Malichernost? Výrobci dobře vědí, proč řeší výřez displeje

  0:18aktualizováno  0:18
Poslední rok výrobci smartphonů řeší vzhled čelní strany telefonů. Bezrámečkové displeje jsou nutností, ale už nezbývá místo na přední kamerku. Tu mnozí považují za zbytečnost, ale opak je pravdou. Pro půl světa je to klíčová funkce telefonu.

Bezrámečková konstrukce je dnes nutnost. Umožňuje instalovat do relativně malého těla velké displeje. Ty požadují zákazníci, kteří nechtějí v kapse nosit malé tablety. S bezrámečkovou konstrukcí může mít telefon displej s úhlopříčkou přes šest palců, tradiční konstrukce by do stejně velkého přístroje umožnila instalovat displej minimálně o půl palce menší.

Fotogalerie

Potud vše je v pořádku. Jenže bez rámečku není místo na přední kamerku/fotoaparát a další senzory. A někdy dokonce na dva. Výrobci to řeší různě. Nejčastěji výřezem v horní části displeje. Ač je to v podstatě jen rok stará konstrukce, tak dnes jde už o klasiku. Výřez z velkých výrobců nepoužívá jen Samsung, který nechává nad displejem proužek, kam se ještě kamerka a senzory vejdou. Výřezy mají různou podobu, trendem pro příští rok by měla být jen malá dírka v displeji nespojená s jeho okrajem. Naopak současné výřezy jsou obvykle docela velké.

Především čínské značky jako Oppo, Vivo, Xiaomi (na videu) nebo Honor to u některých špičkových modelů řeší komplikovaněji výsuvnou částí, ve které je ukryta kamerka. Je to zajímavé řešení v několika podobách, někdy se vysouvá jen malý modul, jindy takřka půl telefonu. V podstatě se ze smartphonu stává vysouvák. To ve všech variantách znamená komplikovanější a na poruchu náchylnější konstrukci. 

Extrémem je řešení čínské značky Nubia, která se rozhodla problém vyřešit druhým displejem na zádech. Pak stačí zadní fotoaparáty a vpředu být nemusí.

Do budoucna se počítá s tím, že se přední kamery a senzory schovají pod displej, ale zatím takové řešení žádný přístroj nemá. Je otázkou, jestli se to některému výrobci podaří příští rok vymyslet tak, aby to bylo v praxi použitelné.

A proč to všechno? Mnozí se pozastavují nad tím, kdo vlastně přední fotoaparát potřebuje. Protože mnozí ho nikdy nezapnou, pokud se tak nestane omylem. A my musíme souhlasit, pro značnou část zákazníků je přední kamera zbytečná. Pro mnohé je to však nezbytnost.

Prvním využitím je focení selfie snímků. Ty pořizují především mladší zákazníci a pravděpodobně si telefon bez přední kamerky nedokážou představit. I proto mají některé přístroje dvojité přední fotoaparáty, aby se dalo hrát s hloubkou ostrosti. Nebo je jedna z kamerek širokoúhlá.

Jenže přední kamera má ještě jedno významné využití. Celá Asie ji využívá k videohovorům. Nikoli přes mobilní síť, ale přes nejrůznější messengery. A nemusí to být ani přímé videohovory přes data, velmi často se využívají i prostřednictvím wi-fi. 

Pokud to chcete zažít, ani nemusíte jezdit do Asie. Stačí si zajít do nějaké večerky a velmi často uvidíte online přenos do bytu majitele obchodu. Obě strany spolu ani nemusí přímo komunikovat, spíš jsou přes videochat spolu, i když každý jinde.

Může se nám to zdát jako nesmysl, ale zákazníci to vyžadují. I když ne všichni, ale velikost asijského trhu je tak významná, že spolu s mladými zákazníky toužícími po dokonalém selfie smartphony musí mít přední kameru. A výrobci musí řešit, jak ji na bezrámečkovou přední stranu dostat.

Používáte přední kameru?

celkem hlasů: 6738

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

Ne 3920
Ano, pro selfie i videohovory 1271
Ano, pro videohovory 789
Ano, pro selfie 758
Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Pražská ikona patří pět dní Samsungu. Roztančil ji ve jménu Galaxy S10

Na Galaxy S10 láká Samsung laserovou show na Tančícím domě.

Vrcholná modelová řada Galaxy S slaví letos desáté výročí. Její nejnovější generaci představí Samsung ve středu 20....

Číňané jsou patrioti, smartphony Huawei kupují jako diví

Huawei Mate 20 Pro

Největší světový trh se smartphony se v posledním loňském čtvrtletí propadl o výrazných jedenáct procent. V Applu kvůli...

Google spouští speciální YouTube pro děti. Neuvidí, co nemají

YouTube Kids

Google ve čtvrtek v Česku spouští speciální aplikaci YouTube Kids. Děti uvidí jen obsah určený jim. Rodiče mohou...

Najdete na iDNES.cz