Decentní véčko předurčené pro internet – recenze Sony Ericsson Z770i

Co potřebujete k pohodlnému brouzdání po síti? Velký displej, plnou datovou výzbroj a šikovný internetový prohlížeč. Toto všechno model Z770i nabízí a přidává k tomu líbivý vzhled a zajímavě provedenou klávesnici. Ponořte se do vod internetu.
Netradičně koncipované čtyřsměrné tlačítko se kupodivu celkem dobře ovládá.

Netradičně koncipované čtyřsměrné tlačítko se kupodivu celkem dobře ovládá. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Přestože Sony Ericsson Z770i by podle svého číselného označení měl vycházet ze staršího modelu Z710i, podobností mezi nimi byste nalezli pouze pramálo. Z710i byl spíše přebarveným Walkmanem s velkým displejem na vnější straně a praktickými tlačítky pro ovládání přehrávače. Jeho pracovní zaměření tak bylo znatelné pouze z konzervativnějšího barevného podání, což je vlastně i jediná paralela mezi ním a dnes recenzovaným nástupcem.

Sony Ericsson se od dob Z710i poučil a začal přísněji oddělovat jednotlivé výrobní série. Navíc počínaje modelem K850i si jeho přístroje poradí s kompletní datovou výbavou a již se nemusíte těžce rozhodovat mezi EDGE či 3G. Do stejně obdařené skupiny patří Z770i a s datovým tarifem si užijete skutečně pohodlné surfování po internetu. Z770i lehce konkuruje svým vzhledem i některým stylovým přístrojům. Najdeme nějaké výraznější nedostatky?


Katalog mobilů:

Sony Ericsson Z710i Nokia N76 Samsung Z230

Starší kolega SE Z710i a zástupci z řad konkurence - konkrétně Nokia N76 a Samsung Z230.

Kapitoly článku:

Stručná charakteristika: SE Z770i nabídne především decentní vzhled, plnou datovou výzbroj a velmi slušnou funkční výbavu. Přitom nemá téměř žádné vážnější chyby.


Vzhled a konstrukce – černá jasně vede

Do redakce dorazila černá varianta, která jasně předčí příliš fádní šedivé provedení s červenými prvky. Navíc se podle našeho soudu k sobě více hodí černá s modrými proužky na těle a modrým lemováním klávesnice. Povrch přístroje je velmi matný a často budete bojovat s otisky prstů nejen na lesklém sklíčku vnějšího displeje.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo

Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo

Naopak se plně můžete spolehnout na bytelnost konstrukce, která po celou dobu našeho testování nevydala ani hlásku. Dojem na nás udělal rozevírací kloub a otevírat přístroj jednou rukou zvládnou i naprostí začátečníci. Paměťová karta je umístěna pod záslepkou na pravé straně přístroje.

I přes výtečnou výbavu se podařilo udržet rozměry přístroje na hodně slušné úrovni. Pochvalovat si budete nejenom štíhlou linii, ale i relativně velmi nízkou hmotnost. V řeči čísel jde konkrétně o tyto hodnoty - 93 x 48 x 16 mm a 91 gramů.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo

Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo

Klávesnice a ovládání – zbytečné šetření

Předně si musíme trochu postěžovat na absenci jakýchkoliv tlačítek na vnější straně přístroje. Maximálně tak budete regulovat hlasitost či sledovat název právě přehrávané skladby na malém displeji. Zkrátka známá trojice tlačítek pro ovládání přehrávače je dopřána nejspíše již pouze Walkmanům.

K samotné alfanumerické klávesnici nemáme nejmenší výtky. Psaní na ní je velmi pohodlné, stisk jistý a navíc modré lemování perfektně vypadá. Co se týče vrchní řady kláves, s povděkem kvitujeme návrat zeleného a červeného sluchátka, které zpříjemní přechod z jiné značky přístroje. Samozřejmě nechybí tradiční sestava dvou kontextových tlačítek, korekční klávesy a klávesa rychlého menu. V pravém spodním růžku se nachází drobná klávesa pro přepínání profilů.

Nabídka telefonu se příliš neodlišuje od starších modelů. Hlavní menu tvoří matice 4x3 a další položky jsou již pouze textové. Z pohotovostní obrazovky se dostanete do přepracované nabídky médií, která je nyní kompletně animovaná.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo

Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo Recenze SE Z770i telo

Displej a výdrž baterie – větší a krásnější

Z770i se může pyšnit vskutku perfektním displejem s úhlopříčkou 2,2 palců. Jedná se o klasický TFT displej s rozlišením 240x320 pixelů s podporou 260 tisíc barev. Zobrazení je velmi jemné a Z770i se vcelku obstojně brání i slunečním paprskům. O vnějším jednořádkovém displeji již byla řeč a víc než základní stavové údaje z něj zkrátka nevyčtete.

Daní za takto kvalitní displej je o něco nižší výdrž baterie. Ta v našem testu zahrnujícím zhruba patnáct minut hovoru, několik odeslaných SMS zpráv a dvě hodiny poslouchání hudby dodávala přístroji energii necelé tři dny. Jakmile však začnete více využívat datových služeb a brouzdat po internetu, počítejte s výdrží pohybující se okolo jednoho až dvou dnů.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp

Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp

Telefonní seznam a zprávy – staré chyby

Vícepoložkový seznam obsahuje veškeré údaje, které běžný uživatel u každého z až tisíce kontaktů potřebuje. Nechybí dělení do skupin či odlišení podle vyzváněcích melodií. Příkladná je i synchronizace s MS Outlook a za příjemné překvapení považujeme správné řazení jmen s diakritikou. Opět si však postěžujeme na nemožnost zobrazení kontaktů na SIM kartě a paměti telefonu naráz.

Drobná chybka se i nadále tvrdošíjně drží u editoru textových zpráv, který zobrazuje zbývající znaky až dvacet písmenek před koncem. U psaní zpráv vám může asistovat slovník T9. Ten se učí nová slova a často používané fráze. Emailové zprávy můžete stahovat v pravidelných intervalech z několika účtů a Z770i si rozumí i s Push Email. Tuto funkci však musí podporovat vaše emailová schránka.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp

Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp

Kalendář a data – už žádné rozhodování

V nabídce organizéru najdete nejenom propracovaný kalendář s denním/týdenním/měsíčním náhledem, ale rovněž jednoduché poznámky, úkoly, časovač, kalkulačku a převodník „všeho na všechno“. V přeinstalovaných aplikacích se nachází kupříkladu Google Maps, který určuje vaší pozici podle BTS. Odchylka je však někdy i v řádu kilometrů a o žádnou náhradu klasické navigace se nejedná. Navíc mapy jsou stahovány přímo z internetu, což si téměř žádá některý z datových tarifů.

Z770i nabízí kompletní datové funkce zahrnující GPRS/EDGE v nejvyšší desáté třídě, UMTS i HSDPA. Jistě tak budete využívat integrovaného prohlížeče NetFront a v případě, že vám z nějakého důvodu nesedne, můžete dát přednost prohlížeči Opera Mini. Přestože Z770i podporuje USB Mass Storage a paměťové karty Memory Stick Micro(M2), v základním balení nenaleznete kromě nabíječky a manuálu nic dalšího.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp

Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp Recenze SE Z770i disp


MP3 přehrávač a fotoaparát – krásný nový vzhled

Animovanou nabídku médií jsme již nakousli dříve a pouze doplníme, že se povedl i vzhled samotného přehrávače, který se mění společně s grafickými schématy. MP3 přehrávač umí třídit sklady podle interpretů, názvu alba či písně a dokáže vytvářet jednoduché playlisty. Do výbavy se podařilo ještě vtěsnat FM rádio s RDS a automatickým laděním stanic.

Fotoaparát s rozlišením 2MPix nezklamal a ani příliš nepotěšil. Na jedné straně chválíme barevnou věrnost, ale naopak u snímků postrádáme ostrost a kupříkladu stromy připomínají nepěkný barevný flek. V nastavení nechybí noční režim, efekty, vyvážení bílé či samospoušť.

Recenze SE Z770i det

Recenze SE Z770i foto M Recenze SE Z770i foto M Recenze SE Z770i foto M

Recenze SE Z770i foto M Recenze SE Z770i foto M Recenze SE Z770i foto M

Závěr – téměř bez vad na kráse

Sony Ericsson Z770i se skutečně povedl. Po stránce designu jde o rozumný kompromis mezi střídmostí a odvážným vzhledem těch nejstylovějších véček. Pochválit musíme jemný displej a perfektní klávesnici s úžasným světle modrým podsvícením. Funkční výbava konečně obsahuje všechny druhy datového připojení včetně HSDPA a brouzdání po internetu je i díky výtečnému prohlížeči velmi pohodlné. Při zemi se podařilo udržet i cenu, která lehce překročila hranici šesti tisíc.

Protivníci pro Z770i se najdou převážně v řadách Motoroly (Razr V3xx, Krzr K3) nebo se stačí poohlédnout do stáje Nokie (N76, 6267, 6555). Jeden zdatný soupeř by se našel i u Samsungu a to konkrétně model Z230. Pokud byste raději spíše Walkman v černém podání, můžete zvolit v úvodu zmiňovaný starší model Z710i. Každému z těchto telefonů však nějaká drobnost chybí a v případě Z770i rozhodně nešlápnete vedle.

Proč koupit?

  • decentní vzhled
  • plná datová výzbroj
  • kvalitní displej
  • funkční výbava
  • malé rozměry a hmotnost

Proč nekoupit?

  • nulová základní výbava
  • nelze zobrazit seznam ze SIM a vnitřní paměti naráz
  • nešikovné odpočítávání znaků

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

6129 Kč s DPH


  • Nejčtenější

Na zboží z Temu jsme zírali s hrůzou. Značková konkurence je úplně jinde

10. dubna 2024

Ceny mohou vypadat lákavě, ale výsledek nás opravdu nemile překvapil. Porovnali jsme značkové...

Toto jsou nejprodávanější mobily všech dob. Vévodí jim léta tápající značka

9. dubna 2024

Čtyři desetiletí stačila, aby se mobilní cihly, jak se někdejším mobilům kvůli jejich robustnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto jsou nejoblíbenější tarify operátorů. Hlavní roli hraje cena

6. dubna 2024

Premium Současné nabídky síťových operátorů dávají primárně možnost volby mezi cenově přívětivějšími tarify...

Výkonný mobil za obstojnou cenu oblečený v kůži. Test Poco X6 Pro

7. dubna 2024

Model Poco X6 Pro zaujme především propojením stylu a vysokého výkonu. Telefon sice v nabídce této...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Apple ukázal, že přejít na iPhone 15 Pro z předchůdce nemá smysl

11. dubna 2024

Apple na svém webu zveřejnil nástroj pro snadné srovnání vybraných modelů iPhonu. Uživatelé...

Parádička za lidovou cenu má silný čip, skvělý displej a 100W nabíjení

13. dubna 2024

Levné smartphony čínských výrobců mohou udělat plno parády. Důkazem je novinka Realme GT Neo 6 SE,...

Smartphony s 5G jsou už samozřejmostí. Pořídíte je i za super ceny

13. dubna 2024

Premium Signál 5G mohou zákazníci tuzemských operátorů chytat už skoro čtyři roky. Za tu dobu se z něj stal...

Největší tablet od Xiaomi dorazil do Česka, nabídne skvělou výbavu

12. dubna 2024

Nejnovější, největší i nejlépe vybavený. Tablet od Xiaomi při svém příchodu do Česka oplývá...

Nové vivo V40 SE překvapí oslnivým designem i funkcemi top modelu

11. dubna 2024

Advertorial Doby, kdy dostupné smartphony byly jen chudými příbuznými vlajkových lodí už jsou dávno pryč....

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...