SMS jízdenka vydělává miliony korun a snižuje počty černých pasažérů

aktualizováno 
Služba SMS jízdenka, kterou spustil Dopravní podnik hlavního města Prahy na sklonku loňského roku, se těší u zákazníků velké oblibě. Za deset měsíců své existence vydělala zúčastněným firmám miliony korun. Konkrétní čísla společnosti tají.

Za necelých deset měsíců dokázala služba SMS jízdenka vydělat miliony korun. (ilustrační foto) | foto: g

V průměru se za jeden den prodá 22 500 SMS jízdenek, službu za celou dobu jejího fungování využily desítky tisíc uživatelů. Jen zákazníci operátora T-Mobile nakoupili za poslední červencový týden 72 tisíc jízdenek.

"Službu považujeme za mimořádně úspěšnou, a to nejen z hlediska českého trhu, ale i v porovnání s řešeními podobného typu v rámci Evropy," říká Martin Žabka, mluvčí společnosti Telefónica O2. "Podrobná data o počtu jízdenek bohužel nejsme oprávněni sdělit," dodává.

Vodafone registruje dle informací z tiskového oddělení operátora 57 tisíc pravidelných zákazníků SMS jízdenky.

"Současný zkušební provoz prokazuje, že se jedná o produkt, který si našel svou cílovou skupinu," uvádí Odřej Pečený, mluvčí pražských Dopravních podniků.

Službu podle něj vnímají zákazníci velmi pozitivně. Stížnosti se pohybují v řádech desítek až stovek v průběhu necelých deseti měsíců provozu. Během této doby došlo k několika úpravám systému, například z pohledu zasílání klíčového slova DPT a jeho chybných kombinací.

Cena SMS jízdenky za dobu jejího fungování vzrostla z 20 na 26 korun. Vývojem prošla i část reklamační a vybavení revizorů. Uživatelé služby mají nově možnost stáhnout daňové doklady na stránkách smsjizdenka.cz.

Z průzkumů o tarifních zvyklostech cestujících navíc firmě vychází, že 60 procent uživatelů SMS jízdenky jsou cestující, kteří dosud byli ve většině případů tak zvanými "nedobrovolnými černými pasažéry". Tedy lidmi, kteří by rádi cestovali s platným jízdním dokladem, ale neměli možnost si ho před jízdou zajistit.

"To znamená, že přináší podniku i nový zdroj tržeb. Do DPP již přinesla SMS jízdenka peníze v řádech desítek milionů korun," dodává Pečený.

Provozovatelem služby jsou Dopravní podniky hlavního města Prahy, technicky ji zajišťují firmy Crowsnest a Erika. V červenci 2008 byla stejná služba spuštěna v Ústí nad Labem a uvažuje se o dalším rozšiřování.

Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Pražská ikona patří pět dní Samsungu. Roztančil ji ve jménu Galaxy S10

Na Galaxy S10 láká Samsung laserovou show na Tančícím domě.

Vrcholná modelová řada Galaxy S slaví letos desáté výročí. Její nejnovější generaci představí Samsung ve středu 20....

Samsung ukázal největší mobilní revoluci. Zatím bude jen pro bohaté

Samsung Galaxy Fold

Konferenci v americkém San Francisku Samsung hned z kraje odstartoval ukázkou nového skládacího modelu Galaxy Fold. Je...

Samsung neuhlídal oficiální reklamu. Toto je Galaxy S10+

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Do představení jednoho z nejočekávanějších top smartphonů letoška zbývá pouze jeden den. Ani tak se ovšem Samsungu...

Najdete na iDNES.cz