Zahoďte televize, dívat se bude na mobily

aktualizováno 
Po celém světě se rozbíhají projekty pro digitální vysílání do mobilních telefonů. Korea plánuje ostrý start na květen, ale ani Evropa není tak pozadu. Jaké jsou nejrozšířenější technologie? Bude se na to vůbec někdo dívat?

Krůček po krůčku se k mobilním telefonům přibližuje nový fenomén – digitální televize. Někdo by mohl namítnout, že displeje většiny rozšířených telefonů nejsou pro sledování televize tím pravým ořechovým. Je ovšem jen otázkou času, kdy se dnes špičkové displeje stanou mainstreamem. Tento trend potvrzuje například i nejnovější studie agentury iSupply, ze které je nástup kvalitnějších displejů viditelný.

Výkonný ředitel finského operátora Teliasonera označil na 3GSM kongresu v Cannes mobilní televizi jako příští velkou věc pro mobilní průmysl. BBC zase zveřejnila část studie bostonské agentury Strategy Analytics, podle které by v roce 2009 mohlo mobilní televizi používat více než 51 milionů uživatelů. Celkově by měl tento průmysl generovat v roce 2009 neuvěřitelných 6,6 miliardy euro. Podle nejnovější studie agentury Gartner se telefony schopné přijímat digitální televizi rozšíří během roku 2007.

Rozlišení

sum 2003

Q1 2004

Q2 2004

Q3 2004

Q4 2004

sum 2004

100×100

377634

58225

66898

70916

74821

270859

132×132

79000

25913

30517

32320

38343

127093

132×176

96406

31740

36008

40584

43999

152331

164×240

58463

16761

20065

23172

26792

86791

240×320

3645

3176

5229

9333

12643

30382

Přibližné rozlišení displejů a množství jejich prodeje v mobilních telefonech (v tisících). Zdroj: iSupply

Korea versus Evropa

Jižní Korea již v lednu zahájila pilotní provoz digitálního mobilního vysílání založeném na satelitním DMB (Digital Multimedia Broadcasting). Dceřiná společnost operátora SK Telecom - TU Media začala nabízet DMB zdarma. TU Media chce to konce května zvýšit počet video programů  na čtrnáct a hudebních až na 24. Po té společnost zahájí ostrý provoz a uživatelé budou muset začít platit. TU Media počítá s jednorázovým poplatkem 20 000 wonů  (přibližně 450 Kč) a měsíčním paušálem 13 000 wonů (přibližně 300 Kč).

Samsung B100

Samsung B100 s podporou DMB.

Bez podpory mobilních telefonů by samozřejmě nebyla digitální televize k ničemu. Asijští výrobci si ale při své dravosti nenechají takovou příležitost ujít a SK Telecom již počítá, že se spuštěním ostrého provozu bude mít v nabídce hned dvanáct telefonů s podporou DMB. Na 3GSM kongresu v Cannes  byly letos k vidění telefony, které zvládly bez problémů vykreslit 30 snímků za vteřinu, což představuje zcela plynulý obraz. 

Společnost Nokia se podílela na vývoji jiného standardu  DVB-H (Digital Video Broadcast – Handheld). Ten byl v listopadu minulého roku uznán evropským telekomunikačním institutem pro standardizaci ETSI za evropský standard pro služby mobilní televize. Nokia plánuje uvést komerční mobilní TV handset s integrovanou DVB-H technologií globálně na trh v roce 2006. I další výrobci si ovšem nechtějí evropský trh s mobilní televizí nechat ujít a například Siemens plánuje představit na veletrhu CeBIT speciální DVB-H receiver.

S očekávajícím vzestupem mobilní televize již Nokia spustila v Evropě a Severní Americe několik testů. Testování a především prodej terminálů by se měl nejprve rozběhnout ve Finsku prostřednictvím operátorů TeliaSonera a Radiolinja v Helsinkách. Nokia přistoupila rovněž k testování v Německu, kde plánuje na jaře 2005 spustit zkušební provoz s 500 zákazníky mobilního operátora O2. Společné testy Nokie a Vodafonu údajně ukázaly, že 80 % uživatelů má o digitální televizi zájem a je ochotno za ní platit až 12 euro (okolo 360 Kč) měsíčně.    

Souboj standardů

Digitální vysílání představuje přenos paketů binárních dat prostřednictvím rádiových vln. Vysílání přitom probíhá mimo datové sítě operátorů na jiných frekvencích. Při dostatečné rychlosti je tedy celkem jedno, jestli se jedná o zvuk v mono nebo stereo kvalitě, jestli se  přenáší video nebo internetové stránky.

Korejský standard DMB vychází ze systému Eureka 147 Digital Audio Broadcasting (DAB), ale je navíc rozšířen o korekci chyb. Evropskou protiváhou DAB je právě DVB-H, který vychází ze standardu pro digitální televizi DVB-T (Digital Video Broadcast – Terrestrial). DVB-H je systém navržený za účelem nižší spotřeby energie a vyšší odolnosti proti šumu, což je kombinace potřebná pro pohybující se zařízení s věčně hladovými bateriemi. Ve spotřebě energie ovšem vychází korejský DMB lépe.

DVB-H příjímač od Siemensu, který bude oficiálně představen na veletrhu CeBIT.

Obě technologie využívají pro redukci chyb metodu Forward Error Correction, ale v případě DMB je její implementace o něco efektivnější, čímž dosahuje DMB také lepšího geografického pokrytí i v místech, kde již není možné DVB-H přijímat. DMB navíc obsahuje tzv. Unequal Error Protection  (UEP), což umožňuje při přenosu lépe chránit důležitější bity v rámci jednoho kanálu. Tato technika hraje velkou roli při mobilním příjmu vysílání, který je charakteristický proměnlivými podmínkami. Jediný klíčový bit totiž může poškodit celý video frame.

DMB tedy v současnosti nabízí lepší způsob, jak do mobilních telefonů digitální vysílání dostat. Výhody DMB plynou z velké části ze skutečnosti, že DAB, z něhož DMB vychází, byl navržen i za účelem mobilního příjmu. DVB-T na druhé straně představuje technologii určenou pro příjem stacionární a mechanismy, které se snaží přizpůsobit vysílání složitějším mobilním podmínkám, jsou implementovány až dodatečně v rámci DVB-H. Stále ve vývoji je zatím Multimedia Broadcast Multicast Services (MBMS), technologie, která umožní vysílat digitálně přímo po 3G sítích. Dokončení a implementace zatím ale není na dohled, a tak její místo zřejmě z velké části převezmou DMB nebo DVB-H.

Technologie nerozhodne

Nejpalčivější problém v podobě spotřeby DVB-H je ovšem možné s použitím lepších algoritmů ještě odstranit a díky novým technologiím možná nebude hrát spotřeba vůbec žádnou roli. O nasazení konkrétního standardu digitální mobilní televize navíc  nebudou rozhodovat tolik její parametry, ale skutečnost, jestli pro provoz dané technologie bude mít konkrétní země volné frekvence a jaký standard digitálního vysílání již země používají. Upgrade stávající infrastruktury na zajištění i mobilní verze vysílání vyjde samozřejmě nepoměrně levněji ve srovnání s budováním nové.

Zbývá si položit poslední otázku: Bude to někdo používat? Zkuste se podělit se čtenáři v diskusi, jaký byste měli zájem o digitální televizi v mobilu, když by bylo nutné platit za ní cca 300 Kč měsíčně stejně jako v Koreji.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Qualcomm vytvořil mobilní procesor na steroidech pro nejsilnější mobily

Snapdragon 855 Plus dostal rychlejší procesor a výkonnější grafickou kartu

Qualcomm vylepšil Snapdragon 855. Dosud nejvýkonnější čipová sada výrobce s přídomkem Plus získává vyšší takt procesoru...

Milion lidí má v mobilu aplikaci Záchranka. Umí přivolat pomoc

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

Milion uživatelů už používá mobilní aplikaci Záchranka, díky níž lze stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Denně přes...

V Rusku chtěli prodávat smartphony jen se softwarem z vládního seznamu

Moskevský Kreml

Jen den po předložení byly v Rusku staženy návrhy zákonů o nutnosti prodávat elektroniku pouze s vládou schváleným...

Najdete na iDNES.cz