS i HSDPA. Jistě tak budete využívat integrovaného prohlížeče NetFront a v případě, že vám z nějakého důvodu nesedne, můžete dát přednost prohlížeči Opera Mini. Přestože Z770i podporuje USB Mass Storage a paměťové karty Memory Stick Micro(M2), v základním balení nenaleznete kromě nabíječky a manuálu nic dalšího.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp

Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp


MP3 přehrávač a fotoaparát – krásný nový vzhled

Animovanou nabídku médií jsme již nakousli dříve a pouze doplníme, že se povedl i vzhled samotného přehrávače, který se mění společně s grafickými schématy. MP3 přehrávač umí třídit sklady podle interpretů, názvu alba či písně a dokáže vytvářet jednoduché playlisty. Do výbavy se podařilo ještě vtěsnat FM rádio s RDS a automatickým laděním stanic.

Fotoaparát s rozlišením 2MPix nezklamal a ani příliš nepotěšil. Na jedné straně chválíme barevnou věrnost, ale naopak u snímků postrádáme ostrost a kupříkladu stromy připomínají nepěkný barevný flek. V nastavení nechybí noční režim, efekty, vyvážení bílé či samospoušť.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i foto M Recenze SE Z770i foto M Recenze SE Z770i foto M

Recenze SE Z770i foto M Recenze SE Z770i foto M Recenze SE Z770i foto M

Závěr – téměř bez vad na kráse

Sony Ericsson Z770i se skutečně povedl. Po stránce designu jde o rozumný kompromis mezi střídmostí a odvážným vzhledem těch nejstylovějších véček. Pochválit musíme jemný displej a perfektní klávesnici s úžasným světle modrým podsvícením. Funkční výbava konečně obsahuje všechny druhy datového připojení včetně HSDPA a brouzdání po internetu je i díky výtečnému prohlížeči velmi pohodlné. Při zemi se podařilo udržet i cenu, která lehce překročila hranici šesti tisíc.

Protivníci pro Z770i se najdou převážně v řadách Motoroly (Razr V3xx, Krzr K3) nebo se stačí poohlédnout do stáje Nokie (N76, 6267, 6555). Jeden zdatný soupeř by se našel i u Samsungu a to konkrétně model Z230. Pokud byste raději spíše Walkman v černém podání, můžete zvolit v úvodu zmiňovaný starší model Z710i. Každému z těchto telefonů však nějaká drobnost chybí a v případě Z770i rozhodně nešlápnete vedle.

Proč koupit?

  • decentní vzhled
  • plná datová výzbroj
  • kvalitní displej
  • funkční výbava
  • malé rozměry a hmotnost

Proč nekoupit?

  • nulová základní výbava
  • nelze zobrazit seznam ze SIM a vnitřní paměti naráz
  • nešikovné odpočítávání znaků

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

6129 Kč s DPH


  • Nejčtenější

Musíte si zvolit, jak chcete používat Messenger. Nový účet omezí funkčnost

1. března 2024  6:57

Evropští uživatelé vzájemně provázaných služeb společnosti Meta stojí před zásadním rozhodnutím....

Tyto chytré brýle nerozeznáte od běžných. Pokud máte dioptrie, nevadí

28. února 2024  7:02

Barcelona (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Jen málo známá a relativně malá společnost Tooz ukázala na veletrhu MWC v Barceloně své řešení pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novinku přivezli s předstihem potají do Prahy. Potřebovali ji na natáčení

29. února 2024  6:57

Hlavní město České republiky mobilním výrobcům zjevně imponuje. Po Applu, který se do Prahy vrací...

Víme dvě zásadní informace o novém prstenu Samsungu. Už jsme ho viděli

26. února 2024  11:07

Barcelona (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Samsung na svém stánku na veletrhu MWC vystavuje očekávaný chytrý prsten Galaxy Ring. Je to nová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bude to mistr fotograf? Mobilová novinka půjde přestavět na profi foťák

26. února 2024

Barcelona (od zpravodaje iDNES.cz) Xiaomi vůbec poprvé oficiálně do světa přiveze vrcholový model s přívlastkem Ultra. Zájemci si sice...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Menší pokrok než konkurence, ukazuje skóre foťáku Galaxy S24 Ultra

4. března 2024  7:02

Samsung u svého letošního špičkového modelu Galaxy S24 Ultra měnil u foťáku v podstatě jen zoom,...

Na první pohled vypadá jako specialita, ale je to nejvšestrannější mobil

4. března 2024

Barcelona (od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Loňská novinka od značky Nubia je snad nejvíce všestranný herní telefon. Na veletrhu MWC nám...

VIDEO: Telefon jako náramek. Koncept Motoroly se přizpůsobí outfitu

3. března 2024  8:01

Motorola na veletrhu MWC představila koncept ohebného telefonu, který se dá nosit jako náramek....

Dlouhodobé zkušenosti: Apple iPhone 15 je nenápadně dobrý

3. března 2024

Apple v uplynulých dvou generacích své iPhony rozdělil na dvě samostatné třídy. Modely Pro a běžné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...