Asus si na loňském CESu připravil podhoubí pro docela slušnou ostudu. S docela velkou pompou tu představil telefon Zenfone Zoom s trojnásobným optickým zoomem. Jeho uvedení na trh mu však trvalo velmi dlouho, nakonec přišel až na podzim. A navíc se ukázalo, že jeho foťák za to čekání vlastně moc nestál. Jeho existenci tak Asus dnes většinou přechází mlčením.
Fotogalerie |
To další kapitolu již načala tchajwanská firma mnohem lépe. Na podzim uvedená řada Zenfone 3 dala na nepovedenou epizodu s modelem Zoom zapomenout a velmi dobře navázala na předchozí a rovněž povedený Zenfone 2. Základní model Zenfone 3 nás dokonce velmi příjemně překvapil svým fotoaparátem. A tak nás vlastně ani nemělo překvapit, že právě tenhle foťák teď Asus na veletrhu CES posunul ještě o něco dále.
Kandidát na fotomobil roku
Novinka Zenfone 3 Zoom tedy vychází z modelů Zenfone 3, ale přidává k tomu něco, co nedovedl onen loňský a trochu prokletý Zenfone Zoom. A to optický zoom, tentokrát 2,3násobný. Přistupuje k tomu ale zcela jinak, než starší typ. Zoom je totiž dán dvojí ohniskovou vzdáleností čoček smartphonu, jedna ji má nastavenu na 25 mm, druhá na 59 mm. V aplikaci se pak pracuje s kombinací optického a digitálního zoomu, ona hranice není zcela jasná a možná na tom ještě Asus do uvedení trochu zapracuje.
Nicméně foťák samotný vypadá nadějně, podle paramterů dokonce velmi. Světelnost je f/1,7, dvanáctimegapixelový snímač je od Sony, nechybí pokročilý autofocus ani optická stabilizace obrazu. Už Zenfone 3 fotí výborně, Zenfone 3 Zoom je pak jasným kandidátem na jeden z nejlepších fotomobilů letošního roku. Dvojitý foťák tu ždímá k maximálním výkonům.
Po stránce designu nám přijde novinka trochu obyčejná. Má kovové tělo s výtečným zpracováním, jenže působí trochu mohutně. Překvapivě se nám více líbí skleněné provedení stávajícího Zenfone 3, které je však méně praktické. Ale zato má Zenfone 3 Zoom v rukávu i další trumf v podobě obří baterie s kapacitou 5 000 mAh. Tento smartphone určitě stojí za pozornost a to i přes to, že kvůli integraci procesoru Snapdragon 625 nebude patřit k výkonové špičce. Je také škoda, že je tu stále jen Android 6.0.
Virtuální svět
Druhá novinka Asusu si na výkonovou špičku rozhodně brousí zuby a přidává k tomu ještě více fotoaparátů než Zenfone 3 Zoom. Smartphone pro virtuální realitu Zenfone AR totiž dostal k procesoru Snapdragon 821 i obří porci 8 GB RAM paměti a na svých zádech hned trojici optik. Ty tu ale nejsou jen kvůli fotografování, Zenfone AR je především přístrojem, který podporuje virtuální realitu Project Tango. Trojice kamer pomáhá s orientací telefonu v prostoru a přenáší poznatky z reálného světa do toho virtuálního. Bohužel, právě funkce rozšířené reality Tango ani virtuální realitu Daydream, kterou bude Zenfone AR podporovat, jsme si po tiskové konferenci vyzkoušet nemohli.
I další výbava telefonu ho řadí na špičku. Displej s úhlopříčkou 5,7 palce má WQHD rozlišení (2 560 x 1 440 pixelů), je tu speciální chlazení s výparníkem, hlavní foťák má rozlišení 23 megapixelů. A nechybí Android 7.0 Nougat. Celkově je tohle jeden z nejnadupanějších smartphonů, který v současnosti míří na trh.
Velmi příjemným překvapením přitom je, že přes všechnu tu výbavu nepůsobí Zenfone AR jako nějaký obrněný tank. Naopak, na danou velikost je docela příjemně tenký a celkově působí v ruce docela štíhlým dojmem. Navíc v ruce skvěle sedí, záda jsou totiž z materiálu, který imituje kůži, a tak telefon neklouže. Zpracování je perfektní, takže si může Asus zaškrtnout i prémiovou položku ve své nabídce. Zenfone AR má tedy nejen skvělou výbavu, ale také parádně vypadá.
Jen si na něj bohužel trochu počkáme. Zatímco Zenfone 3 Zoom by se měl začít prodávat v únoru, Zenfone AR přijde na trh až ve druhém čtvrtletí a to nejspíš někdy k jeho konci. V půlce roku už nebude jeho výbava asi znít tak bombasticky jako teď, ale i tak je nač se těšit.