Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Zahoďte televize, dívat se bude na mobily

Po celém světě se rozbíhají projekty pro digitální vysílání do mobilních telefonů. Korea plánuje ostrý start na květen, ale ani Evropa není tak pozadu. Jaké jsou nejrozšířenější technologie? Bude se na to vůbec někdo dívat?

Krůček po krůčku se k mobilním telefonům přibližuje nový fenomén – digitální televize. Někdo by mohl namítnout, že displeje většiny rozšířených telefonů nejsou pro sledování televize tím pravým ořechovým. Je ovšem jen otázkou času, kdy se dnes špičkové displeje stanou mainstreamem. Tento trend potvrzuje například i nejnovější studie agentury iSupply, ze které je nástup kvalitnějších displejů viditelný.

Výkonný ředitel finského operátora Teliasonera označil na 3GSM kongresu v Cannes mobilní televizi jako příští velkou věc pro mobilní průmysl. BBC zase zveřejnila část studie bostonské agentury Strategy Analytics, podle které by v roce 2009 mohlo mobilní televizi používat více než 51 milionů uživatelů. Celkově by měl tento průmysl generovat v roce 2009 neuvěřitelných 6,6 miliardy euro. Podle nejnovější studie agentury Gartner se telefony schopné přijímat digitální televizi rozšíří během roku 2007.

Rozlišení

sum 2003

Q1 2004

Q2 2004

Q3 2004

Q4 2004

sum 2004

100×100

377634

58225

66898

70916

74821

270859

132×132

79000

25913

30517

32320

38343

127093

132×176

96406

31740

36008

40584

43999

152331

164×240

58463

16761

20065

23172

26792

86791

240×320

3645

3176

5229

9333

12643

30382

Přibližné rozlišení displejů a množství jejich prodeje v mobilních telefonech (v tisících). Zdroj: iSupply

Korea versus Evropa

Jižní Korea již v lednu zahájila pilotní provoz digitálního mobilního vysílání založeném na satelitním DMB (Digital Multimedia Broadcasting). Dceřiná společnost operátora SK Telecom - TU Media začala nabízet DMB zdarma. TU Media chce to konce května zvýšit počet video programů  na čtrnáct a hudebních až na 24. Po té společnost zahájí ostrý provoz a uživatelé budou muset začít platit. TU Media počítá s jednorázovým poplatkem 20 000 wonů  (přibližně 450 Kč) a měsíčním paušálem 13 000 wonů (přibližně 300 Kč).

Samsung B100

Samsung B100 s podporou DMB.

Bez podpory mobilních telefonů by samozřejmě nebyla digitální televize k ničemu. Asijští výrobci si ale při své dravosti nenechají takovou příležitost ujít a SK Telecom již počítá, že se spuštěním ostrého provozu bude mít v nabídce hned dvanáct telefonů s podporou DMB. Na 3GSM kongresu v Cannes  byly letos k vidění telefony, které zvládly bez problémů vykreslit 30 snímků za vteřinu, což představuje zcela plynulý obraz. 

Společnost Nokia se podílela na vývoji jiného standardu  DVB-H (Digital Video Broadcast – Handheld). Ten byl v listopadu minulého roku uznán evropským telekomunikačním institutem pro standardizaci ETSI za evropský standard pro služby mobilní televize. Nokia plánuje uvést komerční mobilní TV handset s integrovanou DVB-H technologií globálně na trh v roce 2006. I další výrobci si ovšem nechtějí evropský trh s mobilní televizí nechat ujít a například Siemens plánuje představit na veletrhu CeBIT speciální DVB-H receiver.

S očekávajícím vzestupem mobilní televize již Nokia spustila v Evropě a Severní Americe několik testů. Testování a především prodej terminálů by se měl nejprve rozběhnout ve Finsku prostřednictvím operátorů TeliaSonera a Radiolinja v Helsinkách. Nokia přistoupila rovněž k testování v Německu, kde plánuje na jaře 2005 spustit zkušební provoz s 500 zákazníky mobilního operátora O2. Společné testy Nokie a Vodafonu údajně ukázaly, že 80 % uživatelů má o digitální televizi zájem a je ochotno za ní platit až 12 euro (okolo 360 Kč) měsíčně.    

Souboj standardů

Digitální vysílání představuje přenos paketů binárních dat prostřednictvím rádiových vln. Vysílání přitom probíhá mimo datové sítě operátorů na jiných frekvencích. Při dostatečné rychlosti je tedy celkem jedno, jestli se jedná o zvuk v mono nebo stereo kvalitě, jestli se  přenáší video nebo internetové stránky.

Korejský standard DMB vychází ze systému Eureka 147 Digital Audio Broadcasting (DAB), ale je navíc rozšířen o korekci chyb. Evropskou protiváhou DAB je právě DVB-H, který vychází ze standardu pro digitální televizi DVB-T (Digital Video Broadcast – Terrestrial). DVB-H je systém navržený za účelem nižší spotřeby energie a vyšší odolnosti proti šumu, což je kombinace potřebná pro pohybující se zařízení s věčně hladovými bateriemi. Ve spotřebě energie ovšem vychází korejský DMB lépe.

DVB-H příjímač od Siemensu, který bude oficiálně představen na veletrhu CeBIT.

Obě technologie využívají pro redukci chyb metodu Forward Error Correction, ale v případě DMB je její implementace o něco efektivnější, čímž dosahuje DMB také lepšího geografického pokrytí i v místech, kde již není možné DVB-H přijímat. DMB navíc obsahuje tzv. Unequal Error Protection  (UEP), což umožňuje při přenosu lépe chránit důležitější bity v rámci jednoho kanálu. Tato technika hraje velkou roli při mobilním příjmu vysílání, který je charakteristický proměnlivými podmínkami. Jediný klíčový bit totiž může poškodit celý video frame.

DMB tedy v současnosti nabízí lepší způsob, jak do mobilních telefonů digitální vysílání dostat. Výhody DMB plynou z velké části ze skutečnosti, že DAB, z něhož DMB vychází, byl navržen i za účelem mobilního příjmu. DVB-T na druhé straně představuje technologii určenou pro příjem stacionární a mechanismy, které se snaží přizpůsobit vysílání složitějším mobilním podmínkám, jsou implementovány až dodatečně v rámci DVB-H. Stále ve vývoji je zatím Multimedia Broadcast Multicast Services (MBMS), technologie, která umožní vysílat digitálně přímo po 3G sítích. Dokončení a implementace zatím ale není na dohled, a tak její místo zřejmě z velké části převezmou DMB nebo DVB-H.

Technologie nerozhodne

Nejpalčivější problém v podobě spotřeby DVB-H je ovšem možné s použitím lepších algoritmů ještě odstranit a díky novým technologiím možná nebude hrát spotřeba vůbec žádnou roli. O nasazení konkrétního standardu digitální mobilní televize navíc  nebudou rozhodovat tolik její parametry, ale skutečnost, jestli pro provoz dané technologie bude mít konkrétní země volné frekvence a jaký standard digitálního vysílání již země používají. Upgrade stávající infrastruktury na zajištění i mobilní verze vysílání vyjde samozřejmě nepoměrně levněji ve srovnání s budováním nové.

Zbývá si položit poslední otázku: Bude to někdo používat? Zkuste se podělit se čtenáři v diskusi, jaký byste měli zájem o digitální televizi v mobilu, když by bylo nutné platit za ní cca 300 Kč měsíčně stejně jako v Koreji.

Autor:
  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

Chystaný iPhone změní pravidla hry. Ale nebude to hned

Přespříští generace iPhonů bude ta, která by konečně mohla osvěžit nabídku Applu. Začíná se totiž mluvit o možném nástupci aktuálního modelu Plus, který dorazí se zcela novým designem. A dost možná...

27. července 2024

Samsung neokoukal nové hodinky jen od Applu. Inspiroval se i luxusní značkou

Při návrhu vrcholného modelu svých hodinek nekoukal Samsung pod ruce pouze Applu, ale i luxusnější společnosti. Zejména provedení s oranžovým páskem onu inspiraci nezapře.

26. července 2024  7:02

Tento prémiový smartphone je anonymní vzpomínkou na slavnou minulost

Tchajwanské HTC je na poli smartphonů dnes již vlastně trochu pozapomenutou legendou. Firma se čas od času připomene nějakým tím novým modelem, ten však věhlasu někdejších předchůdců nedosáhne. Nově...

26. července 2024

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....